• Západní Německo

• Irsko

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie, 1965, 89 min

• Marek1991

Neohrozený, vždy usmievavý Old Surehand, Winnetou podávajúci informácie, na ktoré už je scenár slabý a on je tam okrem toho zbytočný a zloduchovia, ktorí používajú rovnaké metódy ako tí v predchádzajúcich filmoch, keď pôsobia škody, vraždia a kradnú a všetko to zvaľujú na indiánov a pokúšajú sa vyvolať boje medzi nimi a ostatným bielym obyvateľstvom. Výraznejšie som si ešte všimol Terenceho Hilla, ale aj keď to bolo o štipku lepšie než Old Firehand bolo to na rovnakej hroznej úrovni. Nemecká volovina natáčaná v krásnom juhoslovanskom prostredí.(30.6.2012)

• špaček421

Olda Šurhendů zase řádí. Oproti původní knize je to (zřejmě i díky zásahům jeho představitele Stewarta Grangera do scénáře) neomylný, vždy čistý frikulín, který se tu z jakéhosi důvodu chce za něco pomstít teplému záporákovi Generálovi (nudnější už je jenom Rolf Hoppe), a usmířit bělochy a komanče. Old Wabble je, rovněž v rozporu s předlohou, zrzavý trouba s pověstí skvělého zálesáka, kterou si zasloužil bůhvíjak. Surehand ho přesto trpělivě vláčí s sebou, a je mu jedno, že díky zásahům tohoto šikuly mohl být už hodněkrát pod drnem, nemít svoje superschopnosti. Kladnější nebyl ani Mirek Dušín. Terence Hill tady hraje taky, pořád s sebou vláčí uječenou blondýnu, která chce sbalit asexuála Surehanda, aby nakonec skončila v Terencově náručí. Mít s sebou Terence Buda, dostala by blondýna po držce. Vinnetou se jenom mihne. Dobře pro Brice, špatně pro nás. Akce jalová, hudba vykradená ze starších dílů. A to to v titulcích slibovalo, že nezůstane jen u jednoho filmu... Ještě, že další nevznikly.(13.2.2015)

• willis

Jak mohli do titulní role obsadit někoho kdo nemá žádné charisma, určitě si hrdinu a čarostřelce nepředstavuju jako prošedivělého artritického dědulu.(May/tedy vlastně Shatterhand/ popisuje Shurehanda jako obra:))) Vůbec to vypadá, že scénárista nečetl předlohu, protože ta je o úplně o něčem jiném. Němci zřejmě nepochopili ani to, že hlavní hrdina by měl být alespoň sympatický. Párkát jsem měl dokonce strach, aby si při chůzi nezvrknul nohu. Pušku by měl používat spíš jako hůl, aby se o ni mohl opírat, než aby by z ní střílel. S Lexem se srovnání nevyhne, už vzhledem ke kostýmu který zdědil ale je to jak po stránce fyzické, tak herecké bída. ... Pohrobek....jestli měl Granger kdy nějaký charisma nebo herecký talent, tak ho tady úspěšně skrýval. (7.2.2005)(7.2.2005)

Slabý odvar Mayovek, který sráží dolů především (alespoň pro mě) vysoce nesympatická postava Old Surehanda (old se opravdu hodí, na místě by byl mladší představitel) a velmi sporadický výskyt Vinnetoua. I když, scény s Vinnetouem jsou i tak ubohé - buď vykukuje za kamenem a slyší vše potřebné, nebo střílí jako snajpr na kilometr daleko bez míření. Ono vůbec mnoho scén je silně přitažených za vlasy, neuvěřitelných, tím i nezajímavých, kdy divák spíše kroutí hlavou a diví se, co vše si k němu tvůrci filmu dovolí. Nejkřiklavější je to, že se vlastně ani nesnaží vymyslet něco nového, ale prostě točí dokola stále stejné zápletky a jejich rozřešení. Jednou za čas koukatelný film, ale spíše nepotěší.(4.7.2015)

• IsaacNewton

Uf, tak jsem dokoukala všechny díly s Old Surehandem. Nebyla to taková hrůza, jak jsem čekala- místy to bylo i horší (všechno nebylo sice tak strašné, bylo toho ale hrozivě málo). Cameo, které hrál Vinnetou bylo zoufalé a pro mě se ukázalo, že to byl opravdu on, kdo tyhle mayovky s Grangerem zachraňoval a dělal z nich alespoň trochu dobré filmy (no, Petrolejového prince jistě zachránil alespoň od odpadu). Nyní tam tedy zbyl prakticky jen krajně nesympatický Surehand (to, jak na někoho pořád poklepává a nebo dělá ta další gesta, je strašný), spousta vedlejších postav (Girotti s tou blondýnkou atd.), nevýrazní záporáci a ta nesnesitelná postava, kterou nazývají Old Wabble- a to byla hrůza. Postavy film absolutně potápěly, naštěstí měl film alespoň lepší scénář a režii než Petrolejový princ a krásná hudba také nechyběla, takže jako kompromis volím 2 hvězdy a už to dlouho nechci vidět... Mimochodem, nepřišly vám ty skály na konci filmu povědomé? (třeba jako filmový Nuget-tsil, kde zastřelili Vinetoua...)(13.12.2011)

• - Hned od počátku natáčení musel tým bojovat s nepřízní počasí. Po letních bouřích a vydatných deštích přišly povodně, na okraji Ljubljaně se dokonce zřítil vodojem, když se pod ním sesunula rozmáčená zemina. (hippyman)

• - Pierre Brice se musel při promítání ve Stuttgartu převléct do policejní uniformy a takto utéct před davem fanoušků do bezpečí. (hippyman)

• - Premiéra filmu proběhla 14. prosince 1965 v mnichovském Mathäser-Filmpalastu, přestože producent Horst Wendlandt upřednostňoval Lichtburg v Essenu. (hippyman)