• Západní Německo

• Československo

• Irsko

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie, 1965, 89 min

Myslím, že hodnocení není k tomuto snímku nikterak shovívavé. Oproti ostatním Mayovkám s Surehandem totiž není horší. Řadím jej na stejnou úroveň jako Petrolejového prince. Ze scénáře je jasně patrná snaha postavu Vinnetoua pro tentokrát vynechat což si přál především Granger, kterého celý štáb nemohl už delší dobu vystát a tak se později upustilo od dalších plánovaných dílu Old Surehanda.(2.6.2007)

• donkocicak

Pro mě jedna z nejméně povedených mayovek. Postavu Old Surehanda jsem nikdy neměl moc v oblibě, ale ve filmu Mezi supy mi nijak zvlášť nevadila. Nechápu počínání tvůrců, kteří v Old Surehandovi odsunuli postavu Vinnetoua na vedlejší kolej. Nehledě k tomu, že v první třetině filmu se s ním vůbec nesetkáme ! Tvůrci si zřejmě slibovali od tohoto snímku více, po filmech Mezi supy a Petrolejový princ měla přijít trilogie s názvem Old Surehand ( všimněte si titulků, kde je napsáno Old Surehand – I. díl ), ale k té už ( naštěstí ) nedošlo. Upadající sérii nezachránil ani film s Old Firehandem, ale příjemně ji zakončil Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti. Surehand je občas trochu nesympatický, s Vinnetouem jedná spíše jako s nějakým „starým brachem“ odněkud z hospody a postava Old Wabbla není podle mého soudu dobře napsaná. V knížce jde o zápornou postavu, ale na filmovém plátně z ní udělali blbečka, který je tam spíše na obtíž. Ani finále není nijak zvlášť povedené, film postrádá napětí.(15.1.2009)

• anli

Další Mayovka a další špatná Mayovka.Jak mohl vzít někdo tak skvělou knihu a udělat z ní tohle?Děj je naprosto a zbytečně smyšlený a navíc nepovedeně smyšlený.Důležité postavy(Old Shatterhand,Old Death ad.)tu chybí a spousta postav je spíše k smíchu(nejen Old Wable).Pro neznalce knihy je to vcelku průměrně slušné dobrodružství s příjemnou krajinou(kamera se tu rozhlíží opravdu hezky) i hudbou.Za tyhle dvě věci a Pierra k tomu dávám 40%,protože ve srovnání se zlatou čtyřkou ani jinak nemohu.(13.9.2011)

Jako western je to celkem v pořádku, ale jako mayovku to nelze snad ani brát. Pár postav a motivů z Mayových románů ještě nedělá z filmu mayovku. 1. z originálního záporáka Old Wabbla udělali komickou figurku, která je navíc zcela trapná a zbytečná. 2. z originální detektivní zápletky stejnojmenného románu nezbylo nic, ve filmu máme jen prostou honbu za vrahem Surehandova bratra. 3. Surehand byl v knize mladý, zádumčivý a tichý hrdina, který se nepředváděl. Navíc to byl míšenec bělocha a indiánky. 4. ve filmu chybí stěžejní postava Old Shatterhanda, která v románu vystupuje, 5. Tobby byl v knize záporák, 6. atd. Opravdu film s románem v tomto případu kulhá na obě dvě nohy. Z jednoho nejzajímavějšího Mayova románu aspoň co se zápletek týče udělali tvůrci tuctový a dokonce humorně laděný eurowestern. Takže jasné tři hvězdičky jako film a western. Mayovka to není. Apropos kdysi v pořadu Risk (později Riskuj) byla otázka: Jak se jmenovala postava, která byla pro Maye předobrazem pozdějšího hrdiny Old Shatterhanda? Správná odpověď zněla: Old Surehand... Myslel jsem tehdy, že zešílím (circa v roce 1995). Tvůrci otázek si měli přečíst román Old Surehand, kde vystupují oba dva Oldové jako dvě různé postavy. Oni si ale udělali svůj úsudek po shlédnutí tří filmů s postavou Surehanda, kde Shatterhand chybí. Opravdu no comment... 55-60 %(24.1.2007)

Nebudu psát komentář ke každé mayovce.Mě se Surehand líbil,ikdyž nedosahuje "kvalit" slavné "čtyřky" a Old Shatterhanda.Ale vadím mi,že děj je úplně jiný než kniha.Týká se to zcela všech zfilmovaných mayovek.Dokonce chybí některé postavy.A nebo jsou postavy charakterově změněny.V tomto případě zde chybí např. Old Shatterhand,Old Death a z Old Wableho zde udělali komickou figurku.(17.1.2008)

• - Ačkoliv nebyl film publikem akceptován, mnozí kritici se o snímku vyjadřovali výhradně pozitivně. Chválen byl především solidní způsob zpracování a svěží herecký výkon Stewarta Grangera. (Filcooper)

• - Film je první mayovkou Rialto Filmu, která neobdržela Zlaté plátno. (hippyman)

• - Podstatně hůře dopadla havárie začátkem října: v husté mlze došlo k tragické nehodě - velký omnibus vezoucí mnoho komparsistů sjel do příkopu, tragickým výsledkem byli tři těžce zranění, z nichž jeden zemřel, jeden středně těžce a dvanáct lehce zraněných. (hippyman)