Reklama

Reklama

Old Surehand

  • Západní Německo Old Surehand (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Zálesácký ostrostřelec je v patách záhadnému zlosynovi, jenž by mohl být vrahem, který před lety zabil jeho bratra... Vlak Union Pacifik je přepaden bandou desperátů vedenou mužem, který je všemi titulován jako Generál. Je to ničema, který chladnokrevně obchoduje se smrtí – prodává indiánům zbraně a tajně je štve proti bílým osadníkům. Tolik potřebný mír by znamenal konec jeho špinavých obchodů. Už celá léta Old Surehand beznadějně pátrá po muži, který zavraždil jeho bratra. Vše nasvědčuje tomu, že i za touto krutou smrtí stojí Generál… V originále nese film podtitul „První díl“, neboť producent Horst Wendlandt, jenž je podepsaný pod většinou mayovek z Divokého západu, plánoval s postavou Old Surehanda započít novou paralelní sérii k vinnetouovským filmům. Proto se také apačský náčelník ve filmu vyskytuje pouze na zlomek stopáže a veškeré vyprávění se točí kolem figury zálesáckého ostrostřelce, ztvárněné slavným hollywoodským hercem Stewartem Grangerem. Navzdory svižně ubíhajícímu vyprávění, svěží nadsázce a několika spektakulárním akčním pasážím (v čele s úvodním přepadením vlaku) se snímek stal pro producenta zklamáním. Navzdory až nezvykle pochvalným kritikám přišlo „jen“ kolem 2,5 milionu diváků. V porovnání s návštěvností předchozích titulů, která vždy přesahovala 3 miliony, se jednalo o povážlivý propad. Vina bývá směřována na ortodoxní fandy Vinnetoua, kteří těžce nesli, že jejich oblíbený hrdina se ve filmu takřka neobjevuje a že se Grangerovo pojetí figury vzpírá mayovskému romantismu. Následkem toho Wendlandt nakonec od dalších dílů série Old Surehand upustil. Nicméně s rapidně rostoucí popularitou spaghetti westernů stejně filmovým mayovkám zvonila hrana. Tvůrci se jim pokoušeli přibližovat omezením romantismu, aby tak snímky byly konkurenceschopnější na mezinárodním poli, ale tím naopak odrazovali domácí příznivce. Nadcházející rok Horst Wendlandt ve světle ještě nižších tržeb nadcházejících snímků oznámil konec produkcí mayovek... Stejně jako v předchozích filmech s Old Surehandem, také tentokrát Stewartu Grangerovi dobře sekunduje Milan Srdoč (alias Paddy Fox) v komediální roli zmateného Old Wabbla. Svobodomyslnou dívku Juditu, která se na rozdíl od tradičních mayovských krásek v nesnázích neztratí ani v hospodské rvačce, ztvárnila italská herečka Letítia Románová, která předtím proslula hlavní rolí v evropské adaptaci lechtivého románu Fanny Hill režírované proslulým Russem Meyerem. Jejího uhlazeného snoubence ztvárnil, jako svou poslední roli v mayovkách, Mario Girotti, jenž se již o dva roky později stal díky spaghetti westernům mezinárodní hvězdou pod hereckým jménem Terence Hill. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (122)

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Myslím, že hodnocení není k tomuto snímku nikterak shovívavé. Oproti ostatním Mayovkám s Surehandem totiž není horší. Řadím jej na stejnou úroveň jako Petrolejového prince. Ze scénáře je jasně patrná snaha postavu Vinnetoua pro tentokrát vynechat což si přál především Granger, kterého celý štáb nemohl už delší dobu vystát a tak se později upustilo od dalších plánovaných dílu Old Surehanda. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Připadá mi, že ČSFD je plná ignorantů, kteří si myslí, že Stewart Granger byl nějaký německý přestárlý pornoherec. Lidi, kteří s ním viděli maximálně tak tři německé mayovky, by se o něj neměli otírat a zjistit si, že se jedná o velkou hollywoodskou hvězdu nejen padesátých let. Herecky je na tom určitě lépe než Lex Barker a charisma mu nechybí. Docela dobře si tady vystačil sám, i když v některých chvílích z filmu dělá spíše slušnou komedii. Vohrer mohl klidně zkusit Briceovu postavu vypustit úplně, minimálně by to byl zajímavý experiment. Ve filmu se nicméně slušně vyprofiloval Terence Hill, který poprvé opravdu hraje a i jeho postava je napsána dostatečně rozšafně. ()

Reklama

novoten 

všechny recenze uživatele

Proč Stewarta Grangera neměli diváci rádi, lze i tentokrát pochopit bez problémů. A řečem, že na rozdíl od Lexe Barkera Pierru Briceovi vůbec nesedl jako herecký parťák, věřím také. I to je možná důvod, proč se Vinnetou objeví snad v polovině filmu. Když navíc s několikaletým odstupem přemítám o podprůměrných vedlejších postavách, "anonymním" ústředním záporákovi a právě o nijakém Old Surehandovi, tlačí se hodnocení už skoro na jednu ušmudlanou hvězdu. Knižní Surehand je totiž velkolepým Mayovým triumfem a film je tak o to větší ostudou. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

I v těchto posledních mayovkách se dá najít něco pozitivního, ale je toho tak zatraceně málo, že divák zvažuje, zda se do toho vůbec pusitit. Navíc se v tomto filmu nepodařilo scénáristovi najít dostatečný prostor pro Pierra Brice a jeho desetiminutové vystoupení před kamerou je dost zvláštní :-( Nicméně...hodnocení máte nahoře :-) A experiment?: už nebetyčná ostuda je, že se jeden z nejlepších Mayových románů někdo rozhodl točit takhle. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Tieto veselosti s Old Surehandom (ktorý to miestami dáva až do komédie) si mohol (a mal) starý dobrý Winnetou odpustiť. Vôbec sa k hranatému britskému nesympaťákovi nehodí. Pôsobí pri ňom ako decentný a jemný džentlmen, ktorého omylom v reštaurácii usadili vedľa sedláka, ktorý čašnícky cápe po zadku, rehoce sa na celý podnik a nakoniec suverénne použije misu s polievkou namiesto WC a ešte sa na tom dobre zabáva. Takisto ma iritovali ďalšie navlas rovnaké scenáristické barličky z predchádzajúcich winnetouoviek/shatterhandoviek, v ktorých zase raz zlí belosi spôsobia konflikt medzi Indiánmi a belochmi tak, že zabijú pár belochov a extrémne jednoducho sa to pokúsia hodiť na Indiánov (napr. na miesto vraždy pohodia šíp). Belosi im na to samozrejme zakaždým skočia a chcú indiánskych susedov povraždiť. Akože, ono to celé nie je zlé, ale miestami je to fakt až vyložene odlfáknuté, Old Surehand sa zrejme radšej nikdy nemal dočkať vlastných celovečerákov a tentokrát sa to s humorom skutočne riadne preháňa. V dôležitej podpornej úlohe sa objaví Terence Hill. Snímke dominuje viacero wtf momentov a divný strih (vo finále Old Surehand zastrelí pre dej relatívne dôležitého zradcu tak, že vystrelí, počujeme pád tela, ale telo nie). Šokovaný som zostal pri scéne "Máte dôkazy?" - "Mám, počul som to na vlastné uši." - "Super, ideme to povedať vojakom!". Ako málo niekedy stačilo na dôkaz. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (25)

  • Pierre Brice se musel při promítání ve Stuttgartu převléct do policejní uniformy a takto utéct před davem fanoušků do bezpečí. (hippyman)
  • Pro vedoucího výroby Erwina Gitta byl Old Surehand v pořadí padesátým poválečným filmem. (hippyman)
  • Hned od počátku natáčení musel tým bojovat s nepřízní počasí. Po letních bouřích a vydatných deštích přišly povodně, na okraji Ljubljaně se dokonce zřítil vodojem, když se pod ním sesunula rozmáčená zemina. (hippyman)

Reklama

Reklama