Old Surehand

• Západní Německo Old Surehand (více)
Trailer 2

Banda lupičů pod vedením muže, který si nechává říkat Generál, přepadne vlak. Aby od loupeže odvrátili pozornost, vyšle Generál dva své muže postřílet pár bizonů, patřícím Komančům, aby došlo ke konfliktu mezi Indiány a bílými. Komančové zareagují ihned a muže pronásledují až k obydlí farmáře Mac Hary. Jeden z Generálových mužů zastřelí jeho syna, aby vyvolal vztek u bílých osadníků. Generál zatím odjíždí do Mason City, aby získal pozemky, na kterých se má nalézat zlato. Old Surehand, který jezdí krajem a již tři roky hledá vraha svého bratra. Náhodou se dostane v pravém okamžiku až k přepadenému vlaku a zabrání výbuchu a osvobodí lidi uvězněné ve vagónu. Pak pokračuje dál směrem k Mason City. Cestou potká zlatokopa Bena a společně jedou do města. Ben má ve městě neteř Judith a rád by získal do vlastnictví pozemek, na kterém našel spoustu zlata. Old Surehand se staví u soudce, aby se zeptal, zda spravedlnost náhodou nenašla vraha jeho bratra. Bohužel v tomto ohledu nijak nepokročili. Domnívají se však, že ho zabil starý Wabble, což Surehand zpochybňuje. Wabbleho zná jako své boty, ten by toho nebyl schopen. Do města přijíždí syn náčelníka Komančů Tou-Wan, aby se přišel zeptat, proč osadníci porušili smlouvu a napadli jejich stádo. V tu chvíli se však již městem šíří zpráva, že Komančové zabili farmářova syna. Tou-Wan čelí nadávkám obyvatel města, Surehand zasahuje. Tou-Wan přijel neozbrojen, nikdo na něj nebude mířit. Bohužel Tou-Wana zastřelí jeden z Generálových mužů, aby vyvolal hněv u Komančů. To se mu podaří. Komančové od Generála nakupují zbraně a chystají se na válku. Old Surehand slibuje náčelníkovi Maki-motehovi, že vraha jeho syna najde a žádá ho, aby s vyhlášením války ještě počkal. Zlatokopa Bena někdo v noci zabije a ukradne mu mapu se zakresleným nalezištěm zlata. Vychází najevo, že za jeho vraždou také stojí Generál. Judith a její snoubenec Toby se vydají hledat strýčkův pozemek, i když nemají mapu. Cestou jsou zajati Komanči. Osvobodí je Surehand a pošle Tobyho, aby zastavil vojáky, kteří se blíží k městu. Komančové by si to mohli vyložit jako chystání na válku. Tobyho však cestou zajmou Generálovi muži. Generál Tobyho hodlá zabít, ale naštěstí se zjevuje Surehandův přítel Vinetou a Tobyho osvobodí. Oba muži pak na vlastní uši slyší, jak Generál přiznává vraždu Surehandova bratra i to, že zabil Tou-Wana... (TV Prima)

Trailer 2

Nerd4Dreaming

Kdyz pominu, ze nemá s původní knihou Old Surehand, kterou povazuju za Mayovu nejlepší, nic spolecnyho, jedna se asi o nejlepší film se Surehandem. Jeho postava je konečně dostatecne bad-ass a ne tolik otravna. Tajně jsem doufal, ze se Vinnetou nakonec vůbec neobjeví, a jednalo by se tak o zajímavý spin-off. Co me ale překvapilo úplně nejvíc, ze jsem objevil westernovou mayovku, kterou jsem ještě nikdy neviděl. To je doslova nevidano, neslychano. ()

L_O_U_S

Old Surehand je bourák. Ustřelit zápalnou šňůru, to neumí jen tak někdo. A už vlastně ani nevím, o čem tenhle film byl. Nejsem si jistý, zda ta památná scéna s vorem na rozbouřené řece (evidentě před plátnem, což je ale vzhledem k věku filmu naprosto pochopitelné) je tady nebo v jiné surehandovce. (134.) ()

Kakho-oto

Jako western je to celkem v pořádku, ale jako mayovku to nelze snad ani brát. Pár postav a motivů z Mayových románů ještě nedělá z filmu mayovku. 1. z originálního záporáka Old Wabbla udělali komickou figurku, která je navíc zcela trapná a zbytečná. 2. z originální detektivní zápletky stejnojmenného románu nezbylo nic, ve filmu máme jen prostou honbu za vrahem Surehandova bratra. 3. Surehand byl v knize mladý, zádumčivý a tichý hrdina, který se nepředváděl. Navíc to byl míšenec bělocha a indiánky. 4. ve filmu chybí stěžejní postava Old Shatterhanda, která v románu vystupuje, 5. Tobby byl v knize záporák, 6. atd. Opravdu film s románem v tomto případu kulhá na obě dvě nohy. Z jednoho nejzajímavějšího Mayova románu aspoň co se zápletek týče udělali tvůrci tuctový a dokonce humorně laděný eurowestern. Takže jasné tři hvězdičky jako film a western. Mayovka to není. Apropos kdysi v pořadu Risk (později Riskuj) byla otázka: Jak se jmenovala postava, která byla pro Maye předobrazem pozdějšího hrdiny Old Shatterhanda? Správná odpověď zněla: Old Surehand... Myslel jsem tehdy, že zešílím (circa v roce 1995). Tvůrci otázek si měli přečíst román Old Surehand, kde vystupují oba dva Oldové jako dvě různé postavy. Oni si ale udělali svůj úsudek po shlédnutí tří filmů s postavou Surehanda, kde Shatterhand chybí. Opravdu no comment... 55-60 % ()

willis

Jak mohli do titulní role obsadit někoho kdo nemá žádné charisma, určitě si hrdinu a čarostřelce nepředstavuju jako prošedivělého artritického dědulu.(May/tedy vlastně Shatterhand/ popisuje Shurehanda jako obra:))) Vůbec to vypadá, že scénárista nečetl předlohu, protože ta je o úplně o něčem jiném. Němci zřejmě nepochopili ani to, že hlavní hrdina by měl být alespoň sympatický. Párkát jsem měl dokonce strach, aby si při chůzi nezvrknul nohu. Pušku by měl používat spíš jako hůl, aby se o ni mohl opírat, než aby by z ní střílel. S Lexem se srovnání nevyhne, už vzhledem ke kostýmu který zdědil ale je to jak po stránce fyzické, tak herecké bída. ... Pohrobek....jestli měl Granger kdy nějaký charisma nebo herecký talent, tak ho tady úspěšně skrýval. (7.2.2005) ()

kaylin

Ty zápletky se celkem dost opakují, Vinnetou je ve filmu docela zbytečný, ale stejně jsem si užíval to, že jsem ho tu mohl vidět. Old Surehand je navíc takový dobrý správňák, že se mi ta jeho postava prostě líbí a rád se na ni dívám. Opět je to dostatečně komické, ale mezi těmi jednotlivými mayovkami film celkem snadno zapadne. ()

• Old Surehand dějově předchází filmům Mezi supy a Petrolejový princ, ale byl natáčen až jako poslední. Plánovalo se i pokračování, ale díky vyhroceným vztahům Grangera se štábem (a nízkým tržbám) už k němu nikdy nedošlo. (Stocki)
  • Podstatně hůře dopadla havárie začátkem října: v husté mlze došlo k tragické nehodě - velký omnibus vezoucí mnoho komparsistů sjel do příkopu, tragickým výsledkem byli tři těžce zranění, z nichž jeden zemřel, jeden středně těžce a dvanáct lehce zraněných. (hippyman)
  • Místa natáčení: Jugoslávie: Grobnik Polje u Rijeky, Platak u Rijeky, Starigrad-Paklenica, Mali Alan u Obrovacu, Zrmanja-Canyon, Ljubiljana, Solin u Splitu. (hippyman)