• Západní Německo

Flaming Frontier

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie, 1965, 89 min

• Radiq

Hrozná šaškárna. Old Surehand je hodně old a hodně sure a to mě sere, hlavně když přihlídnu k tomu, jakyho dělá americkýho machra. Třeba že umí střílet z pušky jednou rukou. Ale pro mě je to pořád jenom dědek s oprděnejma gatěma, sakem jak od Kárla Lagerfelda a ksichtem jak kdyby ho vystřelili z děla. Na Old Shatterhanda zdaleka nemá, ani se mu nepřibližuje a vubec se nedivim, že se spolu ve filmu nepotkali. Pak je mi taky podezřely, že tady zas hraje Terence Hill, když hrál v několika předchozích dílech jiné postavy. Člověk si začiná řikat, že na divokym západě asi žilo hodně dvojníků. Taky Vinnetou byl uplně odstrčenej, ale rači měli odstrčit Surehanda... nebo mu strčit něco do pusy, aby už držel hubu. Tenhle film a hlavně Stewart Granger je prostě sračka.(23.9.2013)

• helrohir

Filmový Surehand dopadol podobne ako ďalší nesympatický "hand" Old Firehand, teda s úbohým hercom, ktorý postavu stvárňuje, s Vinnetouom, ktorý akoby ani nebol Vinnetou ale len ďalšia z radu zbytočných vedľajších postáv, s príbehom, ktorý vás núti krútiť hlavou a žasnúť nad tým, ako hlboko sa dá v rámci série mayoviek klesnúť a so záporákom, ktorý je skôr ako zlá postava s detskej rozprávky, než pravý westernový "padouch". Nuž, dá sa očakávať, že ak točíte filmy tempom 8 za rok, tak niektoré dopadnú takto neslávne, ako práve Old Surehand.(6.9.2014)

Kdyz pominu, ze nemá s původní knihou Old Surehand, kterou povazuju za Mayovu nejlepší, nic spolecnyho, jedna se asi o nejlepší film se Surehandem. Jeho postava je konečně dostatecne bad-ass a ne tolik otravna. Tajně jsem doufal, ze se Vinnetou nakonec vůbec neobjeví, a jednalo by se tak o zajímavý spin-off. Co me ale překvapilo úplně nejvíc, ze jsem objevil westernovou mayovku, kterou jsem ještě nikdy neviděl. To je doslova nevidano, neslychano.(11.5.2020)

• Torgal

Oproti "Medzi supmi" vidím hlavne v prvej polovici zlepšenie na všetkých frontoch - solídna výprava, dobré tempo, fajn postavy (aj titulný hrdina už obstojne funguje) - samozrejme všetko v limitoch poetiky mayoviek. Škoda, že približne od momentu keď sa k partii pridá Surehandov zdegenerovaný kamarát to postupne všetko ide čoraz hlbšie do kanála. Dej chaoticky skáče dopredu a postavy sa chovajú úplne náhodne (a väčšinou stupídne). Skvelá scéna Winnetoua robiaceho terč nefunkčným puškám už nič nezachráni. Apropo Winnetou - vo filme má bohužiaľ len väčšie cameo. 5-/10(20.7.2017)

Že se milovníci a rádoby milovníci Karla Maye durdí, jakým způsobem je adaptována literární předloha o Old Surehandovi? A že jsou naštváni proto, že Vinnetou má jen malý prostor? Jsou to hloupé žvásty. Má to větší svěžest a příjemně vtipný nadhled, díky kterému se tento film od ostatních májovek příjemně liší a baví i o něco lépe. I přes tyto klady ovšem tento film nepřevyšuje svým dějem ostatní. A průběh? Musí se dopadnout padouch se svojí nenasytnou bandou. A usmiřovat nedorozumění mezi indiány a bělochy. Ústřední postavou je Johnny Garden alias Old Surehand (dobrý Stewart Granger s hlasem Heinze Engelmanna), který s hravým a snad i ješitným sebevědomím zvládá každou zapeklitou překážku a problém. Mezi jeho přátele a ochotné pomocníky patří indiánský nadnáčelník Vinnetou (Pierre Brice a hlasem Thomase Eckelmanna) s instinktem a schopností předvídat běh událostí, talentovaný a odhodlaný mladý právník a soudcův pomocník Toby (sympatický Terence Hill ještě jako Mario Girotti, s hlasem Joachima Ansorgea) a neschopný Jeremy Sanders alias Old Wabble (Milan Srdoč s hlasem Hugo Schradera), který je spíše přítěží, než přínosem. Ženský půvab přináší především mladá a dychtivá Judith (Letícia Román s hlasem Marianne Lutz). Hlavním padouchem je Jack O'Neal alias Generál (zajímavý Larry Pennell s hlasem Rainera Brandta), který se mstí za své dávné vyhození z armády a tuto záležitost jeho ješitnost stále nedokáže překonat. Generálovi pomáhá jeho ambiciózní zástupce Joe (Vojislav Mirić s hlasem Joachima Nottkeho) a je ještě více nenasytný. Z dalších rolí: dobromyslný zlatokop a Juditin strýček Ben O'Brian (Vladimir Medar s hlasem Alexandera Welbata), starý náčelník Komančů s úmrtím v rodině Maki-Moteh (Dušan Antonijević), šarmantní majitelka hostince Molly (Hermina Pipinić s hlasem Edith Schneider), zamilovaná pomocnice banditů Delia (Jelena Zigon s hlasem Marianne Mosar), a kapitán americké armády Miller (Erik Schumann). Je to nenáročné dílo, kde dobro vítězí nad zlem. Je to svěží a s příjemně vtipným nadhledem, který baví při chvilkách odreagování.(15.1.2016)

• - Hned od počátku natáčení musel tým bojovat s nepřízní počasí. Po letních bouřích a vydatných deštích přišly povodně, na okraji Ljubljaně se dokonce zřítil vodojem, když se pod ním sesunula rozmáčená zemina. (hippyman)

• - Granger pohrdal vším od Pierra Brice s Karlem Mayem, přes Jugoslávii až po hotelový personál. Ovšem členové hotelového personálu si nenechali ponižování líbit a trpělivost jim došla, když Granger hodil po číšníkovi kuřetem. Před cestou do Švýcarska napěchovali jeho zavazadla hotelovými příbory, ubrusy a ručníky a upozornili kamaráda na celnici. Poníženého Grangera si už může každý jen domyslet. (Stocki)

• - Místa natáčení: Jugoslávie: Grobnik Polje u Rijeky, Platak u Rijeky, Starigrad-Paklenica, Mali Alan u Obrovacu, Zrmanja-Canyon, Ljubiljana, Solin u Splitu. (hippyman)