• Západní Německo

Flaming Frontier

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie, 1965, 89 min

• L_O_U_S

Old Surehand je bourák. Ustřelit zápalnou šňůru, to neumí jen tak někdo. A už vlastně ani nevím, o čem tenhle film byl. Nejsem si jistý, zda ta památná scéna s vorem na rozbouřené řece (evidentě před plátnem, což je ale vzhledem k věku filmu naprosto pochopitelné) je tady nebo v jiné surehandovce. (134.)(24.2.2007)

Ale jo, dám tři, i když mě Surehandův úsměv lěze poměrně dost na nervy. Ale - Surehand je větší frajer než Firehand, příběh slušně jede kupředu a Vinnetou je prostě Vinnetou (i když je na plátně trestuhodně krátkou dobu). Hlavně ale film pořád patří mezi skupinu filmů, které drží u života Mayův prototyp Divokého Západu (což není u všech něměckých pokusů samozřejmost), včetně barvotiskových výjevů Skalistých hor (já vím, já vím..) a silného etosů přátelství a spravedlnosti namíchaných mimo jiné s protikladnou samozřejmostí, s jakou se v tomto světě umírá (Surehand po zabití protivníka nehne brvou, stejně tak jako přihlížející okolí) Ano, tak si Maye pamatuji, tak se už určitě nikdy točit nebude.(17.9.2019)

• špaček421

Olda Šurhendů zase řádí. Oproti původní knize je to (zřejmě i díky zásahům jeho představitele Stewarta Grangera do scénáře) neomylný, vždy čistý frikulín, který se tu z jakéhosi důvodu chce za něco pomstít teplému záporákovi Generálovi (nudnější už je jenom Rolf Hoppe), a usmířit bělochy a komanče. Old Wabble je, rovněž v rozporu s předlohou, zrzavý trouba s pověstí skvělého zálesáka, kterou si zasloužil bůhvíjak. Surehand ho přesto trpělivě vláčí s sebou, a je mu jedno, že díky zásahům tohoto šikuly mohl být už hodněkrát pod drnem, nemít svoje superschopnosti. Kladnější nebyl ani Mirek Dušín. Terence Hill tady hraje taky, pořád s sebou vláčí uječenou blondýnu, která chce sbalit asexuála Surehanda, aby nakonec skončila v Terencově náručí. Mít s sebou Terence Buda, dostala by blondýna po držce. Vinnetou se jenom mihne. Dobře pro Brice, špatně pro nás. Akce jalová, hudba vykradená ze starších dílů. A to to v titulcích slibovalo, že nezůstane jen u jednoho filmu... Ještě, že další nevznikly.(13.2.2015)

Jako western je to celkem v pořádku, ale jako mayovku to nelze snad ani brát. Pár postav a motivů z Mayových románů ještě nedělá z filmu mayovku. 1. z originálního záporáka Old Wabbla udělali komickou figurku, která je navíc zcela trapná a zbytečná. 2. z originální detektivní zápletky stejnojmenného románu nezbylo nic, ve filmu máme jen prostou honbu za vrahem Surehandova bratra. 3. Surehand byl v knize mladý, zádumčivý a tichý hrdina, který se nepředváděl. Navíc to byl míšenec bělocha a indiánky. 4. ve filmu chybí stěžejní postava Old Shatterhanda, která v románu vystupuje, 5. Tobby byl v knize záporák, 6. atd. Opravdu film s románem v tomto případu kulhá na obě dvě nohy. Z jednoho nejzajímavějšího Mayova románu aspoň co se zápletek týče udělali tvůrci tuctový a dokonce humorně laděný eurowestern. Takže jasné tři hvězdičky jako film a western. Mayovka to není. Apropos kdysi v pořadu Risk (později Riskuj) byla otázka: Jak se jmenovala postava, která byla pro Maye předobrazem pozdějšího hrdiny Old Shatterhanda? Správná odpověď zněla: Old Surehand... Myslel jsem tehdy, že zešílím (circa v roce 1995). Tvůrci otázek si měli přečíst román Old Surehand, kde vystupují oba dva Oldové jako dvě různé postavy. Oni si ale udělali svůj úsudek po shlédnutí tří filmů s postavou Surehanda, kde Shatterhand chybí. Opravdu no comment... 55-60 %(24.1.2007)

Film začal dobre (neberiem do úvahy nezhody v počte komparzu po prestrelkách, keď nekorešpondoval súčet mŕtvych a tých čo prežili), ale postupne sa prejavili nedostatky v logike, či pravdepodobnosti a miestami mi to prišlo ako nepodarený pokus o humor. Stewart Granger nie je Lex Barker a to je nezpochybnitelný fakt, ale na 3* to je stále je.(17.7.2018)

• - Old Surehand dějově předchází filmům Mezi supy a Petrolejový princ, ale byl natáčen až jako poslední. Plánovalo se i pokračování, ale díky vyhroceným vztahům Grangera se štábem (a nízkým tržbám) už k němu nikdy nedošlo. (Stocki)

• - Cizojazyčné názvy filmu:
    Brazílie: MAO DE FERRO. Dánsko: WINNETOU OG NEVADA-BANDITTERNE. Velká Británie: FLAMING FRONTIER. Itálie: SUREHAND. Jugoslávie: OLD SURHEND. Rakousko: OLD SUREHAND 1. TEIL. Polsko: OLD SUREHAND. Švédsko: SÄKER MAN I WESTERN. Španělsko: EL JUSTICIERO DE KANSAS. USA: FLAMING FRONTIER. (hippyman)

• - Hudbu složil osvědčený mayovský skladatel Martin Böttcher. Soundtrack obsahuje snad nejméně nových melodií ze všech filmových mayovek. Rozhodl se neskládat ani nové hlavní téma, nýbrž použil tzv. Melodii Old Surehanda z filmu Mezi Supy. (hippyman)