Vinnetou - Poslední výstřel

• Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

Ghastli

Mám rád všechny díly Vinnetoua ,ale tenhle je ze všech nejlepší .Režisér moc dobře ztvárnil knížku takže ve filmu nejsou žádné nepřehlédnutelné změny tak to má být. ()

bratr_jezek

Pamatuji si jako dne, když v narvaném kině se přede mnou jedna dívka rozplakala. Byl k tomu důvod, umíral jeden z idolů filmového plátna, Vinnetou. I mně bylo líto, že hlavní série končí, později k nám sice doběhla i další díly (různí ti Old Firehandové či Old Surehandové, Petrolejoví princové, Míšenky Apanači atd.), ale už to nějak nebylo ono. ()

Pimburger

Jeden starý vtip hovoří o tom, že slzy Chucka Norrise léčí rakovinu, ale bohužel nikdy nebrečel - pro mě to znamená, že neviděl Vinnetou - poslední výstřel, protože kdyby viděl, jak se Olda Šetrný sklání nad umírajícím rudým bratrem a před očima se mu promítají legendární scény z předchozích dílů, tak by onkologie byla zapomenutou vědou. No a nám, co nejsme tak drsní jako Chuck Norris, k moři slz stačí, když v dálce slyší zvony ze Santa Fé... Nezáleží na tom, jak dobrý nebo špatný tenhle film filmařsky je, tohle je Vinnetou a to znamená plný počet + nejdojemnější filmová scéna všech dob. ()

huspenina33

Bože jak já plakal a moc rád. Moc povedené. Hlavně dabing. V dalších mayovkách ( mimo pokladu, gentlemana a vinnetua ) je dabing Old Shatterhanda strašný, pan Ráž už byl v letech a bylo to na tom hodně znát. Tady to je na 100%. ()

topol999

Pro mě nejlepší mayovka ze všech: ne kvůli Apačově smrti, ale proto, že v tomhle díle bylo vše dokonalé: ať už hudba, herci, prostředí, dabing, děj, ale hlavně se scénáristovi podařilo už od první minuty navodit pochmurnou atmosféru, která ustala až při závěrečných titulkách. I kdybych neznal název filmu, jsem si jist, že bych si ho za 10 vteřin dokázal vymyslet a být v obraze!! Už od začátku je jasné, že Rollins bude soupeř nad síly obou bratrů. K dabingu: Hlavně úchvatný Otto Lackovič na Rollinse!!! Prostě jeho hlas k Battagliovi sedí!! Dále Vinklář na Kida je super, Šmeral na ožralého Bílého Buvola a Sejk jako poctivý guvernér nemají chybu... A ještě abych nezapomněl, tak Sam Hawkens je v tomto díle nejodvážnější a nejlepší. Už jenom kvůli tomu 100% ()

marzzy

"Pozor! Budou na vás střílet!" Musím se přiznat, že v mým dětství to byl určitej milník, protože zemřel hrdina ve filmu. To bylo snad poprvé, co k něčemu takovýho došlo. Vzpomínám si, že mi to bylo velmi líto. S odstupem let, když jsem se na Vinnetoua znovu podíval, tak jsem mu to z určité škodolibosti i přál, protože nebylo vůbec zvykem, aby ti zlí někdy vyhráli. Přestřelky jsou rozhodně víc úsměvný než věrohodný a líbí se mi jenom díly, kde je i Old Shatterhand, na kterýho jsem si v minulosti hrál. Nikdy jsem nechtěl být Vinnetou, Old Shatterhand je svým způsobem zajímavější. Film mám taky spojenej s nepřekonatelným hlasem Stanislava Fišera a s určitou nostalgií, i když už popravdě celej nedokážu sledovat, právě pro tu absenci napětí, protože ty dva prostě nemohl nikdy nikdo trefit a lítalo to stále jen kolem jejich hlav. Ale je to klasika! ()

killer1992

První a poslední film, u kterého jsem brečel. Vinnetouovi poslední chvilky byly emotivnější než sestřih z Nagana říznutý zlatým hattrickem. I dnes mi lehce zvlhnou oči když to vidím. Víc asi netřeba dodávat. ()

JenTR

Velmi dobrý film, skvělé zakončení původní série. Bohužel smrt Vinnetou byla fakt traumatická, brečeli všichni. Těžce se to rozdýchávalo. ()

GrooteLulu

Oproti předcházejícím dílům, je tento nejakčnější..... doslova, není moc času, ani vykouřit dýmku míru, aby nechtěl někdo Vinnetua sejmout.... Botcherovy skladby jsou nejvíc ucelené na jednom dynamickém základu po celou dobu, plus vzpomínka na hospodu z 1.teilu, a oproti ostatním, ne "marsche" a "ataky"....role starého Hawkinse, kterou zde dabuje Filipovský, se mě zdá více komičtější, oproti předcházejícím dílům, připomínající "Funesovy frky"... ()

wistar

úžasný film, asi nejvíce zábavná a kreativní akce z Mayovek a povedený děj a hlavně konec, to jsem i slzu uronil ()