Tarantula

Horor / Sci-Fi

USA, 1955, 80 min

Tak vida - Eastwood začal u filmu jako pořádný hrdina! Celkově je film poměrně vtipný a pavouk dostatečně "realistický" (je ho ale přece jenom moc málo), jenom mě mrzí, že se vraždícími monstry nestala ta přerostlá morčata - to by bylo ještě zábavnější anebo, že jsme nemohli nadále sledovat vývoj profesorova obličeje - už se mi začínal celkem líbit.(22.7.2005)

Jednou z nejsilnějších stránek mojí osobnosti je moje velice silná arachnofobie. Tentokrát mi ale paradoxně přišla vhod, protože Tarantula na mě díky ní (a díky umu fillmařů) zapůsobila, jak měla. Ohavný gigantický pavouk si to štráduje pouští, požírá koně i farmáře, výbušninám se (jistým nepopsatelným pavoučím způsobem) směje... Jenže když si umíní došlápnout na město plné těch divných dvounohých bytostí, nepočítá s tím, že ho v jedné ze stíhaček přiletí zlikvidovat sám Clint Eastwood. Jak příznačné. Čtyři čisté hvězdy.(6.7.2012)

Když jsem jako malý viděl v různých pořadech ukázky právě z tohoto filmu, kde se skrze stožární vedení prodírala ohromná a velice realisticky vypadající tarantule, strašně jsem toužil ho vidět. Teď, když se mi to konečně poštestilo, musím říct, že nejsem vůbec zklamán. Tyhle staré béčkové sci-fi měly ostatně něco do sebe a tvořili tehdejší americkou kulturu stejně vydatně jako třeba Elvis a Marylin Monroe. A myslím, že žít já v té době, obzvlášť tímhle filmem bych se nechal rád unášet. Zabijácká tarantule totiž není jen velmi reálná, ono se jedná opravdu o skutečného pavouka pohybujícího se po kulisách daného prostředí, a leckterý arachnofobik asi snímek vůbec nedokouká. Ale také maskování znetvořených lidí je velmi povedené, herci jsou sympatičtí a přirození a ani titulek horor nevyšumí nijak do ztracena, protože atmosféra je místy skutečně vydatná a nepříjemná. Pro mě je to taková perlička co se slavných monster movies týče, rozhodně by si zasloužila trochu vyšší hodnocení. 80%(29.1.2013)

No jasně, Incredible Shrinking Man to není a leccos se tomu dá vytknout (hlavně uspěchaný konec a prostřední část, kdy se mnohokrát opakuje situace, že se někde v pozadí zjeví kráčející tarantule, ale nikdy nezautočí a nikdo si jí nevšimne, takže vyprávění přešlapuje namístě), ale díky dobrému řemeslnému zpracování a charakterním hercům má Tarantula vynikající padesátkovou atmosféru a daří se jí dobře bavit i po mnoha letech.(5.2.2010)

Dokonala trikova tarantule! Po teto strance film za pul stoleti nezestarl ani o chlup. Skoda jen prazdne (nikoliv nudne) prvni poloviny, protoze zaver je jak ze sna. Padesatimetrova tarantule budi respekt a na nejaky shovivavy usmev neni vubec pomysleni. Jack Arnold byl a bude na monster zanr nejvetsi machr. __ 4,5*(22.12.2009)

• - Dr. Hastings pristane so svojím lietadlom vo filme dvakrát na nespevnenom povrchu. Zvukové efekty sprevádzajúce pristátie však patria lietadlu, brzdiacemu na betónovej či asfaltovej ploche. (beso74)

• - Lietadlá, ktoré vzlietajú k útoku na tarantulu nesú typové označenie F-84 Thunderjets. Avšak tie, ktoré vykonávajú samotný útok sú úplne iného typu – F-80 Shooting Stars. (beso74)

• - Profesor Deemer (Leo G. Carroll) ve filmu předpokládá, že lidská populace bude v roce 2000 čítat 3,6 miliardy lidí. Ve skutečnosti to bylo přes 6 miliard. (Dreadd)