Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

HArna

Denis Villeneuve se ještě před tímto snímkem zařadil vedle velkého Christophera Nolana, protože stejně jako on netočí dobrý filmy. Točí jen vyjímečné filmy, chytré a pomalé. Vždy si dává na čas, vizuální stránka stejně jako zvuk je fenomenální. Původní Blade Runner jsem samozřejmně viděl a samozřejmně jsem mu dal to nejvyšší hodnocení. Tento film je neuvěřitelně propracovaným pokračováním. Nebudu psát, jestli je horší nebo lepší - je to jedno. 100% ()

eagle-eye

Zbytečné pokračování... Příběh nikam neposunut, záporáci ve stopáži 3hod minimum prostoru, utahané, ucourané,,, A to začátek vypadal slibně, cca do 40-50 minuty, potom těžká nuda... ()

Hanys_

Vtahující scifi, teda hlavně v té první půlce. Stopáž je smrtící, a přitom by se dala spousta kravin vyhodit (vzpoura rebelů atd). Nicméně, protože jsem tu první půlku shodou náhod viděl asi 5x, a pokaždé u ní uslintával, tak níž prostě jít nemůžu. ()

Fary

Dodnes jsem neviděl původního Blade Runnera, tak jsem váhal, jestli jít do tohohle. Neměl jsem to dělat. Je to depresivní magořina a pokud je v tom něco hlubšího, tak mi to asi uniklo. ()

Ebon

Důstojné pokračování, ale na vzor to v atmosféře a příběhu nemá. Chybí výrazné postavy a chudák Jared, místo prostoru pro ikonického záporáka, dostal pouze pár štěků. ()

Corpsegrinder

Zklamání, bohužel. Čekal jsem skoro rok než budu mít tu pravou náladu se na to podívat, hlavně protože první BR je jeden z mejch nejoblíbenějších filmů. Problémem tohohle filmu je to že tu dlouhou stopáž vycpává věcma který nejsou pro příběh ani trochu důležitý. Vše se zbytečně roztahuje, dialogy se táááááhnou ačkoliv nemají žádnou váhu a tam kde první BR pomalu budoval atmosféru, tady je naprosto prázdno. Goslingova postava je naprosto o ničem, stejně jako jeho rozhovory s Joi, který zaberou až moc času na to jak rychle jí pak z filmu pošlou do prdele, a ZASE to nemá dopad na příběh. Ani to moc dobře negraduje, ta závěrečná bitka tam byla jen proto aby se něco stalo (už podruhý Gosling někomu nabuší auto a pak ho utopí v moři :)) a tam kde první film nastolil docela zajímavou myšlenku která hezky shrnula celej film, tak tady neni nic. Nějak jsem nepochopil proč zde měl Jared Leto ještě míň prostoru než v Suicide Squad, obzvlášt když tady hraje pro změnu postavu která by zasloužila trochu rozvést. No nic, vizuálně je to samozřejmě fajn, ačkoliv bych řekl že původní film měl moc hezčí záběry na okolí. Tady se odehrává spousta scén ve dne a je to vše jen taková šeď, nejzajímavější tak byla část z Las Vegas kde se aspoň trochu snažili bejt originální. Soundtrack silně připomíná Vangelise takže tam problém neni. Bohužel no, za mě průměr, a mrzí mě to. ()

Litvicek

Jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy měl tu radost vidět. První Blade Runner jsem nikdy nedocenil a popravdě nikdy jsem moc ani nepochopil ale druhý díl nejen všechno vysvětlí ale hlavně jsou to téměř tři hodiny čiré perfektní filmové zábavy. Holy shit, tohle se povedlo.. ()

cypp

Pravá nefalšovaná nuda. Být to o hodinu kratší udělali by líp. Navíc z toho mám pocit, že rejža chtěl dělat umění a né točit film. ()

ChrisBa

Na rozdiel od mnohých iných sequelov v dnešnej dobe, je tento veľmi vydareným kúskom. Vďačí za to najmä výbornej réžii Villeneuva. Jeho charakteristické pomalé a rozvážne tempo, skvelý vizuál a Zimmerova hudba( podobná tej od Vangelis) sa dokonale priblížili atmosfére z prvého filmu od Ridleyho Scotta. A čerešničkou na torte je krásna a roztomilá Ana De Armas, ktorá mi pomohla v rozhodovaní medzi 3 a 4*. Horšou stránkou je vykreslenie, resp. nevykreslenie záporáka v podaní Jareda Leta. Za 160 minút nedať vôbec priestor rozvinúť jeho postavu je trestným činom. Škoda. Inak to mohol byť ešte lepší film. ()

orkadimenza

Ridleyho Blade Runnera bych bezesporu prohlásil za jeden z nejlépe uspávajících filmů historie a proto jsem nedával šance žádnému pokračování do chvíle, kdy jsem se dozvěděl, že se na režisérskou židli posadí Denis Villeneuve. V tu chvíli jsem zadoufal, že dokáže z tohoto dle mého přehajpovaného sci-fi udělat po neuvěřitelně povedených Příchozích solidní snímek. Denis obdobně jako ve všech svých filmech dokáže poutavě vyprávět příběh, který je zde jednoznačně rozmanitější než v jedničce a dokáže diváka přikovat k sedačce i na dlouhých 163 minut. Těch jsem se původně obával hlavně kvůli natahované nudě, jenž by kopírovala jedničku, ale naštěstí jsem se jí nedočkal. Jenže s delší stopáží přišlo více prostorů na nedostatky, které jsem bohužel u BR 2049 zaznamenával. Spousta otázek nemůže být vyslovena kvůli spoilerům (z prostého důvodu, že Denis předkládá příběh postupným zjišťováním informací, a i když je hlavní postava policista, tak vykonává spíš detektivní práci), ale zásadní otázky mi byly nezodpovězeny a spousta z nich nedává smysl. Otázka, která byla položena na konci jedničky zde úplně ztratila svůj kouzelný nádech, jelikož Blade Runnerem je replikant a zabíjí "svůj druh". Když to převezmeme na podobnost rasismu (která je zde víc předkládána než v jedničce, viz. Fuck off skinner), tak je to to stejné, jako by černoch zabíjel černochy v 19. století, kdy v Americe bylo otroctví. Nebo proč je nejlepší tvořitelkou implantátů osoba, která byla odvedena z normálního světa v 8 letech a i sebevětší představivost by jí nestačila k vytváření autentických myšlenek? Když vezmu v úvahu spoustu dalších nevysvětlených vedlejších stop (problém dcery/syna, Wallacovy "strašidelné" zornice, přičina radiace, bližší vysvětlení Blackoutu- ten se scénáristům do příběhu spíš hodil, než aby tam zapadal), mám tady několik důvodů, které mě vedou k podstatné otázce shrnující můj dojem z filmu. Chápu jak, ale nechápu proč! Podobný pocit jsem vnímal nejen u jedničky, ale i u velkého zklamání jménem Sicario, tudíž režisérský post něco naznačuje. A i přesto, že při finálním prozření bych uvěřil, že by se mi konec a celkové zaklesnutí příběhu mohlo líbit, tak jsem po většinu snímku bojoval s výrazným pocitem pachuti a odporu, který zmizel až několik desítek minut po skončení. Naprosto vědomě teď můžu tvrdit, že většina fanoušků jedničky si dvojiku zamiluje, hlavně díky zajímavějšímu příběhu, ale naopak se snadno může stát, že odpůrcům jedničky nesedne ani dvojika (můj případ). Asi půjde vysloveně o nějaký můj odpor a i přesto, že se Denis hlavně ve druhé půlce snaží jít jinou cestou než Ridley (což dokazuje i odklon Wallfisch/Zimmerovy hudby od Vangelise), mě ten Bladerunnerovský feeling prostě nesedí. Takže s pocitem zklamání nového Blade Runnera nezařadím k Denisovým peckám mezi Příchozí a Zmizení, ale spíš jej přikloním k Sicariu do skupiny filmů, které asi navždy zůstanou nad mé chápání...Edit: Po několikadenním přemýšlení nad BR 2049 a ZEJMÉNA po zhlédnutí tří důležitých prequelovských kraťasů (o kterých jsem před návštěvou kina nevěděl) se rázem některé souvislosti (které zde v komentáři popisuji jako nesmysly) dávají do kupy. Druhý díl BR pro mě skutečně byl lepší než jednička ihned po odchodu z kina (hlavně příběhem), až tento impulz v podobě kraťasů mě nutí oddělit oba dva filmy i hvězdičkově, proto zde přidávám třetí hvězdu. () (méně) (více)

merit1

Mať náhradu, ktorá by za nás pracovala, vydržala drsné podmienky a zároveň nám bola podriadená, je myšlienka, ktorej pôvod nie je v scifi. Svet fantastiky ju skúma z pohľadu robotiky, avšak nastolené otázky sa zväčša viažu paradoxne práve k ľudskosti. Pôvodný Blade Runner šiel do hĺbky, predom určená životnosť replikantov umožnila pýtať sa na otázky zmyslu života. Nový Blade Runner takéto otázky nedáva. Sústredí sa na vizuál, ktorý je nádherný. Postapokalyptický svet je vykreslený depresívne, surovo, pochmúrne, ale so zvyškami rozvinutej konzumnej civilizácie, ktorá sa ani v čase absolútneho kolapsu nedokáže vzdať napríklad obrovskej reklamy, zberateľskej vášne, alebo pôsobivých priestorov. Niekedy možno až samoúčelne, ale veľmi efektne a podmanivo. Problém je však v scenári. Dej je predvídateľný a povrchný, rovnako ako postavy, ktoré napriek stopáži nedokážu v divákovi vyvolať žiadne väčšie pnutie ( až na malé výnimky - Luv, Sapper ). Hlavná pointa je obohratá a otázky, ktoré po nej ostávajú, majú viac charakter logiky, ako etiky a filozofie. Lenže Blade Runner mal byť práve o tom. ()

buzzwoody

Podmanivá a intenzivní atmosféra podkreslená dunivou, éterickou hudbou dokáže obalit velmi nadprůměrný scénář se skvělými herci do výsledného nezapomenutelného audiovizuálního zážitku a jinak poměrně dlouhá, pro někoho až nepřekousnutelná stopáž se tak mění v barevné, poklidné a emotivní rozjímání. ()

IvoB

Tak Blade Runner 2049 dokázal v mém případě něco podobného, jako jednička. Zpočátku jsem si říkal: "Tak to je jako ono? To mě má nějak ohromit?" A stejně mě to nakonec vtáhlo, sežvýkalo a v závěru nechalo jen beze slova civět na titulky. Blade Runner 2049 je skutečně poctivý sequel dle mého gusta. Tvůrci se totiž rozhodli jít tak trošku proti proudu, a navzdory o dosti delší stopáži ubrali na akci a dodali tak filmu velmi komorní nádech. Navíc nejde jen o bohapustou citaci originálu, ale je zde kapku jiná estetika, ze které jde cítit rukopis Villeneuveho, a jiný příběh, který nutně nevyžaduje znalost prvního dílu (ale znalce odmění). A závěr je opět působivý. Sice to už nikdy nebude mít dopad originálu (a upřímně, bylo toho vůbec možné dosáhnout po tolika letech?), avšak film je to stále znamenitý. Rozhodně důstojný následník originálu, což rozhodně není málo. ()

dormouse

Patřím k těm staromilcům pro které byl a je původní Blade Runner kultovní záležitostí. To, co jej dělalo tak mimořádným, byla neokoukanost, Vangelisova hudba, poetika drsnosti, krása Sean Young, monolog Roye v podání Rutdgera Hauera. Tears in rain vstoupily do historie filmu a skalní fanoušci je znají zpaměti stejně jako Alenčina Žvahlava. Místo toho divák dostal skoro tři hodiny nudy, logicky pokulhávajícího příběhu se zbytečnými pro děj nedůležitými scénami, jako je narození nové replikantky, která je svým tvůrcem hned odsouzena k zániku. Škoda času i peněz. ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce