Jako první se odpoutal od zemské přitažlivosti a otevřel lidstvu dveře do vesmíru... Lidstvo dosáhlo oběžné dráhy země 12. dubna 1961. Z dnešního pohledu je však těžko představitelné, o jak přelomový let šlo. Jurij Gagarin vzlétl do vesmíru jen tři a půl roku po vypuštění umělé družice Sputnik 1 a jen necelý rok poté, co se z oběžné dráhy úspěšně vrátili první živý tvorové, fenky Bělka a Strelka. Lety do vesmíru doprovázela obrovská nejistota a řada vědeckých kapacit navíc pochybovala, zda může člověk pobyt v kosmickém prostoru vůbec přežít. Ruský životopisný film od Pavla Parchomenka se tak vrací právě k atmosféře velkého neznáma během vyostřených vesmírných závodů mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. Příběh ovšem ponechává studenoválečné soupeření převážně na pozadí a na první let do vesmíru se dívá jednak očima kosmonautů a jejich rodin s Gagarinem v čele (Jaroslav Žalnin) a pak také skrze postavu Sergeje Koroljova (Michail Filippov), raketového inženýra a faktického otce sovětského vesmírného programu. (Česká televize)

mat.ilda

Od potvrzení tvrzení, že Země je kulatá, považuji lety do vesmíru (krom těch, co mi umožňují být on-line a čučet na bednu) za zbytečnou kratochvíli, zatíženou astronomickými výdaji, jejichž smysluplnější využití by lidstvu pomohlo v pevnějším stoji na zemi a tímto bych kosmický prostor přenechala mimozemšťanům, kteří jsou přeci jen lépe technicky i biologicky vybaveni, že... Nicméně, u Gagarinova pokusného výletu ke hvězdám se zcela vzdávám výhrad, ač nebyl úplně prvním, ale vzhledem k tomu, že si Lajka coby nedobrovolný astronaut své vesmírné dobrodružství naprosto neužila, budiž Jurimu přáno... například záživnější formu hrané oslavy jeho odvahy, které je propíraná heroická hudba ještě malá. Hojně zmiňovaného patosu bylo tak poskrovnu, že jsem ho málem přehlídla, víc mi vadil Gagarinův "švitořivý optimismus", jak trefně podotknul flanker.27 a tak nějak učebnicově strnulé, suchopárné podání - bez napětí v přípravách, bez emocí na orbitu - které si toto zasloužené prvenství určitě nezasloužilo. Škoda, no. ()

Ivoshek

Nemůžu to nesrovnávat s Vremja Pjervych o prvních lidech v kosmu (jako venku). Je to taky ruský, taky z kosmu, taky tam je Koroljov a Chruscov, ale má to nejak víc příběh. Tady se toho děje fakt málo napínavýho, chybí tomu silnější děj. Vizuálně je to fajn, ale tohle mne odradilo. Celkově slabší tři. ()

Necrotongue

Je mi trochu líto, že Rusové nešli s tímto tématem víc do hloubky, klidně bych snesl i delší stopáž, kdybych se toho o Gagarinovi dozvěděl trochu víc. I tak šlo podle mého o povedený film prostý otravného patosu a na ruské poměry pojednával překvapivě více o člověku než o vlasti. Výstižný komentář napsala marhoul. ()

oLí

Jako člověku narozenému až něco málo před Sametovou revolucí mi to přišlo natočené naprosto skvěle. Chápu, že to může každý brát jinak, míchat do toho politiku a svůj vztah k Rusům, ale to bych do toho vůbec nemíchal. Tady jde o lidstvo jako takové, tuto událost si, věřím, budeme připomínat navěky věků. Osobně na mě tato jedna z nejvýraznějších kapitol lidské historie působí téměř přesně tak, jaký mám dojem z jejího převedení na plátno - v nejzásadnějších momentech se mi tajil dech, po zádech běhala husina, do očí se mi draly slzy a s kamenou tváří, pohledem očí který nedokážu popsat a zvláštního pocitu tepla kolem svého sterna a vůbec celé hrudi sem musím zasadit pětku. I když film vypráví a popisuje právě let prvního člověka do vesmíru, nedal bych plné hodnocení, kdyby působil příliš televizně, nebo naopak megalomansky, nebo byl příliš patriotistický a patetický - jak na některé diváky dle komentářů působí. Ano, natočili ho Rusové a určitě si to zaslouží a do režisérských rukou tento námět naštěstí padl člověku, který si s ním poradil a natočil ho pro všechny a přitom věrně tomu, jak to v té době brali právě občané Sovětského svazu. Po stránce herecké ( hlavní role - velkej palec nahoru ), kamera a vůbec celé technické stránce k tomu nemám žádných výhrad. Díkybohu to není velkofilm, ale přitom je to celé natočeno tak, jak si J.A. Gagarin a celý tento milník v naší historii zaslouží a lepší filmový pomník si nemohl přát. 9/10 ()

JohnCZ

Let do vesmíru byl super, stejně tak samotný Gagarin, který byl obsazen a zahrán perfektně. Jenže je to Rusko, takže hromada patosu a neustále rozmělňování děje poměrně nezáživnými flashbacky. Audiovizuálně to je hodně na úrovni, líbilo se mi začlenění reálných záběrů - především v závěru filmu. Škoda jen, že nešel film více do hloubky co se tehdejší technologie týče (řídící místnost apod.). ()

Marek1991

Na tému kozmonautiky je toho dosť, mňa osobne nejak zvlášť neberie, doposiaľ sa mi najviac páčili filmy ako Astronaut, Apollo 13, no najviac asi kontroverzný veľkofilm Armageddon, no dnes mám ďalšieho favorita a ním je tento film o Gagarinovom lete do vesmíru. Spočiatku som sa bál, že to bude nejaký chronologický film iba o tom lete a že prívlastok životopisný budem musieť skritizovať, no oni jeho život vložili do filmu počas letu celkom zaujímavo. Ono je to v podstate aj tak jednoduchý film, no niekedy je v jednoduchosti krása a tá hudba a šťastie na záver mi hnali priam slzy do očí. Viem, že je to len let niekam do veľkej výšky, že osláviť mali zásluhy najmä konštruktérov a celého tímu, ktorí ho tam poslal, nielen jedinca. On bol v podstate len ochotný stať sa pokusným králikom pre napredovanie ľudstva a slávu svojej vlasti, či pre hrdosť jeho rodiny, mal aj šťastie kvôli vhodnosti jeho triedneho pôvodu a jeho telo bolo v super kondícii, že zvládol ťažké podmienky, ktoré podľa mňa už dnes mnohí také nemajú. Bol to skromný človek, ktorý však skončil ako mnohí veľkí hrdinovia smutne, zomrel celkom mladý, no jeho zápis v histórii tu už je. Nehovorte mi, že aj vy niekedy netúžite byť v niečom prví, netúžite po víťazstvách a napredovaní, to by ste tu asi neboli, keby ste ako spermia boli leniví. Ale nie, srandujem, ono to bol významný krok v ceste ľudstva vesmírom, bol to triumf sovietskej a ruskej kozmonautiky. Pre mňa bol toto krásny film na noc, ktorý mi potvrdil, že ruská kinematografia ide hore, aspoň teda hraje na moju nôtu. Opäť to nebol celý život ako v prípade filmu o Charlamovovi, neukázali ani tragickú smrť, no stavili na heroizmus a momenty, ktoré robia život životom, ja mám tú ruskú dušu rád, ona nie je vždy až tak nevyspytateľná, v mnohom je krásne jednoduchá, stojí si za svojim a hodnoty má dosť dobre usporiadané. Nech si hovorí kto chce, čo chce, plukovník Gagarin, česť a sláva, ste symbolom, príkladom, odpočívajte v pokoji, nádherné. Toto bude pre mňa ďalší film, ktorý nebudem mať problém si pustiť znova. No bol by som rád, keby ďalší film bol o celom jeho živote, lebo už od detstva bol veľmi zaujímavý, aspoň ako dokumentárne spracovanie by to nebolo zlé. ()

berny2468

Musím říct, že snímek nakonec nedopadl vubec špatně. I když prvni polovina mi moc nebavil. Nesla ve zmateném představování postav a hlavně Jurije Gagarina. Příběh pak bez jakéhokoliv opodstatnění a logiky přeskakoval z jednoho časového období do druhého. A to nepřestalo do konce filmu. Scénář se opravdu nepovedl a výstavba příběhu je chaotická. Nekdy v půlce jsem se pak v postavách trochu začal orientovat a ke konci film chytil velmi slušné tempo. Scény ve vesmíru jsou nádherné a přesto ne moc opulentní. Ono celkově tenhle snímek se sovětským národním hrdinou měl potenciál sklouznout scén plných klišé a vyžívání se v tomto úspěchu a vítězstvím nad západem. Film je však spíše civilní a méně opulentní než bych čekal (na rozdíl od Saljut 7). Má to velmi podobný nádech jako První člověk. Ale ten se mi líbil mnohem víc. Hlavně díky propracovanosti postav. To zde bohužel chybělo. Přesto však nemůžu tvrdit, že bych se nudil. To vůbec. Film vcelku utekl a zavěrečná 45 minutovka pak splňovala i mé nejvyšší nároky. Ale celkově film spíše řadím do průměru. 5/10. ()

maddy

Rusi si po vzore Hollywoodu natočili vlastnú životopisnú „oscarovku“ o jednom zo svojich najvýznamnejších človekov. A vznikol tu časový výsek z Gagarinovho života od flashbackov do detstva na dedine až po okružnú dráhu okolo Zeme. Zjednodušený pohľad na, pre Rusov, aj pre svet, významnú udalosť, pri ktorej nie je čas (alebo skôr potreba scenáristu/režiséra?) zamerať sa na čokoľvek iné. Natočené síce v poriadku, ale až učebnicovo uhladene, sterilne a dosť suchopárne. Bez jediného momentu na úvahu, bez napätia pri prvej ceste človeka do vesmíru, bez emócií počas prípravy na túto cestu, bez nejakého bližšieho technologického objasnenia problematiky prípravy takejto cesty v sovietskom zväze. Žiadna práca s psychológiou Gagarina, resp. so silným tlakom na psychiku, ktorý taká cesta a osamotený pobyt na obežnej dráhe musel prinášať. Namiesto toho mierne sentimentálny a zbytočne patetický životopis (tá orchestrálna hudba v pár scénach bola niekedy až na hrane gýču), ktorý síce ničím neurazí, ale čakal som, že si Rusi o svojom velikánovi natočia významnejší film na poli kinematografie, než takúto neškodný pohľad na Gagarina, o ktorom sa vo filme divák vo výsledku nedozvie nič viac ako na hodine dejepisu v základnej škole. Neškodné, ale zbytočné. CELKOVO: 3* (6/10) ()

italka63

Vzpomínáte?-Celý svět slyšel tu zprávu TASSU, celý svět zanechal hovoru, celý svět vyskočil od rozhlasu, a zvedl zraky své nahoru! Dobrý den, majore Gagarine, tak jsme se přece jen dočkali.....píseň, co druhý den po startu ovládla republiku:-) Shlédla jsem velmi povedený film, v němž byly retrospektivy z Gagarinova dětství, výcviku a následoval let. Z absolutně chudých podmínek až tam...Žalnin má skutečně úsměv Gagarina, jak už bylo přede mnou uvedeno, sledovali jsme zodpovědnou postavu Koroljova, který nikdy neměl v životě na růžích ustláno a lidstvo se skutečně prvně dotklo hvězd. Emotivní závěr mne donutil dát plný počet. ()

Rakosnicek77

Myslel jsem, že nekonečný příběh byla Německá produkce a ono do toho celkem úspěšně dnes dělají i Rusové :o) Nemůžu si pomoct, ale bylo to nekonečně utahané. Historie se dala prezentovat jistě záživnějším způsobem. ()

slunicko2

Velkolepý úspěch sovětské kosmonautiky si zaslouží lepší film, než je tato nudná propagandistická sračka. 1) Film zcela odpovídá putinovské carské renesanci, kdy se to vhodné ze Sovětského svazu přejímá (například úspěch ve válce i ve vesmíru) a o tom nevhodném se nemluví (například Stalin, hladomor, genocida). Rozjásaný houževnatý Gagarin je dnes symbolem nezlomnosti ruského ducha (v popularitě prý předčí i Vysockého) a snímek tuto tezi představuje bez výhrad a bez zaváhání. V nezlomné jednotě strany a lidu kráčí sovětský lid ke světlé budoucnosti._____ 2) Zaujali mě mladí pěkní kluci. 27letý výborný a k tomu i přitažlivý Jaroslav Vladimirovič Žalnin (Jurij Gagarin), 27letý Vadim Sergejevič Mičman (German Titov), 32letý Danil Vorobjov (Grigorij Něljubov), 29letý Jevgenij Tkačuk (poručík) a mnozí další. Věk protagonistů uvádím k roku 2013._____ 3) Filmovalo se na Krymu (Bajkonur), v Tverské oblasti a v Moskvě._____ 4) Silně prodělečný snímek (náklady různé zdroje uvádí mezi 7 - 9,5 mil. USD) vydělal v Rusku něco přes 1 mil. USD._____ ()

runner85

Parádne spracovaný film o človeku ktorý sa zapísal do histórie ľudstva. Meno Gagarin už od detstva vo mne evokovalo veľkú pozornosť. Súboj medzi ZSSR a USA nebol len v športe ale i v dobývaní vesmíru kde USA predsa len do tej doby troška zaostávali ... predsa len Sputnik, Lajka, Gagarin: Na jednej strane ma veľmi potešilo, že sem dali aj kúsok jeho detstva, ale na druhú stranu mohlo to byť aj o 20 minút dlhšie a dať tam trošku viacej prípravy na let do Vesmíru ... ()

PP66

Tak po 54 letech jsem s ruským synkem vyletěl do kosmu, hlavně že jsme se šťastně vrátili;o) Viděno v rámci Challenge Tour 2015. ()

radektejkal

Můj vztah ke Gagarinovi není kosmický, ale pozemský, až přízemní. Některý z učitelů přišpendlil po úspěšném obletu Země Gagarinovu fotografii na školní nástěnku. V nadšení žáka šesté třídy jsem si ji po konci vyučování odšpendlil, abych ji ukázal doma rodičům. Stálo mě to dvojku „zmravu“ (tehdy jsem ani nevěděl, že se jedná o "dvojku z mravů"). Film o nadšení, snaze dosáhnout něčeho nevídaného, ale i latentních rozbrojích a pozdějším zneužití hrdiny. Režisér a scénárista Pavel Pachomenko nasadil hned od počátku první komickou rychlost: všechno je úžasné, super-optimistické, o možných selháních se mluví jen když je záhodno, aby vynikla hrdinova chrabrost a neochvějnost. Pohled na Gagarina jako na člověka (na člověka chybujícího a pochybujícího) tu nenajdete. Přesto však je škoda, že hrdinní dobyvatelé ztrácejí náš zájem na úkor muzikantů a sportovců. ()

hygienik

Na tomto filme nie je cenný popis letu do vesmíru, ale skôr obrázky z Gagarinovho života a hefty, ktoré u Rusov určite vyvolajú nostalgiu. Ani nie tak za Sojuzom, ako za ich mladosťou. ()

easaque

když už se občas podívám na americké blockbustery, tak proč nezkusit i komerční ruské ;-). Stejně jak americké působí proamericky, tento je zas propagandistický směrem na východ, ale taková tehdy byla doba. Jinak je to průměrný „životopisný“ snímek, kde se dostanete bohužel jen trošku pod povrch tehdejších událostí a života Jurije Gagarina. Chyběl tomu nějaký náboj, který by děj oživil a zpestřil, a proto mě přišel málo komplexní a jednostranný. Znovu na hraně tří hvězdiček, ale tentokrát se přikloním k nižší známce - zase mě to tolik nebavilo. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

honajz2

Ano, je tady mnoho patetických záběrů a přehnaná velkolepost, ale ruku na srdce - v Prvním člověku to snad nebylo? A nechápu některé uživatele: to, že Rusáci si natočí film o Gagarinovi (který je pro ně někdo jako Armstrong pro Američany) a natočí ho "velkolepě", je rovnou propaganda? Ok, teda... Každopádně k filmu. Je to celkem dobré, ačkoli ta přehnaná velkolepost mi tu taky trochu lezla na nervy, ale co mi vadí nejvíc je to, jak je to sestříhané. Gagarin letí do vesmíru v nějaké 30.minutě a protože do konce zbývá něco přes hodinu, je ten čas vyplněn tunou flashbacků, z nichž většina (především ty z výcviků a několika dnů před odletem) měla prostě být před letem do vesmíru. Hned by to vypadalo jinak a líp, protože ten film na to měl a závěr je dost povedený, na Rusko skutečně i velkolepý (v rozumné míře). I tak se mi to celkem líbilo, ačkoli to na víc jak silné 3* není. ()

Aljak

Vizuálne naozaj vydarené, po tejto stránke snáď niet čo vytknúť. Kvalitná výprava a kulisy, ktoré pôsobili skutočne hodnoverne a dodali celému filmu punc. Kiežby sa to isté dalo povedať aj o forme a kompozícii :( To bolo hrozné! Nič proti retrospektívnej forme, ale toto bolo fakt už prehnané a výrazne to uškodilo celému filmu. Nehovorím, že to muselo byť striktne lineárne, ale určite nie takto rozhádzané a bez nejakého určitého kontextu. Gagarinovu misiu naštudovanú nemám, tak nedokážem zhodnotiť, do akej miery sa Rusi držali skutočnosti. Ale musím uznať, že to vyzeralo presvedčivo. Film bol pekný, len ako som už povedal, škoda tej formy a kompozície... ()