Síla slov a fantazie je ukrytá v knihách. Ale jen pro toho, kdo je umí a chce přečíst. Film Zlodějka knih vypráví příběh Liesel (Sophie Nélisse), která se během druhé světové války dostane do pěstounské rodiny Hanse Hubermanna (Geoffrey Rush) a jeho ženy Rosy (Emily Watsonová), aby zde začala nový život. Liesel se snaží zapadnout – doma i ve škole, kde si z ní spolužáci utahují, protože neumí pořádně číst. Liesel je odhodlaná situaci změnit s jednostrannou posedlostí rodícího se učence. A získá k tomu pomoc svého dobrosrdečného nového tatínka. Hans se s Liesel učí dny i noci, během nichž se Liesel snaží podrobně prostudovat svoji první knihu, Hrobníkovu příručku, kterou si tajně „odnesla" z pohřbu svého bratra. Liesel se také spřátelí s jejich novým hostem, židovským uprchlíkem Maxem (Ben Schnetzer), kterého před nacisty skrývají ve sklepě. A právě Max je dalším, kdo ji povzbuzuje ve čtení a v touze po vzdělání. Postupně se mění i její přátelství s mladým sousedem Rudym (Nico Liersch), který Liesel sice škádlí, ale přitom se do ní zamiluje. Dobu plnou utrpení a strádání pak všichni společně překonávají pomocí knih, které nejen pro sebe Liesel krade v knihovně místního starosty. A postupně se naučí vážit si nejen síly slov, ale i moci nad nimi. (Cinemart)

HonzaBez

Lidsky velmi silný a moudrý příběh zasazený do syrové reality nacistického Německa. Film se sice hodně točí kolem myšlenky síly slov a čtení knih, ale neméně důležité mi ve filmu připadají veškeré zápletky spojené právě s tou dobou, ve které se film odehráva (ukrývání židovského mladíka, permanentní strach z nacistické persekuce, pálení "závadných" knih, posílání mladých německých hochů do války, válečné hrůzy očima civilního obyvatelstva). Asi mohu souhlasit s názorem, že se jedná tak trošku o "mládežnický" film, ale v tom nejlepším slova smyslu. Myslím, že je to vhodný film pro to ukázat dnešní mladé generaci zrůdnost nejen nacismu, ale i jakékoliv ideologie založené na rasismu/antisemitismu. Skvělé herecké výkony podávají představitelé obou hlavních dětských postav. Skvělý je i Geoffrey Rush v roli náhradního otce hlavní hrdinky. Jinak jak tu někdy zmiňoval paraelu s Pianistou, tak s tím bych naopak úplně nesouhlasil. Ne, že by jeden z těch filmů byl horší či lepší, ale spíše proto, že v Pianistovi je ta tématika nacistického Německa a pronásledování Židů zpracována mnohem drsněji. A upřímně řečeno jsem byl docela i rád, že až tak daleko tento film nešel. Myslím, že by to bylo spíše na škodu. Spíš se mi v části filmu vyprávějící o ukrývání židovského mladíka, vybavil skvělý Hřebejkův film Musime si pomáhat. ()

chelseaman22

To je ale šajze, majn got! Kdybych byl býval pobýval v nacistickém Německu a měl dostatečný kapitál, tak bych si jistojistě založil es-er-óčko (GmbH) nebo mix akciovky a k-ó (GmbH & Co. KG) a pustil bych se do vyrábění těch roztomilých červeno-černých vlaječek, jež by definitivně šly na odbyt jako svině! A přesně na takovéhle nesmysly vás tahle nezáživná a nepoutavá komedie donutí myslet! Jinak dobrý skluz Lízo! Mít kolíky, tak mu zlomíš holenní kost a disciplinárka tě jako Suareze vyautuje na 10 zápasů! 12% Celosvětový výdělek k 3. 2. 2014: $44,115,854 ()

filmmovier

Na to, že to bylo válečné, tak se mi to fakt líbilo. Zápletka byla skvělá a herecké obsazení také velice povedené, hlavně Geoffrey Rush a Sophie Nélisse, ta byla vynikající a rozhodně z ní ještě něco bude. Všechno je to tam tak nějak příjemně podané a líbilo se mi, jak si tam dělají prdel z Hitlera. I když na vážné téma, tak si u tohoto filmu odpočinete, protože je fakt pěkný. Pro mě rozhodně velice příjemné překvapení a jeden z nejpovedenějších loňských filmů. Předlohu pravděpodobně číst nebudu, ale i přesto je tento příběh pro čtenáře všeho možného jako stvořený, protože tu atmosféru, kterou zažijete jen při čtení, se skvěle povedlo přenést na plátno. Víc asi psát nebudu, jen doporučím, protože je to velice zajímavý příběh. 75%. ()

Mirokukii

Moc pěkný film plný lásky, porozumění, přátelství a prosté pomoci jednoho druhému, z těžkých dob ovládaných nacisty. Dobré obsazení a stoprocentní herecké výkony. Jak jinak dojemné. Jen těch knih tady bylo něják málo. Jakožto nepoctivý čtenář jsou doufal v trochu inspirace a oslovení. Což však neubírá kvalitám filmu. ()

Tosi

Zřejmě s malým hladem jsem usedal ke stolu, abych pozřel tenhle knižní vývar, a to jsem ho nechal táhnout přes dvě hodiny....stejně jsem musel naběračkou lovit hodně hluboko, abych ucítil nějakou vůni a chut'...dlouho to byl totiž vývar z točeňáku, neslanej a nemastnej. Nejchutnějším soustem byl pro mě Geoffrey Rush, nebýt jeho, raději bych zůstal hladem (ta jeho spiklenecká mrknutí na malou Liesel za zády Rose, byla hodně hřejivá)...alespoň že lžíce ze dna talíře byly plné kořeněné vůně a síly, jakou má správný vývar mít. Pro mě to holt nemělo tu správnou hloubku (nemyslím objem hrnce), a tak od stolu odcházím ne zcela nasycen a s pocitem knedlíku v krku. ()

Honzek

Čekal jsem od tohoto snímku asi trošku víc. Dostal jsem jen utahanou a pomalou nudu, která byla hustá jak guláš. Naneštěstí tento pokrm okořenil scénář, který nebyl úplně hloupý. Vizuál byl zajímavě proveden a docela mi sedl. Jen ta režie a celkové zpracování mi prostě nějak nesedli. Chvíly to bylo dobrý a pak nuda a šeď a takhle pořád dokola, dokud neskončil film. Nevím no, čistý průměr řekl bych. ()

Dado

Druhá svetová vojna, nacizmus, holokaust. Veľká téma, veľký potenciál, veľké očakávania. A po vyše dvoch hodinách filmu napokon sklamanie. Nie síce také veľké, ako by sa mohlo vzhľadom na náväznosť k úvodu hodnotenia zdať, ale predpoklady na výsledný dojem z filmu, utvorené doterajšími pozitívnymi odozvami kritikov i obyčajných divákov, zostali nenaplnené. Netuším, ako to bolo v knihe, no vo filme je to, čo malo byť už len podľa názvu jeho hlavnou témou, len akýmsi nevýrazným doplnkom celého scenára, ktorý po zasadení do pútavého obdobia a prostredia vyznieva nepochybne lákavo, no vo výsledku nemá na príbeh výrazný dopad a neposúva ho dopredu takým tempom, ako by sa dalo očakávať. Útočenie tvorcov na city sa dalo taktiež očakávať, ale aj napriek tomu to v niektorých pasážach človeku príde predsa len prehnané a očividné, že snímka opiera svoj potenciálny úspech viac na podobné scény, než poriadny dej. Ani tie však nemajú v tomto prípade až takú prirodzenú silu, podobne, ako v prípade Hansa Zimmera a jeho soundtracku k filmu 12 rokov otrokom, sa aj v prípade málo výraznej hudby k tomuto filmu dostavilo u mňa sklamanie. To by však možno ani nebolo také výrazné, keby sa o ňu postaral nejaký menej známy a úspešný skladateľ, no pri takých génioch filmovej hudby, medzi akých John Williams nepochybne patrí, je to neodpustiteľné a výsledná nominácia na Oscara preto z môjho pohľadu o to nepochopiteľnejšia. Aj napriek zdanlivo zdrvujúcej kritike však má Zlodejka kníh aj nemalé klady v podobe spomínaného prostredia a samozrejme aj doby, v ktorej sa odohráva (pričom zimné pasáže dodávajú snímke neobyčajne čaro) a chvála určite patrí aj hercom a to nielen skúsenej dvojici Geoffrey Rush a Emily Watson. To je však stále málo na to, aby mohlo byť výsledné hodnotenie čo i len o percento vyššie. (65%) ()

Johnny.ARN

Nelisse to zahrala fakt bravúrne. Hudba podmanivá. Atmosféra celkom aj trafená. Kostýmy ušli. Ale čo viac?? Dej bol síce zaujímavý, ale strašne predvídateľný a nikam sa to nejak neposunulo. A to už kde sme, keď najlepšia postava je Smrť?? Mal som miestami pocit, že pri vykresľovaní emócie sa zbytočne tlačilo na pílu. Možno k tým plusom by som pridal ešte peknú opisnú kameru v dvoch - troch momentoch a nie úplne zlú réžiu. Z môjho pohľadu to však zdevastovalo to, že sa absolútne nebral dôraz na detaily. Prečo preboha čítala po anglicky?? Prečo písala po anglicky?? Prečo nebolo obsadených viac nemeckých hercov do hlavných úloh?? A hlavne prečo sa to muselo skončiť happyendom? Takže taká B-čkovina, ktorá sa radí do kategórie Čiernej knihy, ale rozhodne sa nechytá na Predčítača. 3 z 5 ()

Gothar

Lepší priemer, ale vlastne ničím výnimčný film z prostredia obyčajných ľudí počas 2. sv. vojny. Vizuálne spracovanie je fajn, atmosféra miestami tiež, ale celkovo mi to pripadalo príliš cukríkové. 70 % ()

Mrkvič

Pěkný příběh, ale nic moc nového. Takřka od začátku jsem musel myslet na české Musíme si pomáhat, které svou tragikomičností bylo úplně někde jinde. Tady jsem se na konci cítil až lehce dotčen, jak násilně jsou z diváka ždímány emoce. Přitom do té doby to bylo takové, takové obyčejné. Žádný z dialogů mi neutkví v paměti jako z Schindlerova seznamu nebo Chlapce v pruhovaném pyžamu. Prostě fajn příběh s trpkým koncem na jedno zkouknutí. ()

Ryuuhei

Ani pořádně nevím, co k tomuto filmu říct. Tušil jsem, že bude stát za to, ale ne že tolik. Dojímavé drama z období druhé světové, které zbytečně neskáče z období do období a soustředí se hlavně na dětství hlavní hrdinky, která dokázala svýma očima člověka uhranout. Dlouho se mi nestalo, abych měl pocit, že jsem se na chvíli stál součástí děje, leč jen jako jakýsi imaginární duch poletující nad scénou. 90% ()

Lachtaan

Na doporučení těch, kteří tento film hltají jako spásu novodobých filmů z prostředí války, jsem se k snímku loni v prosinci konečně odhodlal, abych mohl ve finále zhlédnout melancholicky i dojemně laděné, pěkně vykreslené dílo, které však mimo lehkopádný příběh jedné pomaloučku se sbližující "rodiny" nic záživného nenabízí. Přišlo mi, že ústřední téma, se kterým se shoduje název snímku, je do kontextu vsazeno poněkud nuceně a že pokud by se film jmenoval úplně jinak, nic by se nestalo, ba by mu to dokonce napomohlo. ()

venison

Předesílám, že knihu jsem nečetla.. Velmi citlivě a naivně dětsky zachyceno dospívání mladé německé dívky, která se dostává do pěstounské rodiny a prožívá s ní II. světovou válku.. Nečekejte žádný krvák, přesto se zde odehraje několik "miniaturních" vyhrocených situací plných napětí.. Postavy mají výborné charaktery a jsou skvěle psychologicky propracované a co je hlavní perfektně zahrané herci se zárukou kvality Geoffreyho Rushe a Emily Watson i nováčkem Sophií Nélisse.. Líbí se mi, jak tvůrci dokázali vytřískat z tématu maximum - první láska, fascinace knihou, odpor k fašismu, komplikovaný vztah s nevlastní matkou, spiklenectví s nevlastním otcem, ukrývání Židů, prověrky, atd. Mínus jsem viděla v tom, že hlavní hrdinka je celkem neemotivní v situacích, které by se měly zalít slzami.. Navíc velké plus mají u mě za skvělé barvení filmu, které se do "romanticko-pohádkového" pojetí válka naprosto skvěle hodilo! Ps: Trošku připomíná film "Hugo a jeho velký objev" jen bez té komediální nadsázkové složky.. ()

elanius

(68/2014) / Prečo preboha niekto z produkcie nezastavil tú nemecko-anglickú šialenosť? Nemám potrebu hodnotiť to ostatné v tomto filme, lebo som bol permanentne nasraný. (4/10) ()

romajz15

První překvapení tohoto roku ve mě zanechalo hluboký dojem. Ve filmu nechybí ani vtipné hlášky a když děti ve škole zpívaly o slávě Říše, a jak se nebudou bratřit s negermány, musel jsem se usmívat, že tomu ti lidé tehdy skutečně věřili. Není zde ani zbytečné násilí a krev asi kromě Křišťálové noci. Pěkné výkony dětský herců, skvělá výprava a spád děje dělají z filmu jedno z nejlepších dramat poslední doby. ()

Mishqo

Asi prvý film s tématikou WWII, ktorý ma zanechal pomerne chladným. Celkovo mi príbeh až tak moc nerezal, zdal si mi nedotiahnutý do konca, zakopával na detailoch. Ale herecky ozaj fajn a hudba pekná. Ale inak pre mňa menšie sklamanie. ()

VanTom

Komorní příběh (víceméně neopustí jednu rodinu, dům, ulici) sleduje dívku, která měla ráda knihy a díky psanému slovu přestála neutěšené válečné časy. Zní to vzletně, ale matný výsledek neodpovídá záměru: jako by bázeň a úcta k předpokládané síle materiálu odpařily životnost, hned od prvních záběrů se tlačí na slzičky jak podle učebnice a celé je to takové strnulé, plné umělých frází. Mimochodem titul klame, o "kradení" knih vůbec nejde, jen kratičká epizodka. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014