Silné psychodrama podle námětu Simony Monyové o citovém vydírání, o nebezpečném, až patologickém vztahu mezi mužem a ženou. Trilogii na motivy knih Simony Monyové uzavírá film režiséra Filipa Renče Sebemilenec z dílny Tvůrčí producentské skupiny dramatické tvorby Davida Ziegelbauera. Je v životě opravdu nejhorší zůstat sám? I na to odpoví příběh tragické lásky Libuše (Simona Stašová) a Oty (Jaromír Dulava)... Úspěšné podnikatelce Libuši, která se ocitá na vrcholu zralého věku, nachystají dvě nejlepší kamarádky opravdu nečekané narozeninové překvapení. Díky tomu se osamělá Libuše seznámí s šarmantním „kovbojem" Otou, který vnese do jejího života lásku a radost. Libušino štěstí ale netrvá dlouho a její euforický pocit z nového životního startu vystřídají stres a utrpení. V tomto krásně i zle mrazivém vyprávění odrážejí autoři scénáře život spisovatelky Simony Monyové, jejíž stejnojmenná literární předloha se stala inspirací pro vznik tohoto filmu... (Česká televize)

kajas

Vzhledem k tématu nijak příjemná podívaná, z některých scén jsem měla tísnivý pocit, bohužel jsem ale měla problém s Renčovým manýristickým stylem vyprávění (závěr na lodi už byl opravdu hodně přes čáru). Paní Stašová ale samozřejmě výborná. ()

Vessper

Určeitě v dnešní době složité a aktuální téma, přesto můj zájem o něj je téměř nulový. Zfilmováno není špatně, ale mě to nechytlo. ()

ilemas

Docela pěkný mrazivý příběh nudně zpracovaný. Lepší je číst od Monyové knihy než se dívat na filmy. Tohle ženský myšlení nikdy nepochopím. Hrubián, alkoholik, nefachčenko, gauner první třídy ji obere o všechno, nakonec ji div nezabije a ona mu odpustí a stále ho miluje. A o slušňáka, který by ji snesl modré z nebe ani okem nezavadí. ()

rakovnik

Silné téma, ještě silnější soukromé pozadí příběhu, skvělá Stašová. Ale film působí nerealisticky, Dulava moc tlačí na pilu a Renč se tak snažil o umění, až jsem měl v ději zmatek. ()

zette

Skoda zaveru s Pavlem Krizem, ten tam byl myslim zbytecny. Za vyrazneho prispeni skvele hrajici Stasove se vice nez dobre zdarilo vyobrazeni destrukce jedne, celkem sebevedome zrale zeny a jeji pad az na samotne dno. Dulavovi role Oty taky sedla. Z hercu mam mozna trochu vyhrady jen k Nade Konvalinkove. Slusne je i vykresleni hlavnich postav. Dobry namet na aktualni (vecne aktualni) tema, z televizni produkce urcite jeden z tech lepsich filmu poslednich let. ()

Mylouch

Na kostru očištěný příběh v prvním plánu bez složitější dramatické stavby a scénáristického propracování postav, v kterém exceluje Stašová, jejímuž naturelu je postava šitá na tělo. Tragédie domácího násilí ve verzi pro služky a děvečky, v níž stupňovanému napětí přispívá stylová hudba. V rámci žánru červené knihovny je málo co vytknout (smělé 3-4*), Renč ukazuje, co je mu nejbližší a kde ho televize mohou potřebovat. Přesvědčivá kamera ()

sator odpad!

Proč má někdo touhu točit něco co bylo tisíckrát viděné a slyšené ? Odpověď si každý dosaď sám... ()

Radiq

Na to, že jsem od toho nic nečekal, tak docela dobry. Kvuli ženě, která u toho asi 8x usnula, jsem se na to dival na části, ale nějak mi to nevadilo. Mužu řict, že od Stašová ale hraje pořád uplně stejně - né že by byla špatná herečka... ale hraje furt stejně. Kupodivu ale překvapil skvělej Dulava, ale pokud každej herec říká, že záporáci se hrajou líp, tak se není čemu divit. No a Pavel Kříž zas jednou v roli, která mě nesrala (rozhodně lepší, než v roli moderátora Kousku nebe, chch). Ale k ději - ten se nám pěkně rozvíjel, skoro jak to poupátko... Myslel jsem, že to bude komedie, ale po třetině to začlo houstnout jak krupicová kaše, až to nakonec zhoustlo v docela solidní dráma. Když už kvůli ničemu, tak kvůli Dulavovi bych se na to koukl... toť vše. ()

otík

Slušné dráma o uvědomělé ženě, která zcela nepochopitelně upadne do spárů dacana využívající naivity a zamilovanosti ženy po přechodu. Dílo je samozřejmě umocněno tím, že sama autorka námětu trpěla pod tyranským manželem a nakonec zemřela na následky jeho týrání. Překvapí odvážná erotická scéna postarší Stašové s klasicky nesnesitelným Dulavou (myšleno jeho postavou, jinak herec je to výborný). ()

Skuby47

Zápletka příběhu notoricky známá z řady kriminálek, tentokrát v precizním předvedení duem Stašová – Dulava. Zaujalo mne výborné ztvárnění stupňující se závislosti ženy na partnerovi a gradace agresivity muže vůči ní. Myslím, že se to povedlo, ale jedno podívání stačilo. Sotva se k tomuto depresivnímu snímku ještě někdy vrátím. ()

Lopezka1982

Film, ze kterého mě občas mrazilo. Simona Stašová zde podala neskutečný výkon, docela mne překvapily i velmi odvážné scény s J.Dulovou, kterého také musím pochválit za výkon. Je smutné, že příběh je založen na skutečné události... F.Renč si vzal za úkol natočit těžký námět a myslím, že se mu to povedlo. Upozorňuje na společností dodnes ne tolik vnímaný problém, což by se mělo. Chvílemi mě až rozčilovalo chování Oty k Libuši a to co si vše od něho nechala líbit a hlavně jak žena může být tak slepá a toto snášet, nevidí, neslyší ani od svých nejbližších. Film mě opravdu dokázal vtáhnout do děje :) ()

Sfinkter

Naprosto jednoduché ztvárnění zžírajícího vztahu. Proměna Stašové mi připomněla rozklad Ellen Burstyn z Rekviem za sen, i díky výbornému hereckému výkonu. Dulava také skvělý. ()

venison

Televizní inscenace "Tchýně a uzený" se mi líbila příběhově o dost víc.. Tohle končilo moc otevřeně.. Bez ironického vtipu nebo happy-endu.. Nesedly mi ani závěrečné !představy".. Rukopis Renče se nezapře :-) Nejvíc boduje samozřejmě Stašová, která nám nejednou předvedla, jak se mávnutím proutku dokáže přeměnit ze šmrnc sebevědomé baby na nervní trosku.. ()

lucascus

Stašová a Dulava podali perfektní herecký výkon, bohužel ale scénář byl velmi plytký, stejně jako knihy samotné Monyové - budiž ji země lehká. Nicméně se ztotožňuji s názorem, že je nutno točit filmy o domácím násilí na ženách. ()

Autogram

Romantika pre starších a pokročilých trochu inak. Čo by sa očakávalo vo veku 20+, tu vidíme vo veku 60+ a nech je to varovaním pre akýkoľvek vek. Stašová je vo filme sympatická viac, ako by som si myslel. –––– Vy jste se naprosto zbláznily? Vy mi dáváte k narozeninám chlapa? –––– Nadutá kráva... To sedí! ()

netahlo

Stasova a Dulava oba na vybornou. Jinak ale stokrat omsele tema. Nejvic me zaujala Dulavova hlaska, ze chlap po rozvodu odchazi s igelitkou :-) ()

klukluka

Jsou to lepší tři hvězdičky, a bylo to rozhodně to nejlepší, co jsem od Filipa Renče viděl od Románu pro ženy (tohle byla taková jeho dvojka - jen kadeřnice se nám z ženských přeorientovala na pejsky a paní Stašová se tentokrát místo Pažouta zlobila s Otíkem Veselým). Proč bych tomu nedal víc? Víc než do poloviny mě to nutilo, abych ze sebe dělal hloupýho a tvrdil všem včetně sebe sama, že vlastně nevím, o čem to má být. Proč se Otík nemohl aspoň chvíli chovat tak, aby se do něj měla Libuše důvod zamilovat? Proč ji hned napoprvé vytáhl na rande, který mohlo skončit jejím zakopáním někde v lese? Proč jsme si to měli myslet? Proč se jeho kamarádi, byť údajně velmi vzdělaní a úspěšní, chovali jako kreténi? Proč museli vypadat tak, jak vypadali, tedy jako banda somráků? Jasně, jsou to drobnosti, ale právě drobnosti dnes rozhodují o tom, jestli si z filmu sednu na prdel, nebo jestli si dám tu práci, a pokusím se na něj co nejdříve zapomenout. Ano, pravda, většinou to jde úplně samo. Na Sebemilence ale tak snadno nezapomenu, o to víc mě možná zlobí, že to bylo celý takový krkolomný. P.S.: Na paní Monyovou mám osobní vzpomínku, žili jsme ve stejném městě, znaly ji stovky lidí, jestli podobný příběh vetkla do své knihy, tak to podle mě bylo volání o pomoc, nechápu, že ji někdo nevyslyšel. R.I.P. ()