Našimi hrdiny jsou lidé, kteří si nechávají život prokluzovat mezi prsty. Neměli by. Pro některé z nich to totiž dneska večer skončí. A proto se v jejich blízkosti objevili andělé. Jejich podoba a názory vás asi zaskočí. Ono je to vzájemné. Lidskému oku neviditelní strážci našich osudů bývají zase pro změnu překvapeni překážkami, které sobě a jim dobrovolně stavíme do cesty. Podle mimořádného románu Michala Viewegha "Andělé všedního dne" natočila režisérka Alice Nellis originální příběh, v němž pomyslné andělské perutě nosí Marián Labuda, Vojtěch Dyk, Eliška Křenková a Vladimír Javorský. Tihle čtyři se snaží provést své lidské svěřence jejich nejtěžším dnem. Učitel autoškoly Karel (Bolek Polívka) se souží v citově prázdném manželství s Marií (Zuzana Bydžovská), které si kompenzuje sny o své studentce Ester (Klára Melíšková). Ta však právě pohřbila manžela a zatím není připravená na nové vztahové dobrodružství. Zdeněk (Václav Neužil) se chce dneska večer zabít, protože mu jeho kamarád Filip (Ondřej Sokol) přebral ženu. Těžce to nenese jen on, ale i jeho esotericky založená matka (Zuzana Kronerová), která se kvůli tomu navíc rozhádala se svou nejlepší kamarádkou, výše uvedenou Marií, protože Filip je její syn. Tenhle složitý vztahový propletenec rozetne osud už za pár hodin. Přestože andělé mají být nestrannými pozorovateli, nedá jim to, aby se alespoň částečně nepokusili situaci zachránit. (CinemArt)

Slarque

Rozhodně nebudu cílový divák tohoto filmu, ale i tak pochybuji, že se s tímhle scénářem dalo udělat něco, aby film stál za koukání. To se pak herci (Polívka, Bydžovská, Kronerová) mohou snažit, ale stejně diváka osud jejich postav nezačne zajímat. Jedinou výjimkou je Klára Melíšková. A opravdu si nejsem jist, zda je o třídu lepší herečkou a dokázala polidštit další papírově placatou figurku, nebo měla kliku a dostala jedinou lépe napsanou postavu ve filmu. Ze čtyř andělů stojí za zmínku jenom Vojta Dyk, který je aspoň občas vtipný. ()

eLeR

Pozor na tých anjelov, ak vám totiž nejakých pridelia, tak vám vidia do hlavy, neustále sú pri vás a v konečnom dôsledku nič nezmôžu ... snáď len nejaké zjavenia a vnuknutia. A film? ... myslím, že Alice si odviedla svoju robotu dobre. A nejaké posolstvo? ... ŠŤASTIE JE ČAS! ()

marhoul

K filmu jsem se dostala náhodou a překvapil. Klára Melíšková je moje oblíbená, tady opět ve formě, Bolek i Zuzka Bydžovská trefní, andělé mě zajímali, Krónerka taky. Ve filmu zní pěkná hudba a to, že je na začátku více postav mi nevadí. Dokážu je rozlišit. Celkově pěkný snímek, zde podhodnocený. Škoda. ()

helianto

“Štěstí je... čas.“ Dalším ze svých nenápadných příběhů se nám Alice Nellis spolu s Michalem Vieweghem, za sugestivního hudebního doprovodu Michala Novinskeho (to je už podruhé, co jsem u Alice Nellis zaznamenala šťastnou ruku při výběru hudebního skladatele) pokusili připomenout, že žádný den není všední a že na to příliš často zapomínáme. V každý, i ten zdánlivě nejobyčejnější den, můžeme potkat někoho, kdo nám změní celý život, prožít něco, na co nikdy nezapomeneme, ale také se rozloučit s někým, koho jsme měli rádi. A také, že je nutné naučit se odpouštět, sobě i druhým. Někdo tu hezky poznamenal, že Andělé jsou nositeli naděje, že věci lze změnit, když chceme… Možná tomuto snímku ledacos do dokonalosti chybí, možná je ten příběh lehce klišoidní, povrchní, ukazuje nám obecně známé pravdy, ale když my na tyhle hlouposti opravdu tak často rádi zapomínáme... “Pokiaľ ešte chápeme, ako sme mohli niekoho milovať, tak sme vlastne stále eště zamilovaní… ()

honajz

Typicky povrchní, řeklo by se dnes moderně kavárenský pohled na lidi a na to, že kurnik užívejte dne! On Viewegh sám je povrchní a nevyzrálý člověk, který se snaží udílet rady a prodávat své pohledy na život i tam, kde lidé už na rozdíl od něho dospěli, a pak se diví, proč ho nemají rádi a stěžuje si. Navíc má problém se po smrti otce srovnat s tím, jestli teda něco je, nebo není, myšleno mimo realitu poznatelnou našimi omezenými smysly, jenže zas nad tím nechce moc přemýšlet, neb má raději víno, večírky a ženy a cestování a drahá auta a vůbec ten mondénní život bohatého a úspěšného spisovatele a scenáristy. Alice Nellis si asi v knize našla tu svoji o tom, že Bůh není a pokusila se to do filmu narvat horem dolem, až z toho vlastně udělala protináboženskou agitku. Inu a k samotnému filmu - proč jsou zde andělé, jaká tedy vlastně je jejich funkce, proč zrovna Polívka, proč ten pizza boy a gay parade zjevení, to fakt netuším. Stejně jako u některých postav motivace. V některých chvílích myslím lidé tak nějak na sex nemají pomyšlení - alespoň ne ve stylu, jak nad tím přemýšlí se svou obsesí tlustého chlapečka Viewegh. Nemají potřebu si maskulinně něco dokazovat. Když se dějí v životě lidském skutečné tragédie, je myšlenka na poskytnutí felace postaršímu učiteli autoškoly hodně, ale hodně nereálná a spadlá z Marsu. A tak by se dalo pokračovat. Manželství Polívky a Bydžovské, tak, jak je předvedeno, by už bylo pět let rozvedené, nebo by Bydžovská manželka v náhlém záchvatu vzteku manžela zabila - třeba Kinder vajíčkem. Prostě by pohár trpělivosti přetekl. A tak je to se všemi postavami - chlápek přijde o ženu a dobrý job, a nenapadne ho nic jiného, než nedělat nic a litovat se. Vážně s ním nic nehne, neexistují nějaké možnosti? Čím se živí, proč se neživí jako manažer v jiné firmě? Dalo by se pokračovat donekonečna. Chápu, že tvůrci chtěli říct - užívejte si chvíle s blízkými a buďte na sebe hodní, neb nikdo neví dne ani hodiny, ale přece jenom - takhle? Dobrá je kamera, skvěle civilně hraje Polívka, Dyk hraje svoji ulítlou parketu a na Křenkovou se aspoň hezky kouká. Melíšková zde hraje poněkud nesympaticky a přijde mi, že má vadu řeči. Bydžovská žel hraje svůj standard, do něhož ji v poslední době pořád zběsile a krabičkovitě obsazují. Je to dobře střižené, dobrý timing scén, ale celkově to vlastně nic nedává a neříká. Tedy kromě Užívej dne, ale takový film už česká kinematografie má - s Hrzánovou a Holubem v hlavních rolích. A bez andělů. (Btw, soundtrack u Andělů mi přišel až přespříliš inspirovaný soundtrackem z Fontány.) ()

rikitiki

Uf. Andělé montující se lidem do života. Caprovi se to povedlo tak naivně krásné v Život je krásný. Leč zde příběh skřípe snad příliš těžkým tématem – i Capra tam měl sebevraždu, ale vybrusil z ní se ctí, byla podstatnou součástí děje a měla i logicky vypointované završení  – ale zde je hned několik úmrtí. Téma smutné, depresivní a míchat do toho ještě anděly, v naší ateistické zemi, není příliš dobrý koktejl. ____ Historky samy o sobě nejsou příliš zajímavé, andělé vlastně jen kibicují, než že by smrtelníkům nějak pomáhali. Slouží spíš jako berlička, aby vypravěč mohl říct, co by mělo vyplývat ze samotného děje. Na televizní inscenaci to ještě ujde, ale nic, na co by se dlouho vzpomínalo. ()

hansel97

Asi tu oproti většině budu jediným zastáncem postav andělů, které pro mě celý film ozvláštňovaly a vytahovaly jej z průměry. Jinak by to bylo takové klasické nepřekvapivé šablonkovité drama, v němž vás nic nepřekvapí. Takhle jsem ale spokojený hlavně ze strany výkonů a hravosti scén, například zastavování času, trochu mi vadil ten tablet andělů, ale dobře. A už vůbec bych nevyčítal zmatený scénář kvůli velkému množství postav, je to adaptace knížky a jinak to asi vážně nešlo, když všechny z nich nakonec jsou důležité pro celkový děj. Velmi příjemné, pokud se tak dá mluvit o smutném filmu. ()

penylane

Film jsem viděla před půl rokem jako testovací divák a dnes znovu a líbí se mi víc a víc. Brilantní působivá hudba, skvělé herecké výkony. Velké plus mají scény, kde andělé zastavují čas. Nápadité, ze života, místy úsměvné. Opět odcházím s kina s velkým zážitkem. ()

claudel

Alice Nellis se nesmírně snažila, to lze cítit v každém záběru. Bohužel se ukázalo, že velmi čtivá a kvalitní novela Michala Viewegha je nezfilmovatelná. Ačkoli jsou Andělé všedního dne herecky precizní a to mluvím o lidech i andělích, podpořeni nádhernou hudbou a pěknou kamerou, děj je příliš doslovný a postupně nudí, až unudí. Uznávám, že je to nesmírně těžké, ale možná se přece jen dalo občas vydat cestou náznaků či metafor než přílišnou upovídaností. Jsem zklamaný, ale přesto oceňuji snahu a úsilí, které si natáčení dozajista vyžádalo. ()

MáŠa

Pěkné to má, paní režisérka, pěkné. Nad logikou děje radši nepřemýšlet, protože jsou v tom andělé, kteří se dokáží i zjevovat, znají budoucnost, a přesto se jim tu budoucnost moc nedaří pozměnit, i když by chtěli, ale jinak všechno to kolem bezva. Pěkná kamera, dobrá hudební složka. A i ten v místech pro někoho nelogický děj je celkem fajn. Dá se na to v klidu koukat. ()

Morholt

Přestože se jedná o vztahovou mozaiku, ve které hrají výraznou roli citová prázdnota, zrada a především smrt, je příběh díky čtveřici andělů odvyprávěn s lehkostí a nadhledem, což se mi líbilo. bavila mě i samotná činnost nebeských vyslanců, kteří neměli větší prostor pro nějaké zásadní změny a tak se omezili jen na to, aby lidem ulehčili v předem daných osudech. A nakonec mě bavili i herci s Polívkou a Melíškovou na čele. Much by se tu sice našlo nepočítaně, ale nevidím důvod v jejich hledání. 70% ()

GeusX

To byla doba než to vůbec začalo dávat větší smysl, zorientoval jsem se v tom propletenci (kdybych si býval byl přečetl hned obsah, tak je vše jasnější... ale obsahy většinou nečtu neb mnohdy moc vyzrazují) a začalo to být trochu zajímavější. Ale to už se blížil konec filmu a jeho pointa... :-/ Takový trochu zbytečný film zahraný dobrými herci. ()

Terva

CITÁT - Dnes otevírám své srdce.......... CHYBA VE FILMU - Čtveřice andělů je okolo 7 minuty v bytě Karla (Boleslav Polívka) a Marie (Zuzana Bydžovská), ale oni je nevidí, přesto zanechávají andělé na stěně své stíny............. CITÁT - Zítra touhle dobou už bude vdova............. Hořkosladký Český film s povedeným hereckým obsahem, s velmi dobrými dialogy, lehce nadprůměrnou kamerou a průměrnou hudbou. CITÁT - Orální sex je jeho sen, jeho Mount Everest Snů........ Mám rád tohle míjení lidských osudů, ty střípky časů, kdy někoho potkáte nebo naopak někoho minete a on se trochu změní váš osud. A pokud nám do toho andělé opravdu moc "nekecaj", tak je to jen osud. Ve 47 minutě je jeden z těch velmi povedených kamerových záběrů, jen si ho vychutnat. Musím se přiznat, že je to snad poprvé v životě, co jsem u Českého filmu brečel, a to ne smíchy, ale smutkem. I když scéna s Urilelem (Jofaniel alias Vojtěch Dyk) mě zase na oplátku rozesmála a Marii naopak rozbrečela. CITÁT - A dej si taky jednou místo sucharů pizzu!!!!!!....... Ještě štěstí, že to andělé neposrali a druhý plán Bé je prostě B....oží. CITÁT - Odešel do nebíčka........... ()

salisbury

Andělé všedního dne jsou milým rozvířením filmových vod české kinematografie. Alice Nellis opět příjemně našlapuje do dramatické tvorby za pisatelského doprovodu Michala Viewegha. Andělé jsou jistojistě stále kolem nás, jen my si to ve své uspěchanosti čím dál méně uvědomujeme. Jsem zvědav jaký anděl strážný má na starosti mou schránku bytostně spjatou se Zemí i doufám, že je zasypán minimem pracovní činnosti a má dost času na andělské zevlování. ()

Best Film Fest 2014

Best Film Fest 2014