Nils se se svým sněžným pluhem prohání zasněženými cestami v okolí chladného norského městečka. Proráží cesty pro své spoluobčany, což považuje za velmi zodpovědnou práci, kterou ostatní dokáží náležitě ocenit. Jednoho dne je dokonce jmenován Občanem roku, ale zároveň se v ten den dozví o úmrtí svého syna. Předávkování drogami není pro Nilse důvěryhodným vysvětlením, a tak vezme spravedlnost do vlastních rukou. Vyhrát krvavý spor s mafií není lehké, avšak Nils už nemá co ztratit. Navíc má v záloze mnohem silnější zbraně – mohutný stroj a štěstí začátečníka. Příběh "spravedlivé" pomsty s lavinou mrtvých těl vypráví režisér s pořádnou dávkou černého humoru, překvapivých zvratů i elegancí a výsledkem je zábavný a inteligentní akční thriller z prostředí zasněžených drsných norských hor. (Film Europe)

Stíba

Skvělý černý humor, národnostní narážky, krásně jemné absurdní situace a zvraty, dialogy i jen tiché záběry par excellence. Zatímco všude jinde tyhle zejména narážkové prvky upadají, v severské kinematografii mi přijde že naopak zrajou jako víno a tohle je toho krásná ukázka. Moc mě bavilo s jakou nadsázkou a zručností je vše geniálně jemně podané, někdy do absurdního detailu rozebrané (mafiánský šéf a jeho eko výstupy), a někdy naopak jen rychle naznačené a ukončené střihem na další smrt. Tam kde je už druhé opakování některé situace otravným nebo trapným, tak tady se na něj vyloženě těšíte. Víc takovýchto filmů prosím. ()

alienemo

Čistá šialenosť. SIlne mi to pripomínalo serial Fargo. Čierny humor, hlášky, rôzne dialogy - hlavne prosperita a teplo ma dostali, rovnako ako pôvod prezývok - a orignálne oznámenie o smrti postav v podobe krížika (alebo židovskej hviezdy) spolu s menom. Práve posledne menované udržuje prehľad v postavách a menách, ktoré sa často vo filme ani nespomenú. Vo všeobecnosti ide o klasicky revenge thriller ale ma to niekoľko zaujímavych nápadov a hlavne ústrednu dvojicu Skarsgard a Grauz, ktoré to dvíhaju nad priemer. Takisto, keďže ide o severský film, je tu úplne iná atmosféra a úžasne prostredie zasneženého Nórska ()

Franc1s

Muž roku v jedné zapadlé vesničce, který jezdí s pluhem se nas*re a chce odplatu, při tom se s nikým nepáře i pušku upilovanou si udělá. Když se někdo řeže nebo po sobě střílí, dá se na to koukat, někdy zasmát. Tváří se to jako černo černá komedie, ale někdy i ta vážná vlna přišla(nebo se mi to zdálo?) Ale o vtipné moment nebyla nouze, srbové jak se baví o vězení nebo psech, Stockholmský syndrom, atd. Super nápad s křížky po každé smrti, dostal jsem se tak k cca 22, někdo jinak? Seveřani nezklamali, sněhu je tu přehršel, jen škoda že tím monster pluhem s vrtulema nikoho nerozsekal a z traileru to vypadalo i na větší akci méně kecání. Neva 7,5/10 ()

haWranka

Neskutečně ulítlá záležitost. Moc se tu nemluví, nic moc se tu neděje, člověk často neví jestli si má zakrývat oči nebo se smát. Tak absurdní to je. Ale kouká se na to skvěle a já se nenudila. ()

balcazar

Severský Liam Neeson nie je taký rýchly, no nepriateľov likviduje s rovnakou ľahkosťou a v spojení so všetkými okolnosťami až humorom. V podstate jednoduchá myšlienka sa s pribúdajúcimi desiatkami minút naozaj zaujímavo zapletie, nutno podotknúť, že sa v pavučine vzťahov a zabíjania nestratíte. Aj zabíjačka môže byť oddychovkou... ()

markotter

Mělo to všechny atributy severského filmu - bylo to dostatečně syrové, smrtě byly dostatečně morbidní, krajina byla podmanivě krásná, herci byli seversky chladní a nemluvní, atd., atd. Akorát to bylo delší než muselo a tak to mělo dost hluchých míst a tak jsem to jen tak odkoukal z gauče bez větších emocí. ()

ER

Taková snaha o méně tradiční pojetí klasického schématu o pomstě. Nahodile vzniklé situace v průběhu dění zamíchává kartami všech zúčastněných (to je very good),ale poté se to trochu rozmělní ve scénách,které mi ne vždy ladili s celkovým vyzněním děje.Vše zachraňuje skvěle zahraný záporák, který zastínil i Stellana S. Závěrečná černohumorná tečka mně pobavila a možná tam toho humoru bylo více,než jsem "viděl",takže se opět na film podívám. ()

bearmeedek

Chvilku trvalo, než jsem si zvyknul ve sněžných pláních, pak jsem se přizpůsobil. Film má svůj zvláštní ráz, ale jako komedie na mě nepůsobil. Coby milovníkovi akčních filmů mě možná trochu vadilo, že rozzlobený děda nepůsobil moc drsně. Ale určitě zajímavý počin. Jsem zvědav, jak posoudím Mrazivou pomstu. Toto za 70%. ()

pushover

Zážitek mi nezkazil ani dost odfláknutý překlad cz titulků. Na letiště asi Colu nevozili paní překladatelko :-) ()

mac000

Možná trochu překombinované, ale jinak naprosté šílenství. Tarantino made in Norway. Je zajímavé, že nad přibývajícími mrtvolami se ve filmu dlouho skoro nikdo nepozastaví, nikomu nechybí... Dominující herecké výkony S. Skarsgarda i veterána Bruno Ganze ()

Scorn_

Nechápu kdo to zase chytře přeložil na "Boj sněžného pluhu s mafií". Opět namátkovej výběr český distribuce asi. ()

vaava

Já ti nevim. Todleto "severský komediodrama" je docela dobrej nápad. Drama/komedie/krev/rychlej spád/trocha absurdna, to je to, co ve filmu chceš vidět. Poprvý jsem se s ním setkal v Aeru naslepo s Lovcema hlav, to jsem se smál až jsem se za břicho popadal. To mi ale asi nastavilo moc vysokou laťku pro filmy tohohle typu, kdy by se měl člověk smát, když nějaký postavy umíraj. Já ty fóry pochopil, to jo, ale nebyly moc vtipný. A když se začalo blížit rozuzlení, tak najednou přišly titulky. Jedna věc mě ale zaujala - ta nevyřčená věta na konci: "This is the beginning of one beautifull friendship." ()

DavidWebb

Sterilné, až moc. Sterilné jak ten krásny biely sneh, čo musel Stellan odhrnúť. A tie sterilné domy v ktorých tam všetci bývajú a sterilné šaty, ktoré tam všetci nosia... choxo, v Nórsku neexistuje špina! Režisér Hans Petter Moland si asi myslel, že natočí škandinávsku Tarantinovku, teda aspoň taký dojem to celú dobu na mňa robilo, no a vyšlo mu to tak napoly(?), skôr na 20%. Napr. casting. Vynikajúcemu obsadeniu a hercom podrazilo nohy angažovanie Pål Sverre Hagena do úlohy hlavného záporáka - obrovská chyba, ten chlap je tam jak päsť na oko. Takisto si myslím, že mu (rejžovi) vôbec nevyšla komediálna rovina, takmer žiadna tam nie je. Čo sa týka ostatných aspektov, tam to bolo síce celkom fajn, ale aj tak si z celého snímku najviac zapamätám všadeprítomný sneh, nórsky enviroment a samozrejme Stallana Skarsgårda. Dúfam, že severanom nedochádza dych... ()

Miksa

Mně to přijde jak kdyby to natočil Tarantino, co prožil dětství v Tromso, případně Geieru. Ne daleko od hranice trapnosti a kýče a přece dávám 5*. ()

HarqAlAda

Výborná severská jednohubka. Stellanova postava je ako tá krajina - na povrchu chladná a jednotvárna, no vo vnútri to vrie a je plné života. Príbeh sám o sebe je len nosný prvok okolo ktorého tvorcovia vystavali svet plný humorne alebo aj vážne zobrazených klišé dnešnej doby (vrátane politickej agitácie alebo "zdravého stravovania" ;). Pål Sverre Hagen je bombastický slizúň. Pre mňa je toto veľmi kvalitná komédia plná inteligentného čierneho humoru a veľmi jemnej ale zato trefnej satiry. Ostatné žánre vnímam ako sekundárne. Hviezda dole za predsa len slabo uveriteľný príbeh, čo však nie je vôbec na škodu odkazu ktorý vo mne snímok zanechal. Odporúčam milovníkom inteligentných komédií. ()

26. Dny evropského filmu

26. Dny evropského filmu

04.04.2019

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit… (více)

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech