Nils se se svým sněžným pluhem prohání zasněženými cestami v okolí chladného norského městečka. Proráží cesty pro své spoluobčany, což považuje za velmi zodpovědnou práci, kterou ostatní dokáží náležitě ocenit. Jednoho dne je dokonce jmenován Občanem roku, ale zároveň se v ten den dozví o úmrtí svého syna. Předávkování drogami není pro Nilse důvěryhodným vysvětlením, a tak vezme spravedlnost do vlastních rukou. Vyhrát krvavý spor s mafií není lehké, avšak Nils už nemá co ztratit. Navíc má v záloze mnohem silnější zbraně – mohutný stroj a štěstí začátečníka. Příběh "spravedlivé" pomsty s lavinou mrtvých těl vypráví režisér s pořádnou dávkou černého humoru, překvapivých zvratů i elegancí a výsledkem je zábavný a inteligentní akční thriller z prostředí zasněžených drsných norských hor. (Film Europe)

Muf911

Takový norský Tarantino. Super atmoška norské zimy a výborná hudba. Možná mě chybělo trochu víc humoru, když píšou, že to má být komedie, ale i tak jsem si to užil. ()

PTuranyi

Dobre natočený príbeh pomsty otca. Nils Dickman totiž príde o syna, ktorý sa stane obeťou vyrovnávania účtov členov mafie. Nilsovi by ostali oči pre plač, ale navštívi ho priateľ jeho syna, ktorý v tom mal prsty. Tak sa dostáva na začiatok reťaze, ktorá ho ohnivko po ohnivku dovedie až ku Grófovi. Excentrickému vegánovi, ktorý sa striedavo stará o svojho syna so svojou dánskou exmanželkou. Tvorcom nechýbal humor, ale je to ten typ severského humoru, ktorý vám nerozhodí bránicu. Produkcia je kvalitná, ale európsky rozvláčna. Herci sú výborní, a to nie len Stellan Skarsgård či Bruno Ganz. Celkom si viem predstaviť keby tento príbeh nafilmoval Quentin Tarantino, mal by film lepší spád. 70% ()

hanca.uh

Krimi / Komedie / Thriller / Drama / Akční = myslím, že tohle všechno tento skvělý film obsahoval. K severským filmům všeobecně hodně tíhnu, líbí se mi ty přímé jasné záběry, žádné zbytečné kecy a přemrštěné dialogy kolem děje, překvapivé momenty, někdy absurdně dramakomické....prostě tak nějak jasně a stručně:-)). Jednoznačně je tohle zajímavý film (vč. názvu:-)), u kterého opět vůbec nevadí maličko delší stopáž, protože nudit se tady určitě nebudete:-)) ()

JayDeer

Severské filmy mám rád. Zde jsem se dočkal poměrně zklamání. Molandovi se bohužel nepodařilo navázat na jeho předchozí film. Zkraje snad zaujme pár neotřelých záběrů kamery. Jinak je film jedna velká předvídatelná nuda. Řada zabití ve stylu Farga, které je ale nesrovnatelně lepší. Ani Stellan Skarsgård svým hereckým projevem úroveň filmu nepozvedl. Bohužel. ()

Jeez

Gangsterka, která se zprvu hlásí něčím jiným, to je ale dáno tím nepovedeným počeštěním názvu filmu. Postavy se místy chovají nelogicky, ale dává to dohromady smysl. Jejich nelogičnost je asi nejslabší článek. Stejně tak je nejslabším místem počet mrtvol a to, že to nikoho nezajímá. Policisté mají mizivou úlohu a žena Stellana někam zmizí, to je trochu nedodělané. Zbytek je ale zcela super, je to směsice humoru, krve a vážné politické debaty. To se mi líbí, není to jen o bezduchém střílení a nebo pokusu o vtip za každou cenu. Bohužel mi zážitek zkazil ne zrovna dobrý překlad titulků, viz. další komentáře. Stellan byl celkem plochý, ale řekněme, že takhle chladně někteří Norové působí. Bruno toho řekl ještě méně a jeho poslední scéna z filmu je také dost tajemná. Vynikající je Hagen, někdo tu psal, že přehrává. Já bych řekl, že pěkná ukázka hysterického "chlapíka", co se rozhodně neměl stát mafiánem. Krásné momenty jsou: proč nebude bio svačina, hádka o éčka v potravinách, výzdoba honosného sídla, rozdíl ve výslovnosti, kurz slušného chování, věznice, teplo a chudoba, křížky u mrtvol... Nejvíc jsem se nasmál u cedule 1389, u Stockholmského syndromu a u podivného padákového přistání. Scéna se sběrem exkrementů je trochu wtf, ale svoje místo má, v kontextu toho, co zrovna scéna sleduje a co následovalo ve střihu těsně před ní. Severský přístup je prostě takový. ()

kacudzde

Seveřani opět nezklamali! Kdo má (jako já) rád jejich zvláštní filmy, bude se výtečně bavit. Drsňácký Stellan, pomsta, mafie, svérázné postavy, originální oznámení úmrtí, černý humor, výborné dialogy a taky spousta sněhu a krásné záběry krajiny a pracujícího pluhu :-). Doporučuji. ()

Mr.Bordan

Jedno sa musí severanom uznať - majú vynikajúci zmysel pre humor. Svojim podivným a absurdným spôsobom vedia vyčariť úsmev na perách aj tej najkritickejšej duši, v prípade tohto filmu to platí dvojnásobne. Jednoduchý film s jasnou líniou, ktorá sa možno občas zadrháva na nepotrebných scénach, ale silné pasáže to dostatočne vynahradzujú. Stellan Skarsgard zahral svoju jednoduchú postavu s kamennou tvárou presvedčivo (úprimne, ten výraz má prakticky v každom filme) a hlavný záporák (P. Hagen) je tak absurdne hrozný, až sa stal pomaly najlepšou postavou filmu. Vynikajúca tragikomédia, ktorej sa dá málo čo vytknúť. 83% ()

Zaradas

Film mě příjemně překvapil. Podle názvu bych čekal, že bude Nils jezdit se svým sněžným pluhem, mašírovat mafiány a barvit sníh do ruda. Byl to, dle mého názoru, sofistikovaný až skoro realistický příběh. Nic, kde v honbě za odpověďmi a pomstou vlítne hlavní hrdina s bouchačkou do baráku po zuby ozbrojených mafiánů a všechny pozabíjí bez jediného škrábnutí. Za mě určitě 4*. ()

the_weaver

Dobre zahratá gangsterská paródia s pár scénami s ľadovo chladným humorom, ale bez zaujímavej nosnej myšlienky. V Srbsku určite lámala divácke rekordy, akurát z opačnej strany. ()

Pavelkedar

Unikátní výkon - Pål Sverre Hagen, který převyšuje všechny ostatní zůčastněné a jen díky jemu je to " i " zábavné..... ()

PetMcHegoat

Neotřelá severská gangsterka orámovaná sněhovými mantinely, hromadou mrtvol a řádkou groteskně bizarních situací. První půlka ***, druhá *****. ()

pvlkohout

Máte rádi černý humor v stylu Red Meatu? Tak tohle je film pro vás. Ne každému se to bude líbit, nicméně tahle naivní cesta dědy za spravedlností mě bavila... Přiznám se, že jako první jsem viděl remake tohohle filmu jménem "Mrazivá pomsta" Tohle není tak nažehlené, a hollywoodsky pompézní, nicméně je tu skvělý skandinávský černý humor. Vzhledem k tomu, že jsem Mrazivé pomstě dal 4 hvězdičky, tomuhle jich musím dát 5 :) ()

90125

Vyše hodinu vcelku zábavné. Velmi úspornym spôsobom rozprávaný pribeh, ktory sa nikdy netvári priliš vážne a súčasne to nikdy nie je úplná sranda. Stále sa čosi deje, hoci prílišné dejové detaily sa moc neriešia. Tu trošku čierneho coenovského Farga, tam zase bessonovského Leona. Škoda, že z tych záporákov nešla aj hrôza, tak ako šla onehdy z Oldmana. Minimalne tí srbi boli len na srandu. Dickman Stellan stačí ked je, hrať on moc ani nemusí. A Bruno Adolf ako srbský krstný otec tiež nemá chybu. Kamera je velmi elegantná, zasnežené Nórsko je vďačný augenšmaus. Záver ale, je pre mňa neuspokojujúci. Nápady evidentne došli. Westernovský showdown mi prišiel akože, no veď nejak to skončit musíme, tak ich necháme všetkých sa navzájom postrielať. Podivný happyend. 68 % ()

chlemtilka

Těšila jsem se, moc. A to bylo možná špatně. Dle cimrmanovského vzorce nastal po prvku očekávání prvek zklamání. Vizuál krásný, Stellan výborný, bohužel podstatná složka krimi/thrilleru - tedy padouši - nepřesvědčili. Ani jedna grupa nevypadala, že by zvládla v rukou svírat otěže drogového obchodu, zvláště místní skvadra pod vedením cholerického rozmazlence vzbuzovala otázku, proč šéfa nezahrabou do sněhu a nezařídí se sami a líp. Finální přestřelka už pak jen obě družstva pánů v obleku deklasovala na hejno slepic zmateně pobíhajících před porážkou po dvoře. ()

26. Dny evropského filmu

26. Dny evropského filmu

04.04.2019

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit… (více)

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech