Muž bez minulosti

Finsko / Německo / Francie, 2002, 97 min

Aki Kaurismäki

Aki Kaurismäki

Timo Salminen

Markku Peltola, Kati Outinen, Juhani Niemelä, Kaija Pakarinen, Sakari Kuosmanen, Annikki Tähti, Anneli Sauli, Elina Salo, Outi Mäenpää, Esko Nikkari, Pertti Sveholm, Matti Wuori, Aino Seppo, Janne Hyytiäinen, Antti Reini, Marko Haavisto, Jukka Teerisaari, Jouni Saario, Jyrki Telilä, Risto Korhonen, Panu Vauhkonen, Tom Wahlroos, Vesa Mäkelä, Aarre Karén, Eeva-Liisa Haimelin, Kalevi Heinämaa, Anton Peltola, Tuire Tuomisto, Joona Karastie, Jouni Marjaranta, Vappu Lysti, Ritva Harteva, Raija Lähteinen, Eeva Penttinen, Peter von Bagh, Matti Oinonen, Aarre Ritola, Aarno Kuussalo, Anja Angel, Eira Ritvanen, Pentti Kirstilä, Olli Varja, Keijo Nyrhinen, Liisa Mustonen, Sulevi Peltola, Erkki Lahti, Markku Pätilä, Helka Viljanen, Eero Nykänen, Silu Seppälä, Erkki Puskala, Henry Astikainen, Juha Springare, Jukka Salmi, Aki Hirvensalo, Pasi Kokkoniemi, Mika Roiha, Andrej Černyšov, Matti Nylund, Jouni Kortesato, Timo Linnasalo, Heikki Mattila, Hanna Jokinen, Toni Salminen, Pentti Auer, Olavi Tuomi, Atte Blom, Inkeri Ahola, Annamari Ajo, Esko Aksela, Christian Aniche, Obidra Aniche, Leiff Berg, Eino Bollström, Erkki Greus, Pia Gustafsson, Reino Halonen, Seppo Harjunpää, Erno Haukkala, Rauno Heikkilä, Pertti Heikkonen, Reima Heiskanen, Kauko Hietanen, Erkki Hiltunen, Marjatta Hiltunen, Jussi Jalkanen, Seppo Juusonen, Toivo Koivisto, Ismo Hirvonen, Tauno Holmström, Jyri Hämäläinen, Teuvo Härkönen, Jari Jolkkonen, Tommi Kaarna, Mika Kainulainen, Esko Kauppinen, Leena Kaurismäki, Arto Keränen, Meeri Kiukas, Kari Koukkari, Marketta Kujamäki, Maire Kuussalo, Jouni Laakkonen, Ritva Laaksovirta, Juha Lehtonen, Seppo Majasto, Henri Lagerroos, Kirsti Lamminen, Liisa Lehikoinen, Anne Leino, Jorma Leino, Kari Lindström, Lars Lindström, Lauri Linna, Ismo Liukkonen, Jarmo Luoma, Antti Lähteinen, Roosa Lähteinen, Pentti Makkonen, Pekka Malmi, Harri Nieminen, Miira Niska, Juha Nivala, Jukka Rautiainen, Juha Salmén, Antti Nuojankoski, Juha Nurmi, Mika Nurminen, Seppo Nykänen, Richard Nyman, Kirsi Pasanen, Timo Patjas, Saini Penttilä, Juha Pesonen, Anna Puupponen, Maiju Puupponen, Minna Rahikka, Reino Riihitupa, Antti Ruishalme, Anja Saastamoinen, Juuso Salmén, Pertti Salmenjoki, Maarit Tirkkonen, Tuula Törmälä, Sinikka Usvamaa, Samuli Vauramo, Ritva Vepsä, Pentti Viljakainen, Konsta Väänänen, Sanni Salo, Juha Savolainen, Alpo Seppälä, Julle Siika, Tauno Sorsa, Eero Taipale, Marja-Leena Taipale, Veijo Tissari, Martta Tuomaala, Mika Tuuhea, Petri Uusranta, Kai Valkeala, Raimo Virrantuomi, Kai Vuorinen

Moje první setkání s Akim Kaurismäkim. Výsledek? Rozpačitost... Žánrový hybrid, který místo toho, aby z této své vícejakosti těžil, tak se v ní ztrácí. Párkrát se člověk zasměje, ale do komedie má tenhle film daleko. O přesvědčivém dramatu se vzhledem k dějové schematičnosti rozhodně také mluvit nedá. Přesto se jisté kvality tomuhle filmu upřít nedají... Napadá mě nerudovská otázka: Kam s ním?(9.7.2006)

Tohle je přesně to co hledám a co mě nemůže NIKDY zklamat. Film má vše co správný Kaurismäki má mít. Absurdní příběh, dialogy jak z nějakého zvlástního ústavu, bizardní "hrdinové" a jejich úžasné myšlení a chování a Kati Outinenovou. Jen škoda, že Markku Peltola není Matti Pellonpää. Nedokážu si skoro už Akiho filmy bez něj představit. Bohužel se ve filmu objevil už jen na fotografii... - 19. 3. 2012 - 95%(19.3.2012)

Kaurismäki má osobitý styl a není úplně snadné se jím prokousat... Téměř všechno dělá přesně obráceně než by divák uvyklý mainstreamové filmové produkci čekal. Myslím, že je nepochopením mluvit o špatném herectví, prkenné kameře, podivném střihu či neobratně formulovaných replikách, neboť jde zcela nepochybně o velmi důmyslnou stylizaci. Přitom příběh člověka nejen do hloubky zasáhne, ale ještě navíc je neuvěřitelně zábavný. Mnoha místům jsem se smál tak hlasitě, až to přilákalo spolubydlícího z vedlejšího pokoje. Zkrátka pokud máte pocit, že nelze zkombinovat bláznivou komedii, romantickou lovestory, sociálně kritický film a ještě lecos dalšího navrch, aniž by to celé nebyl naprostý, vnitřně nesourodý blábol, pak Kaurismäki to takříkajíc s ledovým klidem dokázal. Klobouk dolu... Zajímavé komentáře: Douglas, Rob Roy, pepino, Lukasenko(8.6.2008)

Dle mého zbytečně unylá povídačka o "druhém narození". Jediné co mě zaujalo je, že i přes chladný styl vyprávění (pro mě charakteristický rys Severské kinematografie), můžu film označit přídomkem - radostný. A také nesmím zapomenout zmínit scénu bankovní loupeže, ta má v sobě totiž cosi nezapomenutelného. 65%(14.9.2012)

Tak jako spousta Kaurismäkiho hrdinů i tento je hned zpočátku v nezáviděníhodné situaci. Co se mi ale na muži bez minulosti líbí, je způsob, jakým svoji situaci přijímá. Neztrácí odhodlání, odvahu, naději, nenechá svět plynout kolem sebe. Nečiní mu problém bydlet v bezdomovecké kolonii, hledat (byť mizernou) práci... Nikdy není tak blbě, aby nemohlo být ještě hůř.(1.8.2011)

• - Film získal v roce 2002 Velkou cenu poroty v Cannes. (Terva)

• - Na fotoportrétu, kterého je možné všimnout si na stěně během scény v baru, je Matti Pellonpää, který hrál v několika Kaurismakyho filmech, než v roce 1995 náhle zemřel. (oje)

• - Stejnojmennou divadelní adaptaci scénáře uvádělo od roku 2010 Dejvické divadlo v režii Miroslava Krobota. (skudiblik)