Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

(více)

Recenze (107)

Kimon 

všechny recenze uživatele

Lidské stvoření, jeho mysl a city jsou velmi citlivé. Ve svém životě se obvykle nevyhneme těžkým, přetěžkým chvílím. To ostatně zná přímo či nepřímo každý z nás. Je to vše ale o tom, jak se s těžkým životním okamžikem ve svém životě vyrovnáváme. Jak dokážeme po takové těžké životní ráně dál žít. Tento vynikající filmový snímek se velmi dotýká citového nitra dvou silných osobností a předkládá nám ho velmi přijatelnou formou, nikoliv v lacině romantických dojemných scénách. A z tohoto hlediska chápu tento umělecký skvost za naprosto vyrovnaný. Ostatně, myslím, že jméno Anthony Hopkins zaručovalo a zaručuje vždy kvalitní filmový zážitek na vrcholné umělecké úrovni. Vřele vám tento film doporučuji. Vám všem, kteří máte kouska citu v duši. Život totiž není o honbě za úspěchem, penězi a majetkem. Ten pravý život je vždy o lásce, o citu, charakterním postoji k ostatním a o pochopení těch ostatních okolo nás. K ničemu je nám hmotné bohatství a profesionální úspěch, když strádáme citově a cítíme se osamoceni a prázdní s plnými kapsami peněz. A kdo tohle nechápe, nepochopil v životě vůbec nic. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Vitajte v krajine tieňov; slnko svieti vždy niekde inde.“ Nenásilne pozoruhodne atmosférická melodráma o smrti, nádeji a medziľudských vzťahoch. Životopisná snímka režírujúce herca Richarda Attenborougha (ktorý zbožňuje nakrúcanie biografií – CHAPLIN, LÁSKA A VOJNA, samozrejme GANDHI) vyniká predovšetkým silným príbehom a vynikajúcimi hereckými výkonmi, medzi ktorými pochopiteľne exceluje skvelý Anthony Hopkins ako oxfordský profesor a spisovateľ slávnej fantasy série „Narnia“, C.S. Lewis. ()

Reklama

Chudobka 

všechny recenze uživatele

Tento film jsem viděla poprvé v době, která byla pro mě obtížná, byla jsem téměř u konce svých sil. Po zhlédnutí tohoto působivého příběhu jsem si zcela jasně uvědomila, co mi chybí ve vztahu s partnerem a svůj život jsem přehodnotila. O výborných hereckých výkonech není třeba psát. Anthony Hopkins je vždy zárukou kvality a Debra Winger mě úplně dostala ve filmu Cena za něžnost. Dnes se na film podívám s odstupem času a s novým partnerem. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

V roce 1993 jsem film viděl v kině jako příběh o neznámém muži, který miluje ženu. Až mnohem později jsem zjistil, kdo byl C.S. Lewis, co napsal, a to nyní dalo mému druhému zhlédnutí snímku o dost jinší význam. Najednou to prostě byl příběh konkrétního člověka, výborně ztvárněný Hopkinsem, Angličana-suchara, do jehož života silou buldozeru vjela upřímná, bezprostřední Američanka, a jeho po léta budované fortifikace osobního prostoru rozmetala na kusy. A za to jí on miloval až za hrob. A to doslova. "The pain then, is the part of the happines now- that´s the deal..."85% ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Získavať skúsenosti je niečo iné, ako celý život písať knihy a filozofovať o Bohu, radosti a utrpení. O tom sa v staršom veku presvedčil aj C.S. Lewis, ako nám aspoň predkladá tento akademicky ladený film. Ono inak ako akademicky snáď životopis britského noblesného spisovateľa nakrútený byť nemohol, takže výčitky v tomto smere síce môžeme zniesť, ale nie sú úplne opodstatnené. Krajina tieňov je o jeho osobnom živote, predovšetkým o životnej láske, o vzťahoch s priateľmi a študentmi, v druhom a treťom prípade ale slúžia iba ako krovie pre jeho vzťah s Američankou a ako zámienka pre rozohratie oných filozofujúcich rečí plných vzletných myšlienok. Ak vám takto poňatý film neprekáža a nemáte problém s nejakým tým kalkulom, nemá vás čím sklamať, ak máte radšej životné príbehy kontroverznejších osobností, tak sa možno spálite. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (12)

  • Hospůdka "Bird and Baby" se ve skutečnosti jmenuje "The Eagle and Child" a C.S. Lewis je zde pravidelným zákazníkem. (D3VIL)
  • V jedné ze scén můžete vidět Douglase Greshama při četbě Hobita od J.R.R. Tolkiena. Tolkien byl dobrým přítelem C.S. Lewise. (D3VIL)

Reklama

Reklama