Winston Churchill nebyl jen jedním z největších státníků dvacátého století, ale také talentovaným a erudovaným autorem historické literatury a memoárů. Koneckonců v roce 1953 se stal držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Snímek Mladý Winston sleduje jeho dospívání tak, jak jej tento výjimečný muž sám popsal ve svých pamětech. Nechybí tudíž zachycení jeho problematického vztahu s rodiči, popis vojenského dobrodružství v Indii a posléze účast na potlačení protibritského povstání v Súdánu. Vyprávění vrcholí Churchillovým dramatickým angažmá v roli zahraničního dopisovatele v búrské válce v Jižní Africe a jeho prvním zvolením poslancem britského parlamentu... Snímek natočil v roce 1972 klasik ostrovní kinematografie Richard Attenborough, autor mimo jiné dalšího životopisného filmu Gándhí, který si v roce 1983 odnesl hned osm Oscarů. Roli Winstona v jinošských letech ztvárnil Simon Ward (Tři mušketýři), jeho rodiče si zahráli Robert Shaw (Čelisti) a Anne Bancroftová (Absolvent). Film byl nominován na tři Oscary. (Česká televize)

J.F.B.

"The truth is I'm not at all brave. In fact, the truth is I've often felt myself a coward, especially at school. But, if I could win a reputation for courage and daring, if I could be mentioned in dispatches, that would help me to get started in politics. In short, I need medals. Lots and lots of medals." Povedené zpracování Churchillova života, kdy se dozvíme něco o jeho dětství, vztazích s rodiči, přičemž hodně prostoru je věnováno otci Randolphovi (výtečný Robert Shaw), ke kterému Winston velmi vzhlížel a v jehož stopách chtěl pokračovat, nakoukneme i do tehdejšího anglického školského systému a britské armády. Dojde i na trochu pěkné bojové akce v Indii, Súdánu a Jižní Africe (není nad britské viktoriánské uniformy), kde se Winston proslavil svým dramatickým útěkem z búrského zajetí, díky čemuž si splnil svůj sen a konečně se dostal do politiky a do parlamentu. Simon Ward v hlavní roli byl skvělý – hlavně v řečnických scénách bylo vidět, jak si osvojil Churchillův způsob řeči a gesta, takže jsem mu opravdu věřil. I zbytek obsazení byl plný výtečných britských herců, včetně nezvykle mladého Anthonyho Hopkinse jako Davida Lloyda George. [viděno 1.10.2020] ()

pakobylka

Co vlastně formovalo silnou osobnost Winstona Churchilla ? Snímek si vzal k ruce jeho autobiografii a poměrně snaživě v ní hledal odpověď. Tudíž vás provede nejprve jeho ne zcela radostným, leč ve své době vcelku standardním dětstvím, které prakticky ničím nevybočovalo z rámce, v němž se pohybovali chlapci z jeho společenské třídy. Leč poté se bez okolků dere kupředu jeho mládí - a zdá se být o poznání dychtivější ... i SVOBODNĚJŠÍ - což je docela pozoruhodné ... s ohledem na to, že ho prožil v armádě nebo - později - alespoň v její blízkosti, když si přivydělával jako válečný zpravodaj ... nicméně mnohé to vypovídá - o tehdejších společenských poměrech. Na druhou stranu - svým přístupem k internátní výchově je Velká Británie i v současnosti dosti specifická ... v porovnání s kontinentální Evropou. Ale abych se vrátila k věci: Co se mě týká, britské impérium a jeho imperiální války mě - na rozdíl od mladého Winstona - za srdce nevzaly ... dalo by se říct, že tahle etapa jeho života by se mi líbila, pokud by se jednalo o fiktivní dobrodružství fiktivního ambiciózního mladého muže, oddaného své vlasti, který chce prostřednictvím svých hrdinských činů rehabilitovat politickou kariéru svého otce a pokračovat v jeho šlépějích. Takhle to ve výsledku vidím jenom na 3,5* ()

majo25

Príklad, ako sa zo životopisného filmu nemusí spraviť film patetický. Práve naopak, Richars Attenborough využíva na vykreslenie charakteru hl. postavy viacero menších negatívnych vlastností, ktoré ale neskôr spravia z Churchilla nezabudnuteľnú postavu svetových dejín. Popritom, ako typický Brit, sa stihne vysmievať aj z veľkého britského impéria. Mne neznámy Simon Ward podal znamenitý výkon, ale nie je to jediný ťahúň, v závese je celá plejáda britských hviezd. Oceniť možno aj pár bojových scén. Škoda niektorých nudnejších pasáží a miestami odľahčeného a skratkovitého deja. ()

Anderton

Akademizmus najhrubšieho zrna, inak ale britský životopisný film o jednom z najvýznamnejších britských štátnikov vyzerať ani nemôže. Shaw v úlohe Churchilla na mňa pôsobí dojmom, že by som sa mu na strednej, vysokej škole a v profesnom živote vyhýbal veľkým oblúkom a asi ťažko by som s ním zašiel na pivo. Zaujímavé sú určite bojové pasáže, kedy si uvedomíme, čím všetkým mladík prešiel a koľkokrát bol blízko smrti. Videná dvojhodinová verzia, ktorá ubehne celkom rýchlo, komentár ale trhal uši a sympatickú postavu aby ste hľadali v masových scénach. ()

HonzaBez

Už mladý "lev" Winston Churchill uměl pěkně vycenit své ostré zuby... Plamený projev ve sněmovně v samotného závěru tohoto dvojdílného snímku byl vskutku působivý. Vcelku zajímavé bylo i zobrazení některých válečných scén, při nichž Winstonův život visel někdy doslova na vlásku (zejména při jeho "dobrodužství za Burské války v Jižní Africe), ale jinak to na mě (i díky hudbě jak z nějakého prvorepublikového filmu) působilo tak nějak unile. Asi i díky ne zrovna příjemnému hlasu vypravěče/starého Churchilla. Myslím, že bych si ty některé pasáže, kdy dotyčný předčítá z Churchillových vzpomínek na mládí, docela odpustil. ()