Burácení

Scénář:

Adolf Zika

Hudba:

Petr Brant

Tomáš Hajíček, Vica Kerekes, Jana Kolesárová, Chantal Poullain, Zuzana Bydžovská, Vladimír Javorský, Martin Stránský, Richard Müller, Jakub Kohák (více)

Celovečerní hraný film Burácení je typické drama založené na pravdivé události, která se stala v roce 2004 a která završila sérii příběhů, jež autor scénáře sledoval v médiích už řadu let. Domácí násilí, sebeobrana před násilníkem, či obrana a pomoc blízkému člověku v nouzi. Tento film je o ohroženém lidském druhu, jehož smysl pro svobodu projevu a spravedlnost je na hranici zákona a společenské normy. Ne náhodou je film zasazen do prostředí motorkářského světa, rockové hudby a sochařské komunity, kde se mísí rovná a čestná povaha s výbušností, burácením v srdci a náklonností k absolutní kráse, a kde člověk přestává být soudný sám k sobě. (CinemArt)

slunicko2

Nestačí něco prožít, je třeba umět svůj zážitek předat divákovi. 1) První, co upoutá pozornost, je příšerný zvuk Pavla Dvořáka, kdy dialogům není moc rozumět. 2) Ono to nakonec ani nevadí, protože se tu nic neděje. Příběh zůstal někde v etapě námětu. A chlapi na motorkách přece zbytečně nekecají, že? 3) Třetí problém je jakýsi nádech amatérštiny - herecké výkony i způsob režie chvílemi působí, jako by šlo o dílo nepříliš talentovaného studenta FAMU. 4) Judista a úspěšný fotograf, 43letý Adolf Zika (scénář, režie) natočil svou celovečerní prvotinu na motivy vlastních zážitků z vězení. Pobyt v base se však ve filmu neobjevuje, jen v jakýchsi předfilmech, na které se po zhlédnutí hlavního filmu ale vůbec nemám chuť dívat. 5) Film je v detailech pěkný, zajímavý, místy i vtipný. Scéna ve vesnické hospodě s Jakubem Kohákem jako hospodským je parádní, i když nefunkční. Snímek má svou atmosféru. Pointa je rovněž roztomilá, i když zbytečně polopatická a naroubovaná. ()

Martpod

Poslední obětí téhle tragédie bude platící divák. Neskutečně patetický, spousta zbytečných scén, útrpně dlouhá stopáž, úmorně prkenné obsazení. Herci jsou nuceni buď do výrazových scén, byť jim vůbec nesedí a působí křečovitě, nebo do šroubovaných, příšerně vyčpělých dialogů. Scény s Millerem už to jen definitivně zabíjej a zcela nechtěně dohání k zoufalýmu smíchu. Vano jako šmírácký osvětlovač aspoň nezáměrně trochu pobaví. Těch asi šest konců už je jen příslovečnej poslední hřebík do rakve. (Testovací projekce, znova ani za trest) ()

sofiapetra

Včera jsem to viděla podruhé, neb to dávali v televizi. A předem upozorňuji, že při hodnocení teď budu velice až převelice neobjektivní, ale z původních tří hvězd (už tehdy protekčních), tomu sypu jakožto srdcovce plný počet. Ano, ten film má většinu myslitelných much, které vás napadnou, ano, scénář je slabota, ano, skoro všechny postavy tam jednají nelogicky, ano, hlavní zápletka nedrží pohromadě - a je natolik vykonstruovaná (nebo-li blbá), že jí prostě uvěřit nelze, ano, za závěr by se snad nemusela stydět ani Rosamunde Pilcher. Ale dohromady je to velká a osvěžující jízda Tomáše Hajíčka, přímo oslava chlapství. Režiséři by si ho měli mnohem víc půjčovat, snad by se u Krucipísků nezlobili. Vypadá a chová se jako chlap, což se v českých filmech opravdu vidí málokdy, a překvapivě je schopen i citlivě hrát. Když jsem se na to dívala podruhé, už jsem ani nepřemýšlela o ději, jen jsem si vychutnávala kultovní okamžiky (objednávání oběda v hospodě, traktoristu Richarda Müllera, setkání v lékárně, přepadení benzínky). ()

TheDon

Druid Hajíček jako můj oblíbenej Krucipusk se toho zhostil docela dobře. Škoda toho hodně slabýho scénáře. Fakt škoda, protože to mohl být hodně dobrej motorkářskej film. Takhle to celý vyšumí do prázdna a v člověku to zanechá zvláštní pocit, že to vlastně bylo trochu o ničem. Slabší tři ()

honajz2

No, já se celý film nudil, ale byli chvíle, při kterých jsem se nenudil. Za to jedná hvězdička. Ta druhá je za prostředí. Normálně bych dal jednu hvězdičku, ale nakonec jsem přimhouřil oko a dal jsem slabé dvě. ()

zette

Zase jeden z tech filmu, ktery chce rict strasne hodne a nerekne temer nic. Po tydnu nebude vetsina divaku vedet o cem to vlastne bylo. Motorkarske prostredi je mi cizi, nesympaticka hlavni postava a herecky vykon Hajicka ci Polivkove je spise divadelniho az ochotnickeho charakteru. Prekvapive je ovsem ve filmu i nekolik vynikajicich scen, treba rozhovor na divadelnim podiu, ci navsteva u dveri Bydzovske. Potesi i Javorsky. Postav a podobnych epizod je vsak ve filmu zbytecne hodne. Kvalitou strasne nevyrovnany pocin. ()

dr.fish

Tak to já jsem zase rád za filmy jako je tenhle. Je to jiné, má to nějakej názor, prostě to není mainstream. Osobně mě existence tohoto snímku potěšila. Trochu mi to připomínalo westerny s Eastwoodem, ten to vždycky na konci zabalil, skočil na komoně a uháněl za horizont, zatímco ho sledovali udivené pohledy obyvatel městečka osvobozeného od padouchů. Svoboda nade vše. 70% ()

ecceHOMMO

Burácení je vlastne pomalý pokľudný filmík s dobrou hudbou a skvelým Hajíčkom (snáď ho ešte budeme mať možnosť vidieť vo filme). Obsahovo to občas zadrháva a pôsobí to neotesane, ale mňa tá atmosféra podivne podmanila a ja som sa díval na Burácení (bez burácania) rád. A skoro som opomenul Riša, ten mal príjemne potešil tiež.(v mini roličke).**/*** ()

Johnny.ARN

Úprimne povedané, čakal som väčší výplach. Janka Kolesárová, aj keď dostala len štek, tak mňa potešila, chvíľu som sa obával, že Vica neukáže svoje prednosti, ale nesklamala. Sympaťák Hájiček to statočne držal a Mullera som tam vážne nečakal. Síce volo cítiť trochu prvoplánovosť a nedostatok financií, ale benzínka v závere to istila. Celkom príjemné. 3 z 5 ()

Jizni Tlapa

Z PR jsem čekal motorkářsky kousek. Těch motorek tam bylo ale sakra pomálu, stejně tak kvalitních dialogů a smysluplného děje! Mělo to ale jakousi auru, kterou těžko popisovat! Něco tak výjimečného na české poměry!!! 70 % a nekecam, že k té auře přispěl říša Müller a ojedinělý soundtrack! ()

Autogram

Chybne som očakával podľa obsahu, že sa v tom objavia nejaké prvky krimi, ale nie, ide len o presúvanie sa na motorke za zvukov hudby. Na Vicu si treba trpezlivo počkať, a nakoniec predvedie len krátke divadelné predstavenie. Aj druhá zaujímavá žena, ktorá strávi intímne chvíle s našim motorkárom je Slovenka, škoda, že v celom filme Slováci často hovoria po česky a Česi po slovensky. Jedno aj druhé mi reže uši, od tvorcov by to chcelo trochu rozmýšľať a prispôsobiť sa. A na záver v akčnej bodke som nevedel, či ma to malo dojať alebo len ukončiť moje rozpaky nad zvláštnym filmom. Pritom tie hlavné témy, ako domáce násilie, sexuálne násilie na pracovisku, sú len chabo naznačené. ()

milancecil

244. První zhlédnutá filmová novinka v letošním roce, a hned v několika ohledech překvapující, už jen tím početněji zaplněným promítacím sálem a k tomu při letmém pohledu převážně diváky, kterým měl být příběh a charakter hlavní postavy určitě bližší než mě, cítil jsem se spíše jako strpěný host společnosti lidí, kteří motocykl a jízdu na něm víceméně nadřadili ve svém životě nad cokoliv ostatní a své sdruženi ve společenství podobných je pro ně významným vyznáním odlišnosti nebo jakýmsi potvrzením výjimečnosti, možná právě taková mimořádná účast byla jedním z příkladů jakého si skupinového ztotožnění, vyjádření klanové sounáležitosti, tak význam díla i obecně vnímám, proto zřejmě opět ta výrazná rozpornost hodnocení, je spíše vyjádřením míry sympatií, než odrazem opravdové kvality díla, myslím, že právě to je tím zásadním problémem, teď, s odstupem, si uvědomuji, že je to dílo spíše pro diváka s jinými nároky, ale určitě to není dílo, které si oprávněně zaslouží tak silné odsouzení, že bylo spíše velmi odvážným a tedy i obdivuhodným filmařským počinem, který časem ještě zřejmě přehodnotím. ()

LexBarker

Velmi milé překvapení...Neokoukaný Tomáš Hajíček a prostředí které z českého filmu zatím moc neznáme...Dobrá hudba,zajímavý příběh a Rišo Müller coby traktorista...K absolutní dokonalosti filmu chybí snad jen kratší stopáž a lepší herectví hlavního představitele,ale to je daň za neotřelou tvář hlavního hrdiny... ()

herr_carter

Náhodou to zase takový průser není, řekl bych. To jak tady mnozí brojí proti ústřednímu herci, pro mě naprosto neznámý Tomáš Hájíček, je myslím trošku kruté, jelikož si naopak myslím, že svým buranským a přímočarým chováním dokonale ztvárnil roli bezprostředního motorkáře, pro něhož je životní prioritou bohémství a vítr ve vlasech. Mě možná akorát vadilo, že se film řítil moc rychlým tempem, dalo se z toho vytřískat víc, jinak ale solidní dílko o chlápkovi, který se po návratu z vězení rozhodne najít pravdu......................moje hodnocení = 6 z 10. ()

klukluka

Když si budu chtít užít atmosféru motorkářskýho srazu, tak si na youtube pustím něco na tohle téma - nepochybně si bude z čeho vybírat. A věřím, že když se tam někdo bude bít, tak se bude bít, a ne jen plácat rukama - například. Taky bych třeba rád věděl, o čem se spolu ve filmu baví herci. Určitě existuje způsob, jak vytáhnout synchrony z pod muziky a ruchů, výrobce mého televizoru si s tím ale neporadil. A příběh? Předstíraná sebevražda? V České republice? Co takhle třeba fingovaný pohřeb? Nikdo se po něm nesháněl? Škoda slov, tohle nebylo prakticky nic. Celkem slušná muzika, dalo se na to koukat, ale jenom kozama se všechno zachránit nedá. Antonu Corbijnovi vycházejí zatím ty jeho filmařské pokusy mnohem lépe. Jedna věc je, že si místo Hájíčka může vypůjčit třeba Clooneyho, druhá věc, že se Clooney může na 100 procent spolehnout, že minimálně obrazově to bude top. Zika mě nepřesvědčil ani v této svojí "silné" disciplíně. Ševče... ()

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku