Fotograf

• angličtina Photographer (festivalový název) (více)
Česko, 2015, 133 min (Alternativní 130 min, Televizní verze: 86+87 min)

Kamera:

David Ployhar

Karel Roden, Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Károlyi, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková (více)

V příběhu se vracíme k některým osudovým křižovatkám turbulentního života hlavního hrdiny (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v  soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. (Bioscop)

titix odpad!

Promiňte nic proti Saudkovi nemám. Nevím jestli je to jeho život nebo ne, podle mě většina lidí co to tu hodnotí ho viděla nejblíže na fotografii. Tak, že to na úvod. Film je neskonale dlouhý, některé věci jsou rádoby vtipné některé opravdu jsou, ale většina zachází do trapností. Rozhodně v první půlce to je dost otřesné a jako by film nevěděl kudy se má ubírat. Roden vše zachraňuje jak to jde. Na konci filmu jsem měl pocit jako kdybych viděl 130 minutovou reklamu na Saudka spojenou s nějakou obhajobou a vnucováním toho jak to vlastně bylo. Proč ne je to také názor, klidně to tak mohlo být. Ale celý scénář mi přišel krkolomný a když už nebylo kam dal tak se tam dal nahý zadek. Pro mě je to zklamání, že z celkem zajímave kontraverzní látky vyšlo toto. ()

Mates Hradecky

A máme tu další Pavláskovou. Musíme se smířit s tím, že s pádem železné opony a nástupem "svobodné tvorby" již nikdy nenatočí další Čas sluhů. Tentokrát si zvolila zajímavý námět - démonickou osobnost Saudkovu. Do hlavní role obsadila svého dvorního herce Karla Rodena, který měl mistra dobře naskenovaného a dává druhý rozměr hlášce "polibte mi prdel". Na stranu druhou ale drobnou mistrovu postavu, která tak dobře vyniká v poměru s obřími ženskými zadnicemi, příliš nepřipomíná. Typově by v té roli více seděl Ondřej Malý, ale zase to není taková mezinárodní hvězda (zatím). Scénář je dost slabý, některé scény vyloženě nepovedené. Občas na nás sice zaútočí poctivá filmařina, že divák ponoří se v děj, aby nás vzápětí rozhodila scéna kašírované rvačky dvou XXL modelek. Všechny milostné scény jsou snad záměrně koncipovány do parodična, divák voyeur odchází neukojen. Snad jen milovník kyprých tvarů přijde si na své. Největším kladem snímku zůstává krom slušného hereckého výkonu hlavní dvojice především nádherná Chlumeckého hudba a závěrečná píseň Kateřiny Podholové, která má ambice státi se velehitem. ()

hanca.uh

Boduji tak slabě průměrně. Průměrně za to, že mě to nepřekvapilo ani nenadchlo ani neobtěžovalo a slabě za tu délku filmu. A šla jsem na to jen kvůli K. Rodenovi - přiznávám. A ten (jako vždy) nezklamal a dal do toho naprosté maximum herectví i citu do osoby Jana, což určitě nebylo zrovna lehké. Velmi pěkná píseň k filmu. Kdo má rád Saudka a jeho dílo, nechť na film jde - bude se líbit. Kdo jej nemusí, tak zůstaňte doma :-) ()

Martin_L

Filmy na motivy skutečných událostí to mají vždy těžké. Když divák ví nebo alespoň tuší, jak celý příběh dopadne, tak udržet jeho pozornost a dokázat jej zabavit patří mezi nenáročnější filmařské úkoly. Díla popisující velké historické události si pomáhají rozehráním osobního příběhu na pozadí dějinného běhu. Co ale dělat v případě, že jde o samotný osobní příběh? Vsadit na herce a scénář. Oboje v případě Fotografa funguje skvěle, jak Karel Roden, tak Máša Málková i mnoho jiných zvládají své charaktery naprosto dokonale a přesvědčivě. Když k tomu přidáme zajímavý příběh a zdařilou hudbu, tak se dá odpustit i trochu megalomanštější stopáž, místy roztahané scény a podivný nesoulad časového běhu s použitými rekvizitami. I tak ale solidní čtyři hvězdičky. ()

foils

Ambiciózní snímek, jenž nepostrádá myšlenku a silné téma, ale nohy má svázané realizační nejistotou. První klopýtnutí se přihodí hned na začátku, když na plátně defilují Saudkovy nejznámější fotky jako v nějakém televizním dokumentu. S přibývající stopáží se bohužel ukazuje, že Irena Pavlásková má problém s realizací jak komických, tak i dramatických scén. Však také její nejúspěšnější filmy stavěly na jiných kvalitách - zachycení atmosféry, vizuál, zobrazení zvláštních vztahů. Ty jsou přítomny i ve Fotografovi, jenž přes dominanci interiérů nepůsobí klaustrofobně, a umělecké ztvárnění provozu Saudkova ateliéru pak představuje jeho největší přínos (ano, cosi málo se už objevilo v některých dokumentech, většina se jich však soustředila na to, co si Jan Saudek myslí, nikoliv jak tvoří). Na žádnou hitparádu není ani scénář, jemuž by prospělo důslednější sledování klasické dramatické struktury. Solidní práci odvedl kameraman David Ployhar. Hudba Jiřího Chlumeckého působí jak z nepovedeného pokusu o grotesku (spolehlivě pobaví též závěrečný "rap" Ota Klempíře). Film hodně stojí na hereckých výkonech. Karel Roden byl do titulní role obsazen spíš na základě vnějškové (úspěch v zahraničí, neobvyklé intimní vztahy) než osobnostněpsychologické podobnosti s Janem Saudkem, a přestože mu chybí Saudkův smysl pro humor, dokáže celý film utáhnout o hodně přesvědčivěji, než by se mohlo zdát z traileru (i jsem se ale neubránil pocitu, že by celý film byl o něco zajímavější, kdyby fotografa hrál např. Bartoška nebo Hanák). Slušně hraje i Máša Málková v roli intrikařící asistentky Líby. Vedlejší role jsou většinou redukovány na pouhé figurky, výraznější výkony podali ještě Zuzana Vejvodová jako fotografova dcera (trochu připomíná Kristen Stewart v tematicky příbuzném, leč realizačně výrazně povedenějším filmu Sils Maria), Vilma Cibulková a částečně Václav Neužil v roli syna Marka. Celkově Fotograf představuje nevyužitou šanci na vytvoření evropského portrétu jedné z nemnoha našich žijících uměleckých osobností významem přesahujících hranice bývalého Československa, na druhou stranu se konečně někomu podařilo dostat Saudkovi trochu pod kůži a to není málo. Přes všechny vyřčené výhrady čekám, že letos vznikne max. jeden lepší český celovečerák. *** 1/2 (70 %) ()

Wartord

Tenhle film mě ubezpečil, že Pavlásková umí něco natočit, a to, co jsem si myslel o Saudkovi, po zhlédnutí tohodle se nezmění. Prostě je to typ člověka, který se probídačil svým zjevem a přístupem k životu až na vrchol. Teď je otázka na vrchol čeho. Buď je ten vrchol, že někdo o něm natočí film, nebo to, že se jeho dvanáct dětí popere o negativy. V podstatě se scénář snaží uživit na myšlenkách vznosných, ale podaných tak trochu dekadentně. A to dává dekadentnosti dosti zabrat, protože se celkový dojem hodně zvýšil a odvíjí se od toho potom hodnocení. Žádný projev pornografie, kapitalismu, volnomyšlenkářství, jak by to soudruzi zhodnotili. Je to prostě jeden ze životů, který je jiný, ve filmu to vypadá vtipně, ale v reálu to je tragédie. ()

trx2010

Celý film stojí na skvělém hereckém výkonu K. Rodena a Marie Málkové, ta ale začne přesvědčivěji hrát až v poslední třetině filmu. Film přináší prostě typického rustikálního Saudka visícího za kozy a trousícího kundy na každém kroku. Takhle přece máme mistra rádi. ()

Zofinka2

Nic jsem od toho nečekala a proto přišlo příjemné překvapení. Roden hraje božsky. Nečekala jsem, že se tak zasměju a příjemně pobavím. Dlouho jsem se u filmu tak nezasmála. Dobře zahrané M. Málkovou, překvapila. Mrchu hrála dobře a je víc sexy než Sára. Líbila se mi i hudba. Málokterý český film se mi poslední dobou líbil tak jako tento. ()

ssarka

tak nevím,už fakt nevím,co se to tady děje...takovej kvalitní film...je to jeho život,takovej prostě byl a je i když samozřejmě plno detailů si určitě nechal pro sebe...asi když je to fotograf aktů,tak to bude dost důležitá součást filmu,že pro puritány je to bohém,ano je to bohém a díky bohu za takový lidi...celej svět právě tohle chápe,protože všichni výjmeční lidé měli výjmečný život plný sexu drog a rocken rollu,jen česká kotlina,kde si všichni myslí,že jsou středem světa,tak je to zase blázen..holt v Čechách se úspěch neodpouští,viz.Kaplický,Forman a spol....kdyby nebyl takový,tak by nebyly takové krásné fotografie.. Karel Roden ukázal svoje mistrovství,je tady absolutně dokonalej,jeho nejlepší filmová role,ostatní mu skvěle sekundují a všichni jsou přirození a opravdu po dlouhééé době kvalitní film..kdyby to natočili,to stejné, Francouzi nebo Španělé,tak by jste se tady posraly,že??Mě se třeba zase víc líbí tohle než např. Vše o mé matce z čehoš si tady většina cvrkla..ps: Jílková se prostě nenarodila na této planetě,tak odpornou hnusnou osobu ženského pohlaví nemohl nikdo z této planety porodit..:) ()

HMTD

Na české poměry velmi dobré, být to zahraniční film, bude hodnocení o něco nižší. Rodén předvedl zajímaví výkon. Bylo by zajímavé sledovat jak by se role zhostil Kaiser jak si Saudek přál. Roden totiž zcela nevystihl určitý aspekt Saudkova vystupování který mě od tohoto umělce vždy odpozoval. Nevím jak bych ten charakter popsal, není to přesně arogance, nebo spíš opovržení běžným životem, no těžko se to popisuje, porovnejte sami a myslím, že vám také přijde že v Rodenově podání je to mnohem příjemnější člověk. pro Málkovou jedna z životních rolí které se skvěle zhostila. ()

Alvin

Jak mě dílo, natožpak život Jana Saudka nikdy moc nezajímal, ten film nebyl zas tak špatnej. Skoro podezřívám Rodena, že si to mezi těma superceckama a obrzadnicema dokonce užíval. Mě teda nahota a erotika ve filmu nevadí, ba naopak. Ale velrybí prdel rozpláclá na něčí hlavě.... no to jsem už vážně musel přepnout. ()

Fracek odpad!

Roden opravdu NE! To není film o Saudkovi, ale o Rodenovi, který jako loutka na provázku nezvládá odhýbat pohyby a mimiku malého fotografa. S každým dalším a dalším filmovým okénkem je to trapnější. Dokonce, když si odmyslím, že znám temperament pana Saudka, tak je to ještě horší, protože pak se jeví film zcela prázdným. Dokud si nebyla režiserka zcela jistá, že má toho pravého herce ať je to kdokoliv, raději to neměla točit. Já, když si představil, kdo by mohl hrát pana Saudka, hned mi skočil do obrazu výtečný herec Ondřej Malý http://www.csfd.cz/tvurce/55912-ondrej-maly/ , kterého vidím jako největšího aspiranta na tuto roli a zajímalo by mě, jestli vůbec dostal šanci. Každým gestem, kterým se marně snaží Roden dostat pod kůži Saudkovi je film jen horším a horším falsifikátem. ()

luga

Přiznám se, že jsem pod vlivem negativních zpráv neočekával od filmu zhola nic kladného. O to bylo od prvních vteřin a minut větší překvapení, když mne zaujal a vtáhnul do prostředí a děje. Ještě musím dodat, že jsem sledoval dvoudílnou verzi v TV, takže nevím, čím vším se lišila od uvedení v kinech. Délka filmu, možná rozdělením do dvou dílů, nebyla na překážku. Nepatřím mezi bezvýhradné obdivovatele všech fotografií mistra Saudka, natož jeho životního stylu. Ale kdykoliv se někde objevil (hlavně dříve), hltal jsem jeho chytré a vtipné výroky, i když se všemi jsem nesouhlasil, sledoval jeho temperament, hravost, sžíravou sebekritiku a komediantství. Bylo mi to (přiznávám) velkým osvěžením a říkal jsem si, že je to zajímavý chlapík, silná osobnost, která to určitě nemá se sebou, ani s okolím, lehké. Zdá se mi, že Fotograf to potvrzuje. Krásné fotografie a různé ženy, lemující jeho cestu, to vše k němu patří a nelze se divit, že o tom film je. To, jak Jan uvolňuje kamínky v lidech a okolí, je mu inspirací, ale zároveň je zasypáván kamením lavin, které strhává. Jeho přístup k ženám se mi jevil poctivý, nic nesliboval, ani nezakrýval, všechny věděly, do čeho jdou a šly zřejmě rády, vedeny jinými cíli, nebo obojím. Za zajímavé pokládám i to, že film nic očividně nepřikrášluje a nesnaží se vytvářet ze světově proslulé umělecké legendy něco víc, než je a co by si třeba propracovanějším a povznešenějším příběhem zasloužila. Dle mého amatérského hlediska vyzdvihuji zejména kameru, režii, střih, hudbu a herectví (až na p. Černého a p. Rejžka). Některé scény lze považovat za kontroverzní, ale v kontextu filmu bravurně herecky a režisérky zvládnuté. Fotograf není oslavnou všeodpouštějící poklonou umělcovu dílu, ale není ani bulvárem. Dle mého názoru film dosahuje světových kvalit. Vybavil se mi Lid versus Larry Flynt. A proč ne? ()

JayDeer

Film mě mile překvapil. Pro mě asi nejlepší režisérčin počin. Neberu jako samozřejmost vynikající výkon Karla Rodena. Zde mě po poměrně dlouhé době připomenul, že je skutečně první třída. Možná by hodnocení dosáhlo i na další hvězdičku, nebýt všudypřítomného, vtíravého product placementu nepříliš sympatických firem. ()

pepca72

Srhující Roden, strhující děj, každá minuta filmu plně využitá, žádné hluché místo. Trampoty geniálního prasáka jsou natočeny více než dobře a spolu s vynikajícím Rodenem a způsobem vyprávění příběhu se jedná o jeden z nejlepších českých filmů tohoto žánru od Kuvajtu napadení. Tak jak byl excentrický, náladový a přímý sám Jeník, takový byl i způsob podání filmu divákovi, čímž dal zlehka ochutnat živočišnou touhu, přímočarost projevu, citu a pudu v teatrálním, leč osobitém podání. Genialita jde mnohdy ruku v ruce s šílenstvím a dělí je opravdu tenká hranice. Analní básnička neměla chybu, a chechtali jsme se tak, že jsme přišli o následující minuty filmu. Paráda. Troško, takhle se dělají filmy, které baví. ()

Psychic

Nebolo to zlé, ale spracovanie sa miestami blížilo k telenovele a neskutočne mi vadila gýčová hudba, ktorá sa k filmu absolútne nehodila - chutila ako lacný, 10x vyvarený sáčkový čaj s nápisom Čas zmrdú. Pán Fotograf si zaslúžil originálnejšie stvárnený film, toto nemalo atmosféru jeho fotiek. Nebyť Rodena a Cibulkovej, tak dám o bod menej. ()

demovka

Ostatní komentáře posuzují vše: Jana Saudka, jeho modely, jeho práci a Sáru Saudkovou. Málokdo tu píše o filmu. Přemýšlím, co bych mu vytkla. Má to děj, spád, vyvrcholení. Díky ateliéru a výskytu tolika zvláštně oblečených či neoblečených žen má film atmosféru. A co teprve přestřihy na opravdové fotky. Myslím, že to byl užasný nápad. Přeskoky v čase neubírají, záběry kamery jsou velice dobré, když si uvědomíme, že většina vyprávění je vázáná na jedno místo. Plus filmu je neutuchající divoká a aktivní nátura p. Saudka, která je tak dobře zahraná Karlem Rodenem. Dámy hrají některé hůře a některé lépe. Co se týče vykreslení skutečnosti, všechny tyto malé životní etudy se asi oderály, ale trvaly o mnoho let déle. Když to člověk sestřihá na určité momenty, tak z toho vykrystalizoval p Saudek jako důvěřivá a nezodpovědná oběť a p. Saudková jako po úspěchu toužicí mrcha. Já jí tak úplně nevidím. S panem Saudkem se dle mě nedá žít. "Je to umělec." ()