Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká... (CinemArt)

Beastmaster4

Další zahozené téma, díky neschopnosti našich filmařů. Absolutně nezvládnutá látka, co se týká atmosféry, drobných historický chybiček a divadelního pojetí většiny scén. Tohle mohla být látka na opravdu velký film. Místo toho tu máme průměrný kousek, který ničím neohromí a není za ním vidět ani snaha o něco většího. Levné pojetí velkého životního příběhu. Tento životní příběh, si zasloužil mnohem, mnohem více :-/ ()

snaked

1-2 // Už bylo napsáno vše, ale stejně musím: Pavel Kříž jako AH k přežití, Fröhlich/Stránský k přežití, naopak k nepřežití (salvy smíchu v kině) JG - zejména plačící do telefonu, vzlykající hlasem Viktora Preisse, skvělého dabéra, který byl pro tuto roli opravdu """vynikající""" volbou. ()

Morholt

Lída Baarová uvízla někde napůl cesty mezi televizní produkcí a kinofilmem. Někdy ta lacinost byla až nepříjemně znát, což by nevadilo, pokud by se to podařilo zastínit nějakou výraznější režisérsko-scénáristickou invencí, což tak úplně nevyšlo. A je otázka, jestli příběh Lídy Baarové něco takového vůbec nabízí. Vlastně se jedná o obyčejnou love story, které na nějaké výlučnosti dodává jen přítomnost dvou nejdémoničtějších představitelů Třetí říše. Renč se sice snaží vytřískat z toho víc, ale většinou zůstává jen u snahy. A tak si vypomáhá různými berličkami, jejichž kvalita je kolísavá, stejně jako kvalita celého filmu. Jako absolutní úlet vidím namontování hlavní hrdinky a její matky do dobových záběrů. Naopak nejvyšší ocenění si zaslouží vylíčení Křišťálové noci, které by bylo ještě silnější, kdyby bylo zasazené do dramatičtějšího rámce. Nejeemotivnější chvíle tak přicházejí až s poválečným děním a tady si byl Renč jistý. Pokud si z filmu něco zapamatuji, tak to bylo právě závěrečných cca 20 minut a pak také Lenka Procházková, která celým filmem v roli Baarové-stařeny provázela. Co se herců týče, tak obavy z obsazení byly liché. Táňa Pauhofová zahrála dobře, Kříž v roli Hitlera obstál a jeho prskání bylo parádní a Markovics v nevděčné roli ministra propagandy dělal co mohl a to se cení, ale i po tomhle filmu se ideální představitel Goebbelse stále hledá. Lída Baarová díru do světa neudělá, ale své obecenstvo si určitě najde. 65% ()

aniiicka

Bohužel mi tento film přišel spíše prázdný a nějakým způsobem uměle dramatický...nebo s přehnanými dramatickými scénami..občas až směšnými. Postrádala jsem něco, co lze vidět, např. v některých britských televizních dramatech...že když se jedná o vážnou, dramatickou scénu, tak to lze podat umírněněji, komorněji a o to více silně. Snímek pěkně plynul, myslím, že má kvalitní vizuální zpracování. Na jedno podívání ok, ale bohužel něčeho bylo moc a něčeho naopak málo. Nemělo to pro mě švih, náboj, hlavní postava mi přišla často nesympatická se zvláštním jednáním...z vykreslení postav jsem nepochopila, co ji tak fascinovalo, že nedokázala odolat. ()

Genero odpad!

Tak ukaž, Filipe, jak se dá promrdat osmdesát mega. Lída Baarová mě nikdy nijak zvlášť nepřitahovala a podle mého ji můžou jako sexbombu označit pouze nesouložící pacifisté. Být prvorepublikový puberťák, určitě bych k vyhonění volil raději Adinu Mandlovou. Je mi tedy celkem ukradené, jestli byla Baarová jen barrandovská kurvička, kterou klátili všichni, co si řekli a ti ostatní si alespoň sáhli. Je mi jedno, jestli byla ten typ slečny, kterým se dřív říkalo takové naivní děvče a dnes se jim říká úplně blbá píča. Tak si trochu zablbla s ministrem propagandy, no a co. Vykašlal bych se i Renčův nejnovější spektákl, ale byl jsem děsně zvědavý na výkon Pavla Kříže v roli Adolfa Hitlera. A tento výkon je samozřejmě nezapomenutelný. Kdyby se Hitler začal po válce živit jako stand-up komik, vypadalo by to přesně takhle. Smysl pro humor prokázal i říšský dvorní krejčí Hugo Boss, takže sako trochu plandá a zdá se, že si roztržitý Vůdce ráno omylem oblékl uniformu Hermanna Göringa. Jestli tohle teď vidí stařičký Hitler někde v Argentině, musí to pro něj být velice bolestivý zážitek. ()

argenson

Já proti Renčovi nic nemám, ale tohle je prostě nudnej film. Není to přínosné ani pro toho, kdo by snad náhodou příběh Lídy Baarové neznal. Přitom potenciál je to obrovskej. Jenže Lída Baarová je tady děsně povrchní, a i když to vyznívá v její prospěch, i jejímu největšímu fanouškovi je nakonec jedno, že ji zavřeli. Stejně tak si nemyslím, že druhý muž Třetí říše byl uslintanej uzlíček nervů. Nepovedl se ani Gustav Fröhlich s vizáží regionálního obšourníka s lascivním výrazem. A když slyšíte řvát Hitlera, pořád je to ten známej hlas Štěpána Šafránka z Básníků. Takže z hereckého obsazení mě nejvíc bavila Lenka Vlasáková jako Frau Goebbels, jasně čitelná a jako jediná racionálně jednající. Do toho probíhají dialogy o ničem a z dnešního pohledu snadno zakomponovaná vizionářská moudra typu hlášky Ljuby Hermanové, aby holky (Baarová, Mandlová) jednou neplakaly. A kde chybí emoce či akce, je nasazena neadekvátně apokalyptická hudba Ondřeje Soukupa. Baarové vlastní životopis Života sladké hořkosti taky není úplně objektivní, ale ten mi aspoň nabídl napětí a rád jsem se k němu několikrát vrátil. K tomuhle se vracet nebudu mít potřebu. Škoda, protože ten životní příběh je kulervoucí. ()

Lyli

Překvapení. Měla jsem velké obavy, že zas jednou půjdu z kina nas*aná, a ono ne. Jediné, co pro mě představovalo během projekce problém, byla ta blond fiča, co seděla vedle mě a textovala si. Takže jako dík, dylino. Jinak příjemný filmový zážitek. Ač se film zdá chvílemi povrchní, tak ukazuje velmi přesvědčivé emoce. A věci, které jsou třeba nepřesné, připisuji umělecké licenci. Herecké obsazení snad ani nemusím zmiňovat, to bylo skvělé. *Matka Baarové = dobré psycho. ()

JayZak

Minimálně část expozice je v pohodě, ale pak se to stává hrozivým zážitkem, který bych si neužil ani na opilé projekci s kamarády. Až na jednu scénu - scénu ďábelského sexu a ohně - ta by se sama o sobě dala nominovat na festival otrlého diváka a všechny festy, co si jedou cringe. ()

TaxiDriver

Budu se vyjadřovat čistě ke scénáři. O ostatním netřeba mluvit. Ústředním problém je samotná rozporuplná postava Baarové, která je ve filmu vylíčená jako bezpáteřní kolaborantská děvka. Takže aby divák prošel onen příběh s ústřední postavou, je třeba dovysvětlující voiceover, nikoliv osvětlující, jak se postava do situací dostala, ale proč tak činila, ale když onu reflexí doby a myšlení zprostředkovává žena-alkoholička, které je ještě k tomu zbavena svéprávnosti, tak není divu, že se nedostane k tolik kýžené katarzi, kterou tam kýčařská scéna možná doopravdy vidí. Takže nejlepší cesta, jak postavit tenhle scénář, aby fungoval správně, je, že hlavní postava neměla být Baarová, ale třeba taková postava Mádla. Skrze jeho optiku vyprávění, kdy se přehlížený ňouma zakouká do nejkrásnější herečky Evropy a zároveň milenky ministra propagandy, by měl příběh dostatečeně dramatický oblouk, potřebný distanc od Baarové a došlo by i k nějakému vypointovanému závěru, v momentu, kdy by jí zachraňoval před nácky a dostal by za to i férovou odměnu. No, nic pan Hubač by neměl film za osmdesát milionů psát jako seriál, těch přehršel zbytečných postav je tomu jasným důkazem a i jakási epizodičnost a nedovysvětlování docela důležitých kauzalit namísto toho, kdo byl Goebbels. A miluju střihače. Ty nějakolika framový prostřihy na pendreky, na nalévání čaje, zvednutí sluchátka, byly TOP! ()

berny2468

Dost jsem se bál, že to bude klasická česká blbost, ale výsledek mě hodně překvapil. Na lidu Barrovou mám po shlédnutí úplně stejný názor jako před shlédnutím. Film ukazuje špatné české vlastnosti. Herecké obsazení se opravdu povedlo, hlavně Markovics byl výborný. Ale i Kříž, jenž je mnohými kritizován, zahrál těžkou roli Hitlera na výbornou. Skvělá dobová hudba a konečně je i u nějakého českého filmu zapojen orchestr, za což jsem vděčný. Pro mě překvapení....70%. ()

roswelll

Myslím, že bylo velice těžké se postavit k tomuto tématu a natočit snímek o tak kontroverzní herečce, jakou Lída Baarová bezesporu byla. Nikdo z nás nemáme právo ji soudit. Bylo to naivní děvče, které chtělo hrát a bylo jí jedno, kdo jí ke hraní pomůže. Upřímně řečeno si myslím, že i kdyby se tenkrát vzepřela a odmítla, v očích národa by dopadla stejně. Její největší životní prohrou bylo, že odmítla hrát v Hollywoodu. Ale rozhodla se jak rozhodla a je dobře, že se režisér Renč rozhodl tento snímek natočit. Výkony některých herců sice byly slabší a už jsem je viděl hrát mnohem lépe, ale celkově film působí dobře a splnil svůj účel. ()

ConanVJ

Ale jo, mě se tento životopisný filmek hodně líbil. I když se zde nekoná žádná akce, tak mě příběh zaujal a upoutal až do konce. Film má hodně propracovanou výpravu. Obsazení je taky celkem povedené, i když se mi hlavní herečka moc nelíbila. Celkem mě vadili jen slova typu "párty", které se do dobového filmu vůbec nehodily. Za mě 80% :) ()

Una111

Nic proti Táně Pauhofové, ale do noblesy a šarmu Lídy Baarové měla hodně daleko! Některé scény neuvěřitelně ujeté, jak v mnoha komentářích již zmíněno, stejně tak se s mnoha jinými uživateli shoduji i v hodnocení za vlasy přitažené postavy Lídiny matky. Herecký projev Stašové mi připadal velmi, velmi nepatřičný. Z mé strany spíše zklamaná očekávání. ()

Marsik

ČT1 HD - Nebyla to žádná sláva. Film, o postavě Lídy Baarové, bych si představoval jinak. Bylo to tak prazvláštně natočené, nebojím se říci odbytě. Z nějakého důvodu jsem však vydržel do konce a při nejmenším to bylo celkem zajímavé odvyprávění příběhu o jedné naivní herečce, která si myslela, že díky své kráse může mít všechno a všechny. Ve stáří zatrpklá a na celý svět naštvaná. 67% (with J.) ()

spaceboyCZ

2*, za kostýmy, Burkharda a Pauhofovou. Ale jinak, Renči styď se! Vrať se k videoklipům, protože to, cos tady předvedl a jak jsi totálně zprznil námět, to se odpustit opravdu nedá. Scény s plameny a krbem jak z Cčkové romance Rosamunde Pilcher, spousta dezinformačních teorií atd. ()

hous.enka

Patos z Lídy Baarové přímo stříká. Zejména ve scénách s ohněm v krbu a poslední scéna zhasnutí lampičky... To bylo fakt moc. Táně jsem její Lídu nevěřila, Simona Stašová se ujala své parodické role s vervou a já jen koukám, čeho všeho je schopná. Například ale Karl Markovics jako Goebbels byl perfektní. Zbytek je taková vata a hraní si jakože na třicátá léta v Německu, Československu a posléze v Protektorátu. Z tohohle velkolepého projektu zůstává pachuť v ústech a údiv, že se Renč o něco podobného vůbec pokoušel. ()

Kryton

Prosím všechny ať tento film není brán za vzor pro historické/životopisné filmy. Renč místo hluboké sondy do života jedné z nejvíce kontroverzní postavy válečné vytvořil lidovou taškařici. Poslepit vše z pár epizodek a říkat tomu film? Lidové až prehravajici hlavně české herce strčí do kapsy německý komparz. Čest výjimkam jako Huba anebo Mádl. Neskutečně nevybalancovane scény. Křišťálová noc a vedle ní pich s Goebelsem. P. S.:Lepší Adolf Hitler je stále v podání Trojana v Jedna ruka netleska. ()

fannah

Kdy už konečně tvůrci pochopí, že Vagnerová prostě neumí hrát a všude působí směšně... Nechápu proč tenhle film vznikl, zvlášť když stačí shlédnout dokument Zkáza krásou a hned je polovina tohoto filmu scénáristicky naprosto mimo... Navíc dokument je mnohem obsáhlejší. Poslední dobou se filmaři snaží dostat z diváků emoce už jenom tím, že Dlouhý řve na ubohou dámu při výslechu na StB, což podle mě nestačí. Také si myslím, že hrát Hitlera česky je naprosto zásadní chyba a velká škoda. Ponaučení z filmu - starej Vydra je zlej komanč, Baarová až do smrti milovala pajdavýho Stockingera z Rexe, Mádl musí hrát opravdu všude a opravdu jedině blbečka. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady