Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká... (CinemArt)

NinonL

Fröhlicha sehnali okouzlujícího, Hitler taky ušel. Goebbels byl naprosto bez charismatu, bez inteligence i kouzla, což všechno, podle svědků, měl. A nakonec tragédie největší - samotná Lída. Pauhofová je úplně jiný typ, nemá zasněné oči Baarové, plete se jí jazyk a ani její poblouznění jsem jí nevěřila. Ostatní členové rodiny taky nic moc. Životopis Lídy Baarové, který sama vypráví, znám. Z jeho reprodukce znám i skvělou Zdeňku Procházkovou a její příjemný hlas. Režisérovy fantazie celkem pochopím, i toho Mádla v transu. Film je ale šitý horkou jehlou, důležité momenty ze životopisu byly vynechány, zbytečnostmi je přeplácaný. Nemůžu proto hodnotit ani průměrem. ()

Adasin

Přišlo mi to, jak kdybych sledovala nějakou parodii na historické drama - snad žádná scéna se nedala brát vážně. Všechny použité prvky jako by měly za úkol hlavní téma zesměšnit. Hercům se nedalo věřit nic a špatný dabing ten pocit, že sleduji parodii, ještě umocnil, zvlášť Goebbels zněl opravdu trapně. Nejhorší na tom, je, že mimo ten dabing je zvuk jako takový celkem kvalitní, tady však naprosto selhalo jeho využití, zejména pak soundtrack je vyloženě mimo, jako by použité skladby byly z jiného místa (než se odehrává děj) a času. Obraz, i když taky pěkný a technicky zvládnutý, vlastně nebyl potřeba - vše důležité divákovi jako blbci sdělil voiceover, jakékoliv vizuální narážky vyzněly do ztracena nebo se staly nechtěnou trapnou výplní (tváře v ohni v milostné scéně). 2/10 ()

SaNcHeZ_cz

Filip Renč a jeho studie jak utopit hromadu peněz a ukázat zhola nic. Lída Baarová Sice není vyloženě špatným filmem a některé prvky z tohoto českého velkofilmu překvapivě docela fungují, avšak tyto prvky spolu vzájemně nefungují a tak se tahle téměř dvouhodinová historická podívaná mění v přestřelenou šílenost, která vlastně neví čím chce být. Herci nehrají, jen odříkávají, kamera je zredukována na úroveň laciné telenovely a všechno působí tak moc uměle a hloupě až hrůza. O to víc do očí bijící jsou momenty, kdy se Renč se svým veledílem snaží jít o něco hlouběji. Pro nenáročné konzumenty možná obstojná zábava, nicméně pokud k tomuto filmu máte alespoň nějaká očekávání, z projekce rozhodně nadšeni nebudete. [35%] ()

ivishka

Well, well, well.... Očekávala jsem strhující drama z kterého si sednu na zadek - v přeneseném významu to znamená, že bych se skoro u každé "zásadní scény" nepokrytě nechlámala... Místo toho jsem byla svědkem naprosto příšerné sexuální scény (díky obličejům v ohni, které vypadaly jak Z pekla štěstí...), mrzkého slintajícího Goebbelse nad Lídou a nejsměšnějšího Hitlera všech dob. Všechna čest pane Kříž, že jste se naučil alespoň významně prskat a napodobit pár gest. Ovšem jinak dle režiséra si může zahrát vůdce kdokoliv kdo se naučí text a učeše se nebo si nabarví vlasy či oholí knírek stejně. Málem jsem se smíchy potrhala u scény, kdy Lída jde na první návštěvu na Říšské kancléřství za Hitlerem a on jí škrobeně vylívá své prohnilé vůdcovské srdíčko a marně se ji snaží pohladit na tvář ....Dokázala jsem se i vžít do staré Lídy, která se "zbláznila" a stala se nesvéprávnou právě kvůli prožitým traumatům a nevyplněným tužbám. Polovina herců své party asi dostala jen ze známosti a jediní, kteří dle mého soudu hráli skvěle jsou: Táňa Pauhofová, Simona Stašová a Karl Markovics, který si mimochodem dříve zahrál jako "Štoky" v Rexovi. Místo dramatu jsem tedy díky veleváženému pánovi Renčovi viděla zvrácenou komedii, která se baví na účet již (díky bohu) zesnulé Lídě Baarové (nemyslím to zle jen tak, že by se určitě soudila, kdyby nebyla nesvéprávná). Není normální, abych na tak obletovaný a předražený film šla s nadšením a v průběhu projekce se asi pětkrát skoro hlasitě rozesmála na celý sál. Opět děkuji skvělé reklamě za zklamání - nalákali jste mě opravdu perfektně.// Poznámka pod čarou - Ano mám ráda Román pro ženy a pár dalších filmů režiséra Renče ale bohužel ne díky jeho režii, ale jen díky scénáři pana Viewegha... ()

Pierre

Vysoký rozpočet není na filmu příliš poznat. Renč se jako režisér nějak nepředvedl. Po filmařské stránce je film poměrně nepovedený,rozhodně se 80 milionů korun dalo využít víc. Renčovu režii jsem občas nějak nechápal, byla tam nějáká snaha i o úmělecké anebo výrazněji natočené scény, to jo. Ty ale film spíš shazovaly. Postelová scéna s ohněm (ehm, jak to tak šikovně říct. Byla jednoduše divná) A úplný závěr s Bárovou křesle a přicházejícím Gobelsem jsem nepochopil vůbec, ale to může být i chyba z mojí strany. Fakt ale je že Lída Bárova IMHO není špatný film, který bych v žádném případě jako celek nezatracoval. Problém je že některé věci mi tam nějak nešmakovaly, jednoduše kazily chuť. Je to jako když jíte dobře uvařené jídlo, které je krapet přesolené a kvůli tomu si ho tak úplně nevychutnáte a nemůžete ho nějak zvlášť vychválit. Chuť v Lídě Bárové kazí zejména některá dost hluchá místa, která vyvolají přešně opačné emoce než ty které by měly. Nějaké jsem již zmínil výše, přidal bych k nim ještě Mádla, co by chtěl vidět ňadra (vážné role mu fakt nejsou, měl by zůstat pouze u komických) a některé scénky co se nějak neshodly s atmostférou (Bárová se učí němčinu, Bárová s Frolichem na saních atd.). Scémář celkově, ale není zas tak špatný.Sice naprosto vynechá válečné období, což trochu naštve, když vás přiběh alespoň trochu zajímá a baví, ale jinak právě díky scénáři mě film bavil a dozvěděl jsem se v něm konečně něco o té slavné Bárové. Přes všechny slabiny filmu, si odnáším docela dobrý zážitek. Protože třeba posledních 20 minut je napínavých jak něco a celkově bych i řekl, že scénář je vydařený. Hold chtělo to lepšího režisera. Hned mě napadá Jan Svěrák, ale ten by do toho asi nešel. Takhle nám zbyl pouze Renč, který film o dvě třídy zkazil. ()

PKD odpad!

Absolutní nic,umocněno na druhou,je pořád nic. Renč by měl nechat definitivně režie a najít si najít pořádnou práci. Třeba někde ve fabrice. To by mu ty vyhnalo z hlavy tyhlecty pytloviny a já bych se pak nemusel za naši polistopadovou ´´kinematogragii´´,stydět. Renč v tomto dílku,vůbec neví,o co mu jde. Točím fakta,nebo přicmrndlou lovestory? Nebo obojí? V každém př.mu nevyšlo ani jedno. A obzvláště na tomto filmu je vidět,jak to jde s tou jeho rež.křivkou dolů. Hlídač č.47 ještě šel,ale toto? Už fakt ne. A to jsem si tenkrát myslel,že Bathory je sračka. Pffff,ve srovnání s tímto paskvilem,(kde je doslova všechno špatně,včetně otřesného obsazení,což ovšem vědí pouze ti,co o této herečce něco ví),je to faktograficky 100% přesný dokument. ()

blackrain

Filip Renč nikdy netvrdil, že točí dokument. Vybral si určitý výsek života kontroverzní herečky žijící ve velmi tragické době a udělal z něho milostné drama. Možná pokus o takový český Titanik. Přesně to jsem od jeho filmu očekávala a také dostala. Nebudu Lídu Baarovou soudit nebo obhajovat. Nemám na to nejmenší právo. O to se postaraly dějiny, které ji semlely, přežvýkaly a vyplivly. Měla bych malou výtku k Táně Pauhofové, musela jsem si na ni jako na Lídu Baarovou zvyknout a na její přizvuk taky. Ale to byla jen drobnost, která se dá v klidu přejit. Goebbels mi přišel chvilkami směšný. Chyběla mi ďábelskost a démoničnost. Vypadal tady jako vlastní karikatura. U Hitlera Pavla Kříže jsem byla překvapená jeho podobou a chováním. Předvedl i vzteklý výstup. Z již zde několikrát zmiňované erotické scény, kdy se Goebbels miluje s Barrovou mi špatně nebylo. Dokonce ji považuji za dobrý nápad, sice nemusel tak polopaticky vysvětlovat díky animaci, že ďábel potkal svou "ďáblici," čili osudovou ženu. Špatně si mi udělalo až ze scény, kdy Václav Vydra vyhazuje křehkou Zorku Janů z divadla a ta následně skočí ze střechy vily. Ta scéna na mě hluboce zapůsobila. Příjdou ještě kontroverznější filmy, u kterých se to semele uplně stejně. Co člověk, to jiný úhel pohledu.Nebo že by šlo u kritiku samotného Filipa Renče za to, že ho ocenil prezident Miloš Zeman? Pak to něčím zavání. ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale mně se tenhle snímek líbil. Není to jasná výpověď o osudu Lídy Baarové, celkově je to pojato vlastně jako něco, co se mohlo stát, ale so může být samo o sobě zkresleno. Nacisti jsou tu zahráni skvěle, a tak mi vlastně jedině vadilo to, že Táňa se pro Lídu Baarovou ani trochu nehodila. ()

gogos

No, nebudu lhát, ale film mě vlastně vůbec nezklamal. Od Renče jsem nic nečekal a nic jsem nedostal. Nudná romance na pozadí vzniku třetí říše nenabízí vůbec nic, proč bych si měl někdy film pustit znova. To nejzajímavější na celém filmu, a sice lágr, výslechy a výsměch kolegů, je shrnuto do pár závěrečných minut a zbytek snímku zabírá kostýmová nefunkční romanťárna.... ()

Rakosnicek77

To je ale zase průser! Čekal jsem něco jako konečně podařený český film, ale nad ním teď definitivně lámu hůl. S opatrností, jsem raději moc nečekal a to bylo asi jenom dobře, protože na mne snímek působil, jako obyčejný průměrný televizní film, vysílaný na čt 1 v neděli odpoledne. Na který koukáte jenom proto, že vám v ovladači došli baterky a program nejde přepnout jinam. Mimochodem ten Kříž je spíš směšný, než aby působil jako obávaný diktátor. A doteď nechápu o co Renčovi ve filmu šlo? Jestli bych ji měl politovat a pochopit ji? Jinní odešli do Ameriky, ona je v mejch očích kolaborantka, která si prostě vybrala a pak měla čekat následky. Po té mega kampani jsem tedy čekal mnohem a mnohem víc! ()

Britney75

Tolik jsem se těšila, ale přišlo velké zklamání, už jen to, že tam nikdo nikomu nebyl podobnej, Renči, tentokrát ses nepředvedl! ()

italka63

Přestože film má poměrně nízké hodnocení a vlna kritiky se tu na něj valí ze všech stran, nižší hodnocení opravdu nedám. Nebudu hodnotit asi osobnost režiséra, ta sem zkrátka nepatří. Je zajímavé, že ani největší kritici nepřišli se jménem někoho jiného, kdo se mohl tématu chopit již dříve a třeba daleko lépe. Udělal to až Renč, svým způsobem, svou vizualizací. Rozhodně ne nejhůře, obsazení bylo velmi slušné, a Pavel Kříž se mi vysloveně líbil.Soukupova hudba zapadala do atmosféry. Pokus o zpracování to byl sympatický a rozhodně mi ničím neurazil. ()

topi

Čekal jsem to horší, mohlo to dopadnout hůře. Když se odprostíte od toho, že jsou tam historické nesrovnalosti a spíše než životopisný film sledujete romantické drama, tak se na to koukat dá. Táňa Pauhofová mě do role mladé Baarové moc nesedla, zato Zdena Procházková jako stará Baarová byla trefná. Kdyby Pavel Kříž v roli Hitlera mluvil německy, taky by to mohlo být o dost lepší. Takže žádná sláva, spíše kýčovitá rutina, ale mezi novodobou českou filmovou produkcí o něco lepší průměr. ()

slunicko2

Jedno velké zklamání. 1) Jsem na rozpacích. Film dosti přesně popisuje některé okamžiky hereččina života. Vidíme pěkné kostýmy i přiměřenou dobovou atmosféru. Potud vše dobré._____ 2) Problém začíná u castingu. Šarmantního charismatického Goebelse ukazuje Renč jako ufňukaného suchara. Hitler sice gestikuluje i mluví tak trochu jako originál, ale zase chybí ono pozitivní charisma, kterým dokázal strhnout lidi okolo. Unylé Baarové zcela chybí uhrančivost, jak ji známe z filmů a fotografií._____ 3) Celé pojetí je kašírované, cítím se jako v kulisách, i když se nenatáčí film. Postrádám emoce, téměř všichni hrají jako stroje. Baarová mi spíš připomíná barbínu, než herečku evropského formátu._____ 4) Pár dobrých nápadů (naklíčování Baarové s matkou do dobových záběrů Berlína například) režisérovi dlouho nevydrželo. Pak už mě u obrazovky udržela jen zvědavost, jak téma Renč zpracoval._____ 5) Němčina se ve filmu objevila, ale většinou se mluví česky i v situacích, kde je to absurdní. Myslel jsem, že tahle manýra československých televizních inscenací je již překonána._____ 6) I hudba jakoby nahrazovala dramatičnost, která filmu chybí._____ 7) Obsah (CinemArtCz) pěkně podrobně popisuje děj většiny filmu, ti, kteří historii paní Baarové neznají, jistě vřele poděkují._____ 8)  14.1.2024 - po opakovaném zhlédnutí přidávám s odřenýma ušima jednu hvězdičku... vlastně ani nevím za co. ()

..Lucas..

Hmm, myslím, že si Lída zasloužila lepší film. Tenhle je jen průměrný, často až příliš dramatický a nudný. Nelíbilo se mi, že všichni mluvili česky, to bylo podle mě špatný rozhodnutí. A to nesmím zapomenout scénu s krbem při sexu Goebbelse s Lídou, ta byla vyloženě odpadová. Táňa mě nijak nenadchla, zato Zdenka Procházková jako starší Lída byla podle mě skvělá. Nakonec tedy plus za pokus, ale jinak bohužel celkem zklamání. ()

Maq

Protože jsem izolovaný od české publicistiky, nemám tušení, co Filip Renč tak velkolepého provedl. A tedy nemám potřebu dokazovat svůj nezávislý úsudek tím, že ho a jeho film pošlu do hajzlu. --- Já jsem viděl docela průměrný, přiměřeně výpravný životopisný film. Podle mého soudu není zvrtaný, nenaštval mě. Není ale ani osvícený, čili nenadchl. Odvyprávěl vcelku koherentně jakýsi příběh. --- Pokud jde o Lídu Baarovou... Nikdy jsem si nepotrpěl na ženské celebrity - lokální, národní ani globální. Vnímám je jako zcela amorální osoby, které dělají kariéru krásou a sexualitou. Posuzovat je politicky je zcestné; Lída by stejně jako k nacistům přistupovala ke všem papalášům, i k bolševikům nebo třeba ke Kennedymu. --- Věřím, že tyhle ženy jsou nástrojem Boží spravedlnosti. Jsou tady, aby trápily a ždímaly mocné muže za trápení a ždímání, které oni způsobují nám, ne-mocným. ()

stration

Sice jsem si myslel, že výsledek bude horší, ale pro mě hlavně nuda. Herecky to celkem šlo, výhrady jsem v podstatě neměl. Některé scény mně ale připadaly dementní, na efekt a pro diváky. Kde zmizely ty šílené miliony, za které byl film natočen, to teda taky nevím, protože na snímku to vidět není a občas působí jako televizní inscenace. Co mě ale dorazilo úplně, byla pravopisná chyba v titulcích k německy mluveným pasážím (originální titulky vložené ve filmu). Díky tomu dávám o jednu hvězdu míň. Protože se nepíše "VELICE MNĚ TĚŠÍ", ale "VELICE MĚ TĚŠÍ". A toto mě nasralo snad nejvíc. ()

CageDepp

Novým českým filmům se vyhýbám, ale občas dám nějakýmu filmu šanci. Ale nějak se většinou nesejdu tady s hodnocením. 53 % jako proč? Moc jsem nevěnoval začátku filmu pozornost a pak si mě film získal a to se moc nestává. ()

hygienik

Nelamte si se mnou hlavu. Možná to, co jsem vám řekla, není pravda. Možná právě jen hraju svou poslední roli. Takto si autori filmu umývajú ruky nad vlastným dielom. Nevadí, že je to historicky nepresné. Nevadí, že Hitler je tu komická postava a Goebels priam Santa Claus, čo nosí darčeky. Veď diváci vedia, kto títo páni naozaj boli. Vadí, že som veril len dvom postavám: Mádlovi a Markovicsovi. Táňa s hnedými vlasmi a prázdnym pohľadom? Veď ona vie hrať, tak prečo tá rezervovanosť? Prečo gýčovitá doslovnosť záberov a dialógov? Povedzme, aby každý pochopil. Je to romanca pre ženské publikum. V tom tkvie najväčší a nespochybniteľný prínos filmu - diváčky si v ňom lásku nájdu a myslím, že (ne)ocenia aj čierno-bielosť postáv a silenú apolitickosť snímku. Všetky nedostatky vyzneli vrámci celku smiešne, čo ma koniec-koncov potešilo. Tak prečo nie? ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady