Zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. Nejen z obavy o prospěch svých milovaných dětí většina rodičů třídní učitelce základní školy podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby, dárky a jiné pozornosti. Najdou se však tři rodiny, které se rozhodnou učitelce vzepřít a stávající situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce. Děj strhujícího a velmi aktuálního snímku o síle lidského charakteru inspirovaného skutečnou událostí se sice odehrává na začátku 80. let, ale jde o příběh univerzální, který by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoli době, neboť zkorumpovanost, stejně jako malost a vypočítavost vládnou světem bez ustání. (A-Company CZ)

Autogram

Boli to časy, keď si každý mohol vyskakovať len do výšky svojho kádrového profilu. Dosť je ten film aj o rodičoch, keď sa jeho podstata odohráva na rodičovskom združení, a všetko ostatné sú spomienky. Možno by to chcelo trochu menej osudov postáv a viac sa venovať iba niekoľkým, príbeh sa mi zdal na hodinu a pol priveľmi košatý. Zaujímavé boli už vo viacerých filmoch obľúbené detaily socialistického vybavenia bytu, koľko z nich by som niekde ešte stále našiel. Len taký detail: V škole v roku 1983 určite nikto zo žiakov nezdravil Dobrý deň. Záver je dobrý, ale niečo mi na filme k tej očakávanej štvrtej hviezde chýbalo. –––– Súdružka učiteľka by od teba niečo chcela... ()

m.a.t.o.

„...a viete čo jej ten partizán povedal?" – „Danke schön?" Výborný film, ani si nepamätám, kedy naposledy vo mne nejaká postava dokázala vyvolať tak negatívne pocity ako súdružka Drazdechová. Scenár, réžia, hudba, všetko v rámci súčasnej českej a slovenskej tvorby na nevídane vysokej úrovni, ale čo ma v dobrom slova zmysle "šokovalo" najviac boli herecké výkony. Nie však profesionálnych hercov - od ktorých by som to očakával - ale detí, tie boli naozaj veľmi presvedčivé. Učiteľka je príjemným dôkazom toho, že i v našich končinách sa za smiešny peniaz dá natočiť kvalitný film. 80 % ()

NoFiction

Jsem rád, že p. Hřebejk dokáže dnešní generaci vzpomenout si, na dobu minulou (všichni museli držet huby a nikdo nesměl vycestovat, ale chleba přece stál 4,20). Nesmíme zapomínat na to, co tady kdysi bylo, ale musíme si to znovu připomenout, aby se to tady opět neobjevilo. ()

vyfuk

Hřebejk se vrací na sluneční paprsky. Je to jako kdyby žil těch pár let v jeskyni a najednou si řekl, hele já bych zase mohl něco natočit. Nebo alespoň něco kvalitního. No a tak zase přišel pan Jarchovský, aby zbloudilého Honzíka zachránil. Předem se musím ale zeptat. Ono je teďka nějak extrémně in dávat do filmů Slováky? Teda nechci znít šovinisticky, třeba Rudý kapitán chápu, že je dělaný o Slovensku (tam byl problém s českými herci, co mluvili slovensky a vypadalo to jako sraní skrz struhadlo), ale to, že čeští tvůrci natočí film skoro ze slovenskýho čistýho prostředí je víceméně zajímavé. Neříkám, že špatné... ale sakra? Hlavně jde o to úžasný spektrum lidských názorů a charakterů, které se spolu proplétají a dávají se dohromady. Navíc je zvláštní, že i když člověk ví, která strana má morální pravdu, nemůžete říct, že by ta druhá mlela hovna a vy byste s ní nesympatizovali. Hodně povedená práce. Hlavně to může být počátek něčeho kvalitního z Hřebíkovi tvorby. Finální pohled do kamery - topovka. ()

Kurikmoon

Film, ktorý chce s Vami viesť dialóg, ale dáva Vám možnosť byť len pozorovateľom z bezpečia pred obrazovkou. Film, ktorý ukazuje, že aký dokážu ľudia konať pod vplyvom strachu i o tom, že strachu sa dá postavať, keď ide do tuhého, alebo keď sa navzájom podporíme. Super zahraté. Krásne rôznorodé. ()

drackula

Pri sledovaní tohto filmu mi chýbala nejaká gradácia deja. Niečo, čo by ma ako diváka zaujalo, respektíve presvedčilo o tom, že to čo sa odohráva na predmetnej škole je fakt gradujúci teror. Namiesto toho sledujeme, ako je už od začiatku divákovi stručne a jasne povedané, ako to je, a presvedčujú sa skôr postavy vo filme, reprezentované rodičmi. Snaha dať učiteľke ľudský rozmer vyfučala do prázdna. Napriek tomu dobrý film zo skvelou Zuzanou Mauréry. Oceňujem aj záverečnú scénu. 70% ()

cpt.Lynch

Hřebjk se mi naposledy líbil tak v pelíškách. Takže učitelka byla příjemné překvapení. Psychologické drama místy silně připomíná 12 rozhněvaných mužů, byť vyústění se tomuto kurzu lehce vzdaluje. Závěr filmu pro mě poměrně překotný, jinak by možná celkové hodnocení bylo ještě lepší. Herecké výkony výborné. ()

ghatos

Polodivadelní drama (nejen) o charakteru ve složité situaci/době. Ztvárněná učitelka je případová studie svině rochnící se v pokřiveném systému. Jinak, co se tam děje je z pohledu současné školy sci-fi. V dnešní době se spíše řeší drzí rodiče a děti, což také o něčem vypovídá. 71%. ()

rudess

Inšpirácia filmom 12 rozhnevaných mužov sa nedá prehliadnuť, ale inak celkom podarený kúsok so skutočne slušným scenárom a na pár výnimiek aj slušnými hereckými výkonmi. Niektoré scény trocha sterilne šušťali papierom a chýbalo asi aj trocha viac emócie, no ako celok je to príjemný počin. ()

Georgex

Jana Hřebejka jsem vždy považoval za jednoho z mála kvalitních českých tvůrců, od kterého se dá očekávat, že jeho nový film nebude žádný propadák. To je přesně tento případ, Učitelka je sice stokrát omílané téma lid versus socialismus, ale i tak je to poměrně originální a rychle to odsýpá, nicméně je to takový ten film, na který se lehce zapomene a který splyne s ostatními podobně laděnými filmy, což je mě u tohoto tvůrce náramně mrzí a chtělo by to, aby se vrhl na něco z jiného soudku, než tohle neradostné vzpomínání na temné doby minulé. Na druhou stranu alespoň v tom pro zdejšího diváka nehrají příliš okoukané tváře a Zuzana Mauréry roli manipulující učitelky zahrála skvěle. Moje hodnocení 60%, ()

P1tr

Československá variace na 12 rozhněvaných mužů je dobře vystavěná a napínavá, neboť dokáže šikovně kombinovat dějovou linku v uzavřeném prostoru s kontextovými scénami v jiných lokacích na dovysvětlení děje a tvůrci tak prezentují příběh nezvyklým a chytlavým způsobem. Motivace všech postav jsou poctivě vysvětleny v souvislosti s jejich životními situacemi a máme tak krom ústředního konfilktu možnost detailně poznat jednotlivé účastníky. Příběhová mozaika je složena opravdu zajímavě a ze zvoleného formátu těží velmi zdařile. Jedná se v mých očích o jeden z nejzajímavějších tuzemských filmů posledních let a o velký návrat Hřebejka do formy. Myslím, že jde o snímek, který svojí kvalitou přesvědčí i zaryté odpůrce naší filmografie. ()

Daddko odpad!

Áno, tak to fungovalo - bagáž komunistická. Pozeral som to len do polovice, viac som nebol schopný pri spomienke na to čo s nami tie mladé 3,14-če s mozgom vygumovaným komunistickou ideológiou za normalizácie stvárali. Deviaty ročník som začínal 3 poznámkami v žiackej knižke (dlhé vlasy, rifle, neprišiel na pioniersku schôdzku....}. O to s väčšou láskou a úctou si spomínam na staršiu generáciu pani učiteliek ktoré sa neraz zastali. A na toalete sa nezdraví česť práci...súdružka učiteľka. Keď už film z týchto časov tak mal byť o deťoch a nie rodičoch, napr. štandardní žiaci vs žiaci komunistických pohlavárov, ŠtB, policajtov, dôstojníkov, u nás to bola min. polovica triedy (v kolónke povolanie rodičia mali štátny zamestnanec). A potom to posunúť o 40 rokov dopredu kedy už verchuška pomôcť deťom nemohla a ako títo normalizační vyvolení dopadli bez barličky vs nevyvolení. ()

Soweek

Určitě solidní snímek i námět. Máme ale prostě nevýhodu, že nemáme žádnou režisérskou legendu. Dostat toto téma například Fincher, tak určitě dokáže daleko lépe budovat hutnou atmosféru a tím stupňovat drama, k čemuž zde vůbec nedochází. ()

netahlo

Hrebejk se na stara kolena zmatoril a natocil snimek, ze ktereho se mi nejenze nechtelo blejt, ale dokonce me bavil! Z hercu jednoznacne vynikal, dosud pro me neznamy, Martin Havelka. ()

Sdoom

Nechápu, kde se tu bere oněch 75% hodnocení. Dobrej pokus, ale chybí tomu snad úplně všechno, od dramatické výstavby, přes uvěřitelné dialogy až po kvalitní herce. Hlavní představitelka mi přišla většinu času mimo mísu. Za nápad a dobrý kulisy víc než 2 hvězdy dát nemůžu. (TV ČT1 HD) ()

herr_carter

Okouzlen, konsternován a znechucen - tuhle směsici schizofrenních pocitů nemívám u filmu často. Teď nějak nebudu hodnotit tu dobu, jelikož mi byly 4 roky když se zvonilo klíčema, ale spíš hodnotím ten pocit, který ve mě pánové Hřebejk a Jarchovský budovali od začátku až do konce - no to bylo něco šílenýho !! Ženu ani květinou neuhodíš, ale tuhle manipulativní krávu bych zfackoval, to samé pár rodičů na sdružení..prostě když nebudeš šlapat brázdu, tvoje holka nebude nosit domů dobré známky a ještě budeš za debila před figurkama ve straně, no tfujtajksl...společně s Pupendem a Nevinností další 100 % Hřebejk & Jarchovský........................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka