Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

AmikCZ

Malicko na zacatku slozity, akce poradna, ale prinutilo me to si o nem zjistit dalsi souvislosti, ktere me prekvapily. ()

Patrik_Lang

Na to že to byl nejdražší Český film tak jsem čekal trošku víc. Ale i tak film byl velice podařený líbil se mi vizuál filmu tak i brutalita a lokace točení. Jediný co bych vytknul byly nějaké historické nerovnosti např. že Jan Žižka přišel o oko v dětství a ne při boji v jeskyni, Ben Cristovao hrající Kumána, nějaké zbraně použity ve filmu, To že vesničani zpívají Ktož sú boží bojovníci v roce 1402, Jan Žižka začal používat palcát až když se vrátil z Polska zpět do Čech. A nejvíc co mi vrtalo hlavou bylo že na konci filmu byly Husitské války vysvětleny tak že Žižka nasral Zikmunda Lucemburského a proto bylo na České země vysláno 5 křížových výprav. Nic o Janu Husovi nebylo řečeno ani nic o upálení v Kostnici prostě že Žižka nasral Zikmunda. Taky to že žoldáci Žižky vypadají jako Vikingové :). Ale jinak hezký film, Dobré herecké výkony, bojové scény taky vydařené. ()

horskejvlk odpad!

Co to bylo ? Potulný žoldnéř unesl ctnostnou, urozenou, pannu, která je prostovlasá jak nejprostší venkovanka, lítá s ní po lese s bandou komparzistů z Hry o Trůny, vše zabaleno do hávu vysoké Lucemburské  politiky a nasvíceno stejným šlifem jak Game of Thrones, toliko vše, jo a náhodou se ten zbrojnoš-únosce jmenuje Jan Žižka. Film má tak mizernej děj a pointu, že vše se musí vysvětlit v závěrečných titulcích, že Jan Žižka byl velký vojevůdce a inivátor, z filmu to působí značně lacině. To se sakra Jákl nemohl poradit z odborníky na dějepis?  v roce 1402 ještě žádné nábožensky zabarvené povstání v lidech nedřímalo, natož aby spívaly zcela nelogicky, Ktož sů boží bojovníci. Nejsem zklamán že tato lesní hra stála 500.000.000,-Kč jsem zklamán, že tak jalový příběh únosu se Stockholmským syndromem, trval nekonečné 2 hodiny. Nejvtipnější bylo jak každý s českého, významnějšího, komparsu ( Vašut, Vetchý, Budař ) řekl svoji anglickou repliku, malou větičku bez odezvy a hotovo, vystaráno. Kdyby Jákl zfilmoval Žižkovo mládí na Trocnově jako drobného zemana, nebo jeho účinkování v bandě Matěje Bradatého, cokoliv, nikdo po něm nechce Jiráskovu epopej ala Otakar Vávra, byť ten mít ty peníze natočil by skvost. Ach, stačilo natočit dobrý, zajímavý příběh, ale né tuhle “aktovku”. Jákl spolupracoval s Daném Vávrou autorem Kingdom Com, kdyby přetočil tento dobře propracovaný příběh, barevný a se skvělým scénářem, myslím si, že by půl miliarda alespoň byla dobře utracena, ale takhle… tohle nebylo ani historie ani podívaná, spíš nějaká zběhlá Noční hlídka…chyběl ještě John sníh. ()

Frank234

Za 20 milionů dolarů v dnešní době natočit tohle je podle mě dost dobrej výkon. Šel jsem do kina s naprosto minimálními požadavky na historickou přesnost, protože se v tom stejně prd vyznám. A tak mě ty nepřesnosti prostě neprudily. Připomíná mi to film Král Artuš. Podobně ponuré, dokonce stejně vypadající hlavní zápornej bojovej boss. S romantikou se to tam tak moc nepřehání, krváky, například pády ze skály, jsou správně do detailu, krajina pěkná, intriky kvalitní. Já možná ani nevím, zda lze natočit v našich finančních podmínkách něco víc. Akorát by to možná chtělo lepší střih těch rvaček. 7,5/10 a chci pokračování, které začne záběrem, kterým tohle skončilo! ()

str0001

V první řadě je třeba podotknout, že Petru Jáklovi nešlo o zfilmovaný dokument. Dle mého názoru se jedná o vynikající částečně český akční film ze středověkého prostředí o největším českém vojevůdci, kterého si naši národní obrozenci kdysi tolik oblíbili. Moc bych pochválil za to, že se nejedná o remake husitské trilogie od Otakara Vávry. Tu není rozhodně třeba znovu točit. Co se týče napětí a akčních scén, tak je film rozhodně vynikající. Výborná kamera, dobře sladěná filmová hudba a dle očekávání dobré herecké výkony hlavních postav. Určitě jediný film svého druhu natočený v ČR. Poslední, co mne velmi potěšilo je, že na dabingu cizích herců se rozhodně nešetřilo. Moc rád někdy znovu shlédnu. ()

FildasCZ

Tak dost lidí, co tomu dává odpad apd  jen, protože to točil Jákl :) je to asi, jako s Amazonem, ale tam by to člověk měl chápat, že takový šmejdi by se měli bojkotovat, ale proč Jákl ? Dokázal to, co nikdo před ním. Vlastně nikdo před ním tohle nedokázal. Sehnal prachy půl miliardy, sehnal hvězdy  o kterých se jiným může zdát a natočil film o Žižkovi a vypustil to mezi nevděčnou většinu Čechů a do světa. Mnozí píšou nesmysly, jak je to historicky nepřesné, ale zapomínají a ignorují, že to není dokument, a že o Žižkovi se strašně málo ví, ale ne oni se najdou tací, co ví víc než historici, jak vidím. Pokud by páni ignoranti sledovali události dle točení filmu věděli by, že mnohdy se blížit přesnosti znamená nuda a hlavně nikdy to nemělo být podle událostí. Spoustě chybí finanční gramotnost a měli by vědět, že ten film musí na sebe vydělat.. Dále lidé to srovnávají s filmy, kdy vlastně nenapíšou pádné argumenty, co kde bylo lepší horší. Nejvíc mě dostal příspěvky, že zbroje v té době takové nebyly či nejsou uvěřitelné, ovšem ty zbroje vypadají 10x lépe, jak ty plastové od nového Pána Prstenů, který na sobě měli elfové či trpaslíci. Jákl dokáže to, co Amazon ne, který na to měl nekonečný rozpočet. A aby bylo jasno filmy od Jákla se mi nijak nelíbí Ghul byl pro mě odpad a Kájínek slabé béčko. Ovšem má u mě respekt za to, že udělal právě něco, co zbytek ne, ale pokud ty místní hrdinové, co by to natočili lépe ví, jak se to točí lépe, tak jim nikdo nebrání v tom udělat něco lepšího. Další věc, co mě rozesmála je, že ve filmu jsou moc brutální scény. Ty kráso ne, fakt ? Nepovídejte. On středověk vlastně byl takový boj za 69 pohlaví, že ? Samé slunce a duha. Jak psali někteří. To co nedokážou jiní udělá Jákl jo a je to špatně, ale když v jiném filmu akční scéně sotva kápne kapka krve, tak to nikoho netrápí. Tady je vidět, že zas lidí neví, co chtějí. A mám pocit, že režisér nikomu nic neprovedl :) a není tak skandální, jako zpropadený Amazon. Za mě musím říct, že je to prostě lepší béčko ba naopak bych uvítal více bojových scén, více dramatu a takový to know how, co mělo statečné srdce :) třeba. Upřímně herci mě tolik nezaujali, ale nesouhlasím s tím, že by tam měl být třeba šašek Prachař ču Ludvik to by byl propadák. Mohli tam být i méně známější, i když jsem si vědom, že by se na to v zahraničí nikdo moc nepodíval a na to podle mě i Jákl vsázel. Uvidíme, jak se to bude prodávat v zahraničí, ale nemyslím si, že se mu to vrátí. Ten název je celkem srandovní v angličtině :)). Za mě 3+ ()

jerry007

Film nebyl špatný, ale něco tomu chybělo. Možná kdyby se vynechalo jméno Jana Žižky a husitské tematiky, která tou dobou ještě neexistovala. Slechticna nebyla neteří Francouzského krále, filmu by to prospělo. Ale určitě ho doporučuji shlédnout. Alespoň jednou. ()

Nahodicka

Reálné tři *.  Dávám 5 * hlavně kvůli podpoře tohoto filmu. Určitě dobrý film a ten kdo dává odpad je na hlavu a těžce mimo mísu. Držím palce tomuto filmu. ()

Ziral odpad!

Ano, to je trend dnešní kinematografie, prznit historii podle představ "osvíceného" režiséra.  Přesně v dnešním jednotném stylu, masakry a vražd, jinak se u dnešních diváků neuspěje. Natočit normální klasický film, nebo komedii, na to musí být jiný fištrón, kterého se nedostává a už nikdy nebude, protože lidskost a síla ducha zcela vymizela. ()

SLPHR

Film byl velmi kvalitně natočen z filmařského hlediska to byl majstršik. Na druhou stranu mě mrzelo, že Zikmund vyšel celkem jako záporná postava, což dle mého názoru bylo mnohem složitější, jako celé dějiny. Asi kdybych byl divák, který o českých dějinách neví vůbec nic, byl bych nadšen mnohem více. Michael Caine byl vynikající jako vždy a snad to nebude jeho poslední role. ()

Jejma

Po prvních ohlasech jsem byl vcelku k tomuto filmu skeptický a trochu jsem se na něho bál jít. Naštěstí jsem udělal dobře a do kina se odvážil. To že se film nedrží přesně historických událostí a ve filmu jsou faktické chyby, kameraman má klepavku a nedokáže chvilku držet kameru rovně a boje jsou občas nepřehledné, na to z vysoka seru. Na české poměry to byla vskutku dobrá podívaná. Brutalitou se nešetřilo a hudba spolu s krásnou českou přírodou dost filmu pomohla. Herecké výkony byly také na dost dobré úrovni. A už jen z toho, že se jedná o českou produkci, dávám slabší 4 hvězdy. A všichni pokoktění historikové co dávají 1 hvězdu si mohou jít vylízat anální věnce.  Celkové hodnocení 70% ()

Zeuska

Po dlouhé, opravdu dlouhé době jsem v kině neměla pocit vyhozených peněz, zklamání a ztraceného času. Na Jana Žižku jsem se těšila, zakázala jsem si přehnaná očekávání, oprostila jsem se od představy boubelatého dědy na koni, dopřála si původní znění s titulky a dostalo se mi půvabné drsné pohádky, která mě bavila a udržela mě vzhůru dvě hodiny. ()

Minimusikus

Miluji historii. Jan Žižka mě bavil od začátku do konce. Nádherné scenérie České krajiny, úžasná dechberoucí hudba, skvělé souboje, dobové kostýmy i kulisy... Absolutně nechápu, proč má tento film tolik kritiky... Když skončil, lidé seděli v sále a nikdo se nezvedal. Byl to silný koktejl plný emocí.  Dávám pět z pěti, protože jsem se úžasně bavil. ()

Opavak

Nevím, co proti tomu většina lidí má. Podobný film nám mohli naservírovat zahraniční filmaři. O to víc mě těší, když to natočili naši navíc, i se zahraničními herci. Ano, toho klišé je zde opravdu mnoho. Ano, děj se nikde neposouvá. Ano, obraz je mnohdy moc sestříhaný. Ano, končí to blbě a ano, o Janu Žižkovy se prakticky nic nedozvíme. Nicméně jsem se celý film bavil a o to tu hlavně jde, ne? Krve je tu dost, brutality taky, akce taky. Nehraju si na žádného historika který bere film jako realitu a i přes tunu klišé a výtek tu máme velmi slušný a kvalitní počin českých ale i zahraničních ručiček. 75% ()

Giorgione

Černá smrt české republiky. Tím samozřejmě myslím jen líčení doby středověku v těch nejtemnějších barvách a temnou stylizaci, obsahově to na Černá smrt nemá. Jákl je viditelně nadšenec do tvorby filmů a jsem moc rád, že vůbec máme někoho, kdo se snaží, aby české filmy vypadaly jako tento, a navíc přichází s přístupem, kdy do toho opravdu narve peníze a snaží se, což je rozhodně znát, protože jsem peněz za kino tentokrát nelitoval. Má to pěkné tempo, spoustu vizuálních perliček a záběrů, krásnou temnou stylizaci, jednu skvělou šarvátku a pěkné bojové scény. A navíc skvělé herce různorodých národností, nejen našince, což je u české tvorby radost vidět. Je to vlastně takový náš malý český vizuální Avatar. Myšleno tak, že řemeslně podobně zvládnutý film z české republiky asi neuvidíte. Jenže stejně jako u toho amerického, dobré efekty a vizuální kvalita nejsou všechno, na což měl Jákl myslet mnohem více, když do toho tolik investoval. Měl na to myslet stejně, jako Cameron. Největší problém je totiž jednoznačně obsah. Zmatené vyprávění příběhu, kdy jsem většinu času jen marně tápal mezi intrikařením, skoro žádná práce s charaktery postav, které nemají žádný rozměr, což bohužel platí i pro samotného Žižku. Scény, které by měly solidní šanci s člověkem pohnout jsou tak prázdné a nechají vás chladným. Některé situace jako třeba s jeskyní jsou navíc i nepřehledné a zběsilé. Stejnětak závěr, který je takový podivný, slabý a neuspokojivý. Celé mi to bylo nějak jedno, ale určitě jsem se během sledování necítil jak bičující se kněz s další dávkou sebemrskačství. Jsem rád, že v naší české kotlině vůbec něco takového vzniklo - zároveň by tento snímek měl být poučením pro každého, kdo se pokusí o podobný počin, aby si dal ze všeho nejvíce záležet právě na obsahu. Kdyby tak Jákl učinil, dal bych s radostí hvězdiček ještě víc. ()

anakonda007

Dlouho očekávaný film moje velká očekávání nesplnil. Od půlky už jsem zívala a čekala na konec. Nelíbila se mi rozstřesená kamera, střih, podivný scénář, do konce filmu jsem nepochopila, o co jde. Skály pěkný, ale bylo jich moc. Smrky ve středověku. Některé věci nepravděpodobné.Till by byl lepší Žižka. Podivný projev pana Rodena. Hluchá místa, zbytné dialogy ... ()

Vampiroza

Doslova nesnáším historické filmy o rytířích ale kvůli Michaelu Cainovi jsem to risknul a jsem nadšený z celého filmu od začátku až do končmce bavil ()

TiaZ

Naprostý skvost české kinematografie za dlouhou dobu. Nejedná se o popcornový snímek, ale o životní dílo režiséra Jákla. Natočené poutavě, s úžasnou vtahující kamerou, dokonalé v každém detailu a se skvěle vybranými herci. Tento snímek ve mě zanechává pocit naprostého ohromení a děkuji, že něco tak edukativního vzniklo pro další generaci. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera