Backcountry

Na první pohled obyčejný výlet do nedotčené přírody se pro mladý pár změní v noční můru. Zpočátku vše vypadalo skvěle. Alex, který je na výpravy do přírody zvyklý, přesvědčí přítelkyni, která má raději město, aby s ním vyrazila do Provincial Parku, konkrétně do odlehlé oblasti Blackfoot Trail. Jenže to, co na první pohled vypadalo jako skvělý nápad, se postupně mění v jednu katastrofu za druhou. Nedotčená příroda totiž nemá jen svoje krásy, ale i nebezpečí, mezi které patří jak nelítostné přírodní podmínky, tak divoké šelmy. Tento výlet se tak stane největší zkouškou jejich vztahu. (topr harley)

Dellamorte

Podobných snímkov je málo a to je jeho devízou. Z kancelárskych, životopisných, robotických, scifi akčáren, neuroteen komedoom / dance / dramat / spešl agent conspiracy, fantasy... taký výbeh do lesíka diváka poteší. Tá HQ príroda, aj gro duo je ale kurefsky relatívní pojem. Ujo kameraman mi svojím prístupom síce premiestnil nábytok v byte, no hudba mi sedla víc ako ten krehký zbytok, ktorý sa mi neráta za více jako 3soft na dlažbu padlé porcelánové střepy. ( já padlá, naivne som som si myslela, že idú klásť pasce na medvede )) NAOSTRO- Slabé 3 ()

TheDarKnig

Táhne se to, ale má to atmosféru, do té osudné chvíle. Pak se to změní na nějaký art pokus o útěk divočinou, scénář ovšem na poslední chvíli přitáhne berličku v podobě dalšího nepříjemného momentu, který zřejmě fungoval lépe než jsem si v tu chvíli myslel, protože mě zamrazilo i teď po několika týdnech při vzpomínce na to. Velmi realistické a mrazivé, ale s jednou tupou postavou, což tomu dost ubližuje. A i ty artové momenty nejsou zrovna moje. A ten scénář byl asi poskládán dost na koleně, takový jsem měl pocit, MacDonald měl v hlavě tu jednu scénu, a to ostatní tam jen tak naházel, s pár momenty, které ještě měly budovat ten pocit děsu. ()

sniper18

Mám rád tématikou podobné survival thrillery z drsnej prírody, ale tento je už v tých samotných základoch tak nefunkčný, že je často len nasmiech. Podľa mňa absolútnym základom tohto subžánru je fakt, že sa hlavné postavy dostanú do skutočných problémov, kvôli čomu stratia kontakt s civilizáciou a tým sú odkázaní len sami na seba, či už kvôli havárii, vážnejšiemu zraneniu, strate potravín a podobne a samozrejme kľudne aj ich kombinácii, ale tu dlho sledujeme dvoch normálnych turistov, z ktorých sa jeden správa, akoby všetko vedel a všade bol, ktorí celý čas idú bez problémov po vyšliapanej ceste, aby si v polovici filmu uvedomili, že nie sú tam, kde čakali, že budú a tak sú vlastne stratený a asi im má ísť aj o život, alebo čo, miesto toho, aby sa len kľudne vrátili po tej vyšliapanej ceste späť. Celú túto časť sa vo filme vlastne nič nestane, s výnimkou stretu s dobrodruhom, ktorý chce zmiasť diváka, ohľadom skutočnej hrozby, ale nemal som s tým problém, lebo mi bolo jasné, že si film len pripravuje pôdu pre to hlavné, až kým mi v tej polovici nedošlo, že tu sú všetci úplne mimo, nielen postavy, ale hlavne samotní tvorcovia, keď sú schopní tváriť sa napínavo aj vtedy, keď sa niekto údajne stratí na vyšliapanej ceste a už som len dúfal, že aspoň ten hlavný bod, teda stret s medveďom bude za niečo stáť. To sa síce podarí a jeho útok je slušne brutálny a krutý, ale tým to opäť končí, lebo zvyšok filmu sa absolútne nič zaujímavé nestane, len sa hlavná hrdinka tvári utrápene a párkrát ešte uvidí medveďa, nič viac. Takže na konci som skutočne len premýšľal, či to bol zo strany tvorcov len nejaký vtip. Takže po akčnej stránke prakticky nie je o čo stáť, s výnimkou jedného útoku medveďa sa tu nič nenájde a ani tie tradičné dobrodružné prvky, aké sú typické pre filmy s touto tématikou tu buď nie sú, alebo jednoducho nefungujú. Postavy tiež nestoja za nič, hlavný hrdina je nesympatický a hlavne sa tvári, akoby snáď prešiel všetky osemtisícovky, ale aspoň v tej zásadnej situácii sa zachoval trochu dôstojne, jeho priateľka ma vôbec nebavila a už tu vyniká len Eric Balfour ako tajomný dobrodruh, ale ani ten ma nezaujal. A sklamaním je aj réžia, vizuál pôsobí lacnejšie, než by mal, ale aspoň ma to hodinu filmu nerušilo, no ten zvyšok je už len séria nevhodných záberov kamery a tak aj v tej fáze, kedy sa už odohrávalo to hlavné som len čakal nakoniec. Takže skutočne som nečakal, že aj film s takýmto jednoduchým námetom sa dá tak skaziť, netrpel som síce od začiatku až do konca, ako pri tých skutočne zlých filmoch, ale takmer vo všetkom dôležitom je to zúfalo nefunkčné a tak je to len strata času. 40% ()

Eliott

Dílo parádně zachycuje, jak krásná a zároveň krutá, dokáže příroda být. Mimo takové sdělení mne však snímek příliš nepotěšil. Možná je to i tím, že zvířecí survival horory příliš nemusím, ale především mne zklamalo finále. To totiž nepůsobilo vůbec pravděpodobně a příliš mi nesedí k zbytku filmového průběhu. Dále považuji za vyloženě trestuhodné, že podivínská postava lovce na začátku měla na děj takto nepatrný vliv. Já bych ho rozhodně zapojil mnohem více. Nudné části by byly hned zajímavější, pokud by našemu páru svou přítomností působil alespoň nějaké problémy a nebo třeba i nějak zamíchal karty s medvědem. V takovém případě bych zauvažoval i o čtyřech hvězdách. 56% PS: Díky filmu mi ještě klesl falešný pocit bezpečí, co se přespávání uvnitř stanů týče. Tak vám tedy děkuji.. ()

akisha

Komentář obsahuje SPOILERY. Přišlo mi to trochu schématický (kdo má nakoukáno, nenechá se vůbec zmást úvodní znepokojující epizodkou s divně se chovajícím lovcem, je jasné, že tím směrem se film ubírat nebude) a prakticky by se film také mohl jmenovat "Čekání na medvěda." Tohle tvůrci ale asi věděli a vlastně z toho film dost těží. Divák ví, že se něco stane, ale neví kdy a může to být prakticky kdykoliv, takže napětí je na 100% už po první třetině. Samozřejmě gradace je útok medvěda, který je tak strašně syrový, že mě na nějakou dobu nejspíš odradí i od houbaření. Jediná výtka snad, že po útoku už film nemá moc co nabídnout a nic moc zajímavého se tam až do konce nestane. Týpek dost nesympatický, jeho dívka o mnoho lepší, i tak ale nadprůměrný survival, který můžu doporučit. ()

castor

Místy slušná kamera, hezká příroda (i když se z ní dalo vytěžit víc), sympatická hlavní hrdinka, docela fajn atmosféra i kus nejistoty. A téma, které mě baví. Jenže po čase se na to ani ten medvěd už nedokázal koukat a musel to celé rozpohybovat. Ona je právnička, on se pracovně teprve hledá. Chtějí vypnout a užít si trochu kempování. První ALE: ona ho evidentně moc nemusí. Dozví se, že je jeho oblíbená oblast Blackfoot Trail nepřístupná, ALE zda tam skutečně míří, jsem nějak nepobral. Nejprve krapet klameme tělem (třetí do party na večeři), což mi nevadilo, pak se vydáme do míst, která má on podle svých slov prošlapaná, ALE: je to trochu trouba, protože si do rozsáhlé rezervace nevezme ani mapu, ani kompas, ani mobil a ani orientace podle hvězd mu moc nejde, navíc by se zatraceně hodila sekyra, kterou ALE samozvaný zálesák někde nechal. Já bych asi zkusil zapnout paměť a šel stejnou cestou zpět. Mezitím se nazí vykoupou v jezeře (nevysvléknou se u něj, ALE raději opodál), on si strhne nehet na palci, náhodou zjistí, že on s sebou nese tyčinku nebo že ona nemá mobil. A mohl bych pokračovat. Navíc na to, že on chce před ní pokleknout na koleno, se zdá se ani příliš neznají. Po ataku mohutné šelmy zase podřadíme a nic moc z toho už nevyždímáme. Respektive si přeživší naloží spíš sama. O nějakém výjimečném survival zážitku v divočině nemůže být zdaleka řeč. ()

*CARNIFEX*

Alex berie svoju priateľku na romantický výlet do odľahlej časti prírody rezervácie Blackfoot Trail. Spočiatku príjemne strávené chvíle vo dvojici sa nečakane menia na tvrdý boj s občas krutými pravidlami zrádnej prírody. Pri porovnaní s prednedávnom svetlo sveta spatreným "Grizzlym", predsa len slabší kúsok. Bez najmenších pochýb však možno povedať, že do pozornosti sa pred oči hororového fanúšika pchá ďalší solídny "eco" horor. Strašná škoda, že scén s medveďom nebolo viac. No zároveň treba dodať, že tá jediná čo sa objavila, mi totálne vyrazila dych. Veľmi, veľmi nepríjemný pocit. Správanie postáv vo všeobecnosti rozhodne nemožno považovať za logické, čo sa patrične odrazilo na hodnotení - 55%. ()

Davies182

Zapadlej napínák na pomezí Blair Witch, 127 hodin a novýho Tomb Raidera, chystanýho na rok 2018 do kin. Tohle emocionální vypětí bude (oscarová!) Lara jen horko těžko překonávat... ()

gogo76

"Načo sme tu išli?" Backcountry patrí do skupiny filmov, ktoré za pomerne malý rozpočet dokážu navodiť dosť nepríjemný pocit. Po nízkorozpočtovej Záhade Blair witch vás po tomto filme znova veľmi dlho nebude lákať do lesa. Viac ako polovica filmu je pomerne pokojná, iba sem tam preblesne nejaký náznak nebezpečenstva, ale až samotný záver s vami poriadne zamáva. Útok medveďa je dosť realisticky natočený. Osobne by som nedokázal kľudne spať v stane na mieste, kde sa medvede križujú úplne bežne. Určite by som tam mal oheň ( zvieratá sa ho boja) a v momente keď ráno medveďa zbadal, mal čo najrýchlejšie rozpárať nožom opačnú stranu stanu a pokúsiť sa ujsť. V stane sa veľmi neubrániš, v lese máš aspoň nejakú šancu kľučkovať pomedzi stromy a možno sprejom aspoň na chvíľu spomaliť prenasledovanie. No, nechcel by som byť na ich mieste... 80%. ()

-bad-mad-wolf-

Instruktážní video, kterak se pyšně ztratit v lese a nechat se sežrat medvědem - aneb vyháníme turisty z lesů snadno a rychle! Celkem podařená minimalistická záležitost, u níž jsem měl pocit, že jsou veškeré přešlapy zapříčiněny uvěřitelnou hloupostí postav, nikoliv neuvěřitelnou hloupostí scenáristů. Závěrečná půlhodina je nádherným příkladem, jak být intenzivní s minimem prostředků. 7/10 ()

darkrobyk

Divoká příroda, hluboké lesy, strže, vodopád, magor s přítelkyní a .....někde za stromem je medvěd. Mobil nebrat, mapy netřeba, Alex zná park jako své boty. Klidná vycházka podzimní malebnou krajinou se poněkud zvrtne v boj o přežití, kdy setkání s cizím mužem není tím nejhorším, co je může potkat. V jistých chvílích se film velmi podobá snímku Otevřené moře, jen místo žraloků je tu chlupáč. Dal bych 3*, jenže scéna ve stanu a následná před stanem je tak věrohodná, že si zaslouží jednu velikou samostatnou. Jen konec bych udělal jiný. Trapnou větu na úvod: ,,Podle skutečné události." si mohli autoři odpustit. ()

Hrabka

Opravdu milé překvapení se vylouplo z tohoto medvědího thrilleru. Film se může pyšnit především výborným budováním atmosféry. Není tu tolik opravdové akce, ale to vůbec nevadí. V první polovině musím pochválit to, jak se autoři snažili zmást diváka, no a v té druhé to už je chytlavý lesní survival. 70% ()

TedGeorge

Vzpomínáte si, jak jste se po shlédnutí Čelistí báli koupat v Jaderském moři, protože tam měl kdysi žralok sežrat českou učitelku? Připravte se, že Backcountry bude mít stejný efekt na všechny dobrodruhy mířící na čundr do Beskyd. ()

lamps

Vysvobození s medvědem. Scénář je poměrně krotký, ale přesně tak, aby si zachoval věrohodnost a v těch správných chvílích vyšponoval negativní pocity z utrpení dvou hlavních postav na maximální možnou míru. Scéna napadení medvědem je jednou z nejvíc šokujících a intenzivních, jakou jsem kdy ve filmu viděl. Po tomhle už mě nikdo do přírody na túru nedostane... ()

S.Quentin QUALE

Nemůžu říct, že Adam MacDonald svůj režijní debut pokazil, ale k doporučování to taky není. Je jasné, že film stál pár šupů, takže se zázraky očekávat nedaly, ale trocha scénáristické invence a uvědomělejšího, méně zběsilého nasnímání by neškodila. V podstatě se jedná o snímek postavený na jedné scéně, která je obestlaná klišoidní vatou. Na druhou stranu je třeba uznat, že daný moment je hodně dobrý, přičemž osobně bych si tipnul, že McDonald čerpal inspiraci v osudu Timothyho Treadwella, díky jehož znalosti mi možná daná scéna připadá ještě lepší, než doopravdy je. Plusem je taky sympaťačka Missy Peregrym. Nemyslím si, že Backcountry trumfne letošního Grizzlyho, který přeci jen poskytnul mnohem větší drive a uhlazenější filmařinu. Hned ale dodávám, že oba filmy jsou pojaté úplně jinak, takže srovnávat je je pitomost. Backcountry hraje na strunu reality, což se o béčkovém "animal slasheru" Grizzlym říct nedá. 70% ()

misterz

Vôbec nie najhorší survival. Prvá polovica síce neponúkne žiadne hororové vyžitie a macko sa tiež prvý krát ukáže až v druhej polke, ale aj napriek tomu si divák túto úvodnú časť užije. Páčilo sa mi postupné budovanie atmosféry a navodenie pocitu, akože sa má stať niečo zlé, a že zanedlho obe zaľúbené hrdličky dohrkútajú. Až mi ich bolo ľúto, pretože herci neboli zlí a žienka bola veľmi pekná. Snímok by mohol byť zaujímavejší, keby tam vystupovalo viac postáv, viac akcie, viac zábavy. To je asi najväčšia výčitka. Posledná tretina sa však premenila na hotovú survival parádu, akú som už dávno nevidel. Atmosferické a mrazivé, keď macko prvý krát nakukne do stanu skoro mi hrklo. A potom snaha nejako prežiť, trocha gore... no veľká spokojnosť. Film určite stojí za pozretie, u mňa na hranici 3- 4 hviezd. 69/100 ()

pornogrind

Jak hodnotit Backcountry?Super survival horor který si pozvolna buduje hutnou atmosféru.Hudba je taky skvěle vybrána a na hlavní pár se dá taky koukat.Hlavně když přijdou první problémy a postupně začínají psychotlaky a s tím spojené hádky. Scénař sice není žádné veledílo ale na utáhnutí příběhu to bohatě stačí.Navíc to má perfektní kameru takže některé záběry fakt stojí za to.92 minut uteklo jako voda a já z tohoto filmu mám pozitivní pocity.Nelogické chování postav neřeším,poňevadž to není nic nového,ale co mě fakt nasralo je,že jsem neviděl ten slavnej Blackfoot trail o kterém se celej film žvatlá.90% spokojenost ()

Vančura

Komentář může obsahovat spoilery. Film, u něhož jsem si v jednom momentě říkal, že ho snad natočila nějaká bláznivá feministka, která nesnáší muže, protože Alex se zde chová tak neuvěřitelně dementně, až to není možné - ta série jeho donebevolajících chyb graduje tak nesnesitelným způsobem, až jsem mu takový konec vlastně přál a říkal si dobře mu tak, kreténovi (film v tomto ohledu dodržel rozšířené žánrové klišé, podle něhož se muž musí obětovat, aby žena mohla přežít) - zatímco jeho partnerka se naopak chová zcela racionálně, chladnokrevně, a nadto je asertivní a empatická, z filmu tedy logicky vychází jako pomyslný vítěz nepsané rivality, která celou dobu mezi oběma partnery panuje. V zásadní scéně s cizincem se totiž dovídáme, že zatímco Jenn je právnička, tedy příslušnice vyvolené kasty, která na běžné smrtelníky odjakživa kouká skrz prsty, Alex se živí pravděpodobně jako dělník (doslova pronese, že "dělá na terénních úpravách", což cizince vede k vtipkování, zda je Alex Mexikánec, neboť ti obvykle vykonávají tyhle práce). Z Alexova chování je evidentní, že sociální propast mezi ním a Jenn nese těžce, a svou zakomplexovanost maskuje pózou zkušeného zálesáka, která se mu nakonec stane osudnou (hezky to je vidět ve scéně, v níž Jenn upadne do hovna a potřísní si jím obličej - Alex se jí směje, neboť jeho život je hoven plný, a on tak na chvíli propadá vděčné - byť naivní - radosti, že role se aspoň na chvíli obrátily). Film tak obsahuje hned dvojí skryté poučení - moderní emancipovaná žena nemůže mít funkční vztah s partnerem, nad nímž má v nějakém ohledu výrazně navrch, a za druhé je zde podle mě řečeno, že každá přetvářka bývá po zásluze potrestána, zatímco osobní autenticita vede k vysněnému cíli (v tomto případě k přežití). ()