Pes baskervillský (TV film)

The Hound of the Baskervilles

Dobrodružný / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2002, 100 min

David Attwood

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Rob Lane

Paul Tothill
  • BarVo

A.C.Doyle sa musel obrátiť v hrobe. Keby som nepoznala predlohu, možno by som hodnotila inak /pochybujem/, ale teda toto malo byť čo? Akčný? Sci-fi? Detektívka? Thriller? Blonďavý Holmes /sic!/ sťaby agent 007 - akurát že povolenie zabíjať má Dr. Watson. A ten psí dinosaurus to fakt zazdil. Digitálne efekty štvrtej kategórie. Brrr!(2.2.2014)

Klobouk dolů a úklon až ke kotníkům - nic jiného si tento televizní projekt nezaslouží! Přepracovaná klasika literární i filmová vsadila na přesné zobrazení atmosféry s neuvěřitelně mrazivým a temným podáním. A to i přesto, že chvílemi je více než evidentní, že se natáčelo v interiérech! Film má prostě šmrnc, je velmi napínavý, zábavný i herecky zvládnutý - jednoduše, řekl bych, že další verze již netřeba, a to i přesto, že v tomto případě se jedná zcela výhradně o "mikrofilmovou" produkci BBC...Která se však bezvýhrady zdařila!(10.6.2004)

• Turiec

Najslabšia filmová adaptácia tohto Doyleovho románu, ktorú som videl. Dosť ma zaskočilo, že sherlockovskú klasiku pokazili práve Briti a práve BBC. Hoci bol film natočený napínavo, výrazne mu chýba holmesovské fluidum, také to klasické čaro starej detektívky. Samotný záver, ktorý filmári oproti literárnej predlohe dosť zmenili, celé toto dielko ešte doráža a úplne ho zabíja samotný pes, ktorý nie je psom ale až očividne počítačovým monštrom so všetkými nedokonalosťami. Briti sa snažili pritvrdiť a vyrobiť z notoricky známeho románu strašidelno-krvavú drámu a zničili tým celý príbeh.(9.6.2004)

Ehm, no, jsem tak trochu na rozpacích. V žádném případě nemíním tento film nějak zatratit, ale pochvaly ode mě nečekejte. Jelikož jde již o několikátou filmovou verzi známého příběhu, došli tvůrci k názoru, že je třeba se od těch předešlých verzí nějak odlišit. A vzali to docela zhurta. Ne, že by snad příběh rovnou přenesli do současnosti, to ne, ale jinak bylo v ději docela dost inovací, na můj vkus snad až moc. Vlastně když tak nad tím přemýšlím, tak to ději ani nijak výrazně neuškodilo, a nebýt to "totálně profláklý" příběh, tak bych tady pěl pochvalné ódy. Jenže já jsem na Holmesovky poněkud zatížený a Pes baskervilský je zrovna ta moje nejoblíbenější. A mám ji rád v té klasické podobě, případně s minimem zásahů. Proto dávám této verzi "jen" tři hvězdičky.(8.6.2004)

Velice dobrá adaptace nejslavnějšího případu Sherlocka Holmese. Atmosféra je vynikající (blata jsou holt blata, no...) akčnější konec mi naprosto skvěle sednul (fakt to bylo dobrý) a pár změn v příběhu proběhlo i napříč celým filmem, mám ale pocit, že mu to všechno vlastně prospělo, protože tenhle Pes je jeden z těch lepších (ta digitální příšernost na konci je zase jedna z těch horších). Richard E. Grant je ztělesnění ďábla, byl naprosto fantastický, stejně tak jako John Nettles, který klidně mohl dostat o něco víc prostoru. Ian Hart byl fajn a nakonec ani ten Roxburgh nebyl úplně špatná volba - ale to je asi tak všechno, na Holmese prostě zase tolik nesedne. Příjemné překvapení, velmi zdařilá adpatace, která se nemá za co stydět. 75%.(13.9.2017)

• Matt Day

• - Spoiler: Mezi původní literární předlohou a filmem je několik rozdílů. V knize paní Stapletonová (Neve McIntosh) nezemře, zatímco ve filmu ano. Liší se pak značně také závěr. V knize totiž Watson (Ian Hart) není postřelen a Holmes (Richard Roxburgh) se nedostane do nepříjemné situace, kdy se topí v blatech s pistolí u hlavy. Knižní konec je takový, že je zatřelen pes, vrah výstřely uslyší, rozhodne se prchnout, ale kvůli tmě se v blatech nedokáže zorientovat a utopí se. (FCBLFC)