Pes baskervillský (TV film)

The Hound of the Baskervilles

Dobrodružný / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2002, 100 min

David Attwood

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Rob Lane

Paul Tothill

Velmi dobré a především strašidelné zpracování nejznámějšího románu A. C. Doyla, ve kterém jde vskutku o život a Holmes i Watson jsou zde docela akční. A také se tu vina za zranění sira Baskervilla a jednu další vraždu shazuje na Sherlocka Holmese. Richard Roxburgh je dobrý Sherlock, odvážný, hrdinný, také ale namyšlený a zcela chladný. Film určitě obstojí s jeho novodobou akční předělávkou Guy Ritchieho. Dobrá je strašidelná hudba, vadí občasný digitální záběr, trapný pes a částečný odklon od předlohy. Hudba: Robert Lane(19.6.2010)

• slunicko2

Sir Henry Baskerville: What do you call that thing where the landowner has the right to bed the local women? Dr. John Watson: Droit de signeur. Sadly for you, the feudal system was abolished in Devonshire some time ago. Atmosféra na blatech je špičková, ovšem ten pes se do filmu propadl z nějakého paralelního vesmíru či odkud. A ten akční konec?(31.1.2015)

Ne, vůbec to nebylo špatný. Super atmosféra, docela realisticky a akčně pojatý, nádherná krajina a moc hezké kostými. To že se to zuby nehty nedrželo knižní předlohy tady vidím jenom jako plus. Herci byli překvapivě dobří, zejména Grant jako Stapleton a Ian Hart jako Watson (na Harta jsem si teda musela chvilku zvykat, ale byl dobrej a film podle mě patřil jemu). Přešlapem byl podle mě bohužel představitel Holmese - Richard Roxburgh se sice snažil ze všech sil, ale Holmes prostě nebyl, nicméně vysloveně nevadil. Najít charizmatičtějsího Holmese a necpat tam v závěru toho otřesnýho digitálního psa, je to podle mě jedno z nejlepších zpracování tohodle románu jaký tu kdy bylo. Takhle jenom slušný 3,5*.(24.7.2011)

Už jenom za tu atmosféru musím dát 4*.. Tak dokonale vykreslenou starou anglii v televizním zpracování, už jsem dlouho neviděl.. A ten pes?No není to zas tak strašný.. Čekal jseml po přečtení zdejších komentářů, že to bude daleko horší.. Rozhodně je lepší než vlkodlaci ve Van Helsingovi a vlci ve Dni poté.. ;-)(24.2.2006)

Jsem si naprosto jist, že tenhle film jsem už jednou hodnotil a komentoval. Ale to je fuk. Já to považuji za nejlepší zpracování Psa baskervillského, ale výhrady jsou i tak velké. Je to nádherně nasnímané a výprava okouzlující, blata jsou fantastická a všechny scény v domě i noční na blatech jsou krásně provedené. Nejlepší na tom všem je ovšem casting. Richard Roxburgh je skvělý Holmes, ačkoliv spíše tradiční a nedosahuje pozoruhodných charakterů od Jeremy Bretta či Benedicta Cumberbatche. Richard E. Grant jako Stapleton je dokonale slizký a Matt Day je velmi sympatický sir Henry. Zklamáním pro mě byl naopak Ian Hart, jen Watson je ukrutně nezajímavý a nesympaticky a věčně se mračící morous a nemluva. Největší problém je ovšem ve scénáristických pokusech přepsat autora. Téměř všechno, v čem je příběh upraven a změněn, je neuvěřitelné hovadské, nedůstojné a především nelogické a hloupé. A pak je tu ještě ten digitální čokl. No, vypadá hnusně, ale po pravdě aspoň je konečně fakt děsivý, nějak mě všechny ty opravdové dogy utíkající noční krajinou a vrtící u toho ocasem nikdy neevokovaly tu děsivou ďábelskou kreaturu z pekel. Film prostě není dokonalý, ale ze všech zpracování podle mě zdaleka nejpůsobivější, to nemůžu popřít. Netrumfl ho se svým zpracováním příběhu ani moderní Shelock...(2.9.2015)

• - Spoiler: Mezi původní literární předlohou a filmem je několik rozdílů. V knize paní Stapletonová (Neve McIntosh) nezemře, zatímco ve filmu ano. Liší se pak značně také závěr. V knize totiž Watson (Ian Hart) není postřelen a Holmes (Richard Roxburgh) se nedostane do nepříjemné situace, kdy se topí v blatech s pistolí u hlavy. Knižní konec je takový, že je zatřelen pes, vrah výstřely uslyší, rozhodne se prchnout, ale kvůli tmě se v blatech nedokáže zorientovat a utopí se. (FCBLFC)

• - Richard Roxburgh, který ve filmu ztvárnil Sherlocka Holmese, se o rok později objevil ve snímku Liga výjimečných (2003), v němž si zahrál postavu profesora Moriartyho, Holmesova úhlavního nepřítele. (Stanislaus)