Pes baskervillský (TV film)

The Hound of the Baskervilles

Dobrodružný / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2002, 100 min

David Attwood

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Rob Lane

Paul Tothill
  • Fanak

Shodou okolností jsem několik dní před filmem dočetl knihu, takže byla má očekávání možná příliš vysoká. Příběh samotný je natolik vynikající, že by unesl i hodně nepovedené zpracování. Což toto rozhodně není, alespoň na televizní poměry. Ačkoli jsem si jak Holmese tak i Watsona představoval vždy starší, po herecké stránce není co vytknout. Také hudba krásně pomáhá budovat hutnou atmosféru. "Oskara" za hlavní roli bych však nejraději udělil exteriérům, neboť nejvíc ze všeho na mě působily záběry vřesoviště a bažin. Naopak jednoznačně nejhorší je "psovitá obluda" (nevím, jak jinak ono monstrum nazvat), která je trapně digitální a psovi se podobá jen vzdáleně. I občasné inovace ve scénáři bych překousl nebýt konce, který se mi hodně nelíbil. Smrt slečny Stapletonové bych ještě ustál, ale následné uměle naroubované akční finále postrádalo logiku i šmrnc a ubírá filmu na sympatiích i 1* na hodnocení.(24.2.2006)

Klobouk dolů a úklon až ke kotníkům - nic jiného si tento televizní projekt nezaslouží! Přepracovaná klasika literární i filmová vsadila na přesné zobrazení atmosféry s neuvěřitelně mrazivým a temným podáním. A to i přesto, že chvílemi je více než evidentní, že se natáčelo v interiérech! Film má prostě šmrnc, je velmi napínavý, zábavný i herecky zvládnutý - jednoduše, řekl bych, že další verze již netřeba, a to i přesto, že v tomto případě se jedná zcela výhradně o "mikrofilmovou" produkci BBC...Která se však bezvýhrady zdařila!(10.6.2004)

Velmi dobré a především strašidelné zpracování nejznámějšího románu A. C. Doyla, ve kterém jde vskutku o život a Holmes i Watson jsou zde docela akční. A také se tu vina za zranění sira Baskervilla a jednu další vraždu shazuje na Sherlocka Holmese. Richard Roxburgh je dobrý Sherlock, odvážný, hrdinný, také ale namyšlený a zcela chladný. Film určitě obstojí s jeho novodobou akční předělávkou Guy Ritchieho. Dobrá je strašidelná hudba, vadí občasný digitální záběr, trapný pes a částečný odklon od předlohy. Hudba: Robert Lane(19.6.2010)

Ach jo, ten pes je úplně šílenej-někdy je fakt lepší obejít se bez triků! Jinak některé úpravy Doyleovy předlohy jsou zbytečné a nelogické. Richard Roxburgh hraje Holmese velmi dobře, jen mi trochu vadí, že zde Holmes bere kokain během případu, což je absolutní nesmysl (Holmes vždy fetoval, když neměl co na práci, aby se zabavil!). Ian Hart sice fyziognomicky není úplně ten správný Watson, ale líbí se mi, že konečně nějaký režisér pochopil, že Holmes a Watson jsou vrstevníci a že v době vyšetřování baskervillského případu jim bylo cca 35-40 let. 65%(12.11.2004)

Podle mě je role Sherlocka Holmese jako ušitá na míru Richardu Roxburghyovi, jeho podání bylo excelentní!!! Role Stackeletona v podání R.E.Granta bezchybná a přesně tak si představuji roli inteligentního zloducha...ovšem tento film je i o atmosféře, ze které má jít strach a to se opravdu tentokrát (s vyjímkou seance na sídle baskervillů) nepodařilo. Pes přehnaně odporný než děsivý (o absenci zářících očích nemluvě). škoda, skloubit pozitiva z filmové adaptace z roku 1983 (perfektně strašidelné, herecky ovšem špatné) a této dotáhl by to pejsek na 5*****. Snad příště, ale určitě se těším na další adaptaci nesmrtelného příběhu....děsivého vytí z blat.....vaůůůůůůůůůůů....(21.1.2010)

• Ian Hart

• - Spoiler: Mezi původní literární předlohou a filmem je několik rozdílů. V knize paní Stapletonová (Neve McIntosh) nezemře, zatímco ve filmu ano. Liší se pak značně také závěr. V knize totiž Watson (Ian Hart) není postřelen a Holmes (Richard Roxburgh) se nedostane do nepříjemné situace, kdy se topí v blatech s pistolí u hlavy. Knižní konec je takový, že je zatřelen pes, vrah výstřely uslyší, rozhodne se prchnout, ale kvůli tmě se v blatech nedokáže zorientovat a utopí se. (FCBLFC)