Pes baskervillský (TV film)

The Hound of the Baskervilles

Dobrodružný / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2002, 100 min

David Attwood

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Rob Lane

Paul Tothill
  • Morganela

Hlboko verím, že existujú lepšie a zdarilejšie adaptácie, nemám zatiaľ s čím porovnávať (Kniha i ostatné filmy ma len čakajú). Chvíľkami to naberalo celkom peknú, hutnú atmosféru - "prechádzky" zahmleným vidiekom - ale digi-hafan či absolútne nesympatický Sir Henry (Ja si uvedomujem, že ako Kanaďan nemohol mať anglický prízvuk, ale prečo nemal kanadský?) definitívne presvedčia, že toto je materiál na jedno pozretie a dosť.(9.1.2012)

Klobouk dolů a úklon až ke kotníkům - nic jiného si tento televizní projekt nezaslouží! Přepracovaná klasika literární i filmová vsadila na přesné zobrazení atmosféry s neuvěřitelně mrazivým a temným podáním. A to i přesto, že chvílemi je více než evidentní, že se natáčelo v interiérech! Film má prostě šmrnc, je velmi napínavý, zábavný i herecky zvládnutý - jednoduše, řekl bych, že další verze již netřeba, a to i přesto, že v tomto případě se jedná zcela výhradně o "mikrofilmovou" produkci BBC...Která se však bezvýhrady zdařila!(10.6.2004)

Ne, vůbec to nebylo špatný. Super atmosféra, docela realisticky a akčně pojatý, nádherná krajina a moc hezké kostými. To že se to zuby nehty nedrželo knižní předlohy tady vidím jenom jako plus. Herci byli překvapivě dobří, zejména Grant jako Stapleton a Ian Hart jako Watson (na Harta jsem si teda musela chvilku zvykat, ale byl dobrej a film podle mě patřil jemu). Přešlapem byl podle mě bohužel představitel Holmese - Richard Roxburgh se sice snažil ze všech sil, ale Holmes prostě nebyl, nicméně vysloveně nevadil. Najít charizmatičtějsího Holmese a necpat tam v závěru toho otřesnýho digitálního psa, je to podle mě jedno z nejlepších zpracování tohodle románu jaký tu kdy bylo. Takhle jenom slušný 3,5*.(24.7.2011)

Už jenom za tu atmosféru musím dát 4*.. Tak dokonale vykreslenou starou anglii v televizním zpracování, už jsem dlouho neviděl.. A ten pes?No není to zas tak strašný.. Čekal jseml po přečtení zdejších komentářů, že to bude daleko horší.. Rozhodně je lepší než vlkodlaci ve Van Helsingovi a vlci ve Dni poté.. ;-)(24.2.2006)

• Faidra

Kristovy oči a ježkova noho, co měl ten pterodaktyl se čtyřma nohama znamenat? Že nám A.C. Doyle zákeřně zatajil, že se na blata dostaly toxické chemikálie z pokusů nějakého šíleného vědce? Dobře, ale jak si mám vysvětlit další dvě mutace: Holmesovu v "já-neumím-do-pěti-počítat" kluka a Watsonovu v nesympatického blba oplývajícího vzhledem člena pouličního gangu?(9.10.2007)

• Ian Hart

• - Richard Roxburgh, který ve filmu ztvárnil Sherlocka Holmese, se o rok později objevil ve snímku Liga výjimečných (2003), v němž si zahrál postavu profesora Moriartyho, Holmesova úhlavního nepřítele. (Stanislaus)

• - Spoiler: Mezi původní literární předlohou a filmem je několik rozdílů. V knize paní Stapletonová (Neve McIntosh) nezemře, zatímco ve filmu ano. Liší se pak značně také závěr. V knize totiž Watson (Ian Hart) není postřelen a Holmes (Richard Roxburgh) se nedostane do nepříjemné situace, kdy se topí v blatech s pistolí u hlavy. Knižní konec je takový, že je zatřelen pes, vrah výstřely uslyší, rozhodne se prchnout, ale kvůli tmě se v blatech nedokáže zorientovat a utopí se. (FCBLFC)