Epizody(16)

ERINYUS

Nemastné neslané...informačná hodnota veľmi slabá, rovnako ako celé spracovanie seriálu. Ku samotným subkultúram, je to len môj názor a nikoho neodsudzujem, ale každý prehlasuje že sa chce odlišovať, že nechce byť ovca, že oni sú iný a pritom..každý z nás je jedinečný, každý sme iný už po narodení (genetické danosti) a vplyvom tých najrôznejších faktorov počas života sa to len zvyšuje, stupňuje. Samozrejme ak o tom vieme a cítime to. !Väčšina!, nie všetci, mi príde ako stratená sama v sebe, "hľadám sa" a pod. Veľmi pekne je to vidieť na časti Hipsters... Mám rád Irona ale nebudem sa predsa promenádovať po sídlisku v smiešnej napodobenine jeho obleku. Mám rád film celkovo ako taký, ale neobliekam si tričká s filmovými motívmi..nikoho za to neodsudzujem, len mam vlastný štýl obliekania ktorý sa mi páči a cítim sa komfortne. Mám rád horory, gotiku, tajomno a ... milujem prírodu, no nebehám kvôli tomu nahý niekde... rovnako mám rád aj moderné vymoženosti, v rámci možností sa o nich zaujímam... cítia potrebu niekam patriť a byť iný, pritom si neuvedomujú že väčšina z nich len niekoho/niečo napodobuje. Posledný krát opakujem to neplatí o všetkých tak ako to ani neplatí o všetkých tzv. subkultúrach... niektoré považujem za životný štýl, životnú cestu.. iné mi zasa prídu ako: Nevím kudy kam tak jse nekam dám. Sorry za moju obyčajnosť, moju myšlienkovú obmedzenosť a netoleranciu cudzích názorov, sorry že som nikto. Dúfam, že ma za ten môj minimálne Hooligans skopú niekde na futbale. Aha, ešte že fandím hokeju a na futbal nechodím. Ale to by ste na mne nespozorovali. ()

deckard242

Po dvanácti odvysílaných dílech mi to na více než 2 hvězdičky nevychází. Realtivně nejlepší díly u mne zatím jsou Cosplay a Skinheads, nejhorší Rap, Motorkáři, Goths, Tuning. Dokument, který chtěl mapovat různé subkultury, ve většině epizod tento základní cíl ani trochu nenaplňuje a mrhá cennou stopáž němými pasážemi nebo sledováním naprostých pitoreskností ze života dvou až tří zcela zapomenutelných jednotlivců v každým díle.. Celkově mi to vychází dost tristně, jako by se veškerý um realizátorů vyplácal na tvorbu uvodní změlky, kterou hodnotím za plný počet. ()

Von Kempelen

Jednu hvězdičku za snahu o zajimavej dokument, ale to zpracování... hrůza. Bejt ještě v dnešní době aktivním členem některý ze zpracovanejch subkultur, tak radši chodím kanálem, kvůli obrazu, jakej Kmeny u subkultur prezentujou. Kniha a kniha mají o 180% větší vypovídající hodnotu. ()

Widlicka4

Po celkově vzato nepříliš povedených Expremiérech další pokus České televize o dokumentární seriál. Poměrně rychle bylo jasné, že se opět budeme potýkat s problémem různých autorských rukopisů, což ale nemusí být nutně na škodu. Úvodní díly potvrdily a povzbudily má očekávání, bohužel jsem netušil, že tím se seriál dostal k zenitu svých možností a pak to šlo rychlým sešupem až k vpravdě symbolické tečce posledního dílu. Ne že by všechny díly byly vysloveně špatné. Jako dokument o dané subkultuře to výborně funguje v dílech, kde autor bez zbytečných vlastních zásahů představil příslušníky této subkultury v jejím rámci (Cosplay, Tuning, Hackeři), nebo je o tom aspoň nechal mluvit (Motorkáři, Skins). Funguje i srovnání dvou odlišných příslušníků různých generací téže subkultury, přestože se nelze ubránit dojmu jisté umělosti tohoto srovnání (Punk). Fungovat by mohlo i syrové zobrazení příslušníků dané subkultury, kdyby bylo zaměřené na ně, a nikoliv na produkt - asi by bylo zajímavější se dozvědět něco o tom, proč to dělají, než jen koukat na to, jak se opíjí, ničí a mlátí (Hooligans). Tím jsme ale potenciálně přínosné díly vyčerpali. Ostatní díly nefungují. Buď proto, že nám ukazují povětšinou dva příběhy elitních příslušníků skupiny, což prostě nemůže nikdy přinést nějaký objektivní vhled do dané subkultury (Tattoo, Meat Heads, Thrash Metal), anebo proto, že jaksi zobrazují něco, co nemají (příběh městské subkultury Rainbow se většinu času odehrává na seanci kdesi na rumunském venkově, v příběhu Goths sledujeme jak funguje hospoda, kterou si goth-žena pronajímá), případně protože se zaměřují více na produkt subkultury než na její představitele, byť z pochopitelných důvodů (Graffiti - zde bych si navíc dovolil tvrdit, že real graffiti by do své subkultury určitě nepočítali vandaly stříkající v noci po fasádách domů...). No a pak tu jsou tři zcela nepovedené díly - jeden plnící roli promo videa autora námětu (Rap), jeden o komunitě, jejíž příslušníci se k této komunitě ani nehlásí (Hipster), a jako třešnička na dortu díl, jehož polovinu zabírá "koncepční debata mezi tvůrci a protagonisty", která sice neřekne nic o dané subkultuře, ale zato odhalí, že režísér naprosto netuší, o čem má točit a jak to má točit (Straight Edge). Celkový výsledek tedy působí stejně nemastně neslaně jako Expremiéři, ovšem v tomto případě je to o dost smutnější výsledek. U expremiérů jste závislí na deseti konkrétních osobách, zatímco u Kmenů máte na výběr z tisíců příslušníků subkultur. A jak si vyberete je prostě jen a jen vaše rozhodnutí. Expremiéři a Kmeny tak bohužel ukazují, že kvalitní krátký dokument je v české kinematografii velmi nedostupné zboží... ()

chevronman

Tak tento cyklus mě hluboce zklamal. Čekal jsem, že mi pořad některé subkultury přiblíží a že je lépe pochopím, ale ono nic. Když jeden díl trvá 25 minut, tak vidět na ploše 5 minut to, jak někdo sprejuje na zeď, nepotřebuji. Já vím, že sprejeři sprejují na zeď. Co by mě ale zajímalo, je to, co je k tomu vede. Čekal jsem, že celý cyklus půjde do hloubky a ozřejmí mi věci jako třeba, co ty lidi vede k tomu, aby se prezentovali, jak se prezentují, jak se k určité subkultuře dostali atd. Místo toho pořad ukazuje pouze to, že tady ty subkultury jsou a nic víc... Celé mi to připadá jako zmatený sestřih nějakých nesmyslných záběrů. ()

Lozisko

Celou serii hodnotím velmi pozitivně. Jsem rád že producenti dali režisérům volnou ruku.Každý díl nám představí jinou subkulturu. Zastoupeni jsou například punkáči, rapeři, writeři, ale i méně známe subkultury. Forma, styl, střih, nabarvení i grafika filmu byla velmi dobrá. Dozvěděl jsem se toho hodně a doufám, že bude natočeno pokračování Kmeny 0. ()

MejsaKulicka

Udělat seriál, který dovolí lidem nahlédnout do současných městských subkultur je opravdu brilantní. Líbí se mi i to, že se na režii podílelo více režisérů. Díky tomu člověk ví, že když se mu jeden díl nelíbí, druhý se mu líbit může. Samozřejmě se zde najdou slabší díly, ale i ty hodně povedené. Vše je jen o vkusu člověka. Kmeny jsou většinou kritizovány za to, že to co nám ukazují, je jen zlomek určité subkultury. Nikdo ale nesliboval, že nám režiséři budou ukazovat celou historii a příběhy všech, kdo do určitého kmenu patří. Navíc, jak by se to asi do té půlhodiny vlezlo? Myslím si, že každý díl má něco do sebe a dává nám aspoň malou ukázku toho, jak žijí lidé, kteří zapadají jinam než my sami a to stačí. Navíc provedení je opravdu povedené. ()

Michael1995 odpad!

Stačil mi díl Hooligans......Jak chce někdo dělat dokument když ho ty lidé mezi sebe nepustí.Díl je pojmenovaný Hooligans, ale kromě ukradených nahrávek z rvaček Sparty a Baníku tam o Hools nebylo nic. ()

drsny_hery

Kvalita jednotlivých epizod značně osciluje. Působí to tak, že si každý ze třídy vylosoval domácí úkol. Někdo tomu věnoval čas, sehnal ty správné lidi a dílo se podařilo. No a někdo se na to vyfláknul, natočil prvního exota, kterého potkal cestou ze školy, přisoudil mu nějakou roli a zbytek opsal někde z Wikipedie. ()