Krampus: Táhni k čertu

• Česko Táhni k čertu! (více)

Kdo se nikdy nebál, že ho na Mikuláše odnese čert, ten ať hodí vánoční ozdobou. A to jste přitom nenarazili na nejstrašlivějšího z pekelníků, na Krampuse. Temný protipól všech vlídných symbolů údajně nejkrásnějších svátků v roce dokáže spolehlivě vyděsit nejen děti, ale i nevěřící dospělé. K tomu, aby se vám zjevil a strčil vás do pytle, přitom stačí tak děsivě málo. Puberťák Max žije v obyčejné rodině, kde jsou vztahy a emoce jako na houpačce, tedy chvíli nahoře, chvíli dole. Aktuálně jsou u bodu mrazu, protože se blíží poněkud vypjaté období Štědrého dne a navíc na svátky dorazila rodina máminy (Toni Collette) sestry (Allison Tolman), která patří k trochu jinému civilizačnímu okruhu, diplomaticky řečeno. Místo klidu a míru proto v téhle rodině vypukne peklo, na což Max velmi nešťastně reaguje prohlášením, že by Vánoce nejraději zrušil. V tu chvíli začne venku zuřit sněhová vánice, po které už nic nebude, jako bylo dřív. Nejen že přestane jít elektřina a nedá se nikam dovolat. Za okny jejich domu se začnou zjevovat děsivé stíny, které získávají čím dál děsivější kontury. Krampus vytáhl v čele armády monster potrestat ty, kteří zavrhli Vánoce. Místo svařáku začne téct krev. A nikdo netuší, jak to zastavit. (CinemArt)

hladass

Slušný film, který má svou dostupností pro širokou diváckou obec šanci stát se budoucí vánoční klasikou... Tedy samozřejmě pro širokou diváckou obec, ne pro mě... A to z několika prostých důvodů... I když je film natočený pěkně, tady asi nelze nic vytknout, elfové, hračky i vánoční perníčky mě potěšili, tak samotný Krampus je silně nevýrazný a když tak by si zasloužil mnohem více prostoru... Absenci krve jsem očekával, kvalitního humoru už ne... Postavy jsou v zásadě trapní idioti jeden vedle druhého a já jim přál pomalou smrt... Proto mě nemile překvapilo závěrečné vyvraždění hned několika postav během asi dvou minut, jakoby scénáristi už nevěděli kam dál a chtěli film ukončit... Ale abych jen nekritizoval, Doughertymu se chvílemi podařilo vykouzlit opravdu pěknou atmosféru podpořenou příjemným hudebním doprovodem... Takže lehký nadprůměr, ale čekal jsem mnohem více... ()

HoneyBunny

Předně, Krampus v tomhle filmu není onen rakouský/německý Krampus (drsnější a děsivější čert, který doprovází Mikuláše). Vypadá jako zmutovaný zlý Santa (dokonce má i špinavý červený kabát s bílým kožíškem) s rohy. I místo čerta, který trestá zlé děti, tenhle filmový Krampus trestá a zabíjí všechny, včetně nevinných rodin ze sousedství a "hodných" dětí. Ovšem v první polovině filmu, kdy působí jako tajemná, plížívá hrozba, působí Krampus skvěle (škoda, že tvůrci neměli na lepší CGI/masku, když ho vidíme v detailu). Naprosto skvělé, i když relativně málo použité, jsou vedlejší příšerky, které jsou zároveň vtipné i děsivé. Scéna, kdy s nimi hlavní rodina bojuje, patří k nejlepším ve filmu - budete se smát, budete se bát a budete hrdinům držet palce. A vánoční perníkový mužíček dostane úplně nový rozměr. Po traileru jsem od filmu čekala o něco víc, spousta věcí by potřebovala dotáhnout, ale palec nahoru dávám za nevyměknutý konec. ()

Anderton

V podstate veľmi solídna lahôdková hororová záležitosť. Ale má zopár nedostatkov a ja za ten najväčší považujem nevyužitý potenciál. Čo poteší, sú odkazy na Vianočné prázdniny, skutočne temná atmosféra, a u mňa jednoznačne záver. Je dosť s podivom, že v závere hollywoodskeho filmu som si spomenul na takú šialenosť, akou bol Dellamorte Dellamore. Inak mačku nahradil pes, elektrina znova štrajkuje, všetci sú na nevydržanie a David Koechner je dvojčaťom Randyho Quaida. Alebo sa dal pre potreby filmu chirurgicky upraviť, čomu hovorím skutočná obeta pre úlohu. ()

MikeCool

Amíci si (nenávratně) vypůjčili slavného rakousko-německého čerta a udělali z něj vánoční komediální horůrek. Proč ne. Nápad i zpracování bylo velice příjemné, vtipné, ba dokonce i chvílemi hororové. #FuckOffSanta ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

AppleCore

Při sledování animovaný sekvence jsem se přistihnul, jak mi na hubě naskakuje blaženej úsměv, že konečně sleduju něco, čehož potenciál neni úplně zabitej... No a když ona scéna skončila, bylo to zase ve sračkách! Krampus není sice vůbec špatnym filmem a díky nadsázce a vstřícný věkový přístupnosti navozuje rodinnou hrůzo-zábavu jako před lety třeba Gremlini, tuctový provedení a v podstatě nulová vize tvůrců ale celej potenciál naprosto utápí a ten pokus o nastolení novodobý vánoční klasiky tak přichází vniveč. Atmosféra mohla bejt rozhodně víc procítěná, stejně jako násilí mohlo bejt brutálně krvavý a příběh klidně skrze animaci víc rozvedenej. Takhle je to jenom - vzhledem k rozpočtu - sice technicky skvěle natočená pohádka, ale bez jakýchkoliv tvůrčích ambicí. Přitom řada momentů je vyloženě parádních. ()

Dzeyna

Na jednu stranu je to vtipné, na druhou strašidelné a na třetí chvílemi slizké. Ale musím říct, že námět je povedený a příšery jsou taky na úrovni. ()

Yoshitsune

Nejpekelnější vánoční přežívák vůbec, Krampusák se povedl na sto dvacet procent a nelze mu nic vytknout. Ano moc vánočních hororů neni, ale pokuď bych si měl vybrat jeden který je naprostá pecka, tak to bude tenhle. Dougherty podle všeho, nebude zase takový průměrný režisér, jak sem si původně myslel, přesto Trick 'r Treat u mně zůstává šedivým průměrem, na který člověk zapomene, byť noc s Brianem Coxem, byla super. Ale tenhle film šlape jako hodinky, herci sou skvělý Conchata Ferrell a punč prostě fungují skvěle (jako u Dva a půl chlapa), David Koechner zase vulgární a podává životní výkon, ale ani zbytek lehce cáklé rodiny, nezůstává pozadu, ale Conchata a David mi hodně sedly. Tenhle film by úplně v pohodě, mohl být i jako komedie, protože první polovina, kdy si rodina dává do těla (i fyzicky) tak to sou prostě perly. Takhle dobře sem se u filmu už dlouho nezasmál, druhá polovina to je už jiné kafe, vtípky ustoupí do pozadí a nasadí se pochmurná atmosféra. Krampus a jeho pomocníci, sou teda dobře zpracovaný, od ošklivého medvěda (sejmi vánočního medvěda) až po samotného Krampuse, ten byl tedy hodně nechutnej a takovej oslizlej. Takže atmosféra, byla naprosto špičková, opuštěný město, známky po boji, všude jen sníh, divný sněhuláci a něco temného a zlého co číhá pod sněhem. Jako já vim že verbal tvrdí něco jiného, a prostě na něho spousta lidí dá, protože je to verbal a toho prostě nenávidíte (ty čtyři tisíce bodů, to dokazují) a zároveň je vám inspirací, ale tenhle film je perfektní a to s klidem zase můžu říct já Yoshitsune. PS : Zjištění že to nebude R mně malinko zaskočilo, takže k mé hlouposti sem vynechal kino, což byla chyba protože tenhle film R- gore vůbec nepotřebuje, proč ? To si zjistěte sami, tím že se kouknete na film, tak veselé https://www.youtube.com/watch?v=o10drRI3VQ0 a šťastné vánoce. ()

silentname

V rámci hororového žánru je "Krampus" podľa mňa príjemne osviežujúci a na nič sa nehrá. Plus tu dokonca aj dobre zapracuje vianočnú atmosféru. Počuť koledy v niektorých scénkach je priam klenotom. Neviem. Podľa mňa to skutočne dobre dotvára tento film. Je skvelé vidieť na začiatku ako sa Vianoce pre rodinu stali skutočne sviatkom, kde sa všetci stretnú a je potreba dať najavo svoju rodinnú nenávisť. A potom keď sa čaro Vianoc absolútne vytratí a Max roztrhá svoj list pre Santa Clausa, ktorý bol príčinou jeho poníženia pred celou rodinou, začnú sa diať hrozivé veci. A čo je pre mňa pozitívne, všetko prichádza postupne. A začne to do jemného mrazenia, po skutočné útoky. A Krampus rozhodne nenechá rodinu na pokoji, kým lekcia nie je naučená. Keď sa zoznámite s postavami, som presvedčený, že nenájdete nikoho, kto by mal vaše sympatie, no niekedy je potreba obrovského Krampusa na to, aby rodina objavila v sebe čaro Vianoc, no najmä, aby opäť jeden k tomu druhému začali nachádzať cestu. Možno to mohlo mať trošku iný záver, no nemyslím si, že je to niečo zlé. Koniec koncov, nie všetko musí skončiť v štýle - "a žili šťastne až do smrti." Plus aj tie vianočné dekorácie na každom kroku a zabijacké hračky tomu niečo dávajú. Nemyslím si, že ide o super silný film a možno by som bol rád, keby bol trošku strašidelnejší, no na druhú stranu je pravda, že minimálne to rieši veci inou cestou než väčšina klasických hororových filmov, ktorých už bolo všade dosť. Mohli ísť so strašením ešte o niekoľko metrov ďalej a potlačiť to, no úprimne to nie je nejaký vážny nedostatok. Možno by som sa rád dozvedel viac o Krampusovi a nechal tam pár tajomných momentiek, no to by bolo asi všetko. Má to atmosféru, dokonca aj vianočnú, má to dobrú myšlienku a spôsob podania príbehu nie je najhorší. Som spokojný. Hodnotenie: B+ ()

PetrPan

Nikoliv hororová komedie ale rodinný horor.  A to může být samosebou pro spoustu žánrových fanoušků docela problém.  Nedá se čekat krev a střeva ven ani nekorektní vtípky.  Nadějí je jen temný pohádkový fantasy háv, a to se Doughertymu podařilo jen tak nějak napůl. Na zážitku nepřidají nesympatické postavy, ale ok, pro příběh je to vlastně podstatné, Krampus trestá ty nezvedené.  Naopak mě bavily ožívající symboly Vánoc a půtky s nimi. Jako jádro zábavy opravdu povedené. Tedy až do příchodů elfů, kdy si najednou člověk přišel jako na masopustu se škraboškami, hodně nepovedené masky, a korunu jim nakonec dodal sám Krampus, jehož vzezření se nedá srovnávat ani s těmi horšími krampusáckými maskami z mikulášských průvodů.   Bez nadšení, na dva prsty. ()

korbitch22

Lehké zklamání ano, ale nazývat trefné vyobrazení vánočního stresu, opovržení, neuctý a trapného přetvařovaní za něco pseudokulturního mi přijde hodně z cesty.Určitě sem čekal trochu víc Krampuse, který se na plátně moc neohřeje, ale jinak je to poměrně vyrovaný mix komedie i hororu.Scény v bouři s něčím děsivým kolem sou geniální a stejně tak komediální vykosování krve chtivých perníčků.Těžko přesně říct, co Krampusovi chybělo, aby dosáhl na status nadprůměrného filmu.Já bych asi přidal víc atmosféry a akce, zbytečně moc času se tráví kecáním v jedné místnosti.Krampus měl určitě navíc, ale rozhodně strčí takovou sračku jakou byl Rare Exports do kapsy a konec byl hodně...hodně fajn.Oddychovka, co si tak nějak v poklidu dojela pro průměrnou známku, jen škoda, že na ten pořádný vánoční horor musíme zase čekat do příště.Adam Scott super.68%. ()

Chrustyn

Vánoční "rodinný" horror, který není ani strašidelný, aby byl skutečným hororem, ani nijak výrazně vtipný, aby byl komedií. Ale pobavit dokáže. ()

Crocuta

Jakž takž funkční směsice komedie, hrůzy a propagace rodinných hodnot, která bohužel převažuje, což v kombinaci se značným množstvím motivů vykradených odjinud pro mne nestojí za víc než ty 2*. ()

heyda

Sakra, sakra, sakra, ten potenciál byl tak obrovský, že si ho nedovedu snad ani představit. Ten nápad, ta sněhově-vánočně-ponurá atmosféra, super vybraní herci, sympatický humor, nadhled....ale do háje, proč se tam dělo v té závěrečné třetině to, co se tam dělo? Perníčci, masožravá panenka a klauní housenkaa? To snad neee. Být tam jen Krampus se svými elfími pomocníky, byl bych pravděpodobně ve vánoční extázi a vsadil bych svoje boty na to, že hodnocení by nekleslo pod 80%. Je to velká škoda, páč jsme tu měli nakročeno ke kultovní záležitosti. Přesto přivřu všechny oči, protože jsem se bavil a mráz mi běhal po zádech, což už se mi dlouho nestalo a z kina jsem se nechtěl hnout!!! Už vím, co pustit zlobivým dětem na Mikuláše. Hahaha!!! :-D ()

Stanislaus

Hned po zhlédnutí traileru ve mně Krampus vzbudil velká očekávání, ale všichni víme, že upoutávky jsou hodně na efekt, takže člověk musí jít do kina, aby se přesvědčil o kvalitách filmu na vlastní oči. Musím říct, že se mi dostalo velice dobrého vánočního snímku s nezapomenutelnou atmosférou, který se ve výsledku ani moc nerovnal očekávání, která vyvolal trailer, což ale vůbec nebylo na škodu. Krampus rozhodně není typicky děsivým hororem s množstvím lekaček, duchů a krve. Jde spíš o jakousi černou komedii, která zanechá v divákovi pocit, že Vánoce mohou být úplně vším ... jenom ne "svátky klidu a míru", o čemž se na vlastní krk přesvědčili i všechny postavy ve filmu. Zaujaly mě masky a ztvárnění všech příšerek včetně děsivého pekelníka a vedle toho musím ocenit nápadité vložení animovaného minipříběhu, který osvětloval Krampusův příběh. Rovněž jsem jako germanista plesal radostí nad německou (nebo rakousko, kdo ví) bábinkou, která se mi vedle rázné tetičky líbila ze všech postav nejvíce. Zkrátka solidně natočená vánoční hororová komedie, která mi dlouho zůstane na mysli díky výše zmíněným přednostem a v neposlední řadě též díky naprosto nečekanému konci, který ve mně nechal dosti nepříjemný pocit - co všechno vlastně může způsobit ztráta víry a naděje (zde ve fantaskním a krutém měřítku). ()

BMW12

Takový mírnější horůrek bez stříkající krve, to je pro mě ideální. Začátek filmu vypadá jako normální vánoční film, kdy se sejde celá rodina, která se moc nemusí a musí to ty 3 dny spolu přetrpět. Pak se ovšem začnou dít záhadné věci, mizet lidé a rodinka pochopí, že tohle nebudou ty Vánoce, na které jsou zvyklý. Film se mi líbil, herci byli sympatičtí, příšery také povedené. Konec musím také pochválit, protože to není ten tradiční konec, na který jsme zvyklý, tady to skončí jinak než čekáme. ()

Jinny

Bad Santa v akci... Krampus je zkrátka slušná hororová komedie a několik scén je nezapomenutelných (kdykoliv se objeví perníčci, babička versus Krampus, starší dcera versus Krampus). Pochválila bych i rozumné rozhodnutí ohledně stopáže. Lepší rozhodnutí by bylo umístit ústřední rodinu na nějakou odlehlou farmu, protože tak by Krampus svým jednáním trestal opravdu jen toho, kdo se provinil. Na tenhle film se zkrátka ráda za rok dva podívám o svátcích na Primě Cool, ale chybí mu trochu silnější scénář, aby se stal vánoční klasikou. ()

anderson

Svižne nakrútený horor s retrolookom rokov 80-tych zakončený aj retro klišé záverom. Preto nakoniec len priemer. (4.3.2016) ()

hansel97

Krampus není úplně hororem, a pokud ano, rozhodně ne klasickým. Z režisérské stránky je plný výtečných voleb, jako sázka na strašidelnou atmosféru zvrácených Vánoc, spíše než se snažit donutit diváka nadskakovat v sedadle kvůli přihlouplým lekačkám. Má pár slabších nudnějších míst a je to spíše takové strašidelnější dobrodružství, ale je opravdu povedené. Slušná je i sázka na herce, převážně komiky, mezi nimiž stoprocentně dominuje Conchata Ferrell. Mohli možná kapánek přitlačit na pilu v napětí, ale bylo to zábavné, osvěžující a drsné. ()

SOLOM.

Na vánoční svátky se většinou těším, protože konečně nastal čas si po náročné celoroční dřině trochu odpočinout, nasát vánoční atmosféru, nacpat se k prasknutí a užít si pár dobrých filmů (které během roku schválně v televizi opomíjím, přestože běží pořád dokola). Zvláště pak filmy s vánoční tématikou a nemusí jít nutně jen o komedie. Hororový žánr má taky slušnou zásobu vlastních „výrobků“, takže se je rozhodně na co dívat. V případě Krampusu se mi však nechtělo čekat a rozhodl jsem se podívat na něj o něco dřív. Zapříčinil to menší boom v mém okolí, z něhož se ozývali vesměs pozitivní ohlasy. Od Doughertyho jsem toho zatím moc neviděl, takže jsem neměl ani nejmenší ponětí, jestli to bude stát skutečně za to. No a popravdě na mě tímto filmem moc velký dojem neudělal. Není to sice vyloženě špatné, ale přece jenom jsem si od toho sliboval mnohem víc. Zvláště když postava Krampuse představuje v rakouském a jihoněmeckém folklóru průvodce sv. Mikuláše – tedy našeho čerta, který pojídá zlobivé děti. Skvělý námět, který ještě není vůbec okoukaný, jenže jeho provedení už značně pokulhávalo. Zvláště fakt, že se na obrazovce mockrát neohřál a vždy se objevil jen na nepatrnou chvilku, mi vadil asi nejvíc. Mnohem více prostoru dostali jeho pomocníci a ruku na srdce, nebýt těch oživlých perníčků, dopadlo by to asi katastrofálně. Plyšový medvěd, zlí skřítkové i ono sněhové monstrum – nic moc. 50% ()

"Jedenáctka" se utká s Godzillou

"Jedenáctka" se utká s Godzillou