Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

Biopler

Spotlight som videl dvakrát. Prvýkrát som si ho moc neužil, lebo v predpremiére sa mi ušlo miesto iba v prvom rade a keďže nemám rybie oko, tak snímok som si nevychutnal. Aj keď spracovanie témy a film samotný ma zaujali. Akosi som nevedel prísť na chuť len zapálenému, splašenému Mikeovi Rezendesovi v podaní Ruffala. Takže nasledovala o pár týždňov druhá projekcia, pri ktorej som v kine chytil lepší flek. A to čo mi pri prvej projekcii ušlo, teda konekcie a zatriedenie si postáv, mi teraz krásne sadlo a mohol som si vychutnávať veľmi dobre natočený a hlavne zahraný film. Herci boli perfektne vybraní. U mňa vedie Schreiber, ktorého charizma skvele pasovala do role šéfredaktora a jeho herectvo na malom priestore mi utkvie dlho v pamäti. Podobne by som zhodnotil Tucciho, ktorý dostal viac priestoru, ale stále ho možno považovať za vedľajšiu postavu v príbehu. Napriek tomu predvádza skvelé herectvo. Z tímu Spotlight by som vypichol Keatona, ktorý výkonom potvrdzuje, že chytá druhý dych. Pochvala skutočného Waltera Robinsona za jeho stvárnenie Keatonom mi len dáva za pravdu. Pri druhej projekcii som prišiel na chuť aj Ruffalovi, ktorého zanietenie nakoniec oceňujem. Ešte pochválim vedľajšie role v rukách Slatteryho a Sheridana. Film odhaľuje pedofíliu kňazov cez objektív investigatívnej žurnalistiky a veľa priestoru dáva výborne napísanému scenáru a hercom. Všetko iné ide do úzadia. Poukazuje na nesporný problém bostonskej arcidiecézy, kde pedofília bola cielene zametaná a priam až prehliadaná až z nej vyrástol nádor. Avšak na druhej strane bostonské noviny mali dôkazy aj skôr a nič s tým neurobili. Do tejto témy sa novinárom akoby príliš nechcelo aj z dôvodu, že Boston je katolícke mesto, kde každý každého pozná. To, že film ukázal, že odhalenie zverstiev je vždy o ľuďoch a rozhodnutiach zahryznúť sa do veci v tomto prípade na strane novinárov, alebo dohodnúť sa mimosúdne s tým, že na všetko zabudneme na strane cirkvi a právnikov, je fakt prečo sa mi film páči. Je pútavo rozprávaný, ešte raz výborne zahraný, chváli novinárčinu, no nerobí z nej fetiš. Cirkev zráža na kolená, ale myslím si, že aj očisťuje, keďže čelní predstavitelia Cirkvi odporúčajú pozrieť si film. Aj tým poukazuje, že zlo pedofílie chce vykoreniť a nie prehliadať pri všetkom dobre, ktoré pre spoločnosť sama robí. ()

Blowler

Omlouvám se, ale chytlavé téma mi samo o sobě na dobrý film nestačí. Kauza měla být zviditelněna, to se stalo, a tím to pro mě končí. Nezaujalo. ()

Plechpetr

Opravdu dobrý film o žurnalistice a velkém případů. Nechuť ke kostelníkům se teď ztrojnásobila. Velmi ukecaný film, ale s parádním gradováním. ()

Stíba

Dokumentárně pojaté zpracování kde příběh je sám o sobě tak silný, že není potřeba jej něčím příliš dokreslovat ale jen ho velmi pečlivě naservírovat a to se povedlo. Přesto si myslím, že finále mohlo být rozvinuto o něco "velkolepěji", obsáhleji i emočně silněji, stejně jako by si to podle mě zasloužily některé další úseky filmu. Emoce jsou pak nejvíce vidět na Marku Ruffalovi z kterého při několika záběrech vyřazuje čirá bezmoc a zděšení. O tom, že církev je pak patrně nejzvrhlejší a nejpropracovanější institucí trýznící lidské duše s obrovskou a v podstatě nenapaditelnou mocí jsem přesvědčen poměrně dlouho, stejně jako o tom, že se do budoucna bohužel příliš nezmění. ()

tranquill

Filmově-dokumentární podání rozhodně nebylo na závadu a příběh mne dokázal vtáhnout. A výborné civilní herecké projevy také. ()

PEZ

Mám rád takéto filmy založené na skutočných udalostiach. O to viac, keď sa jedná o tému novinárskej investigatívy. Boston Globe získal za popisovanú sériu článkov Pulitzerovu cenu, film Oscara za scenár a najlepší film roka. U mňa prevládlo nadšenie, zvažoval som plnú pálku. Druhé pozretie rozhodne, či pôjdem ešte o špuntík hore, ale film je výborne vystavaný a parádne zahraný (so skvelým obsadením) - naozaj som si ho užil. I keď téma je to vskutku smutná. ()

Carthorias

Solidní pátračka ve stylu všech prezidentových mužů, tentokrát zaměřená na zneužívání dětí katolickou církví. V silně věřících USA silné téma, v ateistickém česku to pak takový efekt nemá. Přemýšlím co by zapůsobilo stejným dojmem u nás, ale nuc mě nenapadá. Herecké výkony jsou slušné, ale nic ohromujícího, scénář je daný historickými událostmi, takže žádné překvapivé veletoče nečekejte. Asi nejzajímavějšími momenty jsou pak telefonáty s Ex-knězem, zahrnující rozdíly mezi Vírou a Církví a úvahu, jakou roli ve všem má vynucený slib celibátu. ()

HenryIvan

Relatívne pokojná dráma, ktorá celý čas stavia na precíznom vystavaní deja. Je to detektívka, je to investigatívna žurnalistika, je to emocionálny film, kde je paradoxne málo zjavných emócií. Skvelí herci, hlavne Mark Ruffalo ( uveriteľne ponorený do postavy ) sa mi veľmi pozdával. Zaslúžená cena Akadémie. 90 %. ()

kilobyte

Natočit dvouhodinový film o novinařině, kde největší akce je běh do knihovny, se spoustou jmen, tak aby nenudil je podle mě umění. Za to tvůrcům tleskám ve stoje. Ale dávám jen 4 hvězdy, protože je to pro mě film na jedno zhlédnutí. ()

junxi91

Zapeklitý detektivní film se spoustou postav, investigativními novináři, zvrhlými kněžími a mravenčí vyšetřovací prací. V roce 1976 jednali dva policisté o zatčení kněze Fr. Johna Geoghana za obtěžování dětí. Vysoce postavený duchovní mluví s matkou dětí, které byly obtěžovány. Asistent okresního státního zástupce pak vstoupí na ústřednu a řekne policistům, aby neprozradili tisku, co se stalo. Zatčení kněze není zveřejněno a Geoghan je propuštěn. V roce 2001 se setkává Marty Baron, nový šéfredaktor novin The Boston Globe, s Walterem "Robbym" Robinsonem, redaktorem investigativního týmu novin "Spotlight". Baron si přečetl článek Globe o právníkovi Mitchellovi Garabedianovi, který obvinil kardinála Bernarda Lawa, arcibiskupa z Bostonu z toho, že věděl o Geoghanově zneužívání dětí a nic proti tomu neudělal. A tak Baron naléhá na tým z novin Spotlight, aby to prošetřil. Novinář Michael Rezendes kontaktuje Garabediana, který je však nepříjemný podivín, odmítající rozhovor. Rezendes tedy prozradí, že je z týmu Spotlight, což přesvědčí Garabediana, aby promluvil. Tým Spotlight věří tomu, že sleduje příběh jednoho kněze, který byl několikrát přesunut, ale to je omyl. Zjistí totiž, že v Bostonu existuje více kněží, kteří zneužívali děti, a Bostonská arcidiecéze to zakrývala. Sejdou se s lehce neurotickým Philem Savianem, který vede skupinu na ochranu práv obětí jménem SNAP (Survivors Network of these Abused by Priests). Tým se dozví, že zneužívání provádělo minimálně 13 kněží. Tým se zkontaktuje s Richardem Sipem, bývalým knězem, který pracoval na rehabilitaci kněží - sexuálních predátorů. Jeho studie naznačují, že v Bostonu je přibližně 6% kněžích, kteří zneužívali děti - to je 90 kněží místo původních 13! Tým díky mravenčí detektivní práci vytvoří seznam 87 jmen a začne hledat oběti, aby svá podezření podpořili. Najednou se rozsah jejich práce obrovsky zvýší, a to si začne vybírat daň na jejich životech. Reportér Matt Carroll zjistí, že jedno z rehabilitačních center pro kněží je kousek od jeho domu, ale nemůže o tom nikomu říct. Reportérka Sacha Pfeiffer (kráska) zjistí, že nemůže chodit se svou babičkou do kostela. Rezendes se snaží dostat příběh rychle ven a Robinson si zkazí vztahy se svými přáteli, kteří se podíleli na krytí zneužívání dětí kněžími. Ale jejich poslání je důležité - musí pomáhat nevinným obětem zneužívání a odkrýt veřejnosti pravdu! Jedná se totiž o sociologický fenomén, který má co dočinění s tím, že katoličtí kněží musí držet celibát. Přichází však 11. září a priority se změní, nyní žije společnost zprávami o teroristech z Al-Kaidy. Rezendes se od svého oblíbeného právníka Garabediana dozví o existenci veřejných dokumentů, které potvrzují to, že kardinál Law byl informován o zneužívání a ignoroval to. Rezendes dorazí do kanceláře a hlasitě trvá na tom, aby byl příběh okamžitě otisknut, protože jde o spousty obětí, které si nesou traumata po celý život. Robinson to však odmítá s tím, že tým potřebuje další výzkum, aby mohl být tento systémový problém odhalen. Globe vyhraje případ a je odpečetěno ještě více právních dokumentů, které poskytují důkaz o rozsáhlosti zneužívání. A tak tým Spotlight konečně napíše kompletní příběh, který bude publikován na začátku roku 2002. A následně přijdou další odhalení kněžích - pedofilů, a dokonce se v redakci objevují oběti zneužívání, které chtějí vyprávět své příběhy. No, prostě komplikovaný, zapeklitý a příliš rychle ubíhající film o jednom nechutném církevním fenoménu. Spousta různých kněží, právníků, soudců, novinářů, jejich šéfů, obětí zneužívání atd. Pro úplné pochopení je lepší film zhlédnout znovu a dát rychlost přehrávání 0,8. () (méně) (více)

JohnnyKladno

Všechny hodnocení, co sem píšeme, jsou samozřejmě (až na některé analýzy) velmi subjektivní. A tohle je u mě na 100% ten případ. Novinářské drama s velmi silným a drsným příběhem. Donutilo mě to, zamyslet se a film ve mě vydržel hodně dlouho. 90% ()

Kofolacik

Vyborna herecka zostava, s rozvaznou a velmi vyspelou reziou, ktora sa nijako nesnazi glorifikovat svojich hrdinov, ani do filmu nasilu tlacit americky sentiment. Spotlight vzdava poctu pre investigativny zurnalizmus, ktory sa uz bohuzial viac a viac v dnesnom svete vytraca, najma pretoze coraz viac ludi je "just doing their jobs". Jednotka s hviezdickou. ()

einar

Hnus. Asi ako každému človeku čo sleduje diane okolo seba mi bolo jasné že cirkev kryje pedofilných kňazov, ale až tento film mi ukázal ich sofistikované metody. Film je fakticky natočený miestami som mal dojem že sa dívam na dokument. Škoda že Schrieber nedostal viac priestoru, respektíve jeho pritomnost outsidera v zabehanom meste so svojimi pravidlami nebola viac rozvinutá. To je aj malý problém filmu,vedel som ako to dopadne,film emočne negraduje aj ked si to niekedy soundtrack priam vyžaduje. Na konci filmu som si mnohé fakty googloval a človek by čakal, že kardinál Shaw (ľudský odpad),ktorý kryl obťažovanie stoviek detí(mnohá z nich sa stali narkomanmi,spáchali samovraždu), bude v nejakom zabudnutom kláštore utierať podlahu, na moje prekvanie sedí vysmiaty na fotke vedľa aktuálneho pápeža a moja slabo rastúca nádej že vdaka tomuto pápežovi to s tou cirkvou nemusí byť až také zlé definitívne pohasla. 7/10 ()

Demonic189

Mnoho sa kecalo v The Big Short, mnoho sa kecá i tu, ale pri Spotlight ma to prekvapivo baví oveľa viac. Velmi zaujímavo zvolená téma sexualneho zneužívania, skvelí herci (Keaton, Schreiber a najlepší výkon Marka Ruffala v celej jeho kariére!), dobrá hudba i vcelku šikovný scenár. Čakať v tomto snímku nejakú napínavú či akčnú scénu, by bolo asi naivné, jedná sa totiž "iba" o klasickú krimi konverzačku. Po THE REVENANT môj druhý favorit na zlatú sošku. ()

Mouchal

Dost ožehavé téma, které určitě stojí za zpracování. Knězům, které využívali své pravomoce k ukájení svých vlastních pedofilních choutek, někdo zatnout tipec musel (ikdyž já bych jim hned jejich pedoklacky pomazal medem a nechal je na pospas vyhladovělým medojedům). Další filmový důkaz, že víra a církev je něco naprosto odlišného. Víra sama o sobě může být neškodná (taky nemusí, kolik už tu v naší historii bylo válek jen kvůli tomu, kdo vlastně sedí na obláčku...), zatímco u církve si můžete být jistí, že to jsou všechno násilnické vyděračské homoklády, kteří využívají víru pro svůj vlastní prospěch a co mě přijde naprosto zarážející, kolik lidí jim na takovou kravinu skočí. To už bych snad i víc měl pochopení pro propadnutí teleshoppingem. Herecky rozhodně bez chybiček, protože Boston Globe v čele s Michaelem Keatonem je prostě bezkonkurenční. Hodně se mi líbilo postupně prohlubování celé kauzy, kdy z pár "zkažených jablek" se stal najednou skoro "zkažený sad" a rozhovory s oběťmi. Možná bych se do tématu zakousl ještě o něco více a trochu bych přitvrdil, ale to by asi nemusel každý z nás (asi ani členové Akademie) rozdýchat. Spotlight je rozhodně kvalitní snímek (ikdyž možná trochu moc cílený na zlatou sošku), který si (narozdíl od ostatních rychlokvašek v podobě Brooklynu a jiných) oscarovou výhru zasloužil. 80% ()

lakart

Vysoké hodnocení nedávám za to, že je to silné téma, kontroverzní a celospolečenského rázu, ale za mistrovsky napsaný scénář s krásnými dialogy a výbornou skladbou jednotlivých scén. Nejsem si ovšem jist, zda by si zasloužil označení "film roku". S tímto Oscarem trochu zápolím. I přesto se jedná o vysoce nadprůměrný film s výbornými herci a zajímavým tématem. Očekával jsem lepší a zajímavější závěr, s více emocemi a vyhrocenými situacemi. 90% ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz