Svoji autobiografii jsem rozhodně nečekal takhle brzy. Na rozdíl od dokumentu mi tento film objasnil okolnosti přijetí Edwarda Snowdena na takhle významnou pozici. Jeho charakterová nevhodnost byla přehlédnuta z důvodu nedostatku lidí. Dost jsme se se spolusledovatelkou bavili při dialozích Edwarda a jeho přítelkyně, neboť to připomínalo, že se na sebe koukáme do zrcadla, a to snad v plném rozsahu. Cokoli zaznělo nám bylo důvěrně známé. Jináč jsem dost rád, že na režisérskou židličku usedl právě Oliver Stone. Nedovedu si na jeho místě představit vhodnějšího kandidáta. USA má opravdu dokonale zmapované. Snímek mě samozřejmě pramálo překvapil. Jediné, u čeho jsem se pozastavil, bylo to, že paranoik Edward Snowden používal operační systém Windows 7. Vlastně Windows 7 používal v tomto snímku téměř každý. Ve vzduchu cítím nějaký sponzorský dar od Microsoftu. Je dobře, že na toto téma vznikl i film. Věřím, že tato událost spousty lidí minula. Edward Snowden má za svůj čin můj nekonečný obdiv a maximální podporu. Jeho čin vyžadoval enormní odvahu. Shromažďování všech možných druhů dat je známá věc. Zpravidla je o tom "oběť" dokonce informována. Dá se tomu do jisté míry pohodlně zamezit. Prostředků existuje dnes přehršel. Problém bych dnes viděl spíše v hlavách lidí, kteří si absolutně přestali vážit svého soukromí. Vše nyní směřuje ke světu, který popsal George Orwell ve své geniální knize, která se těší i obstojnému filmovému zpracování. Data o vás jsou shromažďována každým dnem. Dokud budete ve svém životě nikým, tak tato data nebudou nikoho zajímat. Ovšem v momentě, kdy se stanete například významným politikem a na vašem názoru či rozhodnutí bude velmi záležet, budete překvapení, kolik informací o vás stát má a bez mrknutí oka mu podepíšete cokoli.(17.12.2016)

Snowden patri mezi ty snimky, ktere berou dech. Berou dech proto, ze se pak desite zapnout webovku a proto, ze dlouho premyslite, jestli je to vubec mozny. A vlastne se desite toho, ze je. A tim film plni zadani: upozornit a presvedcit. V tehle rovine pak nezbyva rict, ze pocin je to povedeny. Bohuzel se mi u takovych veci stava, ze jako amater uplne vse opomijim - jake byly vykony, zda maji postavy nejaky naboj, jestli se dobre pracuje s potencialem jich samotnych, jestli ze me reziser nedela vola a jestli scenar vubec stoji za to. Zkracene: sokujici scenare dokazou prenest pozornost nekam jinam. A tady se to podarilo. Ja jsem ani nedutala (dalsi do sekce "ne, u toho fakt nemuzes zehlit").(6.5.2017)

Ja, ktery technicky pokrok v informatice oslavil tim, ze ovladam email a sms-ky je pro me svet hackeru ze zivota fantasy. Snowdenuv osobni zivot sice neni nijak zajimavy, coz se da u "ajtaka" predpokladat, tak jeho profesni zivot to plne vynahrazuje. Vyborny namet a po delsi dobe je Oliver Stone opet ve forme, na sedmdesatileteho chlapka, klobouk dolu. Sice v omezenem poctu, nektere krasne zabery mi daly vzpomenout na "Narozen 4. cervence". Skvele herecke obsazeni, perfektne sladena hudba. Stone si umi vybrat tema a dobre ho zpracovat. Videno v ostravskem Minikine.(15.11.2016)

Kruta pravda o dnesni dobe, kterou je potreba znat. Oliver Stone odvedl brilantni praci a Levitt samozrejme take. Film doprovazi spousta drahych hercu, coz je dost prijemne. Snowdenuv zivot je velice zajimavy a inspirativni. Malokdo ve 29 letech dosel tam kam on. Chybela mi tam takova ta rana do srdce a slzy do oci, abych mohl pritlacit patou hvezdu, takze za me poctivych 80℅. (Zhlednuto v Kodani) http://www.nejlepsivpn.cz/edward-snowden-pribeh-agenta-cia-nsa/(22.10.2016)

V pátek 25. 11. 2016 ve věku devadesáti let zemřel Fidel Castro, o kterém Putin řekl, že "ztělesňuje vysoké ideály politika, občana a patriota upřímně přesvědčeného o správnosti toho, čemu zasvětil život". Před třinácti lety o Commandantem natočil dokumentární portrét Oliver Stone, který to tehdy schytal zleva i zprava. Nyní je tvůrce, označovaný za černé svědomí Ameriky, kritizován za fikční biografii SNOWDEN o whistleblowerovi, o kterém Putin řekl, že je to "podivný, idealistický chlápek, který je v Rusku v bezpečí"._____ Časté výtky ohledně toho, že SNOWDEN na rozdíl od většiny Stoneových filmů není relevantním komentářem k dnešku, potažmo je překvapivě krotký, a že navzdory stylistické excesivnosti jde o nezvykle přehledné a umírněné vyprávění, jsou mimo. Stone vždy s postavami pracoval spíše jako s typy než s psychologicky definovanými jedinci, protože mu slouží k demonstrování určité teze o společnosti. SNOWDEN je o zklamání z víry v demokratický systém (představovaný jak bushovskou jestřábí politikou, tak obamovskou lživou nadějí v lepší zítřky), a tak ani nevypráví o přerodu patriotického republikána v liberálního "extremistu" díky aktivistické ženě, ale o muži mezi dvěma ideologiemi představovanými dvěma vedlejšími postavami (viz stejné schéma používající WALL STREET, WALL STREET: PENÍZE NIKDY NESPÍ, ČETA, DIVOŠI)._____ Jinak Stoneovi šlo vždy o jasnost, srozumitelnost a přehlednost vyprávění (snad až na U-TURN a do jisté míry DIVOCHY, kde ale v obou případech aktualizoval noirovou poetiku), zatímco blbnul se stylem. Převážně umělecky motivované stylistické postupy (různé typy kamer a filtrů, kombinace hraných a dokumentárních pasáží, střídání makrodetailů a větších celků, významotvorné montáže...) ozvláštňují stoneovsky typické nechronologické a místy nespolehlivé, zato dlouholeté hollywoodské tradice ctící vyprávění. Kdo od Stonea čekal něco jiného? A kdo vůbec věděl, že Castro byl včera ještě naživu?(27.11.2016)

• - Herec Joseph Gordon-Levitt považuje Snowdenov príbeh za jeden z najväčších príbehov modernej doby. (Zdroj: pravda.sk) (vander19)

• - Hned první natáčecí den čekalo na představitele hlavního hrdiny Snowdena, Josepha Gordona-Levita, překvapení. Bez jakýchkoliv příprav se podrobil vojenskému tréninku, který také původně absolvoval Snowden. (Stoka)

• - Shailene Woodley se kvůli své roli (Lindsay Mills) naučila tancovat u tyče. (Melcoiro)