Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Když otec zemře a matka náhle začne praktikovat židovské ortodoxní zvyky, vydává se Newyorčanka Hannah (Maria Schrader) do Berlína - rodiště své matky Ruth, aby tam pátrala po její minulosti před emigrací, o které vůbec nic neví. Doufá, že najde odpověď, co je důvodem změny matčina chování. Setkává se s devadesátiletou Lenou Fischer, která jí začne vyprávět dramatický příběh. O tom, jak se v roce 1943 ujala malé osamocené Ruth, jejíž matka byla zatčena a hrozila jí deportace, a jak v Rosenstrasse, kde tehdy Gestapo věznilo židovské muže a ženy z takzvaných smíšených manželství, spolu s ostatními příbuznými demonstrovali a usilovali všemi silami o propuštění svých blízkých. (Bubble74)

(více)

Recenze (10)

blackrain 

všechny recenze uživatele

Ze začátku jsem měla problém se spojením těch dvou časových rovin. Rušilo mě to. Protože mě mnohem více zajímalo období 2. sv. války a tedy to, co se v Berlíně na Rosenstrasse dělo. Přitom to všechno vypadalo jako vymyšlená událost, ale ono se to skutečně stalo. Ty ženy, které vyšly do ulic a požadovaly navrácení svých manželů, musely být nesmírně statečné. Ale dokázaly ten zrůdný režim porazit. Nedokážu si představit, že by k tomu mohlo dojít i v jiném městě než byl právě Berlín. Město, které bylo ukázkovým místem nacismu. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Televízna vojnová dráma o jednom z mála svetlejších momentov v nemeckom ťažení proti židom, ktorí žili v zmiešaných manželstvách. Film má slabší úvod, treba prečkať nezáživnú polhodinu a potom postupne začne film naberať na zaujímavosti. Najväčším pozitívom je obsadenie J. Vogela, ktorý bohužiaľ prichádza na obrazovku až v polovici filmu. Je to práve on, kto drží tento film nad vodou a je to on, kvôli ktorému vydržíte tento inak priemerný film pozerať. Inak nemecká uniforma mu sedí minimálne rovnako dobre ako jeho kolegovi T. Kretschmanovi. 60% ()

Bubble74 

všechny recenze uživatele

Margarethe von Trotta spojila v tomto filmu výtečně dvě časové roviny, kde hlavní roli hraje láska a odvaha. Rodinné drama o odcizení matky a dcery, žijící v dnešní Americe a statečný boj německých žen za své židovské muže v období druhé světové války slučuje vyplývající skutečnost, že způsobené trauma může mít dopad na člověka po mnoho let a někdy dokonce ovlivnit i život další generace. Jedinečné herecké koncerty Katji Riemann a Marie Schrader. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (5)

  • Kvůli financím trvala Margarethe von Trottové realizace filmu skoro 10 let. (Bubble74)
  • Verš, který byl ve filmu citován, je z básně "And Death Shall Have No Dominion" od Dylana Thomase, publikované ve sbírce „Twenty-five Poems“ v roce 1936. (Bubble74)
  • Za roli Leny Fischer získala Katja Riemann v roce 2003 cenu na filmovém festivalu v Benátkách. (Bubble74)

Reklama

Reklama