Vzkaz v láhvi

Department Q: A Conspiracy of Faith

Odkaz vo fľaši

Krimi / Drama / Thriller

Dánsko / Německo / Norsko / Švédsko, 2016, 112 min

Ač na severských detektivkách nijak zvlášť neujíždím (a to ani knižních, ani filmových), musím uznat, že Vzkaz v láhvi měl něco do sebe. Ať už to byl přímořský vzduch, větrné elektrárny, řepková pole nebo nemocnice s rozsáhlým parkingem. Chvílemi jsem ale měla pocit, že se režisér v tom prostředí realizuje, neb někdy ty záběry byly zbytečně dlouhé. Jakmile dojde k únosu dětí, detektivka se dostává do takových těch klasických vyjetých kolejí moderní detektivky (ač nečtu severskou, nebráním se francouzské nebo americké kriminální četbě), kterých se drží až do úplného finále. Rozhodně nejde o překvapivé rozuzlení a nečekaný zvrat. Vzkaz v láhvi je ale velmi dobře odvedené řemeslo a nemám problém ho za pár let vidět znovu.(20.5.2016)

Potlesk, poklona, poděkování tvůrcům i Aerofilms za přinesení v brzké době i k nám a tak, no :) Další díl z Oddělení Q s ústřední dvojicí s Rose po boku. Zase skvěle pocitově ledové severské vyprávění, kdy ačkoliv je zloun znám v podstatě ihned, nebrání to napětí, kam se to celé rozvine. Prostě na to civíte a nevěříte a víte, že koukáte na kvalitní krimi-thriller, kterého se odjinud, než ze severu, nedočkáte. Přesto tomu nenapálím pátou hvězdu od boku jak předchozímu dílu, protože je tu pár mušek. Jednak si divák nemusí pamatovat děj předchozího dílu, případně ani o nějakých předchozích dílech neví, a pak je Carlovo chování nijak nevysvětlené a nikdo se k němu nijak nevrací, divák tápe. Druhak je zloun poměrně dost ultimátní, příliš "overpowered". Je všude, s ničím nemá potíže, každého dostane a přemůže a není ani řečeno jak, což má vyznívat jako dějová zkratka i způsob vyprávění. Vyznívalo to ale až příliš přehnaně a nemít v týmu znalkyni daných staveb, jsou všichni v loji - další příběhově-dějová zkratka. Je to trochu škoda, stále jde ale o dost nadprůměrnou detektivku. --- A Carle, je to dobře. --- PS: Těším se na další. A ta prostě bude, zařiďte to! :)(7.6.2016)

Záporák skutečně vypadá jak Edwart Norton :D scéna s rychlíkem nabízí mnoho adrenalinu, Lie Kaas je každým dílem lepší, jak dokáže svojí postavu procítit, Carl je už pro mě pojem, to však neznamená, že by Assad byl nevýraznej. Konec opravdu napínavej a u každýho dílu jsem se bál, že to špatně skončí. Vizuál je prvotřídní a atmosféra by se dala krájet. Celá trilogie byla fantastická a budu doufat v další díl.(2.4.2017)

V ponurých dánských luzích a fjordech, kde i ty ryby mají permanentní depku, i ptáčci jarabáčci se tváří jako na funuse, psychopati jsou obzvláště úchylní a smutek se vsakuje do podzemních zásob pitné vody s každou krůpějí deště, to mají detektivové věru těžké. A křesťanské dětičky ještě těžší. No, vlastně i ti psychopati. A taky dánští princové... Hmm...(1.10.2018)

Naprosto SKVĚLÝ! Já vážně nemám výtek. Můžu s naprostou upřímností říct, že Molanda tahle série potřebovala. Jsem unesená kamerou, střihy, zvukem, soundtrackem, atmosférou duchovna. Předchozí dva filmy byly super, měly dvojku, co film táhla. Měly téma, co dokázala posadit na zadek. Ale byla rezerva v režii. V tomhle díle není. Uchvátila mě hra s pohledy, snaha o něco jiného ,než co vidíme běžně ve filmech kolem sebe, hra se symetrií a barevností, ale hlavně hrátky s víceméně běžnými zvuky. To je prostě NĚCO. Taky Arcel trochu pookřel a házel tam jeden vtípek za druhým, což napomohlo k tomu, abychom neseděli s rukama křečovitě sevřenýma po celou dobu stopáže. Za mě dobrý,ještě víc než dobrý. Za mě 10/10. Mělo to švih, surovost, napětí, ducha severského thrilleru a vizuální líbivost.(19.5.2016)

• - Od roku 2010 išlo o najväčšiu účasť na otváracom víkende dánskeho filmu - 154 251 kusov predaných lístkov. (Astonko)

• - Ještě před natáčením byl film prodán do více než 15 zemí. (freelex)

• - Matka a stará matka Nikolaja Lie Kaasa (Carl) patrili medzi Jehovových svedkov. (Astonko)