Vzkaz v láhvi

Department Q: A Conspiracy of Faith

Odkaz vo fľaši

Krimi / Drama / Thriller

Dánsko / Německo / Norsko / Švédsko, 2016, 112 min

„Možno je to tak nakoniec v poriadku.“ Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že to Nikolaj Lie Kaas pekne odflákol, v skutočnosti si myslím, že je to prvý raz v rámci série, čo podáva kvalitný herecký výkon. Jeho parťákovi potom bez problémov stačí byť znova „len“ pohodičkovým sympaťákom z minula, ktorý nikoho a nič neodcudzuje, no občas má čo robiť, aby ho nenaštvali kolegove povahové črty. Odkaz vo fľaši sa strašne dlho rozbieha. Prvých 30 minút ma poriadne nudilo, to vám poviem na rovinu. Našťastie potom sa to rozbehlo a hrdinovia začali dostávať takú sódu a objavilo sa toľko drsných úmrtí a kontroverzných nápadov, že som si miestami až hovoril, či to tvorcovia predsa len už trošičku neprehnali. A to som kedysi namiesto programov pre tínedžerov pozeral filmy ako Mlčanie jahniat a Kanibali od Ruggera Deodata. Nakoniec to samozrejme nie je dokonalé, hlavne počínanie polície ma v niekoľkých momentoch vskutku fascinovalo svojou amatérskosťou (a netvrdím, že utopený sa nedá zachrániť ani po tak dlhej dobe, ale tu to proste pôsobilo zvláštne). Napriek tomu kvalitná záležitosť a zatiaľ asi najlepší a najkonzistentnejšie diel celej ságy. Oceniť musím aj výrazné lokácie (žlté wallanderovské polia s repkou olejnou, chata s mostíkom uprostred mora).(15.6.2019)

Čistá dějovost, nic víc - v tom filmu není nic artového, je to v podstatě jen trochu lepší mainstream. To mohl do kin uvést kdokoli - u Aerofilms jsem měl laťku nastavenou značně výš. Vzkaz v láhvi je jen řemeslně slušně natočená kriminálka, jakých už se v poslední době objevily mraky - pro fandy žánru supr, ale pro ty ostatní nulový důvod, proč to chtít vidět (nota bene v kině - jasně, velké plátno tomu prospěje, to ostatně každému filmu - ale zrovna zde žádnou přidanou hodnotu kinoprojekce nevidím - ten film zafunguje zcela stejně i doma v telce). Jednička byla velice slušná, dvojka dokonce výtečná, ale trojka už mi přijde jako nastavovaná kaše a sešup dolů. Kdyby to byl seriál, neřeknu - ale takto - kolik dalších filmů o oddělení Q ještě bude? Film, po kterém jsem začal mít alergii na severskou detektivku jako takovou.(19.5.2016)

První půlhodku jsem si říkal, do čeho jsem se zase zavrtal, jelikož tato pasáž je velmi nezáživná a hodně pozvolná. Poté přijde uragán krimi akce a hned jsem na měl o zábavu postaráno. Záporák je zde celkem úlisný kněz, který se neštítí ničeho. Celkem prazvláštní detektivní dvojka, která má kupodivu svou fungující chemii. Knižní předloha může být v kombinaci s dobrou fantazií záživný kousek. Filmík doporučuju.(31.10.2018)

Asi nejslabší kousek z Oddělení Q. Co jim u tohoto dílu neodpustím, byla ta obrovská (a hrozně hloupá!) chyba: Od začátku víme, že rodiče znali osobně únosce svých dětí, ale když má pak na sobě lékařský plášť, tak ho matka nepozná. Celkovému dojmu to ubralo tu jednu hvězdičku, jinak by to byly slabší 4.(19.3.2019)

Potlesk, poklona, poděkování tvůrcům i Aerofilms za přinesení v brzké době i k nám a tak, no :) Další díl z Oddělení Q s ústřední dvojicí s Rose po boku. Zase skvěle pocitově ledové severské vyprávění, kdy ačkoliv je zloun znám v podstatě ihned, nebrání to napětí, kam se to celé rozvine. Prostě na to civíte a nevěříte a víte, že koukáte na kvalitní krimi-thriller, kterého se odjinud, než ze severu, nedočkáte. Přesto tomu nenapálím pátou hvězdu od boku jak předchozímu dílu, protože je tu pár mušek. Jednak si divák nemusí pamatovat děj předchozího dílu, případně ani o nějakých předchozích dílech neví, a pak je Carlovo chování nijak nevysvětlené a nikdo se k němu nijak nevrací, divák tápe. Druhak je zloun poměrně dost ultimátní, příliš "overpowered". Je všude, s ničím nemá potíže, každého dostane a přemůže a není ani řečeno jak, což má vyznívat jako dějová zkratka i způsob vyprávění. Vyznívalo to ale až příliš přehnaně a nemít v týmu znalkyni daných staveb, jsou všichni v loji - další příběhově-dějová zkratka. Je to trochu škoda, stále jde ale o dost nadprůměrnou detektivku. --- A Carle, je to dobře. --- PS: Těším se na další. A ta prostě bude, zařiďte to! :)(7.6.2016)

• - Ještě před natáčením byl film prodán do více než 15 zemí. (freelex)

• - Spoiler: Malý Samuel, kterého v závěru filmu topí sériový vrah Johannes, strávil od posledního nádechu pod hladinou 3 minuty a 27 vteřin, než ho detektiv Mørck vytáhl z vody a začal s oživováním. Jsou známy případy dětí, které byly zachráněny, přestože byly pod hladinou vody o velmi nízké teploty až 25 minut. (klukluka)

• - Ve scéně, kdy otec unesených dětí stojí v otevřených dveřích vlaku, je ve dveřích na konci vagónu, při prostřihu (záběrů) z helikoptéry ale stojí na druhé straně vagónu (vepředu). (SsgtJira)