Hvozd

(festivalový název)
  • Velká Británie The Hallow (více)

Adam a Clare sú mladý manželský pár, ktorý sa spoločne so svojím malým dieťatkom rozhodnú presťahovať na írsky vidiek. Chata sídliaca uprostred hôr však prináša viac starostí s rekonštrukciou, než aby vytvárala dojem pokojného domova s rodinnou atmosférou. Obavy z nového, doposiaľ nepoznaného prostredia ešte viac prehĺbi skúsenosť s neznámym návštevníkom, ktorý ich jedného večera nečakane vystraší na smrť. Miestny šerif danú udalosť uzavrie ako "privítanie" od tamojších, inak neškodných výtržníkov. Skutočnou príčinou návštevy je však bytosť omnoho desivejšia, ktorej teritóriom je práve okolie nového mladomanželského príbytku. (*CARNIFEX*)

heyda

Horor s parazity nebo přeměnami lidí v monstra úplně zbožňuju, ale tohle mě emocionálně minulo, protože mi byl jak ten chlápek, tak i ta ženská dost nesympatičtí. Navíc si dovedu představit ten námět spíš jako fantazy, které je postaveno na nějakých starodávných legendách, než takovouhle podivnou směsku duchařiny a monster hororu. Očekávání jsem měl nulové, takže zas tak zklamaný nejsem, ale spíš nedoporučuju. 45% ()

SOLOM.

Příběhy opírající se o místní legendy a „pohádkové“ bytosti sice málokdy dokáží zcela uspokojit má očekávání, ale Hardy si mě na svou stranu získal především místem, kde se jeho příběh odehrával. V Irsku jsem nějakou dobu žil a pracoval, takže mám tamní krajinu velice rád a okolí města Galway jsem samozřejmě navštívil. Bylo tedy jasné, že nějaké body ode mně tvůrci dostanou i v případě, že by samotný děj stál za starou belu. To se naštěstí nepotvrdilo, za což jsem samozřejmě rád. Na rozdíl od některých diváckých ohlasů mi ani nevadilo, že režisér až příliš brzy vytáhl většinu svých trumfů na stůl. Postupné budování atmosféry mu totiž viditelně dělalo problémy již ve chvíli, kdy byl Adam uvězněn v kufru auta a tak bylo potřeba pořádně přitvrdit, jinak by mu to spousta lidí vypla už v půlce. Lesní bytosti terorizující vyděšenou rodinku v lese a posléze i jejich domě nevypadaly vůbec špatně, ale souhlasím s názory, že dokud byly alespoň částečně zahalené tmou, vypadaly mnohem děsivěji, než na světle. Právě v těchto okamžicích jsem pocítil i závan mírného napětí a atmosféra se začala konečně lepšit. Čemuž samozřejmě dopomohli i docela slušné speciální efekty (postupná Adamova přeměna, snaha matky ubránit sebe i dítě na půdě). Přece jenom jsem však postrádal propracovanější závěr filmu, který sebou přinesl nejen kupu nelogičností, ale začal nevábně zavánět i trapností. Z daného námětu se totiž dalo vytěžit mnohem více a kupříkladu doupě příšer mi přišlo naprosto nevyužité. Hvozd však jako takový nakonec dokázal nesklouznout pod hranici průměrnosti a zůstal balancovat na její hraně. Škoda jen, že si s tím Hardy více nepohrál, mohla to být opravdu skvělá podívaná, protože samotná myšlenka nebyla vůbec špatná. 60% ()

TheEvilTwin

Tajemný irský les plný monster a nějakých hub/parazitů, co mění lidi v blázny a požírá vše, co se dá. Nápad i téma celkem slušně originální. Příšery byly docela creepy a solidně namaskované, což je velkou výhodou, ale jinak jsem z toho takový nedotčený. Film není vyloženě špatný, ale bohužel se drží u průměru a není tam moment, který by ho vyhoupl výše. Z tohohle tématu se dalo prostě vyždímat daleko více a doufám, že se tak někdy stane, protože je to luxusní námět na horor. ()

Xeelee

[FOD 2016] Do kontaktu s lesními příšerkami napínavej horor s atmosférou tak hustou, že by se dala krájet. Pak se to ale zvrhne do nenápaditý survival nudy, která mi ne vždy dávala smysl. Strašná zoufalost to byla. A krásnej poetickej závěr zazdili naprosto zbytečnou závěrečnou lekačkou. ()

eraserhead666

Nádherně rozjetý až mysticky atmosférický horror uprostřed magických lesů (ne, není to fantasy) nakonec pokazí fakt, že film ukáže více, než by měl. Ty potvůrky před kamerou prostě veškerou atmosféru shodí až nepříjemně prudce dolů. pžřitom oba hlavní hrdinové byli fajn, lesy byly fajn, atmosféra dlouhou dobu fajn. Ke konci už to fajn ale prostě nebylo. 2.5* ()

JASON_X

Co začíná jako lehce temná fantasy, změní se postupně v plnotučně horrorovou fantasy, která sice není bůhvíjak strašidelná, ale slabším povahám možná trochu zvýší frekvenci srdečního tepu. Výborný příběh, hezké obrazy, slušné triky a masky, pěkná výprava, hustá atmosféra, ale... tohle "ale" bych si snad mohl zkopírovat a automaticky švihat ke každému druhému filmu ...ale prachmizerná a schválně rozskákaná ruční kamera mi výsledný dojem z filmu hodně pokazila. Už mě tenhle současný kinematografický mor fakt štve, jsem otrávený z toho, jak se tímhle způsobem kurví jeden potenciálně pětihvězdový film za druhým a nemíní to snad už nikdy přestat. ()

Morholt

Že se nemá obyvatelům lesa šťourat do příbytků je věc známá a pokud toho člověk i přes varování nenechá, říká si o malér nejen pro sebe, ale i pro svojí rodinu. A když k atakům všech těch potvor přibude tatíkova psychóza, je neštěstí takřka totální. Vydařený mix mytologie, lesního hororu a rodinného motivu, který celkem záhy nahodí velmi solidní tempo, které do konce nepolevuje. K výborné a napínavé atmosféře sychravých britských hvozdů a polorozpadlé samoty přidali svou velkou trošku do mlýna i herci a udělali z Hallow jeden z nejlepších hororů letošního roku. Snad jen monstra byla děsivější, když zůstávala ve stínech, ale to byla jen malá kaňka na kráse. 85% ()

Lucasion odpad!

Tak tohle opravdu ne. To jsem šlápnul vedle. Rodina se přestěhuje z Londýna do lesů Irska a z lesa začnou vybíhat bubáci. Ten film je strašně špatnej. Obvykle bych si našel alespoň něco, co by se mi líbilo, ale tady to vážně není. Herci jsou nesympatičtí, hraní na Mouchu, díly Akta X a Supernatural dohromady. A děsivost filmu je nula nula nic. Vážně se u tohodle někdo bál? Já to stěží dokoukal, abych se nezačal smát. Konec inklinuje k pořádně drsnému hororu, ale nakonec to (díkybohu) dobře dopadne. Já vlastně asi ani nevím, o čem to mělo být. Protože takhle to na mě působí jak laciná televizní reklama na ochranu lesů. Houba, která se mění v malé mimozemšťany, a zabijí vše, co jí přijde do cesty. Nechybí chlápek, co si zapálí kosu. Od nějaké dvacáté minuty, to šlo s filmem z kopce. Příběh tam není žádný, atmosféra je nuda, herecky nevýrazné, hudba těžko... To, že tam zařve pejsek je poslední kapka. Ne, nevidím na filmu jediné pozitivum. (7 %) ()

mm13

Presne ako píšu viacerí - kým nedôjde k priamej konfrontácii výborné, následné naháňačky a schovávačky už žiadne grády nemajú. ()

6thSun

Závěrečná třetina je sice trochu jako z Faunova labyrintu (= zlehka úsměvná), ty dvě předtím ale za hororový hřích stojí. ()

Seabeast

Napínavá a pěkně atmosférická podívaná, která z letošní hororové sklizně patří k tomu povedenějšímu, co lze spatřit! S přibývajícími minutami jde stále více do tuhého, intenzita stoupá a přitom bez proudů a drastických stříkanců krve. Vše se motá kolem jedné legendy spjaté s okolním lesem. A zde bych měl jednu zásadní výtku. Více hrátek a barvitého vyjádření kolem této mytologie by The Woods vystřelilo do šmakózně atmosférických výšin ze kterých by se sedalo na zadek. I tak se jedná o pekelně stravitelný dort, který jistě potěší fandy hororů provázané s tajemnou legendou! ()

JohnCZ

Zajímavý nápad, ale dost průměrné zpracování, u kterého jsem se prostě ne a ne bát. Po hororové stránce to moc nefunguje a dějově je to dost přímočaré a vyloženě z toho smrdí nevyužitej potenciál. Prostředí pěkné, herci už ale moc nenadchli. ()

corpsy

Skutočnosť, že sa jedná o dosť ´´vymastený´´ film ( rozumej tomu tak, že hororové ingrediencie niesu mládeži prístupne ), je to na počudovanie nudný a sterilný snímok. Ani trochu toho nadpriemerného napätia, či emócii vyvolaných určitými sekvenciami, proste iba jednohubka na neskorý večer. ()

ledzepfan

No to mě poser... Rozjíždělo se to tak, že jsem si pochvaloval jak to je horror přesně pro mě. Jelo to dál a i když to trošku skřípalo (ani vlastně nevím v čem přesně) říkal jsem si: nevadí, nevadí, pořád to drží příjemně mrazivou atmošku a možná z toho bude fajn horrorový survival. Postupem času to ale dřelo víc a víc až to došlo do bodu kdy už mě ta přiblblá kokotina začala řádně srát. Takový obrat se jen tak nevidí. Přitom triky, masky, námět, interiéry, exteriéry, herci-všechno do pohody, ale režie cca od poloviny filmu vůbec neví jak film uchopit a bezradně se tam plácá v nesmyslech.. Potenciál ze zlata odhozený do žumpy. ()

hous.enka

Horor Hallows je takový průměrný bubu horor, kde po zobrazení bubáka (bubáků) už není o co stát. Kdyby v tom bylo něco osobního (rozjezd linky ty ztracený dcery Cory by mohl být skvělým zdrojem osobních problémů), bylo by to supr. Tahle eko akce mě bohužel příliš nenadchla a bavil mě snad jen ten barák a ženská, co se bojí o svoje dítě. No, dobrý horor na tomhle postavit nejde, průměrný Hallow na podobných základech stojí. ()

maddy

No, očakávania boli predsa len o niečo väčšie. The Hallow aka The Woods sa rozhodne nedá odoprieť poctivá práca na poli lesných monster hororov. Vzhľad monštier je perfektný, krásne prostredie írskych lesov dokáže navodiť tú správnu atmosféru, herci, kamera, triky, to všetko je na vysoko profesionálnej úrovni, takže sa rozhodne nejedná o žiadne lacné Béčko ako tohtoročný Dark Was the Night, ale The Hallow kope prvotriednu hororovú ligu. Hororové dianie s monštrami sa síce rozbehne až okolo štyridsiatej minúty, no od tej doby už nepoľavuje. Ja si však nemôžem pomôcť, ale mne The Hallow nedokázalo ani na minútu nahnať akokoľvek znepokojujúce pocity, strach o postavy alebo napätie z toho ako to celé skončí. Titulná dvojica hrdinov tu chvíľu uteká, chvíľu bojuje, chvíľu sa skrýva a po podivnom a nevhodnom závere s dieťaťom je koniec. Navyše mi mierne nesadol ani celý ten dej v druhej polovici, kedy sa jedna z postáv postupne mení na (nebude spoilerovať), oveľa radšej by som totiž bol ak by The Hallow ostal v mantineloch klasickej naháňačky po lese pred monštrami a pokojne by si s tým film plnohodnotne vystačil a ponúkol aj o niečo intenzívnejší zážitok. V tomto podaní by film od polovice chcel na jednej strane ponúknuť niečo viac než obyčajnú naháňačku s monštrami, na tej druhej strane tú omáčku snažiacu do toho vniesť nejakú folkovú mytológiu nijako nerozpracováva. Vo výsledku tak slušne odvedená prácička, ale čakal som viac. CELKOVO: 3* (6/10) ()

kaylin

Koprodukční snímek „Hvozd“ je snímkem atmosférickým a přitom explicitním, jedná se o snímek, kde je horor prezentován jak formou psychologickou, tak i formou vizuální. A za mě to funguje. Atmosféra je doplňována velmi drsným provedením, což nakonec graduje ve velmi nepříjemný, místy až symbolický závěr, který má ještě takovou skoro až dětinsky hororovou dohru v titulcích. ()

ben666

Dobrej horror s parádní lesní atmosférou, která musí každého dostat. No a konečně mostra která dokážou strašit. ()

Jak je těžké lapit Vránu

Jak je těžké lapit Vránu