Hvozd

(festivalový název)
  • Velká Británie The Hallow (více)

Adam a Clare sú mladý manželský pár, ktorý sa spoločne so svojím malým dieťatkom rozhodnú presťahovať na írsky vidiek. Chata sídliaca uprostred hôr však prináša viac starostí s rekonštrukciou, než aby vytvárala dojem pokojného domova s rodinnou atmosférou. Obavy z nového, doposiaľ nepoznaného prostredia ešte viac prehĺbi skúsenosť s neznámym návštevníkom, ktorý ich jedného večera nečakane vystraší na smrť. Miestny šerif danú udalosť uzavrie ako "privítanie" od tamojších, inak neškodných výtržníkov. Skutočnou príčinou návštevy je však bytosť omnoho desivejšia, ktorej teritóriom je práve okolie nového mladomanželského príbytku. (*CARNIFEX*)

darkrobyk

Pro lesy mám slabost...a když se přidá mutace, pak není co řešit. Člověku samozřejmě kromě čistě lesních hororů a různých Pachů krve či Hor s očima naskočí Pavučina smrti, Cabin Fever, Sliz a podobně, což je tentokrát vpořádku. Jsem rád, že nešlo o trapnou duchařinu, nýbrž příběh podle legend o síle Lesa, prokletích a dávných božstvech. Po dlouhé době fajnový snímek, kde venku číhá cosi, co si vás chce vzít. Adam se sice chvílemi choval jako debil, ale když vás bude řídit houba, tak asi rovněž nebudete mít na vybranou. Tvůrci se odpíchli od faktu, že parazitická houba Ophiocordyceps unilateralis, ovládající mravence, skutečně existuje. Abychom nemuseli mravencům závidět, tak člověka zase může prozměnu řídit parazitický prvok Toxoplasma gondii. Na přírodu zatím zkrátka stále nemáme... ()

Hrabka

To snad nemyslí někteří s tím hodnocením vážně... Zrůdy, co dokážou spolehlivě strašit? Ani náhodou. Dobře dokážou strašit tak možná zpočátku, dokud nejsou vidět. Atmosféra je v první polovině opravdu velmi dobrá, ale potom co se na scénu dostanou příšerky s.r.o., tak to jde celé z kopce a konec už je jen jedno velký nehororový utrpení. Potenciál to určitě mělo, prostředí je luxusní, ale ta "pohádková" story se měla uchopit nějak jinak. 45% ()

juta

Irská mytologie v plné kráse, ve které biolog naruší tenkou hranici mezi naším světem a zdejším ekosystémem, ve kterém se nachází né příliš roztomilé potvůrky... spíš ty krvelačné. Celkem povedené masky a atmosféra tu také není špatná. ()

Pepinec

Kdo se bojí, může do lesa. Alespoň v Irsku určitě, protože to co tam čeká za hrůzy, tomu tady u nás říkáme večerníček. Zhruba od páté minuty mi bylo všechno šumák, jelikož biolog zkoumající ekosystém v lese má šanci vzbudit děs jenom kdyby tam místo "hrozivých mytologických Rumcajsů" nebo kůrovců objevil třeba Miloše. ()

Beckett51

Hoodně silný čtyři. Pátou nedám jenom kvůli pocitu, že z skvělé atmosféry se dalo vytřískat ještě klidně trošku víc a kvůli lacinné potitulkové lekačce, která zkazila mystický dojem závěru. Ale jinak si nemohu stěžovat, je to svižné, napínavé jak prase, strašidelné, krvavé a se luxusníma obludkama. Další skvělej hororovej zářez. ()

Pilda17

Co se týče temné atmosféry nemám výtky. V Irských lesích se buduje velmi snadno. Zhruba necelé půl hodiny čekáme na pořádný rozjezd a pak do závěru ani na minutku nepoleví. Masky monster jsou také dobré. Problém vidím spíš v lekačkách, které nefungují. A viditelně v hudbě, která kdyby měla úroveň a dostala diváka do napětí, tak bych byl zcela spokojený. Bohužel i přes parádní atmosféru jsem se nedokázal vžít do děje, tak jak bych si představoval. I přesto se jedná o silný nadprůměr a rozhodně doporučuji .. 6/10 = 68% ()

S.Quentin QUALE

Několikrát jsem to přepl mezi čtyřkou a pětkou, ale nevidím důvodu šetřit, protože i když to na čistou pětku není, moc lepších čistokrevných hororů letos nevyšlo. Precizní vizuál irského venkovského forrestu a mysteriózno jeho starobylých obyvatel dodává Lesům tu správnou creepy atmosféru, kterou nakonec podtrhnou i samotné příšerky. Ty jsou něčím mnohem povedenějším, než jsem tomu mohli vidět v dřívějším letošním Dark was the Night. Zapracovat šlo na scénáři, který mohl obsahovat víc strašidelných scén, ale nebudu zbytečný puntičkář, protože takovýto tématický horor se zas tak často nevidí. Doporučuju! 90% ()

misterz

Pre mňa zatiaľ najlepší horor tohto roku. Stret starovekej, desivej legendy, ktorá vôbec nie je legendou a rodičovským inštinktom oboch rodičov, čo celkom neobvykle v tomto žánri dodalo aj emotívne korenie. Samozrejme, pár chybičiek by sa tu našlo, ale divák, ktorý si zakladá na atmosfére si určite príde na svoje, pretože to je presne to, na čo celý čas tento snímok hrá. Tvorcovia v plnej miere dokázali využiť luxusné exteriéry vo forme temných lesov a osamoteného írskeho vidieka, ktoré v kombinácii s výbornými maskami a perfektne urobenými bubákmi mi neraz ako divákovi privodili príjemné zimomravé mrazenie. A išlo to aj bez gore. Jediné, čoho ľutujem bola nedotiahnutá mytologická stránka ohľadom bubákov. Chcelo to viac vysvetlení a venovania sa tej knihe. Nemôžem to však brať za nejak výraznú chybu, pretože aj bez toho by sa tu tajomnosť a temná stránka pointy dala snáď už aj krájať. K tomu treba ešte pripočítať sympatických hercov a parádne hororové finále s peknou emotívnou bodkou. Veľká spokojnosť a zaslúžený plný počet. Ten kto sa na to dá nech vydrží až po koniec titulkov. ()

pornogrind

Tomuhle snímku určitě nejde upřít postupně budovaný napětí a stupňující atmosféra. Jenže paradoxně odhalení toho zla co číhá v lesích předchozí atmosféru posílá do hajzlu. Monstra působí hodně směšně. Nesedli mi ani nesympatičtí herci. A konec je taky hodně trapnej. Nadruhou stranu musím uznat, že zas tak špatný to taky není ale na prdel si z toho rozhodně nesednu. Průměr. ()

Peytl

Je to jasné, až na přelomu roku jsem dospěl k jisté znepokojující myšlence. Geografický výskyt nás dvounožců má poměrně zásadní význam na takzvané lidské předposranosti. Důkazem jsou mé oblíbené tlamy (například pítrnášpán, pchedon...) žijící v Horních Polomech, ale i miláčci z Dolních Polomů (tmavýrobert, forsíťa...). I přes určité rozdíly mezi těmito vybranými vzorky, hlavně co se týče výše zmíněného výskytu, jsou prakticky oba kmeny stejně posrané už u zaslechnutí písmena B ve slově BAF. Takže zatímco si děti v Horních Polomech myjí posrané negližé, tak v Polomech Dolních je už nasráno ve dveřích. Jak říkám, rozdíly jsou minimální. Pokud chcete tedy znát erudovaný a fundovaný názor někoho, kdo si nelebedí v rozmazané stolici po vlastních zádech, pak jste zde správně. Ano, my tvrďáci z Kyselé Prdele jsme se totiž u Švankmajerových Otesánků tlemili tak, až jsme se zechcali jak sněhuláci. Zdálo by se, že pokud jsme se všichni sešli u valchy, pak je finále téměř stejné. To je ovšem krutý omyl. Nebo je snad běžné si plést tak snadno tělesné otvory? No, potěšpeytla. Ovšem abych nebyl za umrdánka, opravdu jsem byl zhruba šest minut naplý a taky se mi moc líbí svítící kosa. ()

Vančura

Pro mě osobně veskrze nesnesitelný film. Neuvěřitelně mě iritoval v podstatě vším, stupidním dějem počínaje a těmi bubáky konče. Úplně nejvíc mi tam ale asi vadilo, že ten film po člověku chce, aby se bál o to nemluvně jen proto, že je to nemluvně - absolutně jsem nechápal, proč bych měl jít za těmi emocemi, které to ve mně chtělo vyvolat, a místo strachu jsem cítil jen nezměrnou otrávenost, že musím sledovat takovou stračku. Už po pár dnech v podstatě nevím, o co tam šlo - v mém případě to byla zcela ztráta času, bohužel. ()

Omnibus

"Skřítkové z lesa a zrůdičky z mechu... zubatá grimasa... kosa je z plechu!" Šikovný a zodpovědný tatínek zvládá všechno. Například s miminkem v nosítku na zádech ošmatlávat a pižlat nafouklou mršinu v rozkladu. A i když mu 500 let staré irské bláto vleze na mozek, furt je v pohodě. Jen šoupne miminko do skříně a zarýgluje dvířka. Aneb jak si ověřit, že dítě je opravdu moje? No přece železným hřebíkem do hlavičky, jak nás to učili při kurzech nastávajících tatínků. V irském lese je krásně. Příjemné šero, staleté stromy pokrývá hebounký mech, samá větvička, samá pracička... fajn relax. ()

PetrPan

Jasný důkaz toho, že pohádky jsou nejlepšími horory. Největším pozitivem této britské lesní lahůdky je tolik vzácná originalita. Snad nebudu příliš prozrazovat, ale nečekejte žádnou obvyklou procházku světem filmové hrůzy, tady ožívají staré legendy. Stavba i způsob vyprávění však zůstávají v rámci svého žánru zcela nedotčeny, a tak tu máme moderní příjemně mrazivou pecku, kde jasně vítězí mysteriozní stránka nad tou děsivou. Pro některé možná kámen úrazu, já byl téměř maximálně spokojen. K tomu příjemné herecké obsazení, sem tam přece jen nějaká ta hrůzyplná etuda, třeba první vynoření tajemných bytostí z temných lesů stálo skutečně za to, a v neposlední řadě atmosféra irských hvozdů, které se mohlo využít možná i o trochu víc. Na působivosti přidává i přítomnost batolete, což je pro mne v hororu téměř vždy zárukou pořádné dávky napětí. To víte, měkkosrdcatej otcovsky postiženej fanda. Blahoslavená čtyřka. ()

Yoshitsune

V minulém roce, sou jenom tři horory, které by se dali nazvat naprostou peckou a tohle je jeden z nich. Na prvním místě je It Follows, druhé místo má Bone Tomahawk a třetí místo tady The Hallow. The Hallow exceluje tím, že jde proti zavedeným konvecím, které známe ze spousty hororů. Takže neni tu žádná parta nevybouřených nezletilců, kteří přijeli do strejdova starého domu dělat bordel, neni tu ani nic ve stylu : první noc - hm divný zvuky jdou z domu, pes vyje a mně přestaly smrdět nohy, druhá noc - hm divný zvuky sou častější, venku je divná plíseň a ten pes se chová divně a nakonec, třetí noc - pes zmizel, manželka je hysterická a něco nám škrábe na dveře co s tím ? Nic takového tady neni, hned druhou noc se to rozjede na plno a film vás nenechá vydechnout než východem slunce. Co se týče těch pár herců, tak Joseph a Bojana, film táhnou úplně v pohodě a podávají vynikající výkon. Zdejší bubáci sou fakt odporní, potkat je někde, tak si cvrknu do kalhot, ta proměna Cory je nechutná (však pozor na oči, to platí pro všechny) a zrůdná. Přestože zde neni moc gore, jedna useklá hlava, chudák pes a následně východ slunce na jedno monstrum, tak si fakt tvůrci dali záležet, nepůsobí to lacině a musel sem si tyhle scénky přehrát znova. Doporučuji pustit v noci a nejlépe když nikdo neni doma, zážitek bude stát za to, je to potvrzené a úspěch zaručen. ()

Pedestrian

Tak pokud bude u Jakuba v prosinci v TOP 10 nabito, tak u mě bude nejspíš nablito, protože až na pár povedených věcí (It Follows, Creep) opět ne moc objevný rok. :) The Hallow je zhruba do poloviny fajn, místama vykouzlí nějaký ten působivý záběr (rybník v lese), ale ten nezájem o postavy je tak velký, že mě svým chováním vyloženě otravovaly. Tuctové, neoriginální, předvídatelné a blbě zahrané. ()

korbitch22

Velký humbuk kolem průměru jako podobně u letošního nízkorozpočtového Hidden.Nesympatická dvojice a škvrně čelí Irské zkazce o blahoslavených a leč se režisér opravdu snaží a kameraman je opravdu profík, atmosféru mi prostě nevykouzlili a i když mě bavil příběh, strašení se jim nedaří, lekačky taky né a atmosféra není zázračná.Efekty docela ušly a díky bohu to není ani moc komické, ale mě nějak prostě nedokážou zaujmout tyhle horory z ostrovů, nedokážu ocenit to prostředí a nemusim ten styl, kdy je nějaký páreček někde na samotě.Na jednu noc mě to zabavilo a např. ta scéna s kosou a hlavičkou Cory je parádní, ale v celku prostě průměr na jednu noc.Žádný zázrak se opět nekoná.55%. ()

Chrustyn

Slušný britský horor, který má atmosféru a neštítí se násilí. Po dlouhé době slušný, nikoliv strhující horor. ()

Arsenal83

"Milé" prekvapenie, ide o celkom slušný horor, ktorý ide pomerne rýchlo na vec a nababre sa s ničím, prináša mnoho situácií, ktoré očakávame od filmu, pri ktorom sa máme zľaknúť. Neprináša prekvapenia, ale ako žánrovka pobaví. ()

Jak je těžké lapit Vránu

Jak je těžké lapit Vránu