Boj o těžkou vodu

• Česko The Heavy Water War (festivalový název) (více)

Epizody(6)

Akce, napětí, drama i etické výzvy války v norské minisérii o německém vývoji atomové bomby a spojenecké sabotáži norské továrny, která má patent na klíčovou složku německého výzkumu. Třídílná minisérie pojednává o jedné z méně známých událostí druhé světové války. Ta se neodehrála na bitevním poli, nicméně bývá považována za jednu ze zásadních malých operací, jež pomohly, aby konflikt neskončil vítězstvím nacismu. Po celou dobu druhé světové války probíhal v Německu výzkum jaderné energie a jejího možného využití pro zbrojní účely. Projekt vedený laureátem Nobelovy ceny Wernerem Heisenbergem vyžadoval velké množství těžké vody, kterou jako vedlejší produkt syntézy amoniaku pro hnojiva vyráběla chemický závod v norském Vemorku. Tato továrna se tak stala klíčovým terčem plánování západních spojenců. Po neúspěchu velkého výsadku s cílem zničit celou továrnu se pod vedením norského vědce, rozvědčíka a vojenského plánovače Liefa Tronstada v rámci britského Velitelství kombinovaných operací realizovala akce s názvem Gunnerside, která využila malou skupinu norských vojenských emigrantů.
Seriálové vyprávění se zaměřuje na tři klíčové postavy spojené německým programem vývoje atomové bomby. Werner Heisenberg je zapálený vědec, který je ke spolupráci sice dohnán nátlakem, ale současně si je vědomý, že nikdy jindy než za války by neměl podobné neomezené možnosti výzkumu. I když si navenek nepřipouští možné důsledky své práce a jejího užití ve válečné mašinerii, přesto musí čelit vnitřním otázkám odpovědnosti. Etické pochybnosti a námitky lemují také plány Liefa Tronstada a jeho kolegů ve velení, když zvažují ceny životů svých podřízených i lidí na druhé straně, kteří mají být obětování v zájmu ochrany jiných před ničivou zkázou jaderné zbraně. Lehké spaní nemá ani vedoucí továrny Erik Henriksen, když se snaží manévrovat na vahách kolaborace a zajišťování obživy pro své podřízené. Boj o těžkou vodu vychází z reálných událostí, ale jak tvůrci sami přiznávají v závěrečných titulcích, v zájmu dramatického efektu si místy vypomáhá fabulací. Konkrétně tak některé vedlejší postavy jsou smyšlené i představují zástupné osobnosti pro několik lidí. To je případ např. taktické specialistky z britského velení Julie Smith a především Erika Henriksena, který umožňuje rozehrát širší paletu emocí a témat, než jeho reálný předobraz. (Česká televize)

Killingjoke

Rok 1942. Nacistické Německo se pomaloučku snaží o sestrojení atomové bomby pod vedením laureáta Nobelovy ceny Werner Heisenberga. K tomu však potřebuje dostatečné množství jaderného moderátoru - oxidu deuteria, známějšího jako "těžká voda" a jediné místo, kde může tuto vodu získat, je továrna na hnojiva v Norsku. Spojenci v Anglii reagují vytvořením Oddělení pro zvláštní operace (SOE) a cvičí zde záškodnické skupiny uprchlých norských protinacistických odbojářů, kteří se mají vrátit domů s jediným úkolem - poslat celou tu výrobu těžké vody k čertu!... Výtečný seriál z norské produkce ukazující možná neznámou, z širšího pohledu však velmi důležitou kapitolu z 2.SV. Příběh je vyprávěn jak z pohledu německých vědců, tak norsko-britských odbojářů či posluhovačů. Mimo jiné nabízí zajímavý vhled do soukromých životů hlavních postav a rovněž výtečně pracuje s norskými interiéry, kdy třeskutý mráz cítíte v kostech i skrze obrazovku. Pěkné. Co se týče obsazení, moc známých tváří neočekávejte. Jedná se o mezinárodní účast především televizních herců a více známá tak bude snad jen jako vždy výtečná Anna Friel. Za mě opravdu podařená minisérie, kterou už jsem viděl celou několikrát... ()

bakeero

Nejen Dánové umí. Na severu se prostě seriálům daří a důkazem je i tenhle boj o těžkou vodu. Taková německá atomová famílie, které šli po krku norští odbojáři. Více na Filmfanatic.cz. ()

Krysap

Po prvních dvou dílech ze tří jsem byla rozhodnutá dát 5 hvězd - 4 za první a 5 za druhý díl. Ovšem u třetího dílu jsem nevěřila vlastním očím - jako by najednou na režisérské stoličce seděl někdo jiný.. Poté, co se téměř všechny postavy začaly hroutit kvůli několika obětem z řad civilistů a místo vojenské akce se začala řešit prázdná děloha paní továrníkové, měla jsem chuť třísknout s ovladačem a nekazit si zážitek z úvodních epizod. Vydržela jsem to do konce, ale pokud někdo budete chtít na seriál teprve koukat - pustťte si jenom první dvě části, ty jsou špičkové. ()

mirra66

Viděl jsem seriál ve verzi 3x87 minut a za nejzajímavější považuji díl třetí. Byly zde nejsilnější momenty (etické a morální dilemata při rozhodování a přemýšlení o smrti nezúčastněných civilistů, svědomí pěšáků versus splnění rozkazu, souboj o život tváří v tvář na lyžích). Bohužel mi však v celé sérii vadila až křečovitá snaha vytvořit hrdiny za každou cenu, aby byla naplněna taková ta klasická fráze, že každý národ má (v tomto případě musí) mít své hrdiny. Rušivých momentů tam sice bylo daleko více (nechci to tady příliš rozvádět, vždyť mnoho z nich je koneckonců popsáno i ve zdejších komentářích), ale televizní projekt to byl zajímavý (bez jakýchkoliv pochybností). Celkově však hodnotím "jen" (úvozovky proto, že sérii sice známkuji relativně vysoko, ale mám dojem, že vzhledem k námětu to mohlo a mělo v mých očích dopadnout daleko lépe) čtyřmi hvězdami a 69%. ()

markotter

Napínavé, poučné. Jen ta dějová linka se stále perfektně zmalovanou Annou Friel by tam nemusela být. Ušetřily by se minuty a děj to stejně nikam neposouvalo. ()

Inozuka

Výborný seriál o nacistickém jaderném programu a úsilí Spojenců o jeho zmaření. Jediné co může způsobit mírné pozdvižení obočí jsou invazní pruhy na kluzácích v roce 1942 a samopaly Thompson ve výzbroji britsko-norského sabotážního komanda (to první je naprostý nesmysl, to druhé spíš nepravděpodobné - asi by měli stenguny). Jinak si myslím, že to historicky celkem sedí a nezbývá než smeknout, jak se norský tým s historickou látkou vypořádal. Poučné, akční i přemýšlivé. Takhle se má dělat historický seriál ... ()

nula87

Moc fajn minisérie o jednom střípku velké války. Já jsem o něm doteď nic nevěděl, a jsem moc rád, že mi to tento seriál naservíroval. Natočeno uvěřitelně, pravděpodobně historicky přesně. ()

MyrnaAlec

Opět parádní kousek ze Severu. Co takhle jim zadat i natočení Heydricha, aby se na to dalo koukat ? Telemarka je nádherná a u elektrárny jsem fyzicky i byla, ve skutečnosti je poměrně malá. Pro příznivce Breaking Bad tu byla i postava Heisenberga. ()

pafka

Ja mam s tim snad jediny problem. Kdyby to bylo kratsi. Myslim, ze v mnoha chvilich byly slabe momenty a byla to trosku nuda. Predevsim v prvnich trech dilech. Takze za me o jeden az dva dily mene by proste bylo vice. Jinak me potesily ne samozrejme jazyky. Norove mluvili norsky, nemci nemecky a anglani anglicky. To je pak skutecné. ()

carl.oesch

Velká slabota. Faktograficky mimo, s etikou to nemá nic společného, stačí o celé kauze (mám na mysli německý jaderný výzkum) něco vědět (zde ale nedoporučuji hrubě falzifikující knihu Jasnější než tisíc sluncí) za mimořádně komické (v prvním dílu) je třeba označit, jak snadno se dostávali norští odbojáři do Londýna ("Dneska ráno přijel někdo z Holandska lodí..."), příchod onoho norského vědce odbojáře v Londýně za plukovníkem nebo i ono přinucení francouzského letadla přistát, či co to mělo být dvěma stíhačkami Luftwaffe na začátku války, feministická anglická kapitánky, prostě úžasné....jedna blbost za druhou, herci jak z mateřské školky (stačí si vybrat Heisenberga) i neustálé opakování mystifikace, kterou samotný Heisenberg svými "vzpomínkami" jakoby potvrzoval o tom, jak jenom díky německým vědcům Hitler nezískal atomovou bombu. Prostě slabota, Norové na něco podobného nemají a prachy, které z toho celého přímo tečou jsou v těžkém protikladu s malým výsledkem. Po prvním dílu jsem skončil. Za pozoruhodné pokládám, jak se Norové snažili vytvářet dojem, jak byl celý jejich národ v odboji, nicméně opak je pravdou. V jednotkách ve Velké Británii bylo podstatně méně Norů, než těch, kteří v řadách SS divize Wiking bojovali proti Rudé armádě, ale také vraždili civilisty na východní frontě..... ()

jungewolf

Seriál je u nás, v ČR uváděný v třídílné verzi. 1.díl vysílala ČT 2 v sobotu 9.9.2017 ve 20 hodin : vynikající, dávám ne 5, ale 6 hvězd a 89 % . Výstižný komentář - VIZ DaViD´82. K němu jen dodám : štáb , natáčející sekvence u nás, v ČR je v závěrečných titulcích uvedený Tsjekie.... . * 2.díl - ještě lepší: 6 hvězd a 91 %. Těším se na poslední, 3.epizodu. ()

PamelaJJK

Historická (ne)fakta nebudu hodnotit. Jde spíš o to, že jsem se občas ztrácel a celé to bylo moc ukecané a zdlouhavé. Určitě by pomohlo vystříhaní hluchých míst a zkrátit tak stopáž aspoň na půlku. Boj o těžkou vodu by tak získal spád a byl by určitě srozumitelnější a akčnější. Takhle to místy hodně nudilo a bylo to takové uondané. Bohužel. Přes dvě hvězdy fakt nemůžu jít. ()

brasek

Seriál má potenciál osloviť a určite tak učiní pri mnohých divákoch, ale osobne som čakal pútavejší príbeh, je to také neosobné, bez emócií. Nechcem tvrdiť, že filmári nevedia dokonale tvoriť dva paralelné príbehy, ale vyzerá to tak. ()

hony23

Kdyby to celé skončilo druhým dílem ( nebo 4. v šestidílné verzi ), ve kterém dojde k útoku na továrnu produkující těžkou vodu, dal bych tomu klidně plnou palbu. Závěrečná část byla o ničem, akce ubylo a spíše jsme jen sledovali životní osudy hlavních postav na konci války. Za první 2 díly ale před Nory smekám klobouček. ()

VLADEK

Přikláním se k menšině, které na této sérii něco "hapruje". A není to jen proto, že představitel Wernera Heisenberga rozhodně nevypadá na árijce, ale spíše na potomka německého Turka. A není to jen proto, že někdy ty dialogy vůbec nedávaly smysl. Není to úplně špatné, ale na 4 hvězdičky to rozhodně nestačí. ()

zigy

V jedné z rolí Právnická fakulta....Postava vědce Heisenberga je to, co z tohoto dílka dělá chvályhodný počin, vojenské záležitosti spíš jen lepší průměr. Solidní věc starého střihu. ()