Zmenšování

• USA Downsizing (více)

Proces zvaný celulární miniaturizace vyvinuli norští vědci jako jeden z léků na hrozící přelidnění planety. Malí lidé míň snědí a zaberou míň místa, to dá rozum. A aby do tohoto programu vstupovali lidé houfně a s nadšením, provázejí ho gigantické ekonomické výhody a trvalý pobyt v mini-milionářském ráji Leisureland. Vidina zbohatnutí do programu přivede i Paula Safranka (Matt Damon) a jeho ženu Audrey (Kristen Wiig). Bezdětní čtyřicátníci s nudnou prací a neútulným bytem stejně nevidí lepší životní perspektivu. Po absolvování vstupního pohovoru následuje nutná úprava (všechen tělesný porost a plomby musí pryč) a pak už narkóza a samotná miniaturizace. Když se deseticentimetrový Paul probudí „na druhé straně“, dozví se, že Audrey nakonec vycouvala. Bohatého, ale opuštěného Paula naštěstí nenechají dlouho truchlit jeho noví „přátelé“, srbský playboy Dušan (Christoph Waltz) a jednonohá vietnamská disidentka (Hong Chau). S nimi toho prožije během pár týdnů víc než za celý svůj dosavadní život a uvědomí si, že i v malém světě lze prožít velké věci. (CinemArt)

Dodge-I

Tak tomu se říká: Scénaristický debakl... Zajímalo by mne, kdo psal tu "poslední hodinku" - to je jak z pomocné školy. Hvězdičky jsou za Damona a za Waltze, ke konci neví a hlavně nemají co hrát. ()

bjindy

Pravdu povediac, čakal som od toho niečo trošku iné. Film má neustále také pomalé filozofické tempo a je super, že prípadné zmenšovanie ľudí rozoberá z obrovského množstva aspektov (ekológia, ekonomika, preľudnenie, sociálne nerovnosti, rôzne názory na novú vymoženosť a technológiu), no predsalen by to chcelo aspoň nejakú svižnejšiu (či akčnejšiu) pasáž. Takto hlavný hrdina väčšinu času rieši dilemu životných rozhodnutí, po ktorých už niet cesty späť a odľahčenejších momentov sa taktiež moc nedočkáme. No... asi to nebola moja šálka kávy, každopádne snaha zobraziť problematiku zatiaľ vymyslenej technologickej vymoženosti z množstva rôznych uhlov pohľadu si zaslúži aspoň priemerné hodnotenie. ()

trici

Zklamání. Nebýt té Vietnamky, která to mimochodem zahrála tak, že všechna herecká esa vedle ní vypadali jako ochotnický spolek mongolíků a hlášce "eight types of fuck", tak se rozmýšlím mezi odpadem a jednou hvězdou. Takže love fuck s Vámi. ()

pornohavo

Taký veľký zvláštny film o malých ľuďoch :) Milá snímka ktorá sa snaží rozoberať ľudí, ich osudy, vzťahy a hlavne cenu vzájomnej lásky a pomoci. Nútil ma usmievať sa, nechýbajú veselé momenty, ale aj miesta na zamyslenie. Treba vidieť, na mňa urobil dobrý dojem aj napriek trochu prepalenej stopáži. ()

JamesXY

Dobrej nápad, potenciál velkej. Ale ten film nic z toho prostě nevyužil. Nic se tam prakticky neděje a jsou to 2 hodiny nudy. ()

themiracle

Docela pěkně se to rozeběhlo. Námět vcelku zajímavý, do půlky mě to bavilo, ale pak už to byla nuda. Spíše než drama bych řekl, že to byla ne příliš povedená komedie. Pokud vás tento film mine, o nic zásadního jste nepřišli. Pokud ale fakt nemáte nic lepšího na práci, tak si to pusťte. ()

PachoSK

Obrovské sklamanie. Už v čase keď to šlo v kinách sa objavili samé negatívne recenzie. Nie som príliš človek, ktorý na základe ostatných názorov film okamžite odsúdi na zánik, ale predsa len ma to donútilo radšej počkať, neísť do kina a pozrieť si to až keď to bude v TV. Musím však povedať, že negatívne názory na tento film boli absolútne pravdivé. Začalo to trailerom. Tu som si povedal, že OK, v celku zaujímavé a originálne...toto musím vidieť. Matt Damon, Christoph Walz...títo páni predsa nehrajú v zlých filmoch. Pustili sme si film s manželkou, tentokrát bol výber filmu na mne. Žiaľ už asi po pol hodine som šípil, že to bude tak trošku veľký FAIL. Čo sa mi neskôr aj potvrdilo. Manželka po hodine začala zaspávať. Keď som ju zobudil, gúľala očami od nudy. Ja som sa ešte držal, no vo vnútri som si hovoril: "čo som to vybral za hovadinu". Film sa po neuveriteľne dlhom čase, teda viac ako 2 hodinách skončil a ja som mal chuť vykríknuť HURÁ, KONEČNE. Neuveriteľne stupídny film pri ktorom moje IQ kleslo asi o 10%, katastrofálny scenár, proste celé zle. Chcel som dať pôvodne 1 hviezdičku, ale to už by som bol priveľký pokrytec. Vytláčam to teda len tak-tak na 2*. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Rozumíte, že z vlastní vůle projdete trvalým a nevratným lékařským zákrokem, běžně nazývaným zmenšování? A že po zákroku bude mít vaše tělo zhruba 0,0364% stávající velikosti a objemu? Takhle to možná zní docela zábavně, ovšem v praxi je legrace pohříchu málo. Zmenšování láká diváky na komediální nahlédnutí do pozoruhodného světa alternativního životního stylu, ale místo toho přichází s doslovnou moralistickou sociální satirou, na níž se sice místy dívá moc hezky, ale jindy působí až iritujícím dojmem. Film chce propojit mnoho odlišných myšlenek a žánrů, ať už je to krize po rozvodu, nespokojenost s vlastním životem, záchrana planety či pomáhání slabším. Poselství je tedy asi zcela jasné. I malí lidé mohou dělat velké věci. 2* především kvůli skvělým hereckým výkonům ( Christoph Waltz, Matt Damon, Hong Chau. ) . Jinak během 135 minut, se člověk fakt zasměje jen párkrát. - 40%. ()

Drslw

Neskutočne nevyužitý potenciál! Filmu absolútne chýba zápletka, konflikt a akcia - čo by sa samozrejme dalo vyvážiť filozoficko-sociálnou vivisekciou, ktorá by diváka zdvíhala zo stoličky. Ale tá totálne chýba tiež! Namiesto toho dostávame kopu nezmyslov, s výnimkou dvoch či troch skutočne podnetných myšlienok, ktoré si však uspatý divák aj tak nevšimne. Symbolicky, dvaja Nemci hrajú Euronemcov, skutočné ryby v rybníku pseudo-utopickej budúcnosti, a symbolicky Matt Damon hrá (už zas) predvoj ľudského uvedomenia, ktorý však v skutočnosti nerozumie vôbec ničomu, čo sa dá ospravedlniť, lebo jeho diváci tomu rozumejú ešte menej. ()

endura

Kdybych si nepřečetl jméno režizéra a scénáristy, řekl bych , že tohle "dílo" má na svědomí Grétka Thunbergová. Tolik různých odkazů na současné eko témy nacpaných do jednoho "filmu" se jen tak nevidí. Vlastně ani porádně nevím, proč dávám jednu hvězdu a ne odpad. Asi kvůli Mattově pomoci nuzným . . . Jo, a ještě něco: co sakra mělo znamenat to Mattovo randění se ženama které jsou krásné spíše srdcem a duší?! Vyjadřuji se ještě velice ohleduplně a slušně. Již Mattova původní velká žena byla jaksi podprůměrná, rozvedená mamina byla jaksi hodně podprůměrná no a aziatka byla . . . ach jo, nechám toho. ()

sophianne odpad!

Neuvěřitelná sračka. První řekněme třetina filmu byla docela zajímavá, protože ten nápad zmenšování má hodně velký potenciál. Zbývající dvě třetiny jsou ovšem plné tak neuvěřitelně hloupých nelogičností, příběhových zkratek a hovadin, které prostě nedávají smysl, že to smaže i tu první trochu koukatelnou třetinu. Nenašla jsem ani jednu sympatickou postavu, nebo aspoň někoho, jehož osud by mě trochu bavil sledovat. Úplně nejhorší je ta Vietnamka bez nohy, ze které udělal Payne spasitelku světa, jedinou správnou, spravedlivou a všichni okolo jsou pasivní, neschopní, líní... A když se s Damonem poprvé políbí, mám chuť po nich chrstnout kýbl studené vody. ()

peproch

Vynikající film původní základním vtipem, méně už originální jako sociálně kritické drama, ale stojí za opakované vidění. ()

saliman

Dobrý nápad, dobrý příběh, film byl plný různých událostí, které na sebe hezky navazovaly. Díky tomu nejspíše jsem udržel pozornost a proto jsem si ihned po dokoukání řekl: "To bylo fajn". Ale na druhou stranu žádný zázrak se nekonal. Chybělo mi nějaké větší souznění s filmem, respektive s příběhem. Byl jsem pozorovatelem, ale chtěl bych, aby mě film donutil vcítit se do příběhu a to se pánům filmařům nepodařilo. Jako kdyby se ten příběh ke mně dostal z druhé ruky. Spíš než film, jsem pak sledoval, kterou známou tvář ještě uvidím. Možná, že právě herecké výkony to celé zachraňovaly (Christoph Waltz v roli Dušana mě dost bavil). Takže ve zkratce, příjemný film na nudné odpoledne. ()

Tom.Brejcha

Zajímavý nápad - zmenšování. I když už tady podobný byl. Četl jsem na tohle téma am. sci-fi vydanou kolem roku 1970. Film byl, přes svojí stopáž lehce přes 2h, dobře koukatelný. Waltz ve vedlejší roli opět zábavný. Stejně tak vietnamská Nguen. ()