Zmenšování

• USA Downsizing (více)

Proces zvaný celulární miniaturizace vyvinuli norští vědci jako jeden z léků na hrozící přelidnění planety. Malí lidé míň snědí a zaberou míň místa, to dá rozum. A aby do tohoto programu vstupovali lidé houfně a s nadšením, provázejí ho gigantické ekonomické výhody a trvalý pobyt v mini-milionářském ráji Leisureland. Vidina zbohatnutí do programu přivede i Paula Safranka (Matt Damon) a jeho ženu Audrey (Kristen Wiig). Bezdětní čtyřicátníci s nudnou prací a neútulným bytem stejně nevidí lepší životní perspektivu. Po absolvování vstupního pohovoru následuje nutná úprava (všechen tělesný porost a plomby musí pryč) a pak už narkóza a samotná miniaturizace. Když se deseticentimetrový Paul probudí „na druhé straně“, dozví se, že Audrey nakonec vycouvala. Bohatého, ale opuštěného Paula naštěstí nenechají dlouho truchlit jeho noví „přátelé“, srbský playboy Dušan (Christoph Waltz) a jednonohá vietnamská disidentka (Hong Chau). S nimi toho prožije během pár týdnů víc než za celý svůj dosavadní život a uvědomí si, že i v malém světě lze prožít velké věci. (CinemArt)

daetoxx

Nemůžu si pomoci, ale podle mě, kdyby byl film o 60 minut kratší, tak by tvůrci nic nezkazili, dokázali by sdělit přesně to co chtěli, pobavili by a my bychom odcházeli spokojení a čerství. Bohužel spousta škodlivého kýčovitého balastu, protáhlé scény a předvídatelný konec vyvolá akorát záchvat nudy (dvakrát jsem v kině kontroloval čas); a většinu času jsem si představoval jak krásný by bylo, kdyby tenhle nápad vyšel jako epizoda seriálu Black Mirror. Alespoň že ten Dušan párkrát pobavil, ikdyž většinou né mě, ale kinosál. ()

Dudelino

Dokavaď se z toho nestalo sociálně environmentální drama,tak to šlo. Hvězdičku přidávám za scénu s odpálením "nálože". ()

izmi

Poměrně nudná a zdlouhavá multikulti agitka (hlavní hrdina je původem Čech Šafránek) se všemi myslitelnými klišé (disidentství, ekologie, záchrana planety, migrace, lidská práva atd.). Od sci-fi se rázem přenáší k sociální kritice - bohatství a chudoba, přebytek a nedostatek, v podstatě by to mohli promítat na levičáckejch sjezdech po celým světě. Dějově mi to přišlo jako slátanina bez konceptu, od toho jediného, co bylo zajímavé, od downsizingu, vlastně film velmi brzy uteče a už ho neřeší. Přestože se dalo párkrát skutečně zasmát a to zejména díky urputné vietnamské disidentce uprchlé v krabici s televizí, celkový můj pocit byla depka, depka a depka. Konec bez pointy a ano "love fuck" má šanci se zapsat do legendárních filmových hlášek .-)) ()

ivour

Dobrý potenciál, ovšem po hodince filmu jsem si řekla: "Proč je to zmenšování?" Vzhledem k tomu, že se děj odehrává v celém zmenšeném městě, tak je fuk v jaké je velikosti, prakticky nemáme skoro žádné srovnání s běžnou velikostí. Bohužel zajímavý nápad úplně pohřbený :-( ()

zuzlon

Čiré nadšení. Po dlouhé době originální myšlenka, výborně zpracovaná, bez násilí, bez vášnivých scén apod., zcela lehce, přitom rovnou do srdce. Zpracovat současnou společnost, její vztah k člověku samotnému s vizí, jak to skončí, tak nenásilným způsobem - smekám. Stejně jako hlavní postava Šafranek si divák postupně uvědomuje, že končí sranda. ()

bonscott

4 hvězdy za prvních 80 minut, Což takhle dát si špenát po americku, poté je fakt zbytečný koukat dál, i když, pokud jste zapálení enviromentalisté a patetisté, přijdete si na své ()

Fibonacci

odvážny film s krásnou myšlienkou a tvrdou realitou. prevedenie filmu, na to že to je sci-fi, je v znesiteľnej forme, čakal som riadne fó pá a bolo z toho naozaj výnimočné dielo. úprimne som sa zasmial na podarenej yoko ono a samozrejme waltz si išiel svoje, to je veľký pán. film, ktorý by sme nemali brať za malý. slušné 4 ()

awerto

Premarneny potencial, dve roviny filmu, z ktoreho ani jedna nevysla. Skvela futuristicka predstava zmensovania, nedotiahnuta do konca. Druha rovina, zmysel zivota.... tiez nezasiahol. Myslienka dobra, obsadenie az na Dusana a Vietnamku, slabe. A ak by hral niekto iny nez Matt Damon, asi by to vyslo aspon na 3 hviezdicky. ()

bedsore odpad!

Bylo by naivní domnívati se, že zmenšením lidstva se zmenší i jeho problémy. Nicméně přístup téhle sentimentální slátaniny tomu mnoho nepomůže. Ač se zprvu může zdát, že jde o zajímavou zápletku za netradičních okolností, moc z toho film nevytěží. Už od začátku vyvolává více otázek než odpovědí, na které záměrně neodpovídá a nechává diváka v "úžašu" z ledabylého chování postav. Korunku tomu nasadí přichod jednonohé aktivistky, kdy se z filmu stane patolízaská přednáška soudobých problémů nevybočujíc ze společenské a politické korektnosti. Neuvěřitelná filmová tortura. Když už zmenšovat tak snad jedině ve stylu Innerspace. ()

tortillahot

Prijemne uletene. Vela skrytych humornych scen a dialogov. Herecka Hong Chau ma zabavala od zaciatku do konca. Damon bez vlasov s vyholenou hlavou vyzeral hnusne - mega hlava ! Na jedno pozretie ma to bavilo. Odporucam iba v anglictine kvoli sikmookej herecke - nema chybu! ()

Iron_Man_703

Asi jako u MCDonalda. Vidite na plakatu stavnaty naducany Big Mac se spoustou cerstve zeleniny, pak otevrete krabicku a ouha. Presne takove je Zmensovani. Trailer predstavi vtipny film o zivote a lapaliich trinacticentimetrovych zachrancu planety, ale film serviruje spise drama a uvahy a posunu kupredu, rozhodovani, ekologii, bohatstvi a mezilidskych vztazich. A je uplne jedno, kolik zrovna hlavni protagoniste meri. Problem zmensovani je tak naprosto na pozadi a kdyby se zmenilo par dialogu ve scenari, myslim, ze by film i daleko lepe fungoval v normalnim meritku. Moc velky prinos zivot v malem meritku pro film nema a divaka akorat stve, ze v realite by pidilidi uz v davno sezrala kocka, ptak a mravenci. ()

Ajbell

Ach, tak dobre sa to začalo a zvyšok nestál skoro za nič. Parádny nápad, kde sú dva svety: svet obyčajných (neekologických) ľudí a na druhej strane tí, ktorí sa dali zmenšiť. Režisér chcel očividne povedať svoju myšlienku , ktorá vyznela len dvakrát za celý film, a to veľmi zaujímavým spôsobom. Prečo ale nalákal diváka na taký super námet??? Nevyužitý potenciál. Očakával som niečo úplne odlišné. Pre mňa veľké sklamanie. ()