Zmenšování

• USA Downsizing (více)

Proces zvaný celulární miniaturizace vyvinuli norští vědci jako jeden z léků na hrozící přelidnění planety. Malí lidé míň snědí a zaberou míň místa, to dá rozum. A aby do tohoto programu vstupovali lidé houfně a s nadšením, provázejí ho gigantické ekonomické výhody a trvalý pobyt v mini-milionářském ráji Leisureland. Vidina zbohatnutí do programu přivede i Paula Safranka (Matt Damon) a jeho ženu Audrey (Kristen Wiig). Bezdětní čtyřicátníci s nudnou prací a neútulným bytem stejně nevidí lepší životní perspektivu. Po absolvování vstupního pohovoru následuje nutná úprava (všechen tělesný porost a plomby musí pryč) a pak už narkóza a samotná miniaturizace. Když se deseticentimetrový Paul probudí „na druhé straně“, dozví se, že Audrey nakonec vycouvala. Bohatého, ale opuštěného Paula naštěstí nenechají dlouho truchlit jeho noví „přátelé“, srbský playboy Dušan (Christoph Waltz) a jednonohá vietnamská disidentka (Hong Chau). S nimi toho prožije během pár týdnů víc než za celý svůj dosavadní život a uvědomí si, že i v malém světě lze prožít velké věci. (CinemArt)

SHI-SHA

Moc zajímavá myšlenka! Vadila mi jen přepálená stopáž. Špatné hodnocení si vysvětluju tím, že navzdory tématu jde o dost vážný film. Trailery navozovaly dojem spíše komedie. Mimochodem čekal jsem v zajímavostech nějakou spojitost s Českem - hlavní postava Šafránek, vedlejší Dušan a Konrád. To nemůže být náhoda?! :-) ()

angel74

„Příroda je tak trpělivý sochař. Každý den vytesá další kousek pomalu, pomalu, po tisíce let, aby mohla vzniknout tahle neuvěřitelná krása. Jaká škoda, jaká nesmírná škoda...” +++ V kontextu s tím, co se s naší planetou v posledních letech děje, považuji Zmenšování za totálně podhodnocený film. Vždyť jen ta ústřední myšlenka, že by se dal celý problém s globálním oteplováním, na kterém nese hlavní podíl viny jednoznačně člověk, vyřešit zmenšením lidstva, je neskonale zajímavá. Tvůrcům se navíc povedlo skvěle nastínit, jaké obtíže by to v celosvětovém měřítku nejspíš přineslo. Vycházeli z nechvalně známých reálií, z nichž do příběhu promítli zejména současný konzumní způsob života většiny lidí (orientovaný na tendenci „mít”, nikoli „být”), třídní rozdělení na boháče a chudáky nebo nelegální migraci a převaděčství. Těch témat, jež nakousli, bylo fakt hafo a já si připadala úplně stejně jako hlavní hrdina Paul Safranek v příjemně civilním podání Matta Damona, taky tak ztracená a nadšená zároveň. Payneův snímek nutí k zamyšlení, ale jde na to značně odlehčenou formou, což na mě prostě zafungovalo. (90%) ()

HorrFi

Podle mě tohle je přesně ten typ filmu, kterej asi většina lidí neocení, ale svým způsobem má určitě co nabídnout.. u takových filmů se musí přemejšlet o životě a současný situaci ve světě.. o Matta Damona jsem se nikdy moc nezajímal, ale tady jsem si jeho hereckej výkon docela vychutnával a nejvíc mě bavily scény s Dušanem.. nechápu ale tu zbytečně dlouhou stopáž.. ()

majo0007

Koho navnadil trailer na suprovú komédiu, tak ten sa asi v kine dovracal. Nepochopiteľne z toho vznikla jedna obrovská nuda, kde azda najkomickejším faktorom je hádam len meno hlavného hrdinu - Paľo Šafránek. No proste do rehotu. ()

Deyw

zajimavej napad, vse skvele,cela procedura perfektni,svet jako prcek super, ale pak ta ekologicka fraska..strasne ubijejici,zdlouhavy..hnus damon skvelej..sou to tak 3 nebo odpad :D ()

LukeUp

Jednou docela zajímavý nápad a takhle to zkonit. Hodně špatná záležitost, která vás připraví o dvě hodiny, během kterých marně čekáte nějaký děj, co se stejně nedostaví. Škoda... ()

kocik1

Nápad, který byl utlučen dokonalou směskou šedi a nudy. A protože je všechno tak malé, stačila na to dětská lopatička. ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ  Pár centimetrové obyvatelstvo? Boj proti přelidnění? No počkat to zní jak jak město plné čůráku.. V Norsku se přijde na proceduru, jak zmenšit cokoliv.. samozřejmě se to pomocí rychlých technologií dostane až do Eméryky, kde to uvidí "hlavní hrdina" Pól Šafránek - terapeut, bez života. Wau, to je skvělý, přemluví pomocí propagandy Rejzurejlendu svou ženou Audrej experimentem projít.. avšak Pól bude ten, který projde zmenšením a ocitne se sám, to ho deptá, takže si najde na večeři nějakou maminu, která ho taktéž lívne, Pól navštíví svého nejgbora Dušana, kde se zhulí, tak moc, že ráno uvidí jednonohou vjetnamku, která ho velice přitahuje svou protézou a křivou chůzi, tráví s ní veškerý svůj čas, pomocí džobu Dušana dojedou do Norweje, za písalkem vědcem, který vymyslel daunsajzynk. (Plavbu nutno vynechat) ..jeho milovaná vjetnamka se poté zvědavě askne, jakým stýlem jí vyfakal, při skvělém zjištění, že lásko-šukem, Pól opustí díru a šťastné žije se svou vjetnamkou. :) ()

Script

Na tento film jsem se těšil hodně dlouhou dobu. Film mi přišel podle traileru velmi zajímaví, ale pak když jsem viděl film, tak jsem byl zklamaný. Čekal jsem od toho výbornou komedii, ale místo toho jsem dostal většinové drama s vážnou tématikou o uprchlicích a o předpovězeném konci světa. Spousta pasáží ve filmu působí velice nudně a některé zase depresivně. Sem tam se najde nějaká ta sranda, ale jinak nic zvláštního ve filmu nenajdete. Navíc film stojí na výborném hereckém obsazení (Kristen Wiig, Jason Sudeikis, Neil Patrick Harris a další...), kolik známých herců tam potkáte, ale ti herci jsou tam maximálně na 5 minut. Film je moc zdlouhavý a už i ten Matt Damon působí ve filmu staře. Za mě 2 hvězdy. ()

Triple H

Neviem či je Payne pri zmysloch, alebo aký tabak si dáva do fajky, ale takto si zosrať vlastný dobrý nápad...Prvých 45 minút je zaujímavých a sľubujú filmeček čo sa pokúsi niečo povedať. Ústredný koncept sa dal rozvinúť X rôznymi smermi, ale nakoniec miniaturizácia slúži len ako pozadie tuctovej, gýčovej, rosamundepilcherovskej romanci medzi taťkovským Damonom a jednonohou, hubatou, drzou a otravnou aziatkou, ktorej slovo "prosím" nič nehovorí a radšej ho prakticky nahrádza rôznymi variáciami na "hej ty, dones!". Ale nie, nie, zle to chápem, ona to vlastne bola jedna sympatická, zlatunká a svojrázna bytôstka, ktorú si nešlo nezamilovať s tými jej "haha, zomrela, asi som jej dala priveľa tabletiek" ťahmi. A to sa ešte prosím pekne dopracujeme k vnútornej obrode nášho hrdinu, ktorý zistí, že jeho životným poslaním je keď sa stane obetavým doktorom Jajbolítom, ktorý nezištne pomáha a nosí papu "sociálne znevýhodneným" minispoluobčanom. Je veľká škoda, že Payne nevymyslel niečo príčetnejšie, lebo zmenšovanie, jeho fungovanie, dopad na spoločnosť, psychiku, kultúru, ekonomiku, vzťahy, hocičo by bez problémov vydalo na podnetnejší film. Po prvej polovici sa napríklad problematika zmenšovania prestane riešiť úplne, pravda ak nerátame náhľad do pôvodnej minikomunity, ktorá samozrejme musí byť banda neo-hippiesákov, zasnene hľadiacich na zapadajúce slnce. Pretože z koho iného môže toto progresívne zoskupenie byť zložené, než z bandy citlivých a s prírodou spriaznených jedincov, čo si neholia ani jednu telesnú partiu, zapletajú si vrkoče ako Ribana, zaodievajú sa ako komparz z Hair a ktorých osada by vzhľadom na jej reálnu veľkosť skončila katastrofickou potopou pri prvej prehánke. To, aj celá cesta loďou po nejakom cícerku vody, bola obzvlášť krásna sprostosť, v kontraste s úvodom filmu, ktorý sa tomu divokému nápadu snažil dať nejaký systém (ak mi nič neušlo). Jeden a pol. ()

chelseaman22

Geniální nápad byl přetaven v něco tak zdeformovaného, že škoda těch 135 minut, které divák stráví u monitoru. Herecké obsazení či spíše herecké výkony jsou tak chabé, že ani pohled na miniaturní jachtu toto zklamání pranic nezmenší. 49% Celosvětový příjem k 4. 7. 2018: $55,003,890, což je 0,81 násobek rozpočtu ()

JimmyII

Zmenšování je rozporuplné pro svou eklektičnost, pro zahlcení motivy a směry, kterými se chce více či méně ubírat, jako by Payne chtěl říct příliš mnoho, natočit tři různé filmy, a nedokázal se rozhodnout, který z nich nakonec udělá, tak to trošku po pejsko-kočičkovsku smíchá dohromady. První půle je bezchybná společenská satira využívající sci-fi motiv pro svou kritiku sociálních a ekonomických témat současného světa, je kousavá, chytrá a třeskutě vtipná i smutná zároveň, ale později se zdánlivě bezdůvodně přehouplne v problematičtější druhou část, která příliš banálně variuje hollywoodská klišé se snahou o snad ekologický, snad apokalypticky varovný apel na pozadí nepříliš uvěřitelné romantické zápletky. I přes několik skvělých momentů, vtipů či zajímavých myšlenek ale druhá půle nedrží ani při sobě, ani neladí s první půlí. Filmu tak chybí větší dramaturgický zásah a zkrácení stopáže, jasnější režijní a tvůrčí záměr. Přesto pro celkové vyznění, nápady a spoustu myšlenek, a pro skvělé vizuální zpracování a snové herecké výkony dávám za čtyři! ()

ivan_drago

nejnudnější nudnost na světě... přitom vcelku kvalitní námět... vyznění plytké a když se k tomu přidá nedůstojná stopáž, která je, ve spojení s tou nudou, nesnesitelné, máme tu hovno... nudné hovno... a k tomu tam ještě exhibuje ten zaprcatělej kripl... ()

viperDavid

Bohužel žádná velká pecka to nebyla. Ani Matt, kterého mám docela rád se mi nelíbil. Nápad sice dobrý, ale zbytek nudný a ne moc zajímavý ()

Dado

Samotná idea, na ktorej sa scenáristi rozhodli postaviť svoj príbeh, je jedným slovom skvelá. Spôsob jej prenesenia na filmové plátno sa taktiež spočiatku javí ako kvalitná, poctivá práca kolektívu tvorcov, ktorí vedia, čo robia a sebavedomo si za tým idú. No potom, sčista-jasna, skrsne v kohosi hlave nápad - podajme prostredníctvom nášho projektu celému svetu nejaké ekologické posolstvo, a to tak mdlým a divácke nadšenie ubíjajúcim spôsobom, že absurdná karikatúra vietnamskej ženy, ktorú sme postavili do úlohy hlavnej hrdinky filmu, sa v konečnom dôsledku bude javiť len ako jemný prehmat. A tak sa, dámy a páni, končí príbeh o tom, ako sa dá jediným zlým ťahom premrhať skutočne obrovský potenciál. (40%) ()

Ryuuhei

Začátek skvělý. Postupné seznámení s počátky zmenšování, po první kolonie, až k samotnému hrdinovi do doby, kdy už bylo nechat se zmenšit otázkou široké veřejnosti. Napětí před zmenšením, jeho proces a konečné uvědomění, že v tom vlastně není až tak velký rozdíl oproti běžnému životu v normálním měřítku, všechno skvěle zpracováno. Ale pak bum! Od objevení otravné vietnamky, po pokusy o filozofické úvahy, až po přeskoky méně důležitého a přesun k otázce vyhynutí, u které si stále lámu hlavu. Ono když si vezmeme celkové fungování světa - hezké, že nám tvůrci ukázali postup zmenšení, leč bez větších rozborů. Ale řešit otázku úplně jiného vnímání pohybu (např. letadlo), obecně stravy a toho, z čeho se svět vlastně buduje, to ne. Ve výsledku zůstává kostra se skvělým nápadem, slušným začátkem, ale nedotaženým zbytkem. A příběh to nezachránil - už v půlce přestával bavit. 50% ()

Johnny.ARN

Ano, ano, presne ten film, ktorý ma potešil. Originálny námet ( berte s rezervou ) pálčivá téma, podarené obsadenie, sympatická výprava a podprahové posolstvo so zdvihnutým prstom pre náš všetkých. Aj keď to vyhynutie pár rokov ešte počká. 4 z ()

KRYSIOPICE

Nevím jestli to byla komedie, drama nebo sci-fi. A už vůbec nevím co tím chtělí říct a jestli tím vůbec chtěli něco říct. Buď jsem ten film nedokazal pochopit, anebo neměl děj. Par dobrých vtipů, Christoph Waltz byl skvěly ale to je tak vše. ()

ivan bohatyr

Zajímavý nápad, ale straně nudný film, celé rozbředlé, žádná fáze, kdy by to nabralo trochu spád. Film mohl být klidně jen na hodinu. Hong Chau je taková otravná slepica s příšerným, ale opravdu hrozným hlasem (když je to v originálním dabingu), neskutečně to leze na nervy. ()