Mladý papež

• Itálie Il giovane papa (více)
Itálie / Francie / Španělsko / USA, 2016, 8 h 38 min (Minutáž: 50–55 min)

Tvůrci:

Paolo Sorrentino

Kamera:

Luca Bigazzi

Jude Law, Diane Keaton, Silvio Orlando, Javier Cámara, Scott Shepherd, Cécile de France, Ludivine Sagnier, Toni Bertorelli, James Cromwell, Ignazio Oliva (více)

Epizody(10)

Nový seriál od režiséra oscarového snímku Velká nádhera vypráví kontroverzní příběh o začátku pontifikátu hlavy katolické církve Pia XIII., vlastním jménem Lennyho Belarda. První americký papež je složitá a rozporuplná postava, která je ve svém počínání tak konzervativní, že to hraničí až s obskurností. Přesto má ale hluboký soucit s chudými a potřebnými. Je to velice vlivný muž, který si zatvrzele drží odstup od vatikánských pochlebovačů, aniž si připouští možné důsledky svého postoje. V desetidílné sérii se představí držitel dvou nominací na Oscara Jude Law v hlavní roli Pia XIII. a oscarová Diane Keaton jako řádová sestra Mary, jeptiška ze Spojených států žijící ve Vatikánu. (HBO Europe)

neo93

Velmi originální seriálový počin, který není asi úplně pro každého. Zaměřuje se, jak je vidno z názvu, na nového papeže Piuse XIII, který se dostává do Vatikánu k moci. Lennyho Bellardo, jak zní civilní jméno amerického progresivního kardinála, který zasedá na papežský stolec, byl zvolen v domnění, že bude tím pravým mostem mezi církví a moderní společnosti, to se však kardinálové šeredně zmýlili. Od počátku zvolení, se chová naprosto arogantně, namyšleně, povýšeně, úplně mimo své postavení a funkci. Představuje své neortodoxní nápady, myšlenky, staví se proti všem kardinálům, neposlouchá jejich rady a doporučení. Dělá si, co chce. Navíc, si jako svou pravou ruku, volí sestru Mary, která ho od narození vychovávala, jelikož se stal sirotkem, když jej rodiče opustili. Nechce být vůbec spatřen na veřejnosti, a to ani prostřednictvím marketingových předmětů. A co teprve jeho první proslov k lidem na svatopetrském náměstí a milionům lidí u televizních obrazovek. To je jen nástřel toho, co všechno se odehrává v tomto pozoruhodném seriálu. Právě na činech a rozhodnutích, které tento fikční papež dělá, stojí celý humor. Někdy jsou to dost provokativní a odvážné slova, která zazní od hlavy katolické církve, ale přesně na to seriál míří. Je nám také zobrazen papež jako obyčejný člověk, plný chyb, svých vlastních tužeb a přání, hledající Boha nebo pravdu. Mimo vtipné situace, které zajišťuje svým skvělým výkonem Jude Law, se seriál opírá o dramatické politické dění ve Vatikánu, o to, jak se kardinálové a další vysoce postavené osoby snaží vystrnadit mladého papeže pryč. Netradiční, ale výborný seriál, uvidíme, zda se dočkáme druhé řady. ()

kwaicheng

Jude Law je machr, kardinál státní sekretář liška podšitá, sestra Mery mě srala, Andrew holt skapal jak skapal, no a tak dále. Krásná řeč v Africe, klokan i manželka velitele Švýcarské gardy. Krásná kamera a ještě lepší muzika! ()

Dave Lister

Paolo Sorrentino natočil opravdu úžasné a esteticky dokonalé dílo. Mladý a poté Nový papež, jsou opravdu výletem do země čar a kouzel filmařského umění. Tak jako Lenny hledal svou víru, tak vy objevte tento skvostný seriál. Velmistr audiovizualizace vám naservíruje skvělou vatikánskou jízdu, při které nebudete chtít vystoupit. Věřím že sami zjistíte, že nic podobného jste ve svém životě neviděli. Jude Law zde je v naprosto jiné poloze, než ho znáte a dovolím si podotknout, že jde o jeho životní roli. Za zmínku stojí také další herecké obsazení, jako jsou Silvio Orlando, Diane Keaton, Cécile de France, Javier Cámara. V druhé řadě Nový papež, ztvárnil roli Johna Brannoxe vynikající a démonický John Malkovich. Pius XIII vás zve do svého světa plného intrik, zákulisních a politických vlivů, obscénností, tajemství a lidských slabostí. Pokud znáte dílo italského filmaře Paola Sorrentina, tak si můžete být celkem jisti, že to bude jedna velká jízda. Právě silný motiv audiovizuálního umění je zde zásadní a seriálu to dodává vytříbenosti a lesku. Při úvodní znělce už tušíte, že půjde o něco zcela zvláštního a výjimečného. Chvála Bohu za toto požehnané dílo!!! ()

Maximilianus

Práca s obrazom v podaní Paola Sorrentina opäť neskutočná. V spojení s hudbou je neprekonateľný. Čo sa týka príbehu, čakal som niečo iné, že práve Jude Law bude rebel a pokrokový pápež a on bol v podstate opak. Mal ale charizmu, mal zásady, víziu, štýl a dar. Nie je to moja najobľúbenejšia postava, ale zmysel mal. Okrem toho seriál obsahuje veľa iných, tiež zaujímavých postáv. Prvé dva diely ma veľmi nabudili, potom diel 3-6 ma neskutočne nudili ale 7-10 boli výborné, aj po dramatickej stránke, takže konečné hodnotenie 8/10- ()

Sweat55

Jude Law je fantastickej herec. Už od prvního dílu, kdy kamera snímala křesťanské symboly ve Vatikánu a do toho hrála elektronická pop hudba, jsem věděl že půjde o něco speciálního. A měl jsem pravdu, příběh o mladém papežovy je nesmírně vtahující a hlavně svěží svým excentrickým zpracováním, u kterého nebudete vědět co čekat dále. ()

Joski

Viac než len seriál. Autorský projekt s nadhľadom, svojským humorom a geniálnou kamerou.  Sorentinovska kinematografia, ktorá svojím umením ďaleko presiahla televízny priestor. Verejne vysielaná kvalita nad chápanie bežného diváka. Rozhodne nejde o štandardný seriál. Jeho pokračovanie v druhej sérií Nový papež je ďalší rovnako kvalitný level. ()

Likan7

No, nebudu fanoušek Paula Sorrentina. Čekal jsem konverzační pecku s parádním obsazením kolem originálního námětu. A dostal jsem šíleně rozvleklou bramboračku bez jediné zapamatovatelné scény. Mladý papež (a nejspíš k tomu přidám i Nového papeže, nečekám změnu) tak bude jeden z mých největších seriálových failů. ()

watteville

Spojte sérii renesančních obrazů baladou o životě a instituci, o které se točí buď jen příběhy o pedofilních postavách nebo náboženských fanaticích, ne že by se tady tyto motivy taky nevyskytovaly, a dostanete barevnou mozaiku – překvapivou, fascinující, zábavnou, prostě jízda. ()

pushover

Po prvním díle jsem váhal zda pokračovat, ale nakonec jsem dokoukal a jsem rád. Výborná výprava, skvělá filmařina, netradiční námět a nepamatuju, že by Jude Law hrál v něčem líp. ()

hekla

Velmi netradiční seriál a dle mého jeden z nejlepších seriálů vůbec. Na začátku nečitelný, provokující, tajemný a charimatický stejně jako mladý papež. Každý záběr natočený s maximální pečlivostí, hra barev, kontrastů, světla a pohybů už od prvních minut. Ta dokonalá hudba dobarvující celý seriál, famózní kulisy a kostýmy, scénář, režie vše dohromady dospělo do nádherného a dokonalého konce. A Jude Law - od prvních scén nepřekonatelný, ďábelsky charismatický, svatě ohromující, prostě dokonalost sama a nádherný zážitek. ()

Scraffy

Už dlho ma žiadny seriál nevtrhol tak do deja, ako práve tento. Paolo Sorrentino spoločne s Lucom Bigazzim natočil nevšedné dielo, ktoré naozaj stojí zato. Scenáre sú premyslené do každého detailu a všetko má svoje miesto. Jude Law bola najlepšia voľba do hlavnej role, akú mohli vybrať. Zatiaľ plný počet, pretože má táto téma zaujíma a chcem vidieť viac! Som zvedavý na druhú sériu, ktorú pred nedávnom ohlásili. ()

J.e.r.e.c

Moje první setkání se Sorrentinem, a možná i proto jsem byl tak do poloviny seriálu zmaten jako Svatý otec v nákupním centru. Co to má být? Parodie, podobenství, drama, fraška, lekce filosofie nebo sitcom? Dělá si Sorrentino z církve a Vatikánu srandu, nebo jim vlastně ve skrytu duše fandí? Je papež jasnozřivým mužem s originální vizí, autistickým podivínem nebo jen obyčejným arogantním kokůtkem? Zhruba od šestého dílu se začal koncept příběhu poněkud vyjasňovat, vinou čehož však mizí ono mystérium nepoznaného a celý ten katolický cirkus na kolečkách povážlivě ztrácí na zajímavosti. A to dokonce do té míry, že finále už jsem téměř proklimbal. Přesto je těžké dostat tohle roztomile ortodoxní kázání pro 21.století, a zejména některé jeho pasáže, z hlavy. Svojí podivností totiž mezi ostatními díly televizní tvorby vyniká stejně, jako papež ve svém legračně vznešeném rouchu v lavici Poslanecké sněmovny ČR. A taky má úplně boží znělku! 72% ()

sethi

No to teda AMEN! Že budou seriály takhle vypiplaný, komplexní a překvapivý, sem si před pár lety neuměla představit. A teď jenom otevírám pusu dokořán. Poslední rok sem jich pár viděla a z většiny jsou to jenom příjemné počiny. Mladý papež k nim stoprocentně patří. S katolickou církví mě pojí jenom nedávná cesta do Říma a Vatikánu (takže ty reálie si taky dost užívám), ale pojetí tohohle dílka mě nenechává chladnou. Pohladilo mě po duši. Je to sympatické i provokativní, úsměvné i smutné, dojemné i drsné. Realistické i absurdní. Papeže budete milovat i nenávidět. Juda Lawa budete jenom milovat. Nebo alespoň já budu :) Je v životní formě. ()

Amonasr

Poněkud kontroverzní pohled na papežský stát a katolickou církev vůbec, k čemuž dobře posloužila postava mladého papeže, který boří zavedené pořádky v nejvyšších církevních kruzích. Zpočátku jsem byl z chování Pia XIII. dost rozpačitý, ale postupně jsem si na to zvykl. Sorentino si totiž díky absurdní nadsázce mohl dovolit mnohem otevřenější kritiku poměrů v církvi, která má podle mě hodně reálné základy a zpodobněné intriky a zákulisní hry jsou nejspíš věrným obrazem toho, jak to v kurii chodí. Metodou provokování diváka až na únosnou hranici Sorentino dociluje toho, že se divák musí (nebo by se aspoň měl) neschematicky zamýšlet nad úlohou a posláním církve, pokud není zajatcem černobílého vidění. Vždyť sám mladý papež neustále osciluje mezi rolí ďábla a opravdového světce, přičemž je silně poznamenán tím, že ho kdysi rodiče odložili a on se s tím nikdy nevyrovnal. Poznamenán v dobrém i zlém - umí soucítit s podobně postiženými, umí se ale také necitelně zatvrdit. Postupně ale jeho opojení absolutní mocí začíná střídat pocit zodpovědnosti a snahy o nápravu církve a jejího poslání, což končí vcelku nezbytnou katarzí, kdy se obětuje ve prospěch druhých, ale jeho vlastní tragedie odhozeného dítěte vyčerpává natolik jeho životní síly, že následuje Krista v jeho vykupitelské roli. Tento seriál je mnohem závažnější, než jak se na první pohled tváří. Pokud má ovšem člověk chuť přemýšlet a nezůstat nehybně trčet v názorových škatulkách, do kterých se už dávno sám zařadil. ()

incognito

Může být seriál, kde se vlastně nedá mluvit o nějakém příběhu naprosto skvělý? Může. Mladý papež vyniká dokonalou kamerou, brutálně skvělým soundtrackem a špičkovými hereckými výkony.  Už jen úvodní znělka vám ukáže, že tady nepůjde o nic co můžete předem čekat. Nový mladý papež je na jednu stranu absolutné nepředvídatelný a dělá věci co od papeže neočekáváte, na druhou stranu je až brutálně konzervativní a jeho názory zapadají spíše do představy o hodně staršího člověka.  Čekal jsem nějakou vyloženě otevřenou kritiku církve, která zde není. Není to oslava to v žádném případě. Ale spíše seriál ukazuje církev takovou jaká je a nic se nesnaží skrývat. Což se církvi samozřejmě líbit nebude. ()

John Malkovich a Nový papež

John Malkovich a Nový papež

05.07.2018

Kontroverzní seriál Mladý papež s Judem Lawem (Král Artuš: Legenda o meči, Sherlock Holmes) zaznamenal před dvěma lety na kabelovce HBO relativní úspěch, oceňovaný režisér a scenárista Paolo… (více)

HBO a jaderná katastrofa

HBO a jaderná katastrofa

08.06.2018

HBO ve spolupráci s britskou Sky Televion začalo natáčet novou pětidílnou minisérii o jaderné katastrofě v Černobylu. Natáčení momentálně probíhá v Litvě, v hlavních rolích se objeví herci Jared… (více)

Co chystá Paolo Sorrentino?

Co chystá Paolo Sorrentino?

07.09.2016

V současnosti nejopěvovanější italský režisér nezahálí. Loni nám nadělil Mládí, letos vytasí minisérii The Young Pope (ohlasy z Cannes jsou náramně spokojené) a už nyní chystá svůj další film. O co… (více)