V kině je objevena mrtvola zavražděné ženy. Případu se ujme kapitán Marha, který zjistí, že neznámá nepatřila ani k divákům, ani k zaměstnancům kina. Stopy vedou do sousední tiskové agentury IDOC (Informace a dokumentace). Zaměstnankyně slečna Mouchová pozná v zavražděné svou kolegyni Věru Šimandlovou. Protože oběť měla u sebe mít značnou finanční částku, zahrne Marha mezi první podezřelé ty lidi, kteří o penězích věděli. Vzápětí se však dostane k novému možnému motivu vraždy – k seznamu čtyř vědců, kteří emigrovali na západ… Film Jiřího Hanibala je zdánlivě banální detektivní příběh, který se během vyšetřování rozroste v nevšední zločin organizování útěku vědeckých pracovníků do ciziny. Jeho předlohou byla kniha Václava Erbena "Efektivně mrtvá žena". Známý kapitán Exner, který je hrdinou literární verze, se však ve filmu změnil v kapitána Marhu. (Česká televize)

KarKulA

Po dlouhé době poměrně kvalitní česká detektivka kterou jsem neznala, s velmi dobrým hereckým obsazením, kterému bezpochyb vévodil charizmatický František Němec. Pokud se tak člověk přehoupne přes krapet té ideologie, je tu docela ucházející detektivní zápletka, na dnešní dobu samozřejmě ne tak akční. Docela zaujme i vedlejší linie řešící rodinné problémy kapitána Marhy - i když bohužel nedotažená. Výsledně dávám takové lepší 3* s tím, že to je výborné pokoukáníčko na nějaké deštivé víkendové odpoledne. ()

ghatos

Uspávající socíkdetektivka, bez potřebného náboje. Politika se tam na sílu nacpala, to však problém nebyl. Ten vězel v neživé, nudné režii. 37%. ()

klúčik

Pán Hanibal natočil len priemerný film. Už len meno hlavného vyšetrovaťela je zaujímavý - určite na Slovensku volal sa Marha. František Němec zahral túto postavu celkom dobre. Je sranda, že stačí dať postave fajku do úst a je tu velký kriminalista - O.Vlach. Určite sa na Barandove natočili aj lepšie kriminálky.....60%. ()

klukluka

Dá se na to bez újmy koukat ještě po bezmála čtyřiceti letech, není to tudíž takovej propadák, jak by to mohlo vypadat na základě hodnocení premiantů ČSFD. Žádná pecka to není, to neříkám, ale podprůměr taky ne. A to ani ze současného hlediska. ()

F.W.Colqhoun

Ideologický podtext mě kadil ze všeho nejméně, bez něho by normalizační detektivka nebyla kompletní. Smutnější věci se stávají při rutinní filmařské práci: pitomá kamera, dialogy, naprosté blbosti [časy to sice byly jiné, ale že bych se ptal policie, proč mi šmejdí po bytě, až 5 minut potom, kdy je k sobě pustím?], nesoudně natahované vycpávkové záběry, snad aby šel řídký případ natáhnout alespoň na povinnou hodinu a čtvrt, a scény aut nořících se do smogu [nic ve stylu Taxikáře, aby bylo jasno] a sledovaček v ulicích. Nedokončené motivy [manželka Němcova fízla je prostě kráva, tečka] a marná snaha skvělých herců protlačit do toho něco zajímavého [Somr, jehož manželka BYLA taky kráva, pije rum z lahve sympaticky koutkem úst, Vlach a jeho dýmka]. Zeitgeist příliš věrný na to, aby mohl bavit. ()

MickeyStuma

V sedmdesátých letech vzniklo mnoho povedených detektivních snímků a tento je jeden z nich. Natočen byl na základě románu 'Efektivně mrtvá žena' od spisovatele Václava Erbena. Ano, jedná se o literárního autora, který stvořil slavného kapitána Michala Exnera. Ten tu však tentokrát nevystupuje. Místo něj se případu chopil kapitán Jindřich Marka a jak jinak, neméně zdatně. Autor u něj taktéž zohledňuje jeho kriminalistické počínání tak i soukromý život, pro patřičné zohlednění přirozené lidské tváře. Samozřejmě se jedná o detektivní příběh o pátrání po vrahovi, který je na svou dobu tradičně propojen s politickou zápletkou. Tentokrát se jedná o téma protistátního komplotu s cílem emigrace skupiny vědců do kapitalistické ciziny. Obsazení do hlavní role Františka Němce zřejmě nebyla náhoda. Podobnou roli měl v seriálu '30 případů majora Zemana' (1974), ve kterém ztvárnil příslušníka StB zabývající se právě emigrací a západními agenty, kde se plně uplatnil dle daných představ. Dramatizace, patřičná atmosféra a mírné napětí v rámci řešení případu. Jedná se skutečně o řemeslně vyrobenou filmovou detektivku ve všech svých aspektech, na který se, samozřejmě vlivem své doby vzniku okem schovaným, dá s přehledem dívat i dnes. ()

Lupes

Odmyslíte-li socialistický balast, mizernou a ideologicky zabarvenou zápletku a vraha uhodnutého v půli filmu, zbývá studijní materiál designu a atmosféry doby a docela dobré herectví některých zúčastněných. ()

BigBang

Černobílé exnerovky jsou sice lepší, ale i tento barevný kousek pořád ještě jde. Výhodou je vznik ještě v 70. letech, kdy evidentně dramaturgie vyžadovala ještě vnitřně nepochybující postavy. Myslím, že až v osmdesátkrát nastoupil do čs. filmové tvorby cynismus, který rostl až do převratu. ()

Godhaj

,,Není mi to jedno, proč by mně to mělo bejt jedno.“ Kriminálka, v jejímž názvu jde o čas, by měla mít spád. Toho jsem tu bohužel nebyl svědkem, děj se vlekl jako hlemýžď a vyšetřování nestálo za nic. Podezřelých je totiž více než dost, navíc se do toho pletl jakýsi pan Syřiště, o kterém jsem se až posléze z internetu dozvěděl, že jde o nějakého komparzistu, se kterým se chtěl tvůrčí tým originálně rozloučit. Němec mi do role detektiva nesedí, pořád ho mám zafixovaného jako hodného taťku horolezce z filmů Poledňákové. Ale abych jen nehanil, tak atmosféru to má správně ponurou a sedmdesátkově dobové detaily kina světozor a jeho okolí byly velmi zajímavé. ()

Pitryx

Obyčejná klasická česká kriminálka, nezasluhující nějaké zvláštní pozornosti. Poněkud hloupá a naivní. Něco málo jako plus dávám všem hercům, ale jinak je to dost nuda. 20130701nests.Nova++++++Souhlas s předchozím komentářem. To na tom konci to měl být jako důkaz jo? Hahahaha. 20200105 ()