BOURQUE

Veľmi silný a kompaktný film, jednoznačný a bez zbytočných odbočiek. Na záver nechýba ani to tzv. „prekvapenie“. Veľký rešpekt pred Ch. Plummer a M. Landau , ktorí v takom veku predviedli fantastický herecký výkon. PS. „I Remember now!“ Osobné hodnotenie: 84% (****) ()

Raziel_cz

Lehce špionážní a plně zdrcující thriller o přeživším holocaustu s degradující myslí, kterého jeho přítel – profesionální lovec nacistických zločinců – navádí z domova důchodců na poslední misi. V podstatě takové důchodcovské Memento – čímž si ale rozhodně ze scénáře ani herců nechci dělat humory. Plně si uvědomuji, jak je vzácné vidět film, v němž hlavní role obsadili pánové těžce přes osmdesát (a v němž je i věkový průměr těch vedlejších tak pětašedesát). Je to koncert. Ostatně – Plummer, Landau, Prochnow –, aby ne! Podané je to velmi civilně, což se týče i celkově menších, ale chytřejších zvratů, které třeba neotočí celý děj vzhůru nohama, ale rozhodně doženou danou situaci buď do pěkně vypjatých, nebo emočně nabitých momentů. Vykreslení zahlcení hlavního hrdiny okolními vjemy je dokonalé a restart mozku, ačkoliv se často opakuje, nikdy neupadne do stereotypu. Děj je poměrně jednoduchý – hrdina se vydá na cestu se čtyřmi zastávkami, kde musí vždy vyřešit novou situaci –, skoro jako road movie, ale snímek s tím rozmanitě pracuje, pořád přichází s novými věcmi a díky devadesátiminutové stopáži má výborné tempo. A samozřejmě si pak na závěr nechává zvrat, co přece jenom celý film vzhůru nohama otočí. Dál spoilery! A ten zvrat je vlastně můj jediný zásadnější problém. Moc se mi líbily obrazy evokující koncentrační tábor – naprosto běžné věci v každodenním životě: nádražní hlásiče a nákladní vagóny, sprcha v hotelu... –, ale vzhledem k vyústění mi přišlo jako nesmysl, aby měly na Zeva takový efekt. Jasně, ono Remember staví na tom, že díky svojí diagnóze vzal plně za svou smyšlenou osobnost, ale víc by se mi přece jen líbilo, a snad by i mělo nakonec větší dopad, kdyby v lágru jako vězeň sice opravdu byl, ale Max by ho vmanipuloval vyloženě jen do své osobní pomsty. Konec spoilerů. I přesto ale naprosto výjimečný zážitek. Napínavý, melancholický a mnohdy smutný, ale i díky střídmému humoru nikdy tak depresivní, jak jsem se bál. Působivý příběh a působivá filmařina! ()

septic

skvělý Chris Plummer, kterého mám v hlavě zafixovaného ze sedmdesátých let jako elegantního 'zloděje' růžového drahokamu a Martin Landau, který se nadosmrti vryl do hlavy jako Bella Lugosi v Ed Woodovi. Ústřední dvojce je solidní, příběh vtáhne. Ten konec byl sice čitelný, ale nějak jsem se nechal unášet filmem, že jsem si to ani nespojil a o to jsem byl překvapenější. Jsem velmi potěšen ()

Rathalos

Originalny a napadity kanadsky thriller,ktory ma totalne vtiahol do deja,nebudem prezradzat,ze co a ako,no zaver ma hrozne prekvapil,az som mal usta otvorene a neveriacky krutil hlavou,fakt vynikajuci film,ktory ma moje sympatie...:-) ()

Lyžař

Poprava vsech, co se podileli na zverstvech v Nemecku za valky, mela smysl. Jen ale z urciteho uhlu pohledu! Nejprve pomalu tocene, postupne pribyva na napeti a dej graduje. Az, dograduje..... ()

Torpid

Christopher Plummer na Oscara. Road movie ve které putuje stařecká demence časoprostorem, aby relativizovala cokoli, v co tak toužíme věřit a pevně obejmout jako pravdu. Jedno z nejhlubších podobenství o křehkosti lidské existence, jaké jsem kdy viděl. ()

Killingjoke

Staré sicilské přísloví říká, že "pomsta je pokrm, který nejlépe chutná za studena". A je na první pohled jisté, že pokrm, který je nám servírován zde, vychladl důkladně. Když jeden 90 letý důchodce vyšle na cestu pomsty druhého, můžeme se lehce bát, jak komediálně tohle bude působit. Také se můžeme bát, jak přímočará bude tahle cesta, lemována překážkami výpadků paměti starého člověka. A skutečně, až do půlky filmu postupuje Zev v podání Christophera Plummera podle předpokladů, navštěvuje jednoho z možných kandidátů na bývalého nacistického bachaře z Osvětimi za druhým a divák si už předem mne ruce nad tím, že tuší kdo tím bachařem bude. Chyba lávky! Přiznám se, že takový spád jaký nabraly události v druhé polovině filmu, až po nekompromisně šokující finále jsem absolutně nečekal a musím tak velmi pochválit scénář Benjamina Augustyna... Remember je zpočátku pomalu plynoucí drama, jenž však s postupující dobou získává stále temnější kontury a psychologický rozměr. Perfektní partii zde sehrál Christopher Plummer a já marně vzpomínám, který film mě naposledy takto emočně dostal a to říkám i s vědomím toho, že se znalostí pointy to napodruhé už asi nebude tak šokující... ()

siloalampa

Podobných tematických filmov je teda mnoho a ak mám pravdu povedať, ani tie dialógy nevyčnievali nijak z radu. Typický trojhviezdičkový film však vylepšila pekne vystupňovaná záverečná gradácia, vďaka ktorej predsa len dvíham latku. ()

anitae

Na začátku to vypadalo jako další verze Stoletého staříka, směřující k jasnému konci. Taky tady se vydává na cestu, akorát má kromě přítele na telefonu s sebou ještě jednoho parťáka - stařeckou demenci. A cestou se mu podaří zlikvidovat víc nácků než bylo původně v plánu. ()

Cinematrix

Tak jsem se zase jednou nechal zlákat vysokým hodnocením. Předně bych chtěl říct, že Christopher Plummer zde nepředvádí až tak excelentní herecký výkon, což vlastně ani není potřeba, protože v jeho úctyhodném věku je emoce a bolest v každém kroku, který udělá, a je jedno, zda je to v soukromí, či před kamerou. To, že má navíc demenci, by mi ani tak nevadilo, protože to bylo to jediné, čemu se v tomhle děravém scénáři dalo věřit. Ale ruku na srdce, který starý člověk, který byl za druhé světové války v koncentračním táboře, na takové zážitky zapomene? Dlouhodobou paměť mají všichni staří lidé velice dobrou, tu demence nenapadá. Náš hlavní hrdina Zev má ale demenci tak obrovskou, že když na to přijde, tak si - ad absurdum - ani nepamatuje, proč se vlastně vydává na cestu pomsty, protože kdyby si to pamatoval, tak by se na ní nevydal a divák by nebyl šokován záverečným rozuzlením. Z medicínského hlediska se jedná o naprostý nesmysl, chtěl jsem ještě něco napsat, ale už jsem zapomněl, o čem to bylo... ()

Katcat

V podstatě se ztotožňuji s Verbalem, jen s tou výjimkou, že to neumím napsat tak vtipně. První polovina filmu se zdá býti krapet utahaná, nicméně Christopherův šarm vás nudit nebude i přes delší úseky v podstatě o ničem. Druhá polovina je absolutní vrchol. Úžasné vyvrcholení děje, skvěle zahrané, napínavé, nečekané. 4/5 hvězd. Fakt stojí za podívání. ()

Torgal

Roadtrip za pomstou na staré kolená so zaujímavým záverečným zvratom. S hlavným hrdinom som mal trochu problémy, predsa len senilný trasúci sa starec nie je typ postavy s ktorou by som vedel stotožniť a jeho cesta pôsobí dojmom náhodného potĺkania sa tam, kam ho hlas v telefóne zrovna pošle. Našťastie film sa môže oprieť o spoľahlivého Christophera Plummera a dĺžka filmu je tiež veľmi striedma. A potom je tu samozrejme silný záver, ktorý nakopáva celkový dojem o level vyššie, aj keď zvyšok filmu ma nedokázal veľmi zaujať. 7-/10 ()

balcazar

Na jednej strane príjemný kontrast - vážna vojnová téma verzus nevinná hudba pri putovaní za cieľom v podaní starca trpiaceho demenciou, na druhej strane si hovorím, že pri takejto téme sa občas dala použiť vážnejšia hudba, ktorá by dej vygradovala a dostala z diváka emócie. Takto sa to trošičku ťahalo. Záver potlačil film ku štyrom hviezdam, cesta k nemu mohla byť lepšia napriek zaujímavému pocitu, keď som si po záverečnom výstrele všetko spojil dohromady. ()

gemi

Zajímavý příběh, v jehož samotném závěru je bravurní dějová otočka, kterou jsem totálně nečekal. Co si přát víc? EDIT: 21. 10. 2022, druhé zhlédnutí. Tvůrci si parádně hrají s city diváka vůči hlavní postavě. Člověk k němu postupně cítí snad úplně všechno. Je to jeden z těch filmů, které staví na silném twistu, takže před dalším zhlédnutím Vzpomeň si je nutno pokud možno důkladně Zapomeň si! ()

markotter

Teda staříkovi ani filmu to celou dobu moc neodsejpá (však taky Ch. Plumerovi bylo opravdu okolo 85 let). Ale rozhodně se vyplatí počkat na konec, protože ten je všechno, jen ne to, co by člověk za celou dobu staříkova putování očekával. ()

Sharleen76

Film "Vzpomeň si" mi dlouho unikal. Neskutečný výkon Christophera Plummera a kvalitní scénář s nečekaným koncem vás zaručeně dostane! ()