Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. (Bioscop)

8rec

Je to lehké, poetické ale k postavám jsem si nenalezl cestu. Ten konec mohl šokovat trochu víc, ale nestalo se. ()

louskacek24

Co to mělo bejt? Takove solidni hodnoceni a přitom takova slátanina o nicem. Verim, ze kdyby pod tim nebyl podepsan Sverak, kazde druhé hodnoceni by bylo odpad, jenze proc nebyt milostivy😉) Mozna kdyby ten chlapec mel jakousi jiskru a nebo alespoň vadu reci nebo tak něco😉 Jedine co by ten film dokázalo zvednout je,kdyby si ho vzal pod palec Troska….stacily by opravdu mensi upravy a klidne by se ten film mohl jmenovat Kamenak v Protektoratu😉)) ()

lineker

Kdo toužil po Svěrákově něžném, pohlazení okořeněném trochou toho lidského humoru, tak ho dostal. Je pochopitelné, že z důvodu čitelného rukopisu "otcovskosynovské" spolupráce může vše působit lehce ohraně, vyčichle. Pro mne je to však plusem. Do kina se chodí prostě na Svěráky. To jediné, co se z mého pohledu dá vytknout je obsazení vedlejších dětských rolí. Alois Grec byl naopak skvělý. Potěšily Slavonice. ()

clot

Docela zklamání. Film se pohybuje ve středních polohách bez známky vybočení ze stereotypu. Absolutně nevyužitý herecký potenciál. Škoda. ()

elma

....tak utahaný film jsem dlouho neviděla, naprosto o ničem...měla jsem problém to dokoukat, ztráta času.. nejvíc mne pobavil komentář od ,, dobytek,, Nepochopil jsem proč ten kluk nosil celou dobu na hlavě tanga,,:-))) A proč vybrali tak ošklivé dítě do hlavní role? Naprosto nečitelný typ:-( ()

dr.who

Tento film ma uistil o tom, ze Sverak ma uz svoje za sebou. Neide ani o to ako film vyzera - je naozaj citlivo natoceny, plny krasnych obrazov, kvalitnej kamery a vybornych hereckych vykonov, ide skor o to co prinasa. Myslim, ze vobec nic. Totiz ak by ho natocil neznamy reziser a hrali v nom neznami herci. nedosiahlo by hodnotenie tak vysoke cislo, pretoze je proste prazdny. Cerpa z vycerpanej vojnovej tematiky (aj ekd uznavam, ze tento pohlad je kusok iny, ale predsa), nerozprava ziadny vynimocny pribeh. Je to kvalitna praca, ale tam to konci. Sverak vie tocit aj kvalitnejsie snimky, tento k nim proste nepatri. ()

inhotep

Krásně sentimentálně líbivý (až kýčovytý) film, který je vyprázdněný, zcela o ničem a plyne od nikud nikam. Smutný sešup kdysy výborného Svěráka staršího (na mnoho jeho filmů nedám dopustit i když jsem je viděl snad už stokrát o Cimrmanech ani nemulvě) a nadějného Svěráka mladšího. Ale lepší než ři bratři to rozhodně bylo, takže z tohoto dua třeba příště vypadne lepší film... ()

orgoj0143

K tomu aby se film skutečně líbil a člověk si ho vychutnal, bylo potřeba se zcela odpoutat od Obecné školy. Neustálým srovnáváním by totiž film dostal ještě o hvězdičku méně. Matoucí pro mne bylo obsazení rolí, které v kontextu s Obecnou školou působilo jako rušivý element. Pokud však hodnotím film nikoliv jako nultý díl výpravné ságy, pak je to za 4/5. Herci výborní a prostředí okouzlující probouzející nostalgii po nehektických časech. Trochu se ale celým filmem nesl ten pocit vědomí, že to byl poslední film Jana Třísky. ()

Horal.P

Mně se film docela  líbil. Jan Tříska byl  skvělý, ve své bohužel poslední roli, geniální Oldřich Kaiser, kouzelně zahraná role malého Edy Součka ( předobraz Zdeňka Svěráka) sedmiletým Aloisem Grecem. Půvabná Tereza Voříšková zahrála krásně maminku Edy. Kritické poznámky , že jde o recyklaci Obecné školy, neberu. Je to jiný film, jiná doba...válka a tam to taková sranda nebyla. Za mě plný počet a poděkování tvůrcům za krásně strávený večer a film, který ještě určitě znovu a rád uvidím. ()

Gmisiycs odpad!

Od začátku po konec je to samá logická chyba, počínaje cca u 5-tého střihu leze němec po hladkém sloupu na železniční nadchod (zřejmě schodištních konstrukcí neznaje), kluci na lávce se rozprchnou na opačné strany liduprázdné lávky a v dalším střihu zprostřed lávky vyjíždí stíhací motoněmci, přičemž se taktně mlčí o tom, že dotyčná lávka začíná i končí schodišti. To byl jen začátek. Pak jsem šel napsat koment sem, pak jsem se šel raději projít a obhlížet smysluplnější okolí v mém rodném městě, vystavěném beze smyslu. ()

FiftyFifty

Jan Svěrák si dal opravdu záležet. Alespoň co do obrazotvornosti. Člověk hltá každý záběr, i když už po chvíli s divným pocitem, proč se to celé natočilo na maličko delší sklo. Bohužel i hvězdy oblečené do krásných kostýmů to celé nezachrání. Film je hlavně sbírka vzpomínek a nějaký zřetelnější příběh zde hledat nelze. Samotný konec potom vyšumí jako bublinky v šampaňském. ()

HarleyQuiin

Tři nebo čtyři? Opravdu nevím. Krásný, poetický film, který mě ale až tak úplně nezasáhl, jak bych čekala. Oldřich Kaiser zde má tak úžasné charisma, že si pro mě ukradnul celý film. Ale nevím, jestli to úplně stačí. ()

Slash_Flash

Ach jo, další Svěrákovina, která se moc nepovedla. Představuji vám film, který sám neví svůj příběh. Jedná se o film odehrávajíc se za druhé světové války. Vše se točí okolo malého prcka Edy, který se musí ze svou rodinou přestěhovat z Prahy do malé vesnice na venkov. Tam si hledá kamarády. A kvůli tomu mě film moc nebavil. Jednalo se o pouhé dětské hrátky, kde se řeší, kdo odejde z party, kdo za co může a kdo koho miluje. Film je hodně hezky natočen a zpracován za což dostal mé tři hvězdičky, ale za "příběh" odebírám dvě. Výběr herců je v pořádku, ikdyž role Terezy Voříškové byla ve filmu docela zbytečná. Myslím, že by film byl o něco víc dojemnější, kdyby tam nebyla. Přeci jen se film často snažil hrát na city. Jestliže hledáte film na styl těchto filmů, doporučuji spíše Obecnou školu než tento snímek. ()

zuzlon

Nechybí poetika, bohužel děj, gradace ano. Výborné herecké výkony se ztrácí v plytké režii. Chybí svižnější střih. Zpracováno spíš jako povídkový žánr bez typického svěrákovského humoru. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka