Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. (Bioscop)

Vodin

Moc hezky se na to kouká, kamera super, herecké obsazení dobrý ( Alois Grec v roli chlapce obstál ),ale celý je to takový bez příběhu. Mělo to místy ten Svěrákovský humor,ale bylo ho po málu. 60 % ()

Lulugo

Film působil hodně roztříštěně, některé věci byly nedovyprávěné, jiné zase přehnané, jako ten přepůlený pes ve dveřích auta na počátku. Nějak mi chyběla svěrákovská poetika. Na druhou stranu skvělá kamera, výprava, takže ve výsledku to nebylo tak špatné, krásně se na to dívalo a člověk čekal, co bude dál. ()

masek

Viděla jsme film v kině, těšila jsme se, ale trochu mi to zklamalo. Možná se podívám ještě jednou, což je samo o sobě vlastně dobré hodnocení. Každopádně skvělá kamera a výprava, samozřejmě. ()

old_school

V době, kdy psal scénář, tak zřejmě měl Jan Svěrák od doktora zakázané psát film, který by měl příběh. Lokomotiva na uhlí, kříž držící upravené vlasy na hlavě, poetické záběry s odrazy slunce... Kde končí talent, tam začíná nuda. ()

eexDon

Für mich - 65%, - /Vetchý nějak moc starý, jasně, že schválně, ale nechápu proč a Voříšková zas nějak moc mladá, vypadala jako Vetchýho dcera, ne manželka, docela dost nereálných drobností a ne jenom žehlička a vysavač/, + /herecký ansábl jinak docela dobrý a ušatý Alois Grec typově vyhovující/, hodnocení - průměrný hezoučký film, co nějak ušel, ale moc mě neuchvátil, navazující Obecná škola teda někde úplně jinde ()

JerryPilsen

Sice bez nosného přípíběhu,ale za to mistrně natočené.Postupně se otvírá jak venkovský svět,tak rodinné drama.Vyprávění je jakoby očima dítěte,což působí místy naivně,ale logicky. ()

5tipes

Rodina pana Svěráka, myslím i ta filmařská, i ta herecká, nabídla českému filmu po dlouhé době lyriku, poetiku a moudrost. Všechno tohle český film potratil. Je možné, že se jedná o jeden ze slabších Svěrákových filmů a já doufám, že není poslední, ale rozhodně se jedná o film kvalitně natočený, inteligentně napsaný a skvěle zahraný. Vynikající střih i fantaskní sekvence vzbuzují divákův neustálý zájem a odklání ho od pocitu nudy. Hudba a instrumentace Novinského je dalším kvalitním prvkem filmu a tradiční Smuteného poetika v kameře diváka zahřeje na duši. Jan Svěrák by měl scénář příště ovšem přesto raději svěřit svému otci. ()

Pepa.Pepina

Tak po shlédnutí mám rozporuplné názory. Film byl hezký, příjemný a dalo se na něho koukat ale? Eda mi připadal až moc "čulatý". Děj kolem "VLKA" je nějaký nedotažený. I když se snažili udělat Vořiškovou starší, k Vetchému, kterého taky hodně zestařeli, mi to přijde jako Otec a dcera. A Voříšková vs. "VLK" mi připadalo jako jeho nevlastní dcera nebo vnučka než jako že nějaké nenaplněné touhy. Trochu mi to připomínalo Bylo nás 5. Film je sice příjemný, líbivý ale za srdce mě nechytl a nebude to žádný z těch na které bych se rád podíval znova. ()

KalimeroI

Skvělé téma, totálně promarněné. Slátanina. To nikdo nekoordinoval štáb, střih atd. To si nemohli vybrat lepší dětské herce, než ty přiblblíky??? Provar. Dvě hvězdy za Třísku. ()

clubland

Toto je dokaz, ze Sverak je uz stary a senilny a mal by svoje "remeslo" zavesit na klinec. Nudny, nelogicky zostrihany a umelo vydialogovany vytvor. Stacilo raz, taku stratu casu uz nikdy nezopakujem. ()

waxtrax

Přes všechny své nedokonalosti je to stále na současné české filmové poměry lepší standard. První věcí je špatný dabing dětských herců a velmi nepřirozený hlasový projev Terezy Voříškové. Další věcí je na Svěráky nedotažený , jakoby nedovyprávěný příběh, děj jen tak napůl. S postavami se těžko ztotožnit , protože nemají jasný charakter. Vše jakoby napůl, jakoby natočené narychlo. Škoda. ()

Scott67

Svěrákové odvedli svůj standart. Ale téma už je značně přečerpané a víc se z toho opravdu asi vyždímat nedalo. Na úplném konci už jsem věděl předem, že hymna na hřbitově bude zkrácena na českou část. A to mi přijde jako zbytečné mainstreamové unášení proudem, které zrovna oni nemají zapotřebí. Tak moc chceme vykreslovat pravdivě minulost, až to zmastíme takovým zbytečným kiksem. Asi nejslabší Svěrákovina.....(předloha nestačí tati, chtělo by to scénář) ()

verunecek

film me v nekolika scenach dojal i rozesmál, ani jsem nechtela aby skoncil...ta dětská nevinnost a bezelstnost je úžasná...zpracovani velmi povedene a vtáhlo to do děje... úžasné jak v kazde dobe se detem nerika cela pravda, protoze by tomu nerozuměly apod. a pak se po case dozvědí jak to bylo... ()

burg

Sice to bylo lehce bez děje, ale na vzpomínání vlastně nic jako děj není třeba. A kdo se může staršímu Svěrákovi divit... Prostě poctivě poetický svěrákovský film o dětské nevinnosti. Jo a ta Voříšková je teda fakt kus! ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka