Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. (Bioscop)

burg

Sice to bylo lehce bez děje, ale na vzpomínání vlastně nic jako děj není třeba. A kdo se může staršímu Svěrákovi divit... Prostě poctivě poetický svěrákovský film o dětské nevinnosti. Jo a ta Voříšková je teda fakt kus! ()

dchvalda

No... Dle komentářů a recenzí jsem zhlédnutí dlouhou dobu odkládal. Avšak po dnešním zhlédnutí na ČT musím říct že jsem mile překvapen. Chvílemi se projevuje "Cimrmanovský" humor, chvílemi přehnaný sentiment či absolutní dobové a technické nesmysly. Ve finále jsem se rozhodoval mezi 3mi a 4mi hvězdami. ()

bratr_jezek

Návrat ke kořenům žáka "obecné školy" nemá žádnou silnou osobnost ala Igor Hnízdo a celkově připomíná slepenec povídek z války. Jenže by se mohla odehrávat kdekoliv, válka ustupuje do pozadí a navrch nastupuje poetika připomínající romány Oty Pavla. Pokus se však povedl tak napůl. Víc se řeší rodinné vztahy, kamarádství, rivalita ve třídě i první kontakt z děvčaty, který z toho působí nejvíc uměle a trapně (Eda nevypadá na to, že by se mu zapalovaly lýtka ze šmírovaní nějaké paní v lázních, koukání tetce na prsa, šmírovaní vlastní matky při převlékání či z příslibu spolužačky, že hra na doktora má větší smysl v létě, kdy se mohou jít nahatí koupat). Vše jen tak klouže po povrchu, žádný motiv nedostává výraznější prostor, ani zapovězený strýc ani kontroverzní děda se nedořeší a divák nějak nemá chuť si domýšlet, jak to bylo, tak moc mu k srdci nepřirostou. ()

Zabiak

Vizuálně krásné, výpravně dokonalé, ale prázdné nic. Krásné se na to divá mohl to být skvělý film, ale někdo zapomněl napsat scénář. ()

sbinda

Když se řekne Svěrák, pak každý očekává film se specifickým humorem. V tomto případě může být divák zklamán. Já ne. Záměr byl jiný. Závidím panu Svěrákovi tu možnost zfilmovat na vysoké úrovni své dětství, vzpomínky na své kamarády, rodinu a především rodiče. Podáno klidně, nostalgicky a v obrazech bez hledání senzací nebo hubokých myšlenek. Prostě dětství. Osobně si myslílm, že film ocení starší generace, která válečnou a poválečnou dobu zažila. 75% ()

Tafee

Takže, celé čtyři hvězdy to nebudou - "jen" 3,5... Jan jednoznačně nemá takový jazykový dar, jako tatík a tak některé dialogy prostě pokulhávají... Scenaristicky je to prostě slabší! Režisérsky zcela a přesně to, co od JS lze očekávat a co jsem očekával, v tom je opravdu dobrý a dává to jakýsi smysl (třeba zimní vyjížďka na saních s "vlkem", nebo mít za maminku Voříškovic - no, kdo by škvírou nepozoroval, že...) Kaiser, Vetchý i Voříšková velmi, velmi přesvědčivý výkon, Tříska tradičně už ne tolik... ()

romulos001

Ze Svěrákových filmů ten horší, i když co by mnoho autorů dalo za to, takový film natočit. Je to milý příběh, hezká kamera, krásné záběry, prostě vše, co Svěrák umí. Rovněž ono rozložení na epizody v čase je už vlastně pro něj klasické. Jenže tady to funguje mnohem méně, snad tím, že film je mnohem více sentimentální. Určitě to není na škodu, ale bohužel zde se epizody ztrácejí, některé jsou zařazeny zcela zbytečně, člověk čeká rozuzlení, proč tam jsou, ale ony tam jsou samostatně, snad jako vzpomínky (scéna, kdy kluci přemlouvají dívku, aby jim to ukázala, svlékání maminky, pohled maminky na Vlka...). Kladem jsou herecké výkony, dospělých i dětí, tedy až na maminku, která byla ztvárněna poněkud toporně (ve srovnání se Šafránkovou v Obecné škole). ()

andreas_tool

No, nebylo to vůbec špatné. Ale něco tomu chybělo. Vezmu to asi takhle: Líbil se mi výkon Terezy Voříškové a Ondřeje a Vetchého. Nad tím vším ale vyčníval výkon Oldřicha Kaisera (klišé o zrajícím vínu je zcela na místě). Nelíbily se mi ,,snové pasáže" a takový nijaký konec. Dal bych i 3* ale bylo to pěkně natočené plus výkon O. Kaisera, tak dávám 4*. ()

elery

Chtěl jsem nejprve napsat "zklamání". Ale, upřímně řečeno, zdá se mi, že "taťánek" a jeho celoživotní režie stojí i po dávno překročené padesátce jeho věku stále ještě na vratkých nohou, neschopných samostatných krůčků. Takhle to dopadne, když ho zkušený a talentovaný otec nedrží stále za ruku a namísto toho si zamilovaně listuje v synově scénáři, aniž aby mu za každou chybu dal výchovný pohlavek. Anebo raději ne. V tomto případě by nakonec mohlo hrozit vážné zranění hlavy... ()

Pajina68

Film se mi líbil, po delší době zas něco v televizi, co se dalo sledovat. Jen ten konec byl takový nějaký jako uspěchaný nebo nedokončený. Také jsem čekala, že se příběh Vlka nějak víc probere, víc se o něm dozvíme. Škoda, jako by to skončilo uprostřed děje. Jinak hezké prostředí, dětské role se také povedly, pro mne dobře koukatelné. ()

MichalMM

Po odpadu s názvem Tři bratři konečně zase hezký Svěrákovský film. Super herci, včetně těch malých. Moc hezké podívání, nenudné a procítěné. V hlavní roli je život (patrně Zdeňkovi vzpomínky na dětství), který není třeba přikrášlovat a vyrábět z něj strhující hollywoodské drama, proto nesouhlasím se zdejší kritikou. Krása je sledovat ten proud velkých událostí, drobných lidských radostí i osobních neštěstí dětskýma očima. ()

JS11

Víc než je značné zklamání. Pokud byl film propagován jako příběh předcházející Obecné škole (nebo se pletu ???), pak by si všichni, kdo posadili do "jiných rolí" známé tváře z "teoreticky 2.dílu" natočenému dříve než ten první, zasloužili nafackovat. A dostalo mě i to, čemu se Svěrák až doposud vyhýbal. Nevím, zda bylo nutné plivnout na osvoboditele. Ten strýček, či co to bylo za člověka, v té legionářské uniformě, mi připadal, že by raději ještě 2 roky protektorátu než osvobození Rusákama. ()

roller

U nudného filmu někdy usnu. Tenhle jsem vypnul ještě před usnutím. Ten film je tak nudný, že kdyby bylo mistrovství světa nudných filmů, tak by nemohl být hodnocen, protože by ho diskvalifikoval fakt, že nemohl být shlédnut celý. ()

NikoKovac

Já bych k tomu nebyl tak příkrej. Obecná škola to sice není a ani být nemůže, ale celkový dojem pro mě není špatný. Zajímavá je postava a osud Vlka v kontextu s přísným karbaníkem v podání Jana Třísky. A přitom se tyhle postavy nesetkají, Vlk umírá jako hrdina při konci války, zatímco dědek vlastně svým chováním z Vlka udělal monstrum. Zajímavé lidské chování, ale tak to chodí. ()

stuj

Díky všeobecné kritice jsem neočekával žádný zázrak a žádnou Obecnou školu II. Naopak jsem byl připraven spíše na nudu. A to bylo dobře. Obecná škola II se nedostavila, ale nuda taky ne. Koukalo se příjemně. Jde prostě o život malého kluka na českém venkově během 2. světové války. Žádný trhák, ale líbilo se mnohem víc než standardní česká tvorba. ()

GeorgiK

Docela dobry, ale nelibilo se mi, ze se tvurci snazili - z naprosto nepochopitelneho duvodu - udelat jakesi pred-pokracovani Obecne skoly, kdyz pritom stejni herci hrali jine ulohy (Sverak a Triska). Coz bylo dost matouci. Kdyby byl film o jinem chlapci, ne Edovi Souckovi, a nemel zadnou spojitost s Obecnou skolou, byl by divaky vniman daleko lip. Jenom proto je me hodnoceni dost nizke. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka