Pět milionů let k Zemi

• Velká Británie Quatermass and the Pit (více)

Při rozšiřování stanic londýnského metra narazí dělníci v podzemí na lidské ostatky. Přivolaný paleontolog neoficiálně stanoví stáří kostí na pět milionů let. Další rozruch na pracovišti vyvolá objevení velkého kovového objektu. V přesvědčení, že jde o nevybuchlou bombu, zavolají armádní specialisty. Věc je z nezničitelného, radioaktivního materiálu. Záhadný předmět se snaží identifikovat vedoucí týmu British Experimental Rocket Group, profesor fyziky Bernard Quatermass. Předpokládá spojitost nalezených ostatků a objektu. Teorie bomby se začíná pomalu rozplývat poté, co se věc začne znovu po pěti milionech let projevovat. Film odpovídá na dávnou otázku, zaznívající i v Kubrickově Vesmírné odysseji - proč právě my jsme jediné inteligentní bytosti na Zemi. (Trevize)

vitekpe

Slusne natoceny britsky sci-fi kousek, o tom, jak archeologove najdou v podzemi raketu s mimozemstanama. Je to hodne upovidane a necekejte zadne triky. Mimozemstani vypadaji jako sarancata. :) ()

Han22

Třetí Quatermass je asi nejlepší z celé série - film je barevný, zezačátku to vypadá na slušný příběh okolo nalezené vesmírné lodi v podzemí metra, celkem slušné finále. Problém je, že to opět vůbec nefunguje - finále nedává moc smysl, vysvětlení nulové a opět z toho číší klasická bolest Roye Warda Bakera a potažmo celého pozdního Hammeru - lacinost, televiznost, ukecanost, pár lokací kde se odehrává celý film. V nulové konkurenci toho sci-fi roku 1967. ()

Mikino00

Pokud toto můžu brát jako závěrečný díl série s profesorem Qutermassem, zařadil bych ho kvalitativně doprostřed. Opět se zde objevuje hrozba mimozemské infiltrace, tentokrát samotným ďáblem, efekty v průběhu celé série moc nepokročily a děj se ve své naivitě nemusí každému líbit. Druhý díl zůstává na pomyslném vrcholu. ()

krvavamera

Pamatuju si, jak jsem to před dvěma minutami viděl v dopoledním vysílání tv notebook, a pak jsem půl roku nemohl klidně spát (neviditelní duchové obřích kobylek jsou na mou dětskou představivost přespříliš :-). Vedle Starship Troopers a Men in Black další zákeřní hmyzí alienové, ještě že vše (spoiler alert) dobře dopadne. ()

Šéf

Pamatuju si, jak jsem to kdysi dávno viděl v dopoledním vysílání tv Nova, a pak jsem půl roku nemohl klidně spát (bylo mi tenkrát asi šest a neviditelní duchové obřích kobylek byli na mou dětskou představivost přespříliš :-). ()

spawnxp

Vlastně velice poctivě působící film. Vizuálně a atmosférou příjemně nostalgický "retro" ze šedesátejch - vážní muži maj klobouky, ministr je hajzl ale "náš" (britskej), hlavní "hrdinka" - vědkyně, většinou tiše obsluhuje všechny ty génie kolem sebe, vobčas něco vodnese nebo donese a jako ženská je samozřejmě psychicky labilní, což se hodí (prostě gender tenkrát ještě tak nefrčel), hlavní "hrdina" (asi ten Quatermass) mě neoslovil vůbec no a mimozemštani? S mimozemšťanama se v šedesátejch moc nepárali - něco s tykadlama a teče z toho zelená sračka. Nicméně davový šílenství ve finale, to je fakt celkem silný. Nevim jestli z toho někdo udělal remake, ale doved bych si to představit. Za zkouknutí to stojí (hlavně kvůli finale). ()

Scaevola

Vemte nohy na ramena - útočí mimozemští satanističtí neandrtálci (a cvrčci)! Uznávám, že myšlenkově - sci-fi nápady, logikou i výstavbou děje - je to hrozivá hloupost. Leč přestože čas nebyl k tomuto trikovému snímku nijak schovívavý, je to skvělý příklad ukázkového budování atmosféry, racionalistického nahlodávání záhady a typicky anglického gentlmenského dobrodružství. ()

Lukoh

Ak si odmyslím hudbu ala 60. roky, tak nález mimozemskej lodi v metre a jej dolovanie celkom ušlo. Ďalej analýza a všetko týkajúce sa podivných efektov, ktoré vyústia v obriu, energiou nabitú kobylku = môže byť. Vec čo by sme asi aj dnes prijali je ten prístroj na zobrazovanie obrazov z mozgu! Ten by sa fakt zišiel. 3* ()

StaryMech

Satira ve tvaru béčkového sci-fi thrilleru z Londýna šedesátých let šikovně a zajímavě propojuje motivy marťanské invaze, černé magie, studené války, xenofobie.... Zpočátku jsem pociťoval něco podobného jako při četbě Lovecrafta, pak přišlo pár pěkných vtípků a závěr připomněl, že s čerty nejsou žerty. Dobrá evropská práce. ()