Režie:
Roy Ward BakerScénář:
Nigel KnealeKamera:
Arthur GrantHudba:
Tristram CaryHrají:
James Donald, Andrew Keir, Barbara Shelley, Julian Glover, Bryan Marshall, Duncan Lamont, Keith Marsh, John Bown, James Culliford, Hugh Manning, (více)Obsahy(2)
Při rozšiřování stanic londýnského metra narazí dělníci v podzemí na lidské ostatky. Přivolaný paleontolog neoficiálně stanoví stáří kostí na pět milionů let. Další rozruch na pracovišti vyvolá objevení velkého kovového objektu. V přesvědčení, že jde o nevybuchlou bombu, zavolají armádní specialisty. Věc je z nezničitelného, radioaktivního materiálu. Záhadný předmět se snaží identifikovat vedoucí týmu British Experimental Rocket Group, profesor fyziky Bernard Quatermass. Předpokládá spojitost nalezených ostatků a objektu. Teorie bomby se začíná pomalu rozplývat poté, co se věc začne znovu po pěti milionech let projevovat. Film odpovídá na dávnou otázku, zaznívající i v Kubrickově Vesmírné odysseji - proč právě my jsme jediné inteligentní bytosti na Zemi. (Trevize)
(více)Videa (1)
Recenze (34)
Netypická ale zato slušne zvládnutá Hammerovka, ktorá zaujme predovšetkým svojim nápadom a pútavejším príbehom. Ten, hlavne v prvej polovičke, dokáže udržať pozornosť diváka, hneď na začiatku tu máme jednu veľkú záhadu v podobe čudného nálezu, potom tu je jeho postupné odkrývanie, skúmanie, protichodné teórie o pôvode.... skrátka nastolené otázky pekne vydráždia zvedavosť. Neskôr v druhej polovičke a hlavne pri konci s finálnym rozuzlením začal príbeh v tomto smere trochu strácať a ponúknuté vysvetlenia miestami vyvolali úsmev na perách, hlavne keď sa k tomu pridali aj na tú dobu priemerne zvládnuté trikové efekty. Celkový dojem mi však aj napriek tomu vychádza mierne nadpriemerný. 70/100 ()
Příjemné překvapení! Mé třetí setkání s Quatermassem dopadlo velmi dobře. Zajímavá myšlenka o kolonizátorech z Marsu a o tom, proč má Ďábel rohy. Polodokumentaristickou formou sledujeme příběh vědců,kteří se snaží zjistit, co že se to nachází v podzemí Londýna, kde se právě buduje stanice metra. Do výzkumu se vloží armáda (ano, velitelé jsou zde vymaštění debilové, jak tomu bývá i ve skutečnosti) a ministerstvo obrany (to zase vše zlehčuje a vyrábí vlastní lživý pohled na věc). Střetnutí lidstva s mimozemskou inteligencí nevypadá pro obyvatele Země vůbec dobře. Odpouštím gumové kreatury i efekty poplatné době. Film má své napětí a správnou atmosféru. A to se počítá. ()
Velmi povedený sci-fi horor, který není ani tak na efekty, jako spíš na myšlenkový obsah. Podle názvu nečekejte nějakou velkou vesmírnou odyseu, i když tu máme jeden prvek, který tento snímek sdílí s Kubrickovým o rok mladším filmem. Je to objekt, který popostrčí primáty výš po evolučním žebříčku tak, že se stanou inteligentními bytostmi. To je neúmyslný efekt, který se dostavil po snaze obřích démonických kobilek zotročit celé lidstvo. Zdá se vám to příliš béčkové? Zdání klame. Jde o skvělý film, který má rozhodně co do sebe. ()
Hodně sympatická kombinace scince fiction a hororu, přičemž navrch má stránka scifózní, což mě trošku překvapilo (mile), jelikož film natočilo studio Hammer, kteréžto mám zafixováno jako autory podivuhodných britózních hororismů. Většina filmu je povedená konverzačka o nálezu podivných koster a ještě podivnějším (ne)kovovém předmětu raketo-člunovitého tvaru a je to vskutku zábavné, stejně jako konec filmu nesoucí se ve znamení povedeného atmosferického rozuzlení. Pomáhá i charisma hlavní postavy profesora Quatermasse, jehož představitel budí zdání, že by snad dokonce mohl být v jiné dimenzi šikovným hercem _..._ Sice je pravda, že variací na podobné téma tu jistě bylo dost a film moc originální není, stejně jako je pravda, že tam bohužel není vesmírná vydra s chapadly (což je samozřejmě neodpustitelné provinění), ale i tak je to jednoduše povedená záležitost. Domluvil jsem. ()
Quatermass and the Pit je film nižšieho rozpočtu, ktorý pôsobí televíznym dojmom a je na ňom vidieť, že je britský. Nezohnal som k mojej verzii titulky, dokonca ani anglické, ale aj z odposluchu sa dalo bez problémov určiť, o čo kráča. Je to staromódny film, ktorý bol určený kedysi zrejme širšiemu okruhu publika, dnes je to záležitosť čisto iba pre ťažkých fanúšikov sci-fi. ()
Galerie (46)
Zajímavosti (8)
- Rozpočet bol kvôli tomu samozrejme o veľa nižší, čo malo určite vplyv na prepracovanú podobu scenára. Paradoxne to ale zo spätného pohľadu snímku prospelo, pretože sa nezameriaval len na prvú signálnu sústavu, a zvýšil si tak umelecké IQ. (classic)
- Nakrúcalo sa od februára do apríla roku 1967 v britských štúdiách MGM v Borehamwoode, kde v tej dobe neprebiehali žiadne ďalšie práce, takže ho filmári mohli naplno využiť. Najviac samozrejme k vytvoreniu londýnskych podzemných priestorov, kde sa podstatná časť snímku odohráva. (classic)
Reklama