Pět milionů let k Zemi

Quatermass and the Pit

Five Million Years to Earth

Sci-Fi / Horor

Velká Británie, 1967, 97 min

Velmi povedený sci-fi horor, který není ani tak na efekty, jako spíš na myšlenkový obsah. Podle názvu nečekejte nějakou velkou vesmírnou odyseu, i když tu máme jeden prvek, který tento snímek sdílí s Kubrickovým o rok mladším filmem. Je to objekt, který popostrčí primáty výš po evolučním žebříčku tak, že se stanou inteligentními bytostmi. To je neúmyslný efekt, který se dostavil po snaze obřích démonických kobilek zotročit celé lidstvo. Zdá se vám to příliš béčkové? Zdání klame. Jde o skvělý film, který má rozhodně co do sebe.(26.7.2011)

Klasické šedesátkové kulisové sci-fi se zajímavým začátkem, nudným prostředkem, a dramatickým koncem za který si film zaslouží přídomek horror. Námět vypadal slibně, a navnadil mě na inteligentní snímek postavený na dialozích, a pyšnící se postupně houstnoucí atmosférou založenou na neustále se prohlubujícím poznání. Dá se říct že jsem to i dostal. Quatermass and the Pit je sice podobně naivní jako adaptace starých verneovek, ale komu se podobné příběhy líbí, tak nebude zklamán.(10.1.2012)

Quatermass and the Pit je film nižšieho rozpočtu, ktorý pôsobí televíznym dojmom a je na ňom vidieť, že je britský. Nezohnal som k mojej verzii titulky, dokonca ani anglické, ale aj z odposluchu sa dalo bez problémov určiť, o čo kráča. Je to staromódny film, ktorý bol určený kedysi zrejme širšiemu okruhu publika, dnes je to záležitosť čisto iba pre ťažkých fanúšikov sci-fi.(25.6.2012)

3,5 Vesmírná raketa nalezená v metru uprostřed Londýna, zvláštní kostry jakýchsi opičích lidí, tajemné symboly - rozjelo se to fakt pěkně, bohužel pak se to v průběhu vyšetřování a rozuzlování nějak zabrzdilo a přestalo mě to bavit. Atmosférou se to předchozím černobílým Quatermassům také nevyrovnalo a Andrew Keir postrádal to správné charisma Briana Donlevyho. Celkově se jedná asi o nejslabší díl.(15.9.2011)

Netypická ale zato slušne zvládnutá Hammerovka, ktorá zaujme predovšetkým svojim nápadom a pútavejším príbehom. Ten, hlavne v prvej polovičke, dokáže udržať pozornosť diváka, hneď na začiatku tu máme jednu veľkú záhadu v podobe čudného nálezu, potom tu je jeho postupné odkrývanie, skúmanie, protichodné teórie o pôvode.... skrátka nastolené otázky pekne vydráždia zvedavosť. Neskôr v druhej polovičke a hlavne pri konci s finálnym rozuzlením začal príbeh v tomto smere trochu strácať a ponúknuté vysvetlenia miestami vyvolali úsmev na perách, hlavne keď sa k tomu pridali aj na tú dobu priemerne zvládnuté trikové efekty. Celkový dojem mi však aj napriek tomu vychádza mierne nadpriemerný. 70/100(13.5.2015)