Pět milionů let k Zemi

Quatermass and the Pit

Five Million Years to Earth

Sci-Fi / Horor

Velká Británie, 1967, 97 min

Velmi povedený sci-fi horor, který není ani tak na efekty, jako spíš na myšlenkový obsah. Podle názvu nečekejte nějakou velkou vesmírnou odyseu, i když tu máme jeden prvek, který tento snímek sdílí s Kubrickovým o rok mladším filmem. Je to objekt, který popostrčí primáty výš po evolučním žebříčku tak, že se stanou inteligentními bytostmi. To je neúmyslný efekt, který se dostavil po snaze obřích démonických kobilek zotročit celé lidstvo. Zdá se vám to příliš béčkové? Zdání klame. Jde o skvělý film, který má rozhodně co do sebe.(26.7.2011)

Hodně sympatická kombinace scince fiction a hororu, přičemž navrch má stránka scifózní, což mě trošku překvapilo (mile), jelikož film natočilo studio Hammer, kteréžto mám zafixováno jako autory podivuhodných britózních hororismů. Většina filmu je povedená konverzačka o nálezu podivných koster a ještě podivnějším (ne)kovovém předmětu raketo-člunovitého tvaru a je to vskutku zábavné, stejně jako konec filmu nesoucí se ve znamení povedeného atmosferického rozuzlení. Pomáhá i charisma hlavní postavy profesora Quatermasse, jehož představitel budí zdání, že by snad dokonce mohl být v jiné dimenzi šikovným hercem _..._ Sice je pravda, že variací na podobné téma tu jistě bylo dost a film moc originální není, stejně jako je pravda, že tam bohužel není vesmírná vydra s chapadly (což je samozřejmě neodpustitelné provinění), ale i tak je to jednoduše povedená záležitost. Domluvil jsem.(29.9.2014)

3,5 Vesmírná raketa nalezená v metru uprostřed Londýna, zvláštní kostry jakýchsi opičích lidí, tajemné symboly - rozjelo se to fakt pěkně, bohužel pak se to v průběhu vyšetřování a rozuzlování nějak zabrzdilo a přestalo mě to bavit. Atmosférou se to předchozím černobílým Quatermassům také nevyrovnalo a Andrew Keir postrádal to správné charisma Briana Donlevyho. Celkově se jedná asi o nejslabší díl.(15.9.2011)

Profesor Quatermass je celkem zajímavou postavou, ale v tomhle filmu mě více dostalo barevné provedení a jednotlivé triky, které jsou docela dobré. Ten příběh mi přišel jako semletí všeho možného, co v té době sci-fi nabízelo, i když je pravdou, že autor předlohy i scénářem měl tenhle příběh venku docela dlouho. Nějak jsem se do toho příběhu ale nemohl dostat.(5.3.2015)

• dopitak

Velké zklamání, tenhle film jsem si šetřil a moc se na něj těšil, takže příliš nechápu všechen ten humbuk kolem něj. Nechytla mě atmosféra, kterou Britové v tomto žánru tak ovládali, přehrávané scény u rakety korespondují s neúplnými náznaky něčeho, co by mohlo být nebo spíš kdysi bylo. K filmu se ještě možná vrátím, viděno v originále bez titulků.(25.3.2011)