Pět milionů let k Zemi

Quatermass and the Pit

Five Million Years to Earth

Sci-Fi / Horor

Velká Británie, 1967, 97 min

Velmi povedený sci-fi horor, který není ani tak na efekty, jako spíš na myšlenkový obsah. Podle názvu nečekejte nějakou velkou vesmírnou odyseu, i když tu máme jeden prvek, který tento snímek sdílí s Kubrickovým o rok mladším filmem. Je to objekt, který popostrčí primáty výš po evolučním žebříčku tak, že se stanou inteligentními bytostmi. To je neúmyslný efekt, který se dostavil po snaze obřích démonických kobilek zotročit celé lidstvo. Zdá se vám to příliš béčkové? Zdání klame. Jde o skvělý film, který má rozhodně co do sebe.(26.7.2011)

• Mol

ANY MORE QUESTIONS? OTHERWISE... YES! I'VE GOT A QUESTION. IS COLONEL BREEN JUST A FOOL OR A COWARD?! Docela dost dobrý science fiction-horor, který zabil jeho vlastní nevyužitý potencionál. Nejvíc podle mě filmu uškodila část, kde marťanská loď začne ovládat lidi, kteří se začnou zabíjet. Nebylo to dost dotažené a zbytečně natahované. Jinak má film několik naprosto brutálních scén. Například ta, kde Barbara začne mít vidiny a tak jí profesor nasadí přístroj na čtení mysli. Věci kolem nich létají vzduchem, Barbra se dostává do stavu šílenství a Jerry, i když mu kachličky létají kolem hlavy, tak statečně natáčí celou situaci. Pozoroval jsem to se zatajeným dechem. To samé scéna s vrtáním nebo závěrečná, kde Barborka dostane pravej hák od profesora Quatermasse, zatím co Ronney epicky zachraňuje svět na vrcholku jeřábu. Škoda, mohlo to být mnohem lepší.(14.10.2017)

Quatermass and the Pit je film nižšieho rozpočtu, ktorý pôsobí televíznym dojmom a je na ňom vidieť, že je britský. Nezohnal som k mojej verzii titulky, dokonca ani anglické, ale aj z odposluchu sa dalo bez problémov určiť, o čo kráča. Je to staromódny film, ktorý bol určený kedysi zrejme širšiemu okruhu publika, dnes je to záležitosť čisto iba pre ťažkých fanúšikov sci-fi.(25.6.2012)

Profesor Quatermass je celkem zajímavou postavou, ale v tomhle filmu mě více dostalo barevné provedení a jednotlivé triky, které jsou docela dobré. Ten příběh mi přišel jako semletí všeho možného, co v té době sci-fi nabízelo, i když je pravdou, že autor předlohy i scénářem měl tenhle příběh venku docela dlouho. Nějak jsem se do toho příběhu ale nemohl dostat.(5.3.2015)

3,5 Vesmírná raketa nalezená v metru uprostřed Londýna, zvláštní kostry jakýchsi opičích lidí, tajemné symboly - rozjelo se to fakt pěkně, bohužel pak se to v průběhu vyšetřování a rozuzlování nějak zabrzdilo a přestalo mě to bavit. Atmosférou se to předchozím černobílým Quatermassům také nevyrovnalo a Andrew Keir postrádal to správné charisma Briana Donlevyho. Celkově se jedná asi o nejslabší díl.(15.9.2011)