Pět milionů let k Zemi

Quatermass and the Pit

Five Million Years to Earth

Sci-Fi / Horor

Velká Británie, 1967, 97 min

Klasické šedesátkové kulisové sci-fi se zajímavým začátkem, nudným prostředkem, a dramatickým koncem za který si film zaslouží přídomek horror. Námět vypadal slibně, a navnadil mě na inteligentní snímek postavený na dialozích, a pyšnící se postupně houstnoucí atmosférou založenou na neustále se prohlubujícím poznání. Dá se říct že jsem to i dostal. Quatermass and the Pit je sice podobně naivní jako adaptace starých verneovek, ale komu se podobné příběhy líbí, tak nebude zklamán.(10.1.2012)

Quatermass and the Pit je film nižšieho rozpočtu, ktorý pôsobí televíznym dojmom a je na ňom vidieť, že je britský. Nezohnal som k mojej verzii titulky, dokonca ani anglické, ale aj z odposluchu sa dalo bez problémov určiť, o čo kráča. Je to staromódny film, ktorý bol určený kedysi zrejme širšiemu okruhu publika, dnes je to záležitosť čisto iba pre ťažkých fanúšikov sci-fi.(25.6.2012)

Profesor Quatermass je celkem zajímavou postavou, ale v tomhle filmu mě více dostalo barevné provedení a jednotlivé triky, které jsou docela dobré. Ten příběh mi přišel jako semletí všeho možného, co v té době sci-fi nabízelo, i když je pravdou, že autor předlohy i scénářem měl tenhle příběh venku docela dlouho. Nějak jsem se do toho příběhu ale nemohl dostat.(5.3.2015)

Zlata era britskeho filmoveho studia Hammer, ktere si vypujcilo tehdy znamou postavu z televiznich serialu BBC a vyprodukovalo s ni dalsi film. Profesor Quatermass, vysetrovatel paranormalnich jevu (jehoz herecti predstavitele se pravidelne menili), se tentokrat vydava zjistit jake podivne veci to vlastne vykopali delnici v podzemi pod mestem a jestli se tam treba neschovava jeste neco dalsiho.(8.9.2009)

Netypická ale zato slušne zvládnutá Hammerovka, ktorá zaujme predovšetkým svojim nápadom a pútavejším príbehom. Ten, hlavne v prvej polovičke, dokáže udržať pozornosť diváka, hneď na začiatku tu máme jednu veľkú záhadu v podobe čudného nálezu, potom tu je jeho postupné odkrývanie, skúmanie, protichodné teórie o pôvode.... skrátka nastolené otázky pekne vydráždia zvedavosť. Neskôr v druhej polovičke a hlavne pri konci s finálnym rozuzlením začal príbeh v tomto smere trochu strácať a ponúknuté vysvetlenia miestami vyvolali úsmev na perách, hlavne keď sa k tomu pridali aj na tú dobu priemerne zvládnuté trikové efekty. Celkový dojem mi však aj napriek tomu vychádza mierne nadpriemerný. 70/100(13.5.2015)