Pět milionů let k Zemi

Quatermass and the Pit

Five Million Years to Earth

Sci-Fi / Horor

Velká Británie, 1967, 97 min

Netypická ale zato slušne zvládnutá Hammerovka, ktorá zaujme predovšetkým svojim nápadom a pútavejším príbehom. Ten, hlavne v prvej polovičke, dokáže udržať pozornosť diváka, hneď na začiatku tu máme jednu veľkú záhadu v podobe čudného nálezu, potom tu je jeho postupné odkrývanie, skúmanie, protichodné teórie o pôvode.... skrátka nastolené otázky pekne vydráždia zvedavosť. Neskôr v druhej polovičke a hlavne pri konci s finálnym rozuzlením začal príbeh v tomto smere trochu strácať a ponúknuté vysvetlenia miestami vyvolali úsmev na perách, hlavne keď sa k tomu pridali aj na tú dobu priemerne zvládnuté trikové efekty. Celkový dojem mi však aj napriek tomu vychádza mierne nadpriemerný. 70/100(13.5.2015)

Hodně sympatická kombinace scince fiction a hororu, přičemž navrch má stránka scifózní, což mě trošku překvapilo (mile), jelikož film natočilo studio Hammer, kteréžto mám zafixováno jako autory podivuhodných britózních hororismů. Většina filmu je povedená konverzačka o nálezu podivných koster a ještě podivnějším (ne)kovovém předmětu raketo-člunovitého tvaru a je to vskutku zábavné, stejně jako konec filmu nesoucí se ve znamení povedeného atmosferického rozuzlení. Pomáhá i charisma hlavní postavy profesora Quatermasse, jehož představitel budí zdání, že by snad dokonce mohl být v jiné dimenzi šikovným hercem _..._ Sice je pravda, že variací na podobné téma tu jistě bylo dost a film moc originální není, stejně jako je pravda, že tam bohužel není vesmírná vydra s chapadly (což je samozřejmě neodpustitelné provinění), ale i tak je to jednoduše povedená záležitost. Domluvil jsem.(29.9.2014)

Zlata era britskeho filmoveho studia Hammer, ktere si vypujcilo tehdy znamou postavu z televiznich serialu BBC a vyprodukovalo s ni dalsi film. Profesor Quatermass, vysetrovatel paranormalnich jevu (jehoz herecti predstavitele se pravidelne menili), se tentokrat vydava zjistit jake podivne veci to vlastne vykopali delnici v podzemi pod mestem a jestli se tam treba neschovava jeste neco dalsiho.(8.9.2009)

Profesor Quatermass je celkem zajímavou postavou, ale v tomhle filmu mě více dostalo barevné provedení a jednotlivé triky, které jsou docela dobré. Ten příběh mi přišel jako semletí všeho možného, co v té době sci-fi nabízelo, i když je pravdou, že autor předlohy i scénářem měl tenhle příběh venku docela dlouho. Nějak jsem se do toho příběhu ale nemohl dostat.(5.3.2015)

Příjemné překvapení! Mé třetí setkání s Quatermassem dopadlo velmi dobře. Zajímavá myšlenka o kolonizátorech z Marsu a o tom, proč má Ďábel rohy. Polodokumentaristickou formou sledujeme příběh vědců,kteří se snaží zjistit, co že se to nachází v podzemí Londýna, kde se právě buduje stanice metra. Do výzkumu se vloží armáda (ano, velitelé jsou zde vymaštění debilové, jak tomu bývá i ve skutečnosti) a ministerstvo obrany (to zase vše zlehčuje a vyrábí vlastní lživý pohled na věc). Střetnutí lidstva s mimozemskou inteligencí nevypadá pro obyvatele Země vůbec dobře. Odpouštím gumové kreatury i efekty poplatné době. Film má své napětí a správnou atmosféru. A to se počítá.(15.3.2017)