Soukromý detektiv z Los Angeles, Philip Marlowe se ujímá případu vydírání a sleduje stopu, jež jej zavádí mezi vrahy, lumpy z nočních klubů, autory pornografie, zkažené zbohatlíky a další. Ale Chandlerův legendární hrdina vše vyřeší v naprosto nesentimentálním a drsném stylu - a styl je to, o čem film "Hluboký spánek" celý je. Režisér Howard Hawks přináší na plátno elegantní setkání jednotlivých postav (zejména to Humphreyho Bogarta s Lauren Bacallovou), rázné tempo a fantastickou atmosféru. (oficiální text distributora)

kaylin

Humphrey Bogart pro mě do téhle role pasuje dokonale, skvěle hlásí a vždycky přesně ví, co by měl říct. Je úžasně suchý, což je u postavy Phila Marlowa naprosto nezbytné. Daří se mu to skvěle a právě on - v konfrontaci se všemi těmi ženami - dává snímku směr a táhne ho až do zdárného konce. Noir jak má být. A ta hlavní postava ani na konci nemusí umřít. ()

YURAyura

Squela konverzacni kriminalka se zamotanym dejem, ve kterem jsem se asi ve 3/4 filmu ztratil, coz me pekne na$ralo ;]], ale nejenom proto me to to vladne oslovilo vic nez cokoliv soucasneho. Sexualni harasment v roce 1946 je opravdu neznamym pojmem (nastesti), takze tam Bogart projde celou radkou squelych kocek - na obrazovce tedy pouze slovne. Slusne prestrelky (nejenom slovni), zaporni typani, slusne vybaveny atelier - snad temer vse je nateacene vevnitr. Co vic si prat? Takove filmy uz se netoci a jine (Mazany Filip) vedle nich vypadaji jako spatne ziveny africky hokejista... ()

swed

"Hluboký spánek" předchází pověst kultovního noiru, za což jistě může i nespočet historek o jeho komplikovaném vzniku, či fakt, že ani samotný autor předlohy, Raymond Chandler, neuměl odpovědět na otázku, kdo vlastně zabil jednu z postav příběhu a proč je to všechno k sakru tak zamotané. Ale čert to vem. Tenhle film má tempo, nestoudně řízné dialogy a velké množství okouzlujících žen, z nichž každá si zde užije svoji minutu slávy (je těžké si vybrat, ale zřejmě bych dal přednost sestře nymfomance nebo svůdné knihovnici ;). Ještě dvě věci mě potěšily – Bogye, který tu má charisma jako ve slavné "Casablance", a především samotný režisér, Howard Hawks, jehož filmy mi nikdy zvlášť k srdci nepřirostly, respektive jsem ho považoval za velmi slušného rutinéra, ale v "Hlubokém spánku" mě přesvědčil, že svoje řemeslo ovládal dokonale. 9/10 ()

Toshiro

Stejně jako Maltese Falcon. Přechytralé charaktery a rozhovory. Nebavilo mě sledovat spleť děje, takže sem ho nepochopil. Dávám tomu šanci za pár let asi. ()

Wiliem

Výborná detektivka, napínavavá až do samotného konce, tak jak to má být. Bogart jako vždy skvělý, stejně tak okouzlující Lauren Bacall. 100%. ()

reqiuem

Philip Marlowe, chlápek s charismatem až na půdu, na kterýho ženský chytaj jako můry nad plamenem a to i bez toho, aniž by muselo něco hořet, protže Marlow jej rozhodně nerad zapaluje..žádnej dialog pro něj neni dostatečnou výzvou, protže přesně ví, jak se věci maj dřív, než se vůbec nějak maj, při čemž padouši můžou bejt rádi, že se k nějakýmu dialogu vůbec dostanou..gangster na straně dobra s mozkem tam, kde by ho rozhodně většina chlápků neměla ve společnosti takovejch žen..nekompromisní zabiják nemravnejch pohledů, který umíraj bezbolestně..kdo jinej může vyřešit zmatek nastolenej lidma, který pravidelně dojížděj na svý zásady.. ()

Gianni_B

NOIR FILM KOKOŘÍN 2013. Přiznám se, že z největších kalsik filmu-noir Hluboký spánek nepatří mezi mé oblíbené a že čtvrtou 'vězdičku přidávám jen proto, že jsem si vědom objektivních kvalit tohoto filmu. Slavná „neproniknutelná zápletka“ je na můj vkus komplikovaná až příliš, a pokud měla sloužit pouze jako pozadí pro ustanovení vztahu ústřední dvojice, mohla být raději potlačená ještě víc. Ovšem uznávám, že Hluboký spánek má jakýsi „šmrnc“, lehkost a vtip, a znovu opakuji, že moje výhrady jsou pouze subjektivní. ()

JohnMiller

Detektíva Philipa Marlowea asi fanúšikom noiru a detektíviek netreba predstavovať. Videl som niekoľko adaptácií jeho príbehov a nemôžem povedať, že by ma tento cynický skoro štyridsiatnik nezaujal. Už len jeho charakter sarkastického človeka bez pevnej vyhliadky na budúcnosť, ktorý má však zmysel pre spravodlivosť ak mu z toho niečo "kápne". nebolo možné si nezamilovať. The Big Sleep je čistokrvný noir zo všetkými prvkami ktoré by mal obsahovať takýto žáner obsahovať. Krásne ženy, drsný chlapi, alkohol, cigarety, zbrane hazard, autá____ No, proste, to všetko zo zlatej éry Hollywoodu. 3 hviezdičky dávam za scenár, za jeho formu ktorá bola "vytesaná" na plátno. Verím, že to v takejto forme v knihe fungovalo, no na plátne sa odohrávalo toľko zbytočných zvratov, že som bol mimo obraz. Nechápal som, prečo boli niektoré momenty natoľko skrátené, že divák nestíhal vstrebávať nové informácie v príbehu. Mnoho z tých bolo načrtnutých alebo išli mimo líniu a len to komplikovalo orientáciu diváka. Musel som si to pozrieť dvakrát za sebou, no nebol som si na 100% istý či som príbeh pochopil správne. To ma trocha zamrzelo ale ináč paráda. ()

TominoLa

Vcelku zklamání. Generál si pozve soukromého detektiva (Bogart) kvůli vydírání. Začne vyšetřování a najednou se tam objevuje stále více a více postav. Začíná to být pěkně zamotané, ale taky nepřehledné. Čekal jsem ještě nějaké spojení mezi generálem a detektivem jak se vyšetřování vyvíjí, ale bohužel. Jediné co si budu časem z toho filmu pamatovat je Humphrey Bogart a Lauren Bacall a jejich špičkování. ()

Aleee89

Další noirovka, která šlape, jak jí žánr káže. Jenže já už jsem noir filmů viděla tolik, že mě máloco uhrane. Hluboký spánek není špatný, ale pro mě není ani ničím objevný. Ano, je tu parádní charismatický Bogart, jakés takés dobře se stupňující tempo, atmosféra, ale na druhou stranu trochu překombinovaný děj a opravdu nic, kvůli čemu bych před Hlubokým spánkem musela kleknout. Kvalitní žánrovka, těch je ale hodně. ()

Skip

Filmová adaptace Chandlerovy detektivky je trošku krkolomná jako samotná předloha, ale stejně mám tenhle film noir se skvělými herci moc rád a urrčitě stojí za zhlédnutí. ()

radektejkal

Nejde jinak, musím vztyčit vlajku a jít do boje. Film noir se stal jakýmsi mýtem, a podobně jako surrealismus, jej nesmí nikdo beztrestně napadnout. Těžko bych si však bez něj dovedl představit, že někdo může vážně uvažovat o zfilmování takového chatrného scénáře, spíš bych vsadil na stříhače pracujícího střídavě s nůžkami a butelkou whisky ředěné vodou. K noirovým filmům nezbytně patří také chlapácké hlášky, které se tu postupně třepí, až jsou zcela otřepané (viz třeba recenze mého oblíbeného Flakotase). "Jako by" to vše patřilo do diskursu "what might be" příběh, život, film. Nejvíc se  mi líbil postoj policie, která za bukem vyčkávala, neriskujíc případné zranění či smrt při zatýkání, až se Marlow o vše postará, má přece silnější břišní svaly a tužší čelistní kosti. Představitel hlavní role se mni ostatně také dost znechutil (i se zpětnou platností)... Na začátku jsem vyhlásil boj (to se sluší i pro noir, ne?). Za vítězství budu považovat snížení celkového hodnocení filmu z 81% pod osmdesátku. Protože znám recenze i hodnocení filmů (především oblíbených uživatelů a obdivovatelů minoritních filmografií) z poslední doby, domnívám se, že tomuto filmu přisoudili pietně bod navíc (Flakotasova potrefená klukovská recenze je skoro 15 let stará). Myslím, že přehodnocení by bylo na místě. ()

Fanucci

Film s výbornou noir atmosférou a perfektně sarkastickým Bogartem. Zápletka je poměrně (zbytečně) komplikovaná a člověk občas tápe, ale to nevadí...Vše zachraňují vtipné cynické dialogy a všechna noirovská klišé zde fungují dokonale. ()

kinderman

Sice nikdo pořádně neví (a údajně to netušil ani autor literární předlohy), kdo vlastně zabil řidiče generála Sternwooda, přesto vznikla nesmrtelná klasika a vůbec nejlepší chandlerovská adaptace, která na pozadí spletitého případu Phila Marlowa (vynikající Bogart žmoulající si koneček levého ucha) zpracovává téma (fyzického, ale především morálního) rozkladu. ()

Anglie

Knižní klasika se dočkala velmi důstojného zpracování. Některé hlášky neměly chybu, ale to je už v Chandlerově literární předloze. Parádní atmosféra umocněná černobílou kamerou. ()

OG_Swifty

Filmové zpracování knižní předlohy Raymonda Chandlera z roku 1939 se velmi povedlo (oproti pozdějšímu remaku s Mitchumem), ačkoliv na film z žánru noir je konec příliš pozitivní - hodnotil bych to spíš jako dobře povedenou a svižnou detektivku. Oproti knižní předloze došlo kvůli tehdejší cenzuře k několika změnám v příběhu: Došlo ke změně identity skutečného vraha Seana Regana (v knize je to Carmen - zde je jím padouch Mars, který hlavní hrdinku vydírá na základě nepodložených důkazů) a rovněž scéna, kdy se Carmen objeví u Marlowa doma je úplně překopaná - v knize je totiž Carmen v jeho posteli a to úplně nahá, stejně tak v domě Geigera. Bohužel tehdejší doba nám nepředhazovala odhalená prsa a vulgarity jako je tomu dnes - to je možná škoda, Martha Vickers byla skutečně atraktivní a pohled na její odkryté tělo by určitě potěšil nejednoho chlípníka =) Film samotný má spád a to především díky přesvědčivě zahraným výkonům Lauren Bacall a Humphrey Bogart (kteří se rok před natočením filmu vzali a zůstali spolu až do Bogartovi smrti), kriminální zápletka je slušná a rovněž všechny ženy ve filmu od sebemenší minirole byly skutečně nádherné. Zkrátka Hollywood 50. let. ()

honajz2

Překvapivě to fungovalo i v dnešní době. Ten film má dost dobrou atmosféru, sympatického Marlowa, který říká jednu povedenou hlášku za druhou, příjemně se na něj dívá, má úžasnou kameru a dobře vymyšlený scénář... Vše funguje skvěle přesně tak jak má. Možná jsem jen čekal, že mě to víc nadchne, ale jinak si snad nemám na co stěžovat. Takže jo, líbilo se mi to a ty dvě hodiny příjemně utekly. Silné 4* ()

Martin741

Ani nie tak detektivka, ako skor skvostny film -noir. Hoci mnohe atributy detektivky su zachovane. Howard Hawks ako reziser bol proste megatalent, ktory zbieral skusenosti uz v Zjizvenej Tvari z roku 1932 /aj ako herec/, dalej v Leopardej Zene s Cary Grantom a Kathrine Hepburn. Pre Hawksa je typicka vypravacka priamociarost a snazi sa, aby bol film zrozumitelny pre co najsirsiu skupinku divakov. Vacsina deja The Big Sleep sa odohra v interieroch, v exterieroch je len par scen /auta, prestrelka/. Pribeh sa zda prehusteny vycerpavajucimi informaciami, a vela si musi divak dat dohromady sam z dialogov. Cize scenar ani na chvilu nenudi, okamzite strhne divaka do atmosferickeho filmu plneho podrazov, klamstiev a nesurodych postav. Humphrey Bogarta nemam osobne rad, a nikdy som nemal. Musim vsak uznat, ze spolu s Lauren Bacall podali obaja fakt sqely herecky vykon. To uznavam. Dokonca Bogart sa s pani Bacall pocas tocenia filmu tak zblizili, ze nasledovne mal samotny Bogart problemy v manzelstve /neskor sa tusim aj vzali, ale to nie je podstatne./ Stylovy film, styl ma Bogart aj pani Bacall. 100 % ()

bogomira

Phil Marlowe bez voiceoveru? Ale jo, jde to - a jak! Nevím, jestli jsem to dobře zaregistroval, ale myslím, že scénář napsal William Faulkner. Zajímavý... ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině