Zaklínač - Série 1

(série)
USA / Polsko, 2019, 7 h 57 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvůrci:

Lauren Schmidt

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Epizody(8)

Geralt z Rivie, zaklínač, ktorý loví príšery za peniaze sa stretáva s čarodejnicou Yennefer a princeznou Ciri. Ich osudy sú prepletené cez zákon prekvapenia a spoločné dobrodružstvá. Yennefer sa mení z deformovanej ženy na mocnú čarodejnicu, zatiaľ čo Ciri uniká pred dobyvateľmi z Nilfgaardu. (Filmaris)

Lachtaan

Vím, že je až divné, že Zaklínače hodnotím až čtvrt roku po premiéře, když ho celý svět stačil vidět do Vánoc, maximálně do Nového roku. Já jsem ale měl s novým vůdcem televizního fantasy žánru ze začátku trochu problémy, skoro nepřítomný kontext mezi prvními díly mě dokonce na dlouhou dobu odradil. Dost se změnilo až s rozhodnutím nejprve přelouskat knížku a se znalostmi z ní se poddat zbytku seriálové adaptace. Ta se mi ve své druhé půlce zamlouvala místy až na samotných 5 hvězd a věřím, že se se svou budoucí druhou (snad i třetí, čtvrtou..) sérkou vyšplhá mezi lídry fantazijního soudku na našich obrazovkách. [viděno na Netflixu] ()

Shakers

1. Séria - 75%. Knihy som nečítal a hry nehral. No videl som niečo keď to hrával brácho. Fantasy mám rád, Hernyho tiež a na zaklínača som sa tešil. No po prvých dieloch som celkom vytriezvel a niektoré diely (hlavne druhý) som pretrpel. Veľká škoda, že sa s toho spravil seriál, pretože sa to zbytočne naťahovalo v niektorých momentoch a navyše to vyzeralo trošku televízne. Nie vždy a nie veľa, ale prišlo mi to tak. Tak či tak je to pekne spracované fantasy, hudba, príšery, atmosféra a obzvlášť súboje s mečom sú bravúrne natočené. Chápem tvorcov, že to nechceli zbytočne zoštíhľovať, ale chceli dať priestor viacerým postáv, no takto mi to prišlo, že trpel viac príbeh, ktorý nieje zlý len sa zbytočne ťahal. Keď si to porovnám s inými fantasy filmami alebo seriálmi, tak Witcher za 8 hodín moc toho nepredviedol. Verím, že druhá séria bude lepšia ako táto "predstavovačka". Obľúbený soundtrack: Geralt Of Rivia - Main Theme Song, Toss A Coin To Your Witcher (Jaskier Song), The Wolf's Path. ()

Arkanoid

Je škoda, že je v sérii hneď dej s Ciri zároveň s dejom Geraltových poviedok, lebo zaklínačov dej je kvôli tomu pretvorený a ukrátený o niektoré podstatné veci, ktoré by príbehom dodali väčšiu silu a dôraz. Rovnako mi chýba aj jedna nesfilmovaná poviedka (snáď inokedy) z prvej knihy. Niektoré Geraltove poviedky mi pripadali lepšie v knihe a tu v seriáli im chýbalo to, čo im môže kniha dať lepšie – viac prežívania a opisov situácie. V knihe som si černochov nevšimol, no v dnešných seriáloch kvôli trendu obsadiť všetky rasy tu sú, aj keď by sa do svojich úloh možno nehodili. Henry Cavill má správny chrapľavý hlas pre Geralta, ostatní herci tiež ujdú, aj keď to nie sú žiadni nominanti na Oscarov. Scenáristka Lauren Schmidt niekedy vlastnou iniciatívou epizódam pridala, no väčšinou ubrala. Jej najlepší nápad je záverečná bitka v epizóde 8 Much More, avšak nevyužila dostatočne jej potenciál. Jej najhorším nápadom bolo asi ubrať surrealizmus zo spracovaných poviedok, lebo práve tu sa réžia mohla vyhrať s formou a odlíšiť sa z davu seriálov. Vo väčšine epizód sa tvorcom nepodarilo udržať ani dojem zaujímavého béčka, bolo to horšie. Najlepšie sa podarilo adaptovať Otázku ceny, najhoršie u mňa dopadla epizóda Before a Fall, ktorá bola skoro celá vyplnená zbytočným dejom, ktorý si tvorcovia vymysleli. Prevláda sklamanie, v budúcej sérii to snáď dopadne lepšie. ()

Spiker01

Sper to ďas! Od Zaklínače jsem jako nefanoušek očekával velkolepé fantasy, které čtenáři odsoudí za svou nevěrnost předloze, ovšem já z něj budu nadšen. A kupodivu jsem dostal úplný opak. Jelikož jsem nikdy nepronikl ani do her, natožto do původního polského seriálu, dost jsem se ztrácel v postavách a hlavně v časovém kontinuu. Co jsem tak četl, mělo s tímto problém více lidí a sedmý díl, který měl zřejmě přinést toto odhalení časové posloupnosti, už na mě taktéž nefungoval, jelikož jsem si do té doby už stačil zjistit co a jak. Naprosto mi vyhovuje osmidílná stopáž a za 2 roky se budu těšit na druhou řadu. Snad s ještě více akčními scénami, jež mi přijdou to nejlepší na tomto seriálu. PS : ač nemám moc rád Henry Cavilla už od Tudorovců, musím smeknout, že jako Geralt je výborný a kolikrát jsem si v některých dílech říkal, že mohl toho prostoru dostat ještě více. ()

Yoshitsune

Je to dobrý, je to lepší než sem čekal a čekal sem něco mezi kastrací a kaktusem v prdeli, takovým tím kaktusem co má na sobě milion trnů. Jedinou vadou na kráse je, že se tvůrci snažili do osmy epizod nacpat příběh o Ciri a zároveň i nějaké povídky z knížek "Poslední přání" a "Meč osudu" a navíc ty časové skoky, takže v jednu chvíli sem nevěděl, v jaké časové rovině se to nacházím. Ale z nějaké důvodu, to relativně drží pohromadě a bavilo mně to a to hlavně z důvodu, že je zpracováno s fanouškovským zápalem a nechybí tomu nadšení. Navíc herce to viditelně bavilo, takže žádný další El Mucho bigote se u Cavilla nekoná a i ta Ciri a Yennefer, které podle zdejších Ruských trotlů, měli být černé, jako Půlnočnice, sou v pohodě a v herečce co hraje Ciri, tkví obrovský potenciál. Ale tvůrci se měli opravdu věnovat specifickým povídkám a příběh o Ciri si nechat do druhé série, ale jinak to šlape na jedničku, souboje s lidmi sou výživné, souboje s monstry zase napínavé, monstra vypadají parádně a dialogy sou taky na dobré úrovni. A co se týče Marigolda, tak ten nemá vůbec chybu. ()

• Marigold (Joey Batey) se narodil v roce 1222 a na začátku příběhu je mu 18 let. První série končí, když je mu 41 let. (Geralt z Rivie)
  • Celkem se v první řadě objevilo 9 nadpřirozených monster nebo příšer. Konkrétně kikimora, sylván, krallach, doppler, džin, bazilišek, hirikka, drak a ghúl. [Zdroj: Edna.cz] (Geralt z Rivie)

Časové pásmo bylo změněno