Přezůvky štěstí

Galoše šťastia

Magic Galoshes, The

Pohádka

Československo / Rakousko / Západní Německo, 1986, 90 min

Pěkné pohádkové podobenství založené na výrazných hereckých výkonech (dvojrole Jany Brejchové, civilní projev Marka Brodského, okouzlující Tereza Pokorná, Karel Heřmánek téměř k nepoznání, úžasný důstojník, jenž má tělo Jana Hrušínského, ale chování Júlia Vaška). Závěrečné přenesení všech postav do pohádky je téměř panoptikální.(28.8.2011)

• WANDRWALL

Třebaže jde o pohádku známého pohádkáře, jehož portrét mám už 17 let na jedné zdi, a dostal jsem ho darem v Truro, tak jeho pohádky mají svůj ráz, svou dynamiku, své poselství, ale to v psané podobě. Film je sice co se příběhu týče totéž, ale hrají ho konkrétní herci, které vede chlap zvaný režisér a často to nedopadá oproti psanému textu dobře. Důvodem je právě ten problém dostat melodii příběhu, její emocionální náboj i do filmu.(27.9.2010)

Snová ironická pohádka, která odpovídá Herzovu poetizmu. Stojí na půl cesty mezi Pannou a netvorem, Devátým srdcem a Žabím princem a Císařovými novými šaty. Tolik popustit uzdu fantazii, vložit do toho celé jednání z opery... na něco takového jsme museli mít jedině Herze a valuty. Protože jednotlivé dada scénky jsou až příliš dokonalé. Zejména Vladimír Javorský, Tereza Pokorná nebo Jana Brejchová v dvojroli sehrávají prim. Opulentní výprava a chytře vybrané prostředí jsou pak u Herze naprostou samozřejmostí.(21.7.2013)

Pohádková alegorie dle H. Ch. Andersena o Štěstěně a Starosti prubujících bídu lidské existence na pražském bále nastraženými galošemi, jež nositeli splní každé přání. Než se mladá víla, jež je provází, dočká vyhlédnutého studenta (M. Brodský), ocitají se plesoví hosté ve fantaskním reji proměn, jež jsou místy romantickou, jindy dadaistickou, makabrózní a bizarní, vždy však poněkud vnějškově výpravnou hrou, která je víc efektní než uhrančivá. J. Brejchová v hlavní protikladné dvojroli připomene Morgianu (1972) a s ní období, kdy J. Herz tvořil umělecký nosnější a sevřenější díla. Kladem filmu je ovšem kamera ladící pražské ulice do schikanederovského šerosvitu.(11.1.2014)

• sidzej

Pche, zevraj rozpravka. Takto to dopadne ked sa do tohoto zanru pripletie Herz. Vysledkom je chaoticka, ponura, nic nehovoriaca nuda s peknymi kostymami, vypravou a hudbou ale to je tak jedine, co mozno na tomto diele ocenit. Viac sa toho pretancovalo nez udialo a zaverecna romanticka patminutovka to uz nezachranila. 45%(3.12.2009)

• - Režisér Juraj Herz sa počas nakrúcania filmu zaľúbil do herečky Terezy Pokornej (víla Mína), s ktorou potom prežil 20 rokov v manželskom zväzku. (Raccoon.city)

• - Variant názvu filmu bol aj Galoše víly Šťasteny(Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Filmovalo se také v Mariánských Lázních, Městském divadle Karlovy Vary, Národním muzeu v Praze. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)