Souboj pohlaví

• Irsko

• Austrálie

Životopisný / Sportovní / Drama / Komedie

USA / Velká Británie, 2017, 121 min

Tenisový snímek, ve kterém jde o tenis až v druhé řadě a prim tu hrají práva žen je sice vážně pojatým filmem, ovšem šikovně a přirozeně doplňuje atmosféru decentními vtipy, které ve správných chvílich vítaně odlehčují atmosféru. K ožehavému tématu přistupují tvůrci velmi klidně a zodpovědně a argumenty obou stran titulního sporu jsou nám prezentovány nenásilnou formou, což je vítaná změna oproti některým produkcím, které důležitá témata prezentují příliš křiklavě. Herecky je film na špici a především Steve Carell znovu potvrzuje, že s ním je třeba počítat i mimo komediální žánr. Souboj pohlaví je příjemný hlavně tím, že zpracovává téma hodné filmových cen velmi přístupným způsobem, kterému jde především o pobavení diváků a ne o nominace a ceny.(6.3.2018)

• Enšpígl

Ještě teď se musím smát, když si vzpomenu na ten záverečný tenisový zápas, nejsem sice tenisový odborník, ale pokud bych chtěl s někým prohrát, hrál bych přesně Bobby (nalejvání, ladné udery gazely odproštěné od síly vložené do úderu). Od samotného tématu jsem čekal jiskřivé dialogy. Feminismus tady byl fakt do očí bijící až urputný, to bych možná ještě dejchnul s ohledem na fakt, že zrovna tenis je skutečně i v dnešní době meka nerovnoprávnosti (viz poslední kauza McEnroe/Návrtailová), ale že ty dialogy a scény budou tak nudné a nezáživné že by jeden vyletěk z kůže to přejít nejde, tohle mělo potenciál na skvělý film, zejména když Emma i Steve zahráli skvěle, dobu jsem z toho cejtil taky hezky, ale vnitřek to chce vykuchat a dodat nový.(27.3.2018)

"Battle Of The Sexes" má v mojich očiach jeden veľmi zásadný problém, ktorý ho zdržuje od toho, aby skutočne zažiaril a stal sa vynikajúcim filmom. Čo to je? Je veľmi dlhý a počas prvej hodiny filmu sa sústredí na veci, ktoré nie úplne zachytávajú jeho hlavnú pointu. Viem prečo tu tie scénky máme, rozumiem tomu, že potrebujeme dať do filmu väčšiu hĺbku, no možno sa film nemusel na niektoré scénky sústrediť tak moc. Ako napríklad na tú love story, ktorá síce je spracovaná dobre, no mám pocit, že jej je tu trošku moc. Alebo fakt, že počas prvej hodiny filmu nepozeráme na nič iné, než na životy našich hlavným protagonistov. Lenže neposúva to moc príbeh dopredu a film začína byť jemne nudný. A keď sa veci konečne začnú hýbať, tak sa aj film začne stávať zaujímavejším, no najsilnejšou časťou je podľa mňa jeho posledná polhodina, kde sa začneme sústrediť na ten dôležitý zápas, o ktorom to vlastne celé je. A zrazu je film veľmi zaujímavý a dobre sa sleduje. Len keby trošku nemal problémy s tempom vo svojej prvej polke. Čo však prvú polku pre mňa výrazne pretláča je Emma Stone. V tejto role je absolútne fantastická a myslím si, že celý čas absolútne žiari. Toto je rola, s ktorou si ju budem ešte dlho spájať a z dobrého dôvodu. Steve Carrell je tiež veľmi dobrý a dáva tejto role ten potrebný humor, ktorý z neho robí skvelú postavu. Austin Stowell, ktorý hrá Larryho Kinga je podľa mňa veľmi dobrým manželom. Myslím si, že jeho srdce je na správnom mieste a som rád, že sa k Billie Jean zachoval tak, ako sa zachoval. Nie každý muž by to urobil. Andrea Riseborough je na môj vkus málo zaujímavá. Milá postavička, no málo zaujímavých momentiek s ňou ju robia trošku zabudnuteľnou. No ešte treba spomenúť Alana Cumminga, ktorý je absolútne vynikajúci. Každú chvíľu, čo ho film sleduje je vo svojom živle a pôsobí uveriteľne. Celkovo mám pocit, že postavy filmu a ich motivácie sú zaujímavé. Jediným problémom je to, že potrebuje to všetko niekde v prvej polke prepájať a dať nám konflikt. A spôsob, ktorý využil nie je veľmi dobrý. Som rád, že som film videl raz, no nemyslím si, že by som sa k nemu niekedy vrátil. Ale myslím si, že stojí za to ho vidieť aspoň raz. Hodnotenie: B-(19.12.2017)

Žiadna sláva, no ani prepadák. No rozhodne som čakal od toho viac - najmä to podanie mi prišlo také suché, viacmenej bez väčšej dramatizácie. A to pretláčanie témy LGBT do úplného popredia akoby to bola celková pointa filmu, to mi tiež prišlo trochu scestné. Ja viem, že teraz je to veľmi IN, ale pri Battle of the Sexes išlo skôr o tú emancipáciu a uznanie, že ženy nie sú nejaké neschopné tvory. Čo sa týka hereckých výkonov, tak Emma Stone odohrala prakticky svoj štandard, zato Steve Carell zahral šovinistického Bobbyho priam znamenito. Ale celkovo, ako som už v úvode písal, chýbala tomu taká dramatickejšia iskra. Každopádne, Billie Jean King, klobúk dole!(10.1.2018)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $12,638,526Tržby Celosvetovo $18,500,000▐ Dosť chladne podané, bez lepšieho zápalu, švihu, chýba v tomto prípade aj nejaké to lepšie odľahčenie. Výber hercov do daných úloh dosť trefný v rámci ich pôvodných reálnych podobizní z danej doby veľkého tenisového súperenia. /40%/(3.1.2018)