Snílci

• Velká Británie The Dreamers (více)

Autor završuje snímkem SNÍLCI pomyslnou trilogii pařížských filmů, kterou zahájil KONFORMISTOU a v níž pokračoval POSLEDNÍM TANGEM V PAŘÍŽI. Tři postavy příběhu se na pozadí studentských nepokojů kolem roku 1968 v Paříži oddávají podobným hrám jako kdysi Marlon Brando a Maria Schneiderová v nejproslulejším Bertolucciho díle. Mezi experimentováním, kam až lze dojít ve svobodném sexu, si dvojice sourozenců a její náhodný host z Ameriky libují v neustálých citacích z kultovních filmů. Ventilují svou zlobu vůči nepřítomným rodičům, jejichž peníze vesele projídají. Film je Berolucciho nostalgickým ohlédnutím za vlastní minulostí. Na rozdíl od svých tehdejších radikálních postojů, dokáže dnes vidět své hrdiny s ironickým odstupem a něhou. (oficiální text distributora)

ZackSawyer

Výborný a zajímavý film o relativní svobodě mysli a následném konání všeho co se mi zlíbí, užívání si života, realizaci scén, tak jak si je protagonisté pamatují z filmů, které viděli. Díky penězům lze mít bohémský život, hltat ho plnými doušky. Zajimavé prázdniny. Benevolentní rodiče. Netradiční vztah sourozenců, filozofické pohledy na svět, umělce, kulturu. Má oblíbená citace hlášek a scén z filmů. Erotický náboj jak hrom, prožívání prvních milostných událostí. Možná autorova biografie, možná sen. Můj rozhodně, tohle chci také někdy prožít, takhle se chci flákat. Dát si vanu, opájet se kvalitním vínem a neřešit problémy, které byly jak v době minulé, jsou nyní a jistojistě budou i v budoucnu. Vskutku netradiční film. ()

crackonosh

Divukrásný romantický příběh o netradičním milostném trojúhelníku, který oceníte zvláště v případě, že se s hrdiny ztotožníte natolik, až zatoužíte stát se jedním z nich, zatáhnout závěsy, napustit horkou vanu, otevřít láhev francouzského vína a zapomenout na veškerý okolní svět. Zvláště při pohledu na Evu Green to jde až nebezpečně snadno. Bravo. ()

Dan

Ze začátku hezká, podmanivá atmosféra osmašedesátého v Paříži. Divák má pocit, že je součástí cinofilského dění. Postupně však film ztrácí na tempu, dechu a invenci až se dostane k patetičnosti a nicotě (což by možná existencialistické generaci svědčilo...). ()

Deftie

Aj keď sú už siamské dvojičky oddelené, ich duše sú stále spojené. Zrazu ale príde votrelec a všetko sa začína rúcať. Najprv je to zábava, ale neskôr depresia a nedorozumenia. Pekne ukázaná odlišnosť americkej a francúzskej povahy, vášní, extravagantizmu. Ak nemáte dosť odvahy, nie ste dosť otvorený ako postava Michaela, potom sa do francúzskeho dokonalého páru nepleťte. Spoločné záľuby nestačia. Štyri hviezdičky za dokonale vykreslený francúzsky extravagantizmus, až pervérznosť. Rovnako skvelo zvládnutý pocit viny, pocit hanby a súrodeneckej lásky. ()

Adiemus

Autor scénáře sice v knize, která je předlohou díla, vysvětluje, proč došlo k úpravám proti původnímu textu, ale podle mě tím film hodně ztratil. Navíc nemám ráda Evu Greenovou. ()

krizi

Co to jako mělo být tohleto? Vtip? Jestli ano, tak opravdu hodně nepovedený. Film, který je celý postaven na jakési revoltě tří mladých lidí, kteří z nudy neví coby. Žádný děj, kecy o ničem. Prostě pro mě naprosto nepochopitelný film. ()

vinie

Snílci. Film o kterém jsem mnohokrát přemýšlela ještě týdny po jeho shlédnutí. Řekla bych, že brilantnost snímku ani netkví v příběhu jako spíš ve vypracovanosti a osobitosti tří hlavních postav. Precizně ztvárnění vztah dvojčat, u kterých je více než neznačeno, že jejich láska nebude pouze sourozenecká v interakci s mladým hostem, Paříž 1968 a svérázné názory. To vše přináší hluboký obdiv. ()

Anayka

Je to umělecké zachycení lehké retro atmosféry 60. let, mladické naivity a ochutnávání zakázaného, nebo jen samoúčelná provokace? Musíme si pomoct sami, Mistr Bertolucci už nám odpověď dát nemůže... Snílci mi lehce asociují naše Tři sezóny v pekle. ()

vincchuppo

Nejlepší! Konečně film, co měl hlavu a patu, a přitom byl tak nádherně zaobalen v hávu lyričnosti. Díky Bernardo Bertolucci, krásný odchod. ()

mica_micova

Film si mě získal svými postavami. Eva Green je v něm neskutečně přirozeně krásná a přitažlivá. Bertolucci nemohl tuhle roli obsadit lépe. Na celém filmu mě baví přirozenost, nevinnost a bezprostřednost dvojčat a to, jak Bertolucci prostřednictvím tohoto filmu ukazuje lidem perverzi. Scény typu, kdy Elisabeth prstem přejíždí rty Matthewa, a říká mu u toho, jak by mu slušela rtěnka, mě prostě v klidu nenechají :). Nicméně je jasné, že tím, co já a pár dalších :), vnímám na tomto snímku jako jedinečné, spoustu lidí nudí, protože Snílci jsou určeni užší cílové skupině, která je schopna strávit i film, ve kterém děj není na prvním místě. ()

Brinkley

O Snílcích už tady toho bylo tolik napsáno, pročež ke svým třem hvězdám dodám pouze to, že jsem rozhodně nebyla znechucena či pobouřena, bylo mi z toho všeho jen smutno. A právě to "jen" je kamenem úrazu. Nic víc ze mě Snílci emocionálně nevydolovali. Přes veškerou snahu jsem se místy neubránila dokonce nudě (ano, scénka s hádáním filmů byla povedená, o tom žádná). Avšak už v Posledním tangu v Paříži Bertolucci předvedl, jak přirozeně dokáže natočit sex a z mého pohledu v rámci reálnějšího vztahu (ale co já vím?), takže právě tango má pro mě mnohem větší význam. ()

josieaddms odpad!

Francouzsko-Italské filmy... Svoje vlastní kategorie. Tohle není film. To je soft porno s psedo-uměním. Nemá cenu takovéhle filmy sledovat, nemá cenu jim udělovat komentáře. Líbily se mi asi dvě hádky, o Hedrixovi a Claptonovi a válce ve Vietnamu. Alespoň se tam vyjadřovaly nějaké názory. Sedlo mi to do noty. Ale jinak je to nechutné, a zcela mimo. Nelíbilo. ()

radeckator

Film bez děje, jeden z posledních Bertolucciho pokusů jako režiséra, chlípná představa vilného starce o mládeži. Vysvleču Evu Green donaha, zavřu ji do bytu se dvěma chlapci a ono to nějak dopadne. Z mého pohledu až neuvěřitelně dekadentní a filozofický ukecaný na tři teenegery, co teprve objevují sebe sama. Pokus navázat na úspěch Posledního tanga v Paříži dopadl asi jako udělat po úspěchu filmu dvojku, trojku atd., dokud to někdo bude chtít sledovat. ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky