Snílci

• Velká Británie The Dreamers (více)

Autor završuje snímkem SNÍLCI pomyslnou trilogii pařížských filmů, kterou zahájil KONFORMISTOU a v níž pokračoval POSLEDNÍM TANGEM V PAŘÍŽI. Tři postavy příběhu se na pozadí studentských nepokojů kolem roku 1968 v Paříži oddávají podobným hrám jako kdysi Marlon Brando a Maria Schneiderová v nejproslulejším Bertolucciho díle. Mezi experimentováním, kam až lze dojít ve svobodném sexu, si dvojice sourozenců a její náhodný host z Ameriky libují v neustálých citacích z kultovních filmů. Ventilují svou zlobu vůči nepřítomným rodičům, jejichž peníze vesele projídají. Film je Berolucciho nostalgickým ohlédnutím za vlastní minulostí. Na rozdíl od svých tehdejších radikálních postojů, dokáže dnes vidět své hrdiny s ironickým odstupem a něhou. (oficiální text distributora)

bolan

Otevřené sexuální scény jsou vždycky fajn, ale co ten zbytek ??? Intošský plky o ničem, takže pokud to mělo být umění, pak jsem se pouze utvrdil v názoru, že tomu skutečně nerozumím. A jsem naprosto spokojenej, že tomu tak je. ()

Florfila

Na začátku filmu jsem si říkala dobrý, to bude fakt dobrý. Říkala jsem si to i uprostřed filmu. Pak film skončil a nic. Do teď přemýšlím. Hned mi bylo jasné, proč by někdo dával filmu víc než si zaslouží. Nahá žena, nahý muž... To ale vážně nestačí. Jediné, co na tomhle filmu bylo dobré, byla láska ke kinematografii. To jediné totiž stálo za to. A věta: "Jsi nějak moc čistej, na někoho, kdo tolik miluje kino." Škoda toho potenciálu, který snímek určitě měl. ()

Saur.us

Bertolucci se snaží šokovat, předkládá nám příběh bratra a sestry, kterým jejich obscéní souznění naruší vetřelec z vnějška, mladý američan Matthew. Všichni tři milovníci filmů pak prožívají hodiny a hodiny kecáním o politice a filmu, šukáním a prováděním místy až nechutných aktivit. A v tom se tedy Bertolucci předvedl a povolil uzdu své nemorální a obscéní fantazii. Nahota v plné síle je zde pak na denním pořádku, otevřenost nadevše, stejně jako krámů ve vaně nebo deflorační krve na obličeji. Pro moje oko to nebyla nijak příjemná záležitost a to se také promítlo v konečném hodnocení. Protože to už není otázka umění, to je jen holé šokování. Nadruhou stranu, opravdu mě potěšila kamera, hrající si s všudepřítomnými odrazy v zrcadlech nebo oknech a předkládající nám tak nenásilně neobvyklé uhly pohledu na aktuální scénu. To všechno je pak doprovázeno výbornou dobovou hudbou 60. let. Nemůžu také zapomenout na takovou chuťovku, jako je vkládání starých filmů do aktuálního děje například při debatách o filmech nebo při sourozeneckých hrátkách. Opravdová paráda. Z herců nejvíce vyzdvihnu Evu Green. Ta film vyloženě táhne. Co na závěr, není to žádný zázrak, Bertolucci zbytečně šokuje ale nadruhou stranu používá během filmu výborné efekty a kameru. Lepší 3 ()

Wawer

Mám pocit jak kdyby Bertolucci nevěděl, co chce natočit. Přichází se spoustou zajímavých motivů, ale žádnému se pořádně nevěnuje, naopak přihazuje scény, které nedávají smysl a vůbec do vztahového konceptu nesedí. Na druhou stranu tenhle paskvil je vizuálně pěkný, díky prostřihům z klasických filmu vyloženě hravý a v některých momentech velice poutavý. Pro mě 3* ()

X@triX

Watched because of Eva Green, was not disappointed. Najoptimistickejšie možné hodnotenie, celý film je totiž len o trojici flákačov, ktorí nerobia nič užitočné. ()

edie sedgwic

Bohemska mladez aka ako by sme vsetci radi zili, bez zabran, bez starosti, bez vycitiek. Bertolucci moze byt svojim sposobom zvrateny, ale skutocne sa mu neda nic vycitat. Je experimentator, nie je mu svate skutocne nic a mnohe sceny vo filme hranicia s incestom. Sceny zo starych filmov a na pozadi vynikajuca hudba, uplne neprirodzena a nepohorsujuca nahota, nepokoje konca 60. rokov. Bertolucci nezostal nic dlzny svojej povesti provokatera a vytvoril dalsie nie lahko stravitelne, ale napriek tomu vynikajuce dielko odohravajuce sa v Parizi. ()

EvilMari

Jakoby ve všech erotických filmech museli být hrdinové nějakým způdobem jeblý nezodpovědní nevyrovnaní bohémové. Proč - to nechápu. ()

noelcoward73

Během tří dnů jsem konečně zhlédl tuto trilogii. Předchozí filmy Konformista a Poslední tango v Paříži ze začátku 70. let mě velmi nudily. U Konformisty to bylo především tím, že předlohu napsal Alberto Moravia. Od něj jsem někdy loni nebo předloni začal číst Římanku, ale začala mě brzy velmi nudit, tak jsem ji ani nedočetl. O druhém filmu, Poslední tango v Paříži, jsem si zpočátku myslel, že to bude lepší, ale nudil jsem se stejně. Oba filmy jsou hodně dlouhé. U Posledního tanga mi navíc přišly úplně zbytečné některé scény, které bych nejraději vystřihl. Na tento poslední film jsem se velmi těšil zejména kvůli mé oblíbenkyni Evě Green. Doufal jsem, že se mi tím spraví chuť po předchozích dílech. A taky že ano. Myslím si, že velký vliv na tom má fakt, že závěrečný díl byl natočen až po 31 letech. Film mě velmi zaujal. Líbily se mi prostřihy se staršími filmy. Výtečná byla kamera, režie a herecké výkony ústřední trojice. Mimochodem Michael Pitt mi velmi připomněl Leonarda DiCapria, který roli Matthewa odmítl kvůli Letci. Zajímavá byla také atmosféra. Opravdu velmi povedený film; do plného hodnocení mnoho nechybělo. ()

jiri.twist

Film, odlišující se od ostatních, jiný, svérázný, osobitý, zasazený do konce šedesátých let a chápu, že hodnocení může být člověk od člověka jiné. Viděl jsem jej už dříve min. dvakrát, míra gay obsahu se mi zdála malá, snad možná malý gay interest, ale rozhodně, pokud máte čas a neviděli jste, podívejte se ... 6777 ()

vipburgr

Umě rozpracované, ale bohužel mi dost chybí nějaký, by't menší nebo méně výrazný, závěr tohoto vhledu do intenzivního života mladých revolucionářů. Motiv Izina pokoje byl pefektní, ale opravdu škoda, že nebyl rozpracovaný trochu více - moc bych to ocenil. ()

Eluin

Bertolucci, Bertolucci, to byla ted dílko. Upřímně se přiznám, že jsem před shlédnutím tohoto filmu mnoho o ději nevěděl (byť ten plakátek měl asi varovat). Byl jsem překvapen, místy šokován a v jednom místě i trochu znechucen. Přesto však se mi na snímku i mnoho věcí líbilo. Tak nějak...tři hvězdy. ()

TerushkaJ

Mládí točící se kolem umění. Neobyčejný styl oblékání, záliba ve filmech, sexu a vlastní nahotě nádherně zakomponovaná do stáří nádherného francouzského bytu, kde si můžete dělat co chcete, protože rodiče nejsou doma. No záviděla jsem jim to, přiznám se:) ale při vší úctě zde snaha šokovat nebyla zase tak šokující. Něco tomu chybělo, nebylo to tak šokující soužití, aby kontrastovalo s bouřlivou atmosférou za dveřmi. ()

Wewerush

Nemyslím si, že jediné, o co se film snaží je šokovat, to by šel totiž mnohem dále. Spíš se skrze vztah tří milenců snaží ukázat nespoutanost doby a snahu mladých rebelantů nějak se vymezit vůči tak nenáviděné společnosti. Co mě ale opravdu štvalo byly ala inteletuální debaty o ničem s cigaretou, kterých jsou bohužel francouzské filmy plné. ()

fr3ak

No... asi jsem tohle soft porno, které se maskuje za jakýsi art vůbec nepochopil. Eva Green je kus ženské, o tom snad nikdo nepochybuje, ale že tu ukáže ty její perfektní kozy mi film nijak nezachrání, protože to stejně dělá často i jinde (asi ji to baví a co si budeme povídat, nemá se za co stydět :D). ()

Rockerman

Poměrně silná nuda. Oboupohlavní dvojčata jsou na sobě chorobně závislá, že spolu musí chodit i na záchod. Přitom jsou to studenti, téměř dospělí lidé. Do toho přichází Matthew, Američan jež si těžko zvyká na volnomyšlenkářský život dvojčat. Ale zvyká si a vzniká tak zvláštní "trojka" a to i v sexu. Velmi mě iritovalo poblouznění Francouzů maoismem a marxismem a závěrečnou demonstraci s rudými prapory se srpem a kladivem jsem protrpěl. Škoda, že se to v ti 68mém "frantíkům" nepovedlo, aby zkusili, co to je socialismus! P.S. Posílám Bertoluccimu do filmového nebe vřelý dík, že objevil pro film Evu s jejím skvostným tělem! ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky