Edward Bloom (Albert Finney) byl odjakživa vášnivým vypravěčem neuvěřitelných historek ze svého mládí (Ewan McGregor), kdy jej jeho záliba v cestování zavedla na úžasnou výpravu okolo světa. V jeho mýtických dobrodružstvích nechybí obři, vlkodlaci, zpívající siamská dvojčata ani čarodějnice se skleněným okem, která dokáže nahlédnout do budoucnosti. Se svými fantastickými historkami se Bloomovi daří okouzlit každého kromě jeho syna Willa (Billy Crudup). Když pak Edward onemocní, jeho žena Sandra (Jessica Lange) se pokusí Willa přimět, aby ke svému otci znovu našel cestu. Will se musí pokusit oddělit pravdu od fikce a naučit se s heroickými činy i velkými prohrami svého otce žít. (oficiální text distributora)

Davies182

Dojemný, téměř epický příběh o vyprávění staříka, jež popisuje svou kolorovitou pouť napříč životem. Výjimečný film, rozhodně co se zpracování a nápadu týče. ()

Amarcord_1

90% - Jeden z mých nejmilejších Burtonových filmů. Zajímavá a inspirující myšlenka, originální pohádkové zpracování, stabilní Elfmanova hudba, a to dojetí... prostě geniální doják. Že jsem ho víc ocenil až na podruhé, je jasná známka jeho trvanlivosti. ()

Xmilden

Mrazivě dokonalé. Tim Burton s Dannym Elfmanem servírují příběh neskutečně hluboký a dojemný. Každý rád vypráví historky, ve kterých si vždy něco přilepší k dobru. V tomto případě ovšem jsem se zasekl na háček jako opravdu veliká ryba. Je to možná jen můj pocit ale dost dobře je možné, že tohle byl vskutku největší úlovek co kdy Tim Burton chytil. Těžko si představit v jeho podání dokonalejší film, přestože zde nepoužil zase tolik, pro něj typických prvků jež ve svých filmech hrozně rád používá. PS: musím se tady podepsat pod jednu věc, kterou jsem si zde přečetl. 105 minut se dívám na tento film a říkám si to je tak na 4 hvězdy v hodnocení a co se pak nestane, příjde závěr a já jen nevěřícně kroutím hlavou nad tím jak sem se nechal ulovit. ()

Arbiter

Poslední dobou mě nepřestává opouštět ona myšlenka člověku přirozené vlastnosti budovat si svou realitu. Relativizuje se mi tím důležitost oné racionální cesty, která je mi stále blízká, ale tak nějak působí příliš samolibě tím, jak si hraje na čtyř-proudovou dálnici ve světě, kde je jen jednou z mnoha prašných cest. Rybičce semtam opadávají epizodní šupiny, ale tvář rozhodně neztrácí. Burtonův civilně bizarní svět je krásnější bez pozornost odvádějích konfet a ohňostroje. To, co člověk vidí, záleží na očích, kterými se dívá, a je hlavně dáno tím, jak zhlíží. ()

Divočák

Na Burtona poněkud nezvyklý film, který ale svou poetikou dokáže pohladit po duši jako málokterý jiný. Čekal jsem ale ještě trochu víc. ()

-bad-mad-wolf-

Tim Burton použil produkty své bizarní fantazie jako součást vyprávění starého muže a celé to zasadil do nekomplikovaného rodinného dramatu o zlobě a usmíření. Notně přemrštěné cirkusácké eskapády chtějí sloužit jako odraz skutečných vlastností a stesků umírajícího otce, jenže nejedna z nich ve výsledku stejně zůstává jen střeleným výmyslem umného vypravěče, a s tím mám docela problém, protože zdejší fantaskno mě zase až tak nebere. Linie s odchodem a návratem syna je prachobyčejné sentimentální drama, přičemž náhlé pochopení a odpuštění v závěru působí bezmála více komicky, než veškeré předchozí dění. Největším plusem v mých očích průměrného filmu zůstávají paradoxně ryze humorné momenty, jako jsou scény s vlkem, noktovizorem nebo rekapitulace Edwardových úspěchů z mládí. 6/10 ()

lesumir

Na otázku co budu dneska dělat, jsem odvětil, že si dám velkou rybu. Pro většinu to byla divná odpověď, vždyť přece se mně neptali na jídlo. No, já o něm ani nemluvil, ale můžu to k tomu přirovnat, protože jsem teď strávil poslední sousto výborné ryby, která byla stylově vykostěná, naporcovaná a doslova kouzelně a fantasticky naservírovaná. Na burtonovskou režii nejsem úplně zvyklý proto jeho typická stopa, která dokáže navodit takovou atmosféru byla velkou ránou do duše a kolosální impresi jsem pociťoval od počátku. Během filmu se střídaly slzy radosti, štěstí a nakonec i smutku. Najednou jako bych začal oplývat empatii a byl přítomen u všech historek, kterých se na své odysee Edward zažil, a toho si opravdu moc vážím. Tenhle film je stylový a kouzelný jak to jen jde. Od režie, přes herce, hudbu, až po vrátného v atelierech! ()

kinej

Filmy Tima Burtona bývají bohaté především esteticky, často tak moc, že se vizuální stránce daří zakrýt ostatní slabiny. Například Sleepy Hollow je taková podívaná, až člověk nevnímá slabší děj. Big Fish ale není o zkroucených stromech a gotických stavbách. Ano je zde sice k vidění pár Burtonovských podivností, ale tím nejdůležitějším je zde příběh. A ten odvyprávěl Tim Burton krásně. Do příběhu o vyrovnávání se s otcem ala Baronem Prášilem, vložil tolik citu, že jsem se skutečně dokázal vžít do postojů Willa. Dopousud jsem považoval za nejlepší Burtonův snímek Ed Wooda, ale tomu chyběla závěrečná pointa. V Big Fish se rozuzlení dočkáme a tal jej považuji za nejlepší a zároveň nejméně burtonovský film. ()

Hrabka

Tento film je nyní na 196. místě v TOP200 filmů na ČSFD. Obávám se, že se v ní už dlouho neudrží a já se tomu vůbec nedivím. Film je pěkný, dobrodružství stojí za to, ale já to sledoval tak trochu bez zájmu. Prostě mě to nedokázalo zaujmout tak, jak jsem čekal. Trochu chaos, minulost-přítomnost mi tady moc neseděla. Hlavně scény z přítomnosti mě docela uspávaly. Hezký příběh, který možná někoho pošle do kolen, ale mě bohužel ne. 65% ()

cheyene

Od Tma Burtona se asi příliš normální snínek čekat nedá a Velká ryba není výjimkou. Pokud nejste fanoušky počinů tohoto režiséra, bude vám asi chvíli trvat, než přijmete jeho styl. Poté se již tento dnes už slavný film začne odměňovat svým chytlavým, fantaskním až pohádkovým příběhem, kde se prolíná skutečnost s fantazií. S blížícím se koncem mě Velká ryba bavila víc a víc. ()

juta

Zpočátku jsem byl trochu zmatený, ale postupně jsem se do toho vžil. Helenu jako čarodejnici bych vůbec nepoznal. Ta maska byla fakt vynikající. Je zde hodně znát hudba od Dannyho Elfmana, kterou mám velice rád, tím také získal tento snímek na atraktivitě, stejně tak díky oblíbeným hercům, především Heleny Bonham Carter. Musím říct, že tento snímek je o něco slabší, než ostatní Burtonova díla, ale i přesto velmi chytlavý. Zanechalo to ve mě něco nepopsatelného, v dobrém smyslu, což je jeden z mých pilířů co by měl film splňovat a proto si zaslouží toto dobré hodnocení. ()

MISSha

Kouzelná pohádka, která zdařile balancuje mezi bezmeznou fantazií a realitou, zbude jen na vás, zda uvěřit realisticky uvažujícímu synovi či jeho fantasknímu otci… já osobně se přikláním k druhé variantě. Velká ryba popisuje neobyčejný život jednoho neobyčejného člověka, ale především je příběhem o fantazii, dobrodružství, lásce a o porozumění. Provede vás jím sympaťák Ewan McGregor, jehož nebojácný Edward Bloom je prostě kouzelně nezapomenutelná postava. A také nesmím zapomenout na ostatní herce jako Albert Finney, Helena Bonham Carter,Steve Buscemi, Alison Lohman, Danny DeVito atd… Největší, lví podíl má muž sedící na režisérské stoličce, a to jest Tim Burton. Podařilo se mu vytvořit dech-beroucí svět, ve kterém ožívají obři, čarodějnice, vlkodlaci a mnoho dalšího… Nebojím se tvrdit, že je to jeho nejlepší filmový počin a zvládnul to i bez Johnnyho Deppa. Tomuhle filmu také nahrává to, že má jeden z nejkrásnějších konců co jsem kdy měla možnost ve filmu vidět, závěrečnou scénu vždy probrečím a vždy si říkám- překrásný konec, překrásného filmu. TOP:2 ()

Fiftis

Snímka má pomerne zložitú rozprávaciu štruktúru. Látka vyhovovala Timovi Burtonovi predovšetkým preto, že v nej mohol opäť rozvinúť svoju vlastnú fantáziu a uplatniť v nej motívy zo svojich predchádzajúcich diel. Znovu prichádza k slovu Burtonov zmysel pre bizarnosť a originálnu nadsázku. Magický realizmus sa však len ťažko spája s melodramatickou líniou generačných sporov a záverečného rodinného súznenia. Rozhodne sa nejedná o typickú snímku Tima Burtona, ale s jeho ostatnými filmami má spoločnú výraznú štylizáciu, výskyt fantaskných prvkov a obsadenie Heleny Bonham Carter. Ako taký sa mi zdal príbeh akoby rozpoltený a tie dve polovice moc nedržali pokope. Oba príbehy ale majú niečo do seba a to ako sa potom vymyslené-nevymyslené postavy začínajú objavovať v reálnom svete, celkom dobre vygradovalo trochu zmätený predchádzajúci vývoj deja. ()

DJ_bart

Typicky Burtonovská intelektuálně fantasmagorická pohádka s Evženem MekŘehořem v hlavní roli. Takovej Forrest Gump naruby. ()

filmfanouch

Kolem adaptace knihy Velká ryba se jistou dobu motal Steven Spielberg, který měl tou dobou do role staršího Edwarda Blooma, hlavního hrdiny a vypravěče fantastických příběhů vyhlédnutého Jacka Nicholsona. Spielberg ovšem tehdy projekt opustil a dal radši přednost snímku Chyť mě, když to dokážeš. Tou dobou se místo něj projektu chopil Tim Burton a natočil v rámci své kariéry vlastně tak trochu neobvyklý film. Burtonova Velká ryba nepřišla o jeho výrazný vizuální styl a nechybí jí lehký mysteriózní nádech, Velká ryba je ovšem spíše pohádkovým fantasy příběhem, která by se velmi snadno dal (a tak se také stalo) přirovnat k takovému Forrestu Gumpovi. Jen místo setkání s Johnem F. Kennedym, Richardem Nixonem nebo Johnem Lennonem dojde na setkání s obry, vlkodlaky či korejskými siamskými dvojčaty.   Velká ryba je rozhodně kouzelný film, kdy je naplno využita síla nejistého vyprávění, na pozadí milého romantického příběhu s fantasy elementy ovšem jde především o komplikovaný vztah otce a syna, který poznamenávají především tak trochu nereálně působící historky Edwarda Blooma. Jeho specifické vyprávění o jeho životě ho snadno udává do polohy nejistého vypravěče, právě Burtonův typický styl ovšem k oněm prapodivným historkám sedí. Právě od jeho Batmanů či Ospalé díry šlo tehdy o lehčí úkrok stranou pohádkovější atmosféře, přesto ovšem vznikl kouzelný film.   Velká ryba má po velkou dobu onu příjemnou atmosféru, celou dobu ovšem nezapomíná právě na příběh komplikovaného vztahu otce a syna, kdy to celé spěje k nevyhnutelné dojemné katarzi a uvědomění si, že někdy je možná polehčující se na svět dívat tak trochu jinýma očima. Příběhy Edwarda Blooma navíc mají i přes svůj lehký pohádkový nádech výrazná životní poselství, nakonec do sebe povedeně zapadají a vrhají v závěru na hlavního nepochopeného hrdinu zcela jiné světlo.   Velmi dobře Velká ryba funguje i díky bravurnímu castingu. Ať už je to Ewan McGregor či Albert Finney, oba jsou v roli Edwarda Blooma fantastičtí. To samé se dá říct o Billy Crudupovi, kdy právě vývoj jeho postavy s jeho otcem je důležitý pro ono vyvrcholení všech těch těžko uvěřitelných příběhů. Postavy Jessicy Lange, Heleny Bonham Carter, Marion Cotillard, Stevea Buscemiho či Dannyho DeVita by též mohl těžko hrát někdo jiný.   Edward Bloom prakticky po celý život nepřichází o svoje vnitřní dítě a i díky tomu si divák snadno k jeho příběhům najde cestu. Burton si i tentokrát vyhrává s tak trochu bizardními postavami, dokáže ovšem právě kombinovat elementy romance, fantasy či lehké komedie. Ústřední dramatický konflikt otce a syna sice ve finále nedostává tolik prostoru a ve finále se to celé vydává tak trochu očekávanou cestou, Burton ovšem přesto dokáže diváka v těch pravých momentech emocionálně dojmout. Hodně dělá i fantastický soundtrack Dannyho Elfmana, který ví kdy emoce ještě o poznání silněji podojit. V jistých momentech se definitivně ukáže, že je Velká ryba vlastně fungující pohádkou pro dospělé, která dokáže v příbězích Edwarda Blooma ty klasické životní strasti zabalit do příjemného pohádkového obalu. A po celé té pointě s obří rybou je definitivně jasné, že vznikl velmi silný film. Pasáže z Edwardova pohádkového světa jsou pochopitelně o poznání zajímavější a poutavější než pasáže se stárnoucím Edwardem, bez nich by ovšem ty pohádkové pasáže zase takovou sílu neměli.   Velká ryba bude patřit mezi nejpamátnější Burtonovy filmy a to z dobrého důvodu. Burton tentokrát trochu opustil svůj gotický styl, přesto si svůj rukopis zanechal a přitom stvořil bravurní kouzelný film s přesvědčivým přesahem. Tak trochu specifický a i díky tomu tolik výrazný Burton...... () (méně) (více)

ajuska

Pro mě nádherný a nezapomenutelný film o vypravěči se spoustou fantazie. Skvělé bizardní figurky, které vlastně nemusí až tak smyšlené, jak by se na první pohled zdálo. Krásná vizuální stránka a úžasný konec. Zase jednou pětihvězdičkový zážitek. ()

lamps

To srovnávání s Forrestem Gumpem není náhodné. Velká ryba se sice nemůže chlubit tak skvěle rozvinutým příběhem ani myšlenkovou hloubkou, ale originalitou a nápaditostí děje se nemusí před Zemeckisovým veledílem vůbec stydět. Největší zásluhu na tom nemá nic jiného než režijní mistrovství Tima Burtona, které zde dosáhlo dost možná absolutního vrcholu a opět dokázalo vtisknout všemu dění před kamerou takový magický a veselý podtón, že jsem doslova jásal radostí. Úžasně sem zapadala ta specifická "burtonovská" atmosféra, kdy ve zdánlivě normálním životě pochodují třímetroví obři, lidé se mění ve vlky a žijí v harmonii v krásném městečku naprosto odříznutém od okolního světa. No a casting nemohl být vybrán lépe, především Ewan McGregor je strašně sympatický člověk a se svou rolí si poradil výborně, ale za vyzdvihnutí stojí i všichni ostatní v čele s "geniálním" básníkem Buscemim a cirkusářem DeVitem. Jeden z filmů, na které se prostě nezapomíná.. ()

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney