Rozšírená verzia piateho dielu televízneho projektu Dekalóg režiséra Krzysztofa Kieslowskeho je variáciou na piate prikázanie Desatora "Nezabiješ" a polemikou s morálnou oprávnenosťou trestu smrti. Zaznamenáva chladnú premyslenú vraždu bez motívu a rovnako chladnú premyslenú a absurdnú popravu. Prostredníctvom paralelnej montáže konfrontuje osudy troch neznámych ľudí, ktorých cesty sa v jeden deň náhodou pretnú: nesympatického taxikára, zasmušilého mladíka a optimistického čerstvého advokáta. V niekoľkých okamihoch sa z nich stanú obeť, vrah a obhajca. Na MFF Cannes získal film Cenu poroty a cenu FIPRESCI. (oficiální text distributora)

Mejkby

O co vlastně autorovi šlo? To mi má bejt líto blonďatýho pošuka, co bez pořádnýho motivu spáchá vraždu? Má to snad nějakou spojitost s celym Dekalogem? (viděl jsem jen tenhle díl) Jinak mi naprosto uniká smysl. Jedna hvězda za to že jsem vydržel do konce. ()

wosch

Oko za oko, krev za krev...ale jsi bez viny, abys mohl hodit kamenem? Odlidštěný svět trestá odlidštěného hrdinu a přitom by stačilo málo - oslovit jménem. ()

Indio

Vražda a poprava jsou zde jasně uváděny do vzájemného kontrastu-špinavá vražda čistá poprava, obě nelidské. Krzysztof Kieslowski klade otázku zda zákon jež zakazuje zabijet, smí sám zabíjet. ()

Widlicka4

Film, který zanechá velmi silný dojem. Zatímco americké filmy s podobnou tématikou obvykle až příliš tlačí na pilu v boji proti trestu smrti, tady vlastně nevíme, zda v nás chce režisér vyvolat souhlas, nebo odsudek. Protože extrémně nesympatický hrdina, který zabije náhodnou oběť jen proto, že má blbej den (pravděpodobně ovšem spíš blbej celej život) a že se mu připletla do cesty, si opravdu nějakou zvláštní lítost nezaslouží a trest smrti se jeví jako zcela adekvátní trest. Ale je to všechno opravdu tak jednoduché, že mu strčíme hlavu do oprátky, zmáčkneme padací dvířka v podlaze a pak utřeme hovna? No, není, samozřejmě že není. Velmi inspirativní film. ()

josezuna

pozeral som a zostal som fascinovaný. pohyblivé obrázky využité na sto percent. herec, kamera, režisér idú v skvelom tempe od začiatku do konca. krutosť, ktorej pozadie sa dozvieme až nakoniec je podaná až na koreň svojej podstaty. film, ktorý potvrdzuje, že aj v skromných pomeroch sa dá vytvoriť silná emočná bomba, ktorá človeka zasiahne. ()

bloks

Skvely film. V ktorom sa necakane surovo ukazuje vrazda taxikara. Na Kieslowskeho to bolo netypicke. Ocakaval som len scenu v naznakoch, ale bolo to naopak. Vo filme nie je nic zbytocne, nic prifarbene, ziadne nepotrebne sceny, alebo samoucelne efekty. Zaujimavy je aj prerod hlavneho hrdinu na konci filmu, kde jeho poprava je tragicka... ()