Krátký film o zabíjení

Krótki film o zabijaniu

A Short Film about Killing

Krátky film o zabíjaní

Polsko, 1987, 84 min

Brutální, syrové a deprimující. To všechno skýtá tenhle malý filmeček, jenž není studií vrahovy duše, ale spíš skoro dokumentárním zobrazením jednoho zločinu a trestu. Nepřibarvuje, nedokresluje a nestylizuje, pouze nám ukazuje jak to ve světě chodí. Film bez příkras a samoúčelných efektů. Jeho \"tah na divákovu branku\" je sice hodně přímočarý, ale o to silnější. Všechno co nám Kieslowski ukazuje je vlastně jednou velkou moralitkou, aniž bychom vůbec rozeznali na čí straně režisér je. Sledujeme několik lidských linií, které pak mistr umně propojí tak dokonale, že film stále působí jako přirozený celek. Je to v podstatě nádherná filozofická úvaha nad tématem zločin a trest. Doslova to otřáslo s mojí útlocitnou dušičkou.(24.1.2007)

Brilantní a nesmírně silný film o trestu smrti. Kieslowski citově nevydírá (vrah není žádný sympaťák a jeho čin je ukázaný nepříjemně realisticky), neplýtvá slovy, pouze srovnává dvě vraždy - přičemž pachatelem té druhé je stát, resp. společnost. Veškeré závěry jsou (na rozdíl od amerických soudních dramat) na divákovi.(22.7.2007)

Již první záběry s jemným zeleným filtrem na mrtvou krysu a oběšenou kočku za zvuků nervy drásající hudby předznamenávají velice silný, sugestivní zážitek. Temná atmosféra socialistického Polska diváka bez milosti vtáhne do filmu a nepustí ho, dokud se nespustí titulky a romantická hudba, která působí uklidňujícím dojmem po "krutém" příběhu.(15.2.2006)

Naturalisticky natočená scéna vraždy spáchaná Jackem, a závěrečná poprava, posunula film k naprosté reálnosti, která se leckterému člověku může hnusit. Mně naštěstí ne. Filmy Krzysztofa Kieslowskiho jsou doslova naplněny temnou a ponurou náladou. A vytváří pocit neklidu, hrůzy. U tohoto filmu se tak také děje. Už původní scéná se staženými zvířaty. Náplní tohoto filmu je filozofická úvaha "Zločin a jeho následný trest". Neoblíbený, tajnůstkářský taxikář se stane obětí brutálního loupežného činu. Vražda je přičítána mladému Jackovy, který je psychicky nevyrovnaný a labilní. Ke všem spáchaným zločinům se dozná a zpětně nad nimi projeví lítost. Soudem je, ale exemplárně potrestán. Kdo by taky měl zájem hájit nevzdělaného mladíka, žijící ho na okraji společnosti. U soudu, který je předem prohrán, se ho ujme mladý advokát. Tento případ se pro něj stane až příliš osobním. Při závěrečné scéně mně bylo do breku.(23.1.2008)

Rozbahněná zimní Warszawa je škaredá. Sledované postavy (až na právníka) jsou hrozně nesympatické. Zacloňování částí obrazů mě taky štvalo. Ale zhruba v půlce filmu, konkrétně po soudním přelíčení, se počáteční nespokojenost a nadávání na Kieslowského (kterého i přes mou fascinaci polským filmem nemám moc ráda) láme. U rozhovoru právníka se soudcem dokonce poprvé zpozorním. A tempo závěrečné půlhodiny je doslova vražedné. Snad jen vysvětlování funkce lavorku na dně propadliště bylo moc polopatické... 6:1 ne pro Krzysztofa.(20.1.2010)

• - Kieslowského živé vykreslení vlivů násilí tak šokovalo polské autority, že bylo vyhlášeno pětileté moratorium na trest smrti. (džanik)